Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3221 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

bonus: Acord de recunoaștere a vinovăției în ancheta deschisă la Parchet/Procese în instanță și depășiri ale concentrațiilor admise

Prefectura Ialomița și instituțiile de mediu, aflate sub coordonarea reprezentantei Guvernului României în teritoriu, duc o luptă fără sfârșit împotriva marilor poluatori din județ. Deși situația este cunoscută de ani buni și evidența este clară, instituțiile publice nu reușesc să îi identifice. Numai puțin de 4 comisii au fost înființate în ultimii 2 ani pentru identificarea și tragerea la răspundere a poluatorilor, dar demersurile instituți­onale s-au dovedit irelevante, fără a exista o explicație în acest caz. Actualul prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a anunțat, printr-un mesaj postat pe rețelele de sociali­zare, faptul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 07:50 (2751 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

Război declarativ «instituțional» pe tema poluării olfactive

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

La o zi după sărbătorirea hramului Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» de joi, 21 mai 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor remite o adresă Gărzii de Mediu Ialomița prin care solicită «măsuri cu adevărat eficiente» în ceea ce privește poluarea olfactivă de la nivelul municipiului reședință de județ. În același timp, Episcopia acuză Garda de Mediu Ialomița de «toleranță ta­cită» a situației, amenințând chiar că «își rezervă dreptul de a sesiza organele abilitate» dacă inacțiunea instituției de mediu continuă.

 

Intervenții ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 14:15 (4532 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

bonus: IPJ Ialomița a solicitat măsurători pentru calitatea aerului la Bărbulești

Recentul scandal provocat de problema poluării olfactive din Slobozia scoate în evidență neputința autorităților de mediu din Ialomița de a controla poluarea. Blocate între birocrație și lipsa de interes, instituțiile publice încearcă să combată fenomenul invocând faptul că vidul legislativ le împiedică să adopte măsuri mai ferme. Într-un an și jumătate, Garda de Mediu Ialomița a reușit să închidă doar o singură societate care poluează, în timp ce Direcția Județeană de Mediu Ialomița «iartă» poluatorii oferindu-le măsuri de conformare pe termen nelimitat. De asemenea, Serviciul de Gospo­dărire a Apelor Ialomița nu a dispus măsuri... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 07:55 (6718 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5498 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4071 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6777 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3877 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3217 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (17057 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6313 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2860 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6849 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Problema poluării olfactive gene­rată de stația de epurare a Sloboziei a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția recunoaște oficial faptul că s-a sesizat din oficiu după ce ziarul nostru a relatat în repetate rânduri pe marginea acestui subiect. De altfel, Avocatul Poporului este singura instituție implicată în scandalul mirosurilor pestilențiale din Slobozia care, într-adevăr, aplică măsuri concrete, fără a se acoperi de acte normative și zeci de documente a căror valoare juridică nu există. După o corespondență de 3 luni cu instituțiile abilitate, Avocatul Poporului a obligat Urban SA să nu permită de­versarea apelor industriale în... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2025, 09:55 (23556 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9523 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Sursă permanentă de disconfort olfactiv, stația de epurare a Sloboziei are nevoie de relocare. În baza unui studiu de amploare realizat de operatorul Urban SA la solicitarea Primăriei Slobozia, au fost identificate 5 zone posibile unde ar putea fi amenajată viitoarea stație de epurare a orașului Slobozia. Principalul indicator a fost distanța față de municipiu, astfel încât mirosurile emanate în urma activității de epurare a apelor uzate să nu mai ajungă în oraș. Estimativ, va­loarea acestei investiții se ridică la peste 100 mi­lioane de lei.

 

Studiu privind noua stație de epurare a orașului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 12:05 (11762 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

De mai bine de 10 ani cetă­țenii din Slobozia și localitatea Ciulnița trebuie să facă față miro­surilor neplăcute rezultate în urma activității industriale pe care o desfășoară fabrica deținută de compania Clean Tech. În ciuda controalelor și amenzilor aplicate de-a lungul timpului, situația persistă. Ultima dată, în perioada 21-22 august 2025, cetățenii din localitatea Ciulnița au reclamat prezența în aer a mirosurilor greu de suportat provenite din zona fabricii. În urmă cu o săptămână, asaltată de sesizările cetățenilor, administrația locală a organizat o dezbatere pentru a găsi soluții la această problemă. Detaliile cu privire la această î... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2025, 10:20 (8627 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24191 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9931 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la Moldoveni

Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 16:15
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 15:10
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6717 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4312 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2706 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2732 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2990 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5902 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:05
(5235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi

Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 16:05
(7101 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 15:05
(4824 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 14:20
(5101 vizualizări - 3 comentarii)


Accident la Sinești

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 13:10
(6644 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 12:25
(6052 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 11:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor

Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente

Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 14:15
(5401 vizualizări - 2 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina

Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere

Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 12:40
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A acroșat un pieton

Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism

Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:55
(4419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:45
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor

Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:35
(4885 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins la Căzănești

Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 11:35
(5604 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:20
(4546 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 20:25
(3461 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...