Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37413 vizualizări - 41 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Candidatul USL Ialomița pentru Primăria Sloboziei, Alexandru Stoica, lansat oficial în cursa electorală

Miercuri, 16 mai a.c., candidatul USL Alexandru Stoica a fost lansat oficial în cursa electorală pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. Lansarea s-a dorit a fi o demonstrație de forță a organizației PSD și s-a desfășurat la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

500 de susținători USL la lansarea lui Stoica
Miercuri după amiaza, la orele 17,00, candidatul USL Alexandru Stoica a fost lansat oficial în lupta pentru ocuparea fotoliului de primar al municipiului Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat în prezența a peste 500 de susținători ai celor două partide, PSD și... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2012, 15:02 (43341 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidat la două partide

Manea, pesedistul de la Partidul Poporului

Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, nu! În Ialomița, viața bate filmul, iar alegerile locale Cartea Recordurilor. Și asta pentru că Aurel Manea, unul dintre candidații PSD pentru Consiliul Local Fetești, se regăsește și pe lista de consilieri județeni a Partidului Poporului-Dan Diaconescu...

Aurică, candidatură mică
Aurel Manea este un candidat de umplutură al filialei locale a PSD Fetești. Spunem de umplutură pentru că el ocupă poziția 23 pe listele depuse de această filială pentru Consiliul Local al Feteștiului. Și, pentru ca dimensiunile microscopice ale candidaturii... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2012, 19:37 (10731 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

USL Ialomița contestă candidatura democrat-liberalului Cazacu Marinică la președinția Consiliului Județean

Lovitură sub centură între greii politicii locale

USL Ialomița contestă candidatura democrat-liberalului Cazacu Marinică la președinția Consiliului Județean

Joi, 3 mai, la Tribunalul Județean Ialomița a fost înregistrată o contestație «împotriva acceptării de către Biroul Electoral de Circumscripție Județeană nr. 23 Ialomița a candidaturii domnului Cazacu Marinică din partea Alianței pentru Ialomița la funcția de Președinte al Consiliului Județean Ialomița». Contestația se bazează pe faptul că, la data depunerii candidaturii, Cazacu Marinică deținea calitatea de înalt funcționar public, fapt interzis de Legea nr. 67/2004...

Ciupercă și Martin atacă decisiv
Contestația împotriva candidaturii președintelui PD-L Cazacu Marinică este... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 13:03 (11299 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

USL Ialomița a depus listele de candidați pentru alegeri

«Vrem 15 consilieri locali la Slobozia și 20 de consilieri județeni!»

Marți, 1 mai a.c., la orele 11,00, staff-ul USL Ialomița a participat, alături de candidați, la depunerea listelor pentru alegerile locale din 10 iunie 2012. Acțiunea s-a dorit a fi una publică, menită să atragă atenția asupra candidaților propuși.
Alexandru Stoica, candidatul USL Ialomița pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia a declarat că este încrezător în șansele sale de a cîștiga. «Avem o strategie coerentă, care ne va permite să cîștigăm lejer alegerile. Sîntem convinși că vom avea cel puțin 15 consilieri locali în viitorul consiliu» a spus el.
Pe lîngă cei 15 consilieri locali, USL Ialomița își propune să obțină și 20 de consilieri județeni. «Propunem o echipă solidă... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 10:13 (11864 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

PNL reclamă aceeași funcție!

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

Marin Constantin, actualul primar al comunei Albești este nominalizarea PSD Ialomița pentru funcția de prefect al județului. PNL Ialomița reclamă la rîndu-i funcția de prefect, însă refuză să facă nominalizări...

Costică își vede visul cu ochii
Marin Constantin, primarul comunei Albești, ar putea fi viitorul prefect al județului Ialomița. Nominalizarea sa este o certitudine, iar conducerea PSD a transmis deja această propunere la Centru. În buna tradiție locală, conducerea PSD a refuzat să facă comentarii legate de această nominalizare. Este de notorietate însă dorința primarului... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 18:21 (22031 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

Președintele PSD Ialomița, prins cu ocaua mică

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

În cadrul Conferinței Extraordinare a PSD Ialomița, desfășurată miercuri, 4 aprilie a.c., președintele Silvian Ciupercă a anunțat faptul că se pregătește să îi primească înapoi pe doi dintre primarii care au trecut la PD-L. Este vorba despre Ionel Frițu, primarul de la Sălcioara, și Gheorghe Soare, primarul de la Munteni Buzău.
Silvian Ciupercă a precizat că edilul de la Sălcioara și cel de la Muntei Buzău sînt singurii dintre cei patru dezertori care au trecut la PD-L cu șanse mari să revină la PSD. «Categoric pe cei doi îi vom primi, dacă este cazul. Le-am spus NU edililor de la Perieți și Ciochina!» a ținut să declare Ciupercă.

Primarul comunei Munteni Buzău: «Nu vreau înapoi la PSD!»... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 20:13 (12368 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

PSD a ieșit pe șoseaua de centură a politicii ialomițene

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

După modelul patentat de PD-L în urmă cu două săptămîni, PSD și-a prezentat vineri, 30 martie a.c., ultimele achiziții. Este vorba de cinci primari din întreg spectrul politic ialomițean care au confirmat că vor candida, pe listele PSD Ialomița, la alegerile din 10 iunie.

Cum e Cazacu, și Ciupercă...
Vineri, 30 martie a.c., PSD Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat recolarea a cinci primari ialomițeni pentru PSD. În ordinea culorilor de pe tricouri, aceștia sînt primarul PNG de la Fierbinți, Iusein Iuksel, primarii PIN Marin Gheorghe (Adîncata)... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 12:41 (26482 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița a aruncat oficial buzduganele

Ciupercă pentru județ, Stoica pentru Slobozia

După 6 luni de scenarii și două săptămîni de la anunțul public, PSD Ialomița a primit oficial aprobarea de la Centru pentru candidaturile proprii. Astfel, candidatura lui Silvian Ciupercă este reconfirmată pentru Consiliul Județean Ialomița, iar Alexandru Stoica devine candidatul USL pentru alegerile locale din Slobozia.

Comunicate oficiale și nu numai
Comunicatul oficial remis redacției (ce coincidență, cu o oră înaintea celui trimis de Gabi Ionașcu!) confirmă ceea ce toată Ialomița știa de la începutul lui martie. «Biroul Permanent Național al PSD a aprobat candidatura domnului Silvian Ciupercă pentru un nou mandat de președinte... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:10 (10058 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

  Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

Drumeți în calea politicienilor locali

Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

După două săptămîni de fiert în ceaunul politicii locale, mălaiul politic a explodat. Cine a stat prea aproape, s-a ars, ca bietul Ionașcu. Cine a știut că și mămăliga politică explodează, a profitat de suflul exploziei, precum viceprimarul Alexandru Stoica. Însă ceaunul continuă să fiarbă, iar sita cerne noi și noi scenarii. Astăzi vă prezentăm doar unul dintre cele rămase în cursă. Pînă la depunerea candidaturilor, pe 3 aprilie, a mai rămas mai puțin de o lună...

Habemus primar?
Răspunsul este nu. Deși Alexandru Stoica și-a demarat militărește campania electorală și centrează interviuri pentru electorat prin paginile ziarelor, zarurile nu sînt aruncate. Ultima... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:04 (17762 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Scenarii cu repetiție

Ialomița: Inflație de candidați pentru orașe

Unul dintre efectele «competiției deschise» din USL îl reprezintă creșterea numărului de candidați pentru orașele mari ale județului. Fie că se cheamă Slobozia, Urziceni, Fetești sau Țăndărei, aceste orașe se confruntă în acest moment cu o inflație de candidați, din toate zonele spectrului politic.

Fiefuri PNL, amenințate de PSD
Fetești și Urziceni sînt în acest moment două dintre orașele unde USL are deja 4 candidați pentru alegerile locale. Pe lîngă primarul în funcție, la Fetești își trîmbițează intenția de a candida Grigori Cenușă, președintele organizației locale a PSD. «Nu s-a bătut în cuie, nu pot comenta nimic. Dar da, am această intenție și aș vrea... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:11 (17412 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

PSD și PNL, bătaie pe orașe

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

Cu alegerile la ușă, USL Ialomița s-a hotărît să se despartă. Ce alianță, ce principii democratice, ce mai bine public comun?!... Astea sînt prostii pe care nici măcar electoratul tradițional nu le mai poate înghiți! Și, astfel, schisma despre care toată lumea vorbește de luni a devenit realitate, împărțind județul în taberele politice tradiționale. Primele baricade se ridică în orașe. Adică la Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, unde gherilele politice fac și desfac alianțe și scenarii. Intangibil deocamdată, mediul rural asistă prudent la noile mișcări de trupe... Pe de altă parte, căderea lui Gabi Ionașcu cutremură din temelii PSD Ialomița. Președintele Ciupercă a deschis cutia Pandorei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 11:09 (32186 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: Candidații viitoarelor administrații rămân secreți

Cu patru luni înainte de alegerile locale

Ialomița: Candidații viitoarelor administrații rămîn secreți

Am încercat mai an, prin noiembrie, și am aflat că staff-urile locale ale partidelor nu sînt publice. Cu o lună înainte, numărînd candidații pentru Parlament ai fiecărei filiale, am tras concluzia că avem nevoie de două județe pentru a satisface ambițiile politice ale aleșilor locali. Astăzi, cu patru luni înainte de alegerile locale, descoperim că principalele partide politice locale sînt paralizate de teamă. Teama ca nu cumva viitorii candidați să fie șantajați și să renunțe la intențiile de a candida... Motiv pentru care listele viitorilor candidați rămîn secrete pînă la noi ordine!

PNL are candidați pentru toate localitățile După ce cîrlanul Ponta a sfidat... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 11:45 (15357 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surpriză de proporții

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surse din cadrul PSD Ialomița ne-au precizat că la ședința de azi, marți, 21 februarie 2012, Comitetul Local al PSD Slobozia va decide asupra candidaturii edilului în funcție Gabi Ionașcu la Primăria Slobozia. Așadar, pentru alegerile din iunie 2012 la Slobozia, social-democrații vor decide schimbarea candidatului-primar în funcție Ionașcu cu viceprimarul Alexandru Stoica, președinte al PSD Slobozia. De asemenea, o altă variantă este candidatura președintelui PNL Ialomița, Ioan Martin, la Primăria Slobozia, liberalul urmînd a fi susținut în alegeri și de organizația locală a PSD. Pe de altă parte, aceeași schimbare de candidaturi va fi produsă și pentru Primăria Țăndărei, unde primarul în funcție... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2012, 14:37 (86845 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Scenarii politice sub zăpadă

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Băsescu a fost salvat de ger. Comasarea se amînă pentru alegerile viitoare. Pentru anticipate nu mai e timp. În Ialomița însă, avem timp berechet pentru scenarii. Iar la -20 grade ele ar putea fi chiar interesante. Așa că reluăm la acest început de an una dintre temele favorite ale publicației noastre, alegerile pentru Slobozia.

Considerațiuni pe o temă dată
În lung de linie, pe parcursul anului 2011, v-am oferit o lungă serie de variante de lucru pentru alegerile locale din 2012, comasate sau nu. Din «best off»-ul publicației reamintim varianta în care Gabi Ionașcu renunța benevol la încă un mandat (am greșit, recunoaștem, dar greșeala recunoscută e pe jumătate... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:21 (21848 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Subminarea economiei naționale, cu ajutorul funcționarilor SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE nu este singura infracțiune reținută în sarcina magnatului Ioan Niculae. Săptămîna precedentă, Direcția Națională Anticorupție a dispus trimiterea omului de afaceri în judecată. Acțiunea s-a petrecut după ce procurorii DNA au reușit să stabilească relațiile mafiote dintre marcanți membri ai Partidului Social Democrat și omul de afaceri. Evident, relația de «concubinaj» avea drept scop numirea în funcții de conducere în cadrul unor importante instituții publice a unor indivizi ce urmau să-l favorizeze... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 16:51 (17241 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dreptate, ochii plînși cer să te vadă

Nici un pesedist ialomițean la mitingul de la București!

click pe poză

Miercuri, 18 ianuarie 2012, la Slobozia s-a desfășurat cel mai mare miting politic din ultimii 10 ani. În ciuda acestei demonstrații de forță impecabil organizate, joi, 19 ianuarie a.c., niciun membru al PSD Ialomița nu a participat la mitingul USL de la București.

Paradă de forță pentru electoratul local
Miercuri, 18 ianuarie 2012, după 4 zile în care PSD Ialomița a întreținut din umbră protestele din fața Prefecturii Ialomița, «Slobozia a fost scena celui mai mare miting politic din ultimii 10 ani» după cum au declarat-o chiar organizatorii. Peste 250 de membri PNL și peste 800 de membri PSD au mărșăluit animați de o rigidă disciplină de partid de la Stadionul «1 ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2012, 16:55 (52686 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Adevărata Revoluție a încetat. Protestele de partid continuă!

click pe poză

Așa cum a anunțat încă din ziua precedentă, miercuri, 18 ianuarie, USL Ialomița a organizat la Slobozia un miting de protest împotriva Guvernului Boc și a președintelui Băsescu. Mitingul s-a desfășurat pe bulevardul principal, Matei Basarab, de la Stadionul «1 Mai» și pînă în Piața Revoluției. La manifestare au participat peste 1000 de membri de partid și simpatizanți ai USL, atît din Slobozia, cît și din localitățile rurale din județ.
În ciuda îndemnurilor manifestanților («Nu stați la balcoane/Că murim de foame») locuitorii municipiului Slobozia, surprinși pe stradă de marșul USL, nu s-au alăturat acestuia. Printre protestatari s-au numărat liderii PSD și PNL locali, dar și primarii comunelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2012, 19:50 (43373 vizualizări - 31 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un SMS pierdut și «modalitățile de influențare a evenimentelor»

Un SMS pierdut și «modalitățile de influențare a evenimentelor»

«„Există o așteptare privind modalitățile de influențare a evenimentelor! Aștept un semnal! Silvian“. Ce ați citit este un SMS expediat pe unul dintre telefoanele redacției noastre chiar de, ați ghicit!, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă. Președintele Ciupercă a încurcat, fără îndoială, destinatarul mesajului citat mai sus și ni l-a expediat undeva sîmbătă, 14 ianuarie 2012, în jurul orei 12,40. Cui îi era adresat e lesne de închipuit, adevăratul destinatar acordîndu-i «indicațiile» și «modalitățile de influențare» căci, după cum se știe, sîmbătă, 14 ianuarie 2012, sub oblăduirea PSD s-a consumat prima zi de «revoluție» la Slobozia...»
Între ghilimele am prezentat șapoul articolului... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2012, 15:14 (38048 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ultima Oră: PSD a solicitat autorizarea unui miting pentru miercuri, 18 ianuarie 2012, acțiune la care se preconizează participarea a 1000 de oameni. Mitingul se va desfășura la Slobozia, pe traseul Stadionul «1 Mai»-Piața Revoluției.

Marți, 17 ianuarie 2012, prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu a făcut primele declarații oficiale legate de protestele desfășurate timp de trei zile în Piața Revoluției. El a declarat că oamenii politici prezenți în Piață au organizat mitingul incitînd populația la revoltă. Singura persoană nominalizată de către prefectul Tecuelescu a fost președintele Autorității Teritoriale de Ordine Publică, Otilia Dumitru. Prefectul Teculescu a considerat inadmisibilă prezența acesteia la un miting neautorizat, ținînd cont de calitatea sa oficială. În privința probelor, prefectul Teculescu a declarat că lasă organele abilitate să se pronunțe, după finalizarea unei anchete în această privință: «Au cărat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2012, 20:40 (46875 vizualizări - 17 comentarii)

28 Iun 2026
219 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IMM ROMÂNIA: «Creșterea taxării și impozitării este un atac asupra antreprenoriatului românesc și întreprinderilor mici și mijlocii!»

Printr-un comunicat de presă, Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR) consideră că «reducerea pragului de impozitare pentru microî ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2024, 12:05
(16666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: IMM România


AJFP Ialomița: 1,449 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 12:35
(7077 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 08:25
(2597 vizualizări - 0 comentarii)


«Vernisaj de Crăciun» la Școala Gimnazială Gârbovi

Asociația «SMART-Sediu de mentorat, asistență și reintegrare pentru tineri» a organizat miercuri, 18 decembrie a.c., la Școala Gimnazială Gârbovi, un eveniment special intitulat « ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 18:25
(1595 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Joi, 19 decembrie 2024, în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului, Protopopiatul Slobozia a organizat ediția a XII-a a Spectacolului de Crăciun «E vremea colindelor!». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 13:55
(8263 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

De la începutul acestei săptămâni, jandarmii ialomițeni au demarat o serie de în cadrul Programului «Școala Altfel». 34 de activități au fost organizate în școli și ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:20
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 decembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 decembrie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:05
(8427 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 15:30
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Slobozia, Amara și Urziceni

Polițiștii din județul Timiș au organizat joi, 19 decembrie 2024, 12 percheziții domiciliare în locații din 3 trei orașe din județul Ialomița. Este vorba despre Slobozia, Amara și Urziceni. Descinderile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 13:00
(7001 vizualizări - 1 comentariu)


Colindători la Protopopiatul Slobozia

Colindători la Protopopiatul Slobozia

În perioada 18-19 decembrie 2024, reprezentanții Protopopiatului Slobozia au fost colindați de Grupul de copii «Grâușor din Bărăgan»din Parohia Mărculești, precum și de școlarii ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 11:50
(2625 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 27 decembrie 2024, termen-limită de depunere a unei declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 27 decembrie 2024, este termenul-limită de depunere a Formularul 390 VIES-«Declarație recapitulativă privind livrările/achizițiile/prestările intracomunitare» ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 10:40
(14765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 14,98 milioane de lei în noiembrie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 14 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2024, 13:15
(3768 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Proiect social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun»

Protopopiatul Slobozia: Proiect social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun»

Miercuri, 18 decembrie 2024, Protopopiatul Slobozia, alături de Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia au desfășurat proiectul social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2024, 12:45
(5040 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Sprijin pentru semenii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Sprijin pentru semenii nevoiași

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, marți, 17 decembrie 2024, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2024, 14:00
(5140 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Articole pirotehnice, confiscate

IPJ Ialomița: Articole pirotehnice, confiscate

În cursul zilei de luni, 16 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat asupra unei persoane, de 46 de ani, din Slobozia, 150 kg de articole pirotehnice ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2024, 16:10
(831 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Bărbulești și Jilavele

Polițiștii din Urziceni și Jilavele au organizat în localitățile Bărbulești și Jilavele o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2024, 14:35
(1466 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concertul de colinde «Hristos se naște, slăviți-L!», a XV-a ediție

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concertul de colinde «Hristos se naște, slăviți-L!», a XV-a ediție

Miercuri, 18 decembrie 2024, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Catedrala «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2024, 11:20
(11369 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 132,04 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna noiembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna noiembrie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 132,04 milioane ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2024, 15:40
(10253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul autorizării plăților finale aferente anului de cerere 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură APIA informează că, în perioada 2-12 decembrie 2024, a autorizat la plată sumă totală de 108,521 milioane de euro (539,929 miliarde de lei), reprezent ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2024, 15:00
(14871 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Cadouri oferite copiilor nevoiași

Protopopiatul Slobozia: Cadouri oferite copiilor nevoiași

Miercuri, 11 decembrie 2024, la sediul Protopopiatului Slobozia, 22 de copii din familii aflate în dificultate au primit daruri în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului. Darurile ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2024, 14:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale polițiștilor în județele Ialomița și Brăila

Percheziții ale polițiștilor în județele Ialomița și Brăila

Marți, 10 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în aplicare 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2024, 14:50
(2728 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,31 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor în luna noiembrie 2024

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a efectuat, în luna noiembrie a.c., 19 inspecții fiscale (13 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2024, 14:40
(5538 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Peste 2500 de ialomițeni s-au angajat în perioada ianuarie-octombrie 2024

În perioada 1 ianuarie-31 octombrie 2024, urmare a implementării Programului National de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2564 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2024, 11:10
(14822 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 10-13 decembrie 2024, Rețele Electrice România anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 20:03
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, fără permis și băut la volan

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii rutieri au oprit în trafic doi bărbați, de 28 și 31 de ani, din Grivița, respectiv din Urziceni, în timp ce conduceau autoturisme aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 15:45
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o hală din Urziceni

Incendiu la o hală din Urziceni

Duminică, 8 decembrie a.c., în jurul orei 9,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o hală de materiale din Urziceni. Scurtcircuitul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 11:15
(4194 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Accidente la Slobozia și Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 6 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, la Slobozia, în eveniment ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 11:10
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: Expoziția «Pictură»

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia, alături de Consiliul Județean Ialomița și Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia/Ialomița invită slobozenii și nu numai la un eveniment ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2024, 10:40
(2868 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive în școlile din Urziceni

Joi, 5 decembrie 2024, polițiștii din Urziceni au desfășurat activități informativ-preventive în unitățile de învățământ din Urziceni. În cadrul activităților, polițiștii le-au ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2024, 13:40
(2205 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA Constanța intervin vineri, 6 decembrie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei principale de alimentare cu apă de pe strada Lungă din localitatea Fierbinții de ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2024, 08:05
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...