Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană a costat 88,3 milioane de lei

În perioada ianuarie-mai 2024

Sănătatea ialomițeană a costat 88,3 milioane de lei

În așteptarea noului Contract-Cadru, Sănătatea ialo­mițeană este finanțată în baza actelor adiționale. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut publice sumele pe care le-a direcționat către spitalele și farmaciile din județul nostru, în perioada ia­nuarie-mai 2024. Esti­mativ, cheltuielile pentru activitatea acestor entități sanitare s-au ridicat la valoarea de 88,3 milioane de lei.

 

Bani publici pentru activitatea spitalelor Reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au estimat că noul Contract-Cadru va fi semnat î... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2024, 12:15 (1673 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La spitalele ialomițene

Costuri diferite pentru aceleași medicamente

Spitalele din Ialomița au făcut pu­blică o listă cu sumele pe care le-au plătit pentru medicamente în ultimul an și jumătate. Adunate, valorile depășesc 10 milioane de lei. În topul cheltuieilor se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia, entitate medicală care, în perioada analizată, a plătit peste 8 mi­lioane de lei pentru produse farmaceutice. Porivit răspunsului oficial, 6,6 mi­lioane de lei au fost plătiți pentru achiziția medicamentelor din Programele Naționale de Sănătate. Prin intermediul Spitalului Slobozia se derulează Programul Național de Oncologie, cel pentru TBC, HIV/SIDA și Boala Pompee, afecțiune extrem de rară care implică un cost anual de achiziție a medicamentelor de aproximativ... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2018, 16:35 (4970 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul a investit 156 milioane lei în Sănătatea ialomițeană

Statul a investit 156 milioane lei în Sănătatea ialomițeană

În cadrul unei conferințe de presă recent susținută, oficialii Casei Județene de Sănătate Ialomița au făcut publice sumele de bani pe care statul le-a oferit Sănătății din județ. Așa se face că medicii de familie, farmaciștii, dar și spitalele au primit, în 2015, un total de 156 milioane de lei!

Rectificarea a dus bani în plus
Potrivit informațiilor publice, Sănătatea ialomițeană beneficia la începutul anului în curs de un buget de 135,5 milioane de lei. Pentru ca fondurile să nu se epuizeze, iar sfîrșitul de an să nu provoace dezechilibre, oficialii din cadrul Casei Județene... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2015, 20:50 (3831 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Băieții deștepți» ai Sănătății ialomițene

Medicii specialiști sfidează legea

«Băieții deștepți» ai Sănătății ialomițene

Interminabilele discuții referitoare la proasta finanțare a sistemului medical sînt, în realitate, doar vorbe în vînt.  Sănătatea dispune de fonduri suficiente, medicii apelînd la tot felul de tertipuri pentru a beneficia de acestea... Depășind limita legii, practicile specialiștilor ialomițeni sînt de-a dreptul uimitoare. De la pacienți tratați simultan atît în spital cît și în cabinetele private sau fișe de observații «măsluite» și decontate din bugetul Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în sistemul sanitar ialomițean totul este posibil! Iar organele de cercetare penală par greu de mobilizat pentru a face ordine în marea dezordine numită Sănătate...

Pacienții, un «jackpot» substanțial... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2015, 13:55 (5391 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut public un raport cu privire la fondurile disponibile în anul precedent. Jumătate din bugetul total al instituției, în valoare de 140 milioane lei, a fost destinat sistemului medical privat din județ. Această sumă a fost acordată în proporție de 70% farmaciilor, ca urmare a creșterii consumului de medicamente...

Fonduri de ordinul milioanelor
Sistemul medical privat din Ialomița este alcătuit din laboratoarele de analize medicale, cabinetele private ale medicilor specialiști, cabinetele individuale ale medicilor de familie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:17 (7232 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afecțiuni rare și incurabile

Ialomița vindecă maladii de 1,1 milioane de lei pe an!

Ialomița este bolnavă! Un sfert dintre cei peste 250000 de locuitori ai județului suferă de o afecțiune cronică. Statistica este cu atît mai sumbră cu cît, printre suferinzii a căror vindecare este imposibilă, se află și persoane afectate de boli rare, al căror tratament este extrem de costisitor... 1,1 milioane de lei pe an costă medicația celor 11 ialomițeni afectați de maladii precum «mucoviscidoza», «boala Pompe» și «scleroză laterală amiotrofică».

Statistică sumbră
Potrivit statisticilor ultimului recesămînt, județul Ialomița are o cifră exactă de 258050 de locuitori. Un... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2013, 11:39 (6856 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele își reduc numărul de paturi

Buget diminuat pentru sănătatea ialomițenilor în 2012

Spitalele își reduc numărul de paturi

Perspective sumbre pentru Sănătatea ialomițeană în anul 2012. Bugetul alocat Casei de Sănătate este semnificativ diminuat comparativ cu cel de anul precedent. Autoritățile mizează însă pe rectificări bugetare, deocamdată imaginare, care să evite blocajele din sistemul sanitar județean. Cea mai gravă situație se înregistrează la cele 3 unități spitalicești, bugetul acestora fiind diminuat din cauza reducerii numărului de paturi! Serviciul Județean de Ambulanță a primit finanțare doar pentru o lună, urmînd ca în aceste zile să se discute și banii ce vor finanța acest tip de serviciu.

Stop! Sănătatea în faliment!
Nici nu a început bine anul și problemele financiare... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2012, 16:52 (22816 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Sănătatea ialomițeană, la un pas de cimitir

Ialomița are cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor

Județul a fost zguduit în ultimele două luni de un nou scandal: desființarea Spitalului Municipal Țăndărei. Măsura a relansat dezbaterea privind restructurarea sistemului sanitar local și a reliefat o serie de carențe necunoscute pînă la acest moment. Una peste alta, statisticile confirmă un fapt fără precedent: cu 2,6 paturi la mia de locuitori, Ialomița se înscrie într-un top negativ al județelor cu cel mai mic număr de paturi de spital pe cap de locuitor.

De la Spitalul din Țăndărei scapă cine poate
Deși nu a fost închis oficial, spitalul de la Țăndărei a fost golit la 1 aprilie, după 116 ani de funcționare neîntreruptă. În urma bolnavilor, au rămas pustii pavilioane... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2011, 08:47 (12174 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Colaps și nu prea în 2010

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Subfinanțată și sufocată de datorii, Sănătatea ialomițeană se chinuie să «supraviețuiască» pînă la sfîrșitul anului. Paradoxal, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița raportează sume colosale înghițite de-a lungul anului de domeniile medicale județeane. 1200 miliarde este valoarea avansată de reprezentanții CJAS drept costuri de susținere a Sănătății... Iar aceasta nu este singura noutate. Maganerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia amenință CJAS cu judecata, pentru pretinse datorii!

Sănătate de sute de milioane. De vorbe!
120 de milioane și un an de criză. La asta se rezumă activitatea medical-financiară a Ialomiței. Cu spitale aproape în colaps financiar... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 13:24 (20187 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Bani noi pentru Sănătate veche

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Debitele spitalelor vor fi achitate. Medicamentele eliberate de către farmacii în sistem compensat sau gratuit vor fi, de asemenea, plătite. Acesta este rezultatul ultimei rectificări bugetare în domeniul Sănătății...
Săptămîna precedentă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit noi sume de bani, stabilite în urma ultimei rectificări bugetare în domeniu. «În urma demersurilor făcute, a calculelor către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate precum și pentru continuitatea tratamentului asiguraților, o dată cu recenta rectificare bugetară CJAS Ialomița poate să achite datoriile pe care spitalele le au către furnizori la data de 30 iunie 2010» a declarat președintele Casei de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2010, 09:32 (19035 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9069 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9899 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6885 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8300 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5642 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7456 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7295 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6886 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7208 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10129 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7399 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6550 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8778 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8091 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...