Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3221 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

bonus: Acord de recunoaștere a vinovăției în ancheta deschisă la Parchet/Procese în instanță și depășiri ale concentrațiilor admise

Prefectura Ialomița și instituțiile de mediu, aflate sub coordonarea reprezentantei Guvernului României în teritoriu, duc o luptă fără sfârșit împotriva marilor poluatori din județ. Deși situația este cunoscută de ani buni și evidența este clară, instituțiile publice nu reușesc să îi identifice. Numai puțin de 4 comisii au fost înființate în ultimii 2 ani pentru identificarea și tragerea la răspundere a poluatorilor, dar demersurile instituți­onale s-au dovedit irelevante, fără a exista o explicație în acest caz. Actualul prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a anunțat, printr-un mesaj postat pe rețelele de sociali­zare, faptul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 07:50 (2742 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

Război declarativ «instituțional» pe tema poluării olfactive

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

La o zi după sărbătorirea hramului Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» de joi, 21 mai 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor remite o adresă Gărzii de Mediu Ialomița prin care solicită «măsuri cu adevărat eficiente» în ceea ce privește poluarea olfactivă de la nivelul municipiului reședință de județ. În același timp, Episcopia acuză Garda de Mediu Ialomița de «toleranță ta­cită» a situației, amenințând chiar că «își rezervă dreptul de a sesiza organele abilitate» dacă inacțiunea instituției de mediu continuă.

 

Intervenții ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 14:15 (4510 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

bonus: IPJ Ialomița a solicitat măsurători pentru calitatea aerului la Bărbulești

Recentul scandal provocat de problema poluării olfactive din Slobozia scoate în evidență neputința autorităților de mediu din Ialomița de a controla poluarea. Blocate între birocrație și lipsa de interes, instituțiile publice încearcă să combată fenomenul invocând faptul că vidul legislativ le împiedică să adopte măsuri mai ferme. Într-un an și jumătate, Garda de Mediu Ialomița a reușit să închidă doar o singură societate care poluează, în timp ce Direcția Județeană de Mediu Ialomița «iartă» poluatorii oferindu-le măsuri de conformare pe termen nelimitat. De asemenea, Serviciul de Gospo­dărire a Apelor Ialomița nu a dispus măsuri... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 07:55 (6696 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5493 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4071 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6759 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3875 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3216 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (17045 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6312 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2857 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Problema poluării olfactive gene­rată de stația de epurare a Sloboziei a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția recunoaște oficial faptul că s-a sesizat din oficiu după ce ziarul nostru a relatat în repetate rânduri pe marginea acestui subiect. De altfel, Avocatul Poporului este singura instituție implicată în scandalul mirosurilor pestilențiale din Slobozia care, într-adevăr, aplică măsuri concrete, fără a se acoperi de acte normative și zeci de documente a căror valoare juridică nu există. După o corespondență de 3 luni cu instituțiile abilitate, Avocatul Poporului a obligat Urban SA să nu permită de­versarea apelor industriale în... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2025, 09:55 (23555 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9521 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Sursă permanentă de disconfort olfactiv, stația de epurare a Sloboziei are nevoie de relocare. În baza unui studiu de amploare realizat de operatorul Urban SA la solicitarea Primăriei Slobozia, au fost identificate 5 zone posibile unde ar putea fi amenajată viitoarea stație de epurare a orașului Slobozia. Principalul indicator a fost distanța față de municipiu, astfel încât mirosurile emanate în urma activității de epurare a apelor uzate să nu mai ajungă în oraș. Estimativ, va­loarea acestei investiții se ridică la peste 100 mi­lioane de lei.

 

Studiu privind noua stație de epurare a orașului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 12:05 (11760 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

De mai bine de 10 ani cetă­țenii din Slobozia și localitatea Ciulnița trebuie să facă față miro­surilor neplăcute rezultate în urma activității industriale pe care o desfășoară fabrica deținută de compania Clean Tech. În ciuda controalelor și amenzilor aplicate de-a lungul timpului, situația persistă. Ultima dată, în perioada 21-22 august 2025, cetățenii din localitatea Ciulnița au reclamat prezența în aer a mirosurilor greu de suportat provenite din zona fabricii. În urmă cu o săptămână, asaltată de sesizările cetățenilor, administrația locală a organizat o dezbatere pentru a găsi soluții la această problemă. Detaliile cu privire la această î... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2025, 10:20 (8627 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24182 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9929 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Prin Formularul de contact din SPV se pot transmite documente care nu sunt încă digitalizate

Agenția Națională de Administrare Fiscală informează contribuabilii că toate documentele care nu sunt încă digitalizate/disponibile în format electronic se pot transmite prin intermediul Formularului de ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2022, 11:10
(12590 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 36 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 8 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26509, fiind înregistrate 36 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 15:35
(4760 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În perioada martie-mai 2022 se organizează o nouă sesiune de admitere în instituțiile de învățământ postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 14:05
(19807 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat în trafic fără drept de a conduce

Marți, 8 martie 2022, în jurul orei 1,00, polițiștii rutieri din Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 62 de ani, din Republica Moldova. Șoferul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 13:50
(3538 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare pentru o nouă generație de pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2022, 11:55
(25185 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de recrutare pentru tinerii care vor să devină jandarmi

În perioada 7-18 martie 2022, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. În acest sens, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 17:05
(10908 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce practicau ilegal jocuri de noroc

Sâmbătă, 5 martie a.c., polițiștii din Țăndărei, cu sprijinul polițiștilor de Investigații Criminale și al luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale s-au sesizat din oficiu cu privire ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 16:25
(8921 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 5/6 martie a.c., au fost întocmite 8 dosare penale pe numele unor șoferi care au fost depistați pe șoselele din Ialomița conducând autoturisme aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 16:15
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 7 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26473, fiind înregistrate 16 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 15:55
(2155 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

În organizarea Uniunii Artiștilor Plastici Filiala Slobozia și a Consiliului Județean Ialomița, marți, 8 martie 2022, va fi vernisată o expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 15:05
(9371 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 14-Bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează, de luni, 7 martie 2022, eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 14-Bunăstarea animalelor, care intenționează să acceseze ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 14:20
(9570 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Mihail Kogălniceanu și Jilavele

Accidente la Mihail Kogălniceanu și Jilavele

Sâmbătă, 5 martie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2022, 12:10
(10784 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 24 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 6 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26457, fiind înregistrate 24 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2022, 16:05
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 19 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 5 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26433, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2022, 17:14
(9334 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 43 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 4 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26414, fiind înregistrate 43 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 15:30
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 45 de ani de la cutremurul din 1977

Pe data de 4 martie 2022 se împlinesc 45 de ani de la cea mai mare catastrofă naturală petrecută în România. Este vorba despre cutremurul din 4 martie 1977. În cele 56 de secunde cât a durat seismul, 1 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 11:00
(9858 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente anului de cerere 2021, pentru sectoarele vegetal și zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) pentru anul de cerere 2021 și s-a demarat procesul ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 10:45
(10393 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: «Hora Primăverii» la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Vineri, 4 martie a.c., în incinta Casei Memoriale «Ionel Perlea», din localitatea Ograda, s-a desfășurat un recital de muzică românească. Denumit «Hora Primăverii», evenimentul a fost susținut de către ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2022, 10:30
(11509 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Slobozia: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Joi, 3 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o acțiune preventivă pentru conștientizarea conducătorilor auto asupra principalelor cauze generatoare de accidente ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 16:30
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 3 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26371, fiind înregistrate 37 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 15:40
(10493 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Rădulești

Incendiu la o casă din Rădulești

Miercuri, 2 martie a.c., în jurul orelor 21,00, pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu la o casă de vacanță a unui cetățean din localitatea Rădulești. Trei ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2022, 11:25
(3958 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au finalizat plățile la motorina utilizată în agricultură pentru ultimele două trimestre ale anului 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a finalizat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru diferența aferentă ultimelor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 18:05
(10227 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 52 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 2 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26334, fiind înregistrate 52 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 17:20
(9906 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mărțișoare de la preșcolari și elevi pentru cadrele sanitare

Slobozia: Mărțișoare de la preșcolari și elevi pentru cadrele sanitare

Timp de câteva zile, preșcolari și elevi de la mai multe unități de învățământ din Slobozia, respectiv Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului», Liceul de Arte «Ionel Perlea», Liceul Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 17:15
(9017 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înrolarea în sitemul informatic PatrimVen

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că pentru a obține documente fiscale în numele cetățenilor pe care îi deservesc și, totodată, pentru evitarea deplasării contribuabililor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 16:40
(8635 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Start pentru Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat marți, 1 martie a.c., Campania de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anul 2022. Fermierii sunt invitați să depună, în perioada ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2022, 10:40
(11299 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Ucrainenii se pot angaja în România fără aviz

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă informează agenții economici cu privire la faptul că cetățenii ucraineni care doresc să se angajeze pe teritoriul țării noastre nu au nevoie de aviz de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 17:55
(11890 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 97 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 1 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26282, fiind înregistrate 97 de noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 15:50
(8665 vizualizări - 0 comentarii)


Baza de calcul a indemnizației de șomaj și a altor măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă oferite de ANOFM se majorează de la 1 martie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă și de creșterea gradului de ocupare a forței de muncă în conformitate cu prevederile Legii nr. 76 ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2022, 12:40
(16336 vizualizări - 0 comentarii)


USR s-a mobilizat pentru a ajuta refugiații din Ucraina

USR s-a mobilizat încă din prima zi a declanșării războiului în Ucraina, alături de voluntari, pentru a ajuta refugiații. Biroul Național al USR a decis, luni, 28 februarie 2022, să trimită un camion încărcat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2022, 20:50
(4082 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...