Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Povestea fără început a fondului de vânătoare Giurgeni

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Povestea fără început a fondului de vînătoare Giurgeni

Unul dintre multele motive ale demiterii lui Tudor Anghel l-a reprezentat pierderea fondului cinegetic Giurgeni. Acesta a fost pierdut de către Asociație la începutul acestui an în favoarea Asociației Bendis, condusă de către Mirel Diaconu. Tudor Anghel, în calitate de reprezentant al Asociației, contestă această decizie și a acționat în instanță Consiliul Județean, pe care îl consideră  vinovat de abuz și fals în acte publice. «Consiliul Județean a atribuit dreptul de a gestiona acest fond Asociației Bendis, fără licitație publică...» declară Tudor Anghel.

Politicienii vînătoarei
Decizia îi aparține președintelui Silvian Ciupercă. Conform declarațiilor lui Tudor Anghel, Consiliul Județean a refuzat în mod deliberat să recunoască faptul că este proprietarul a peste jumătate din suprafața fondului de vînătoare Giurgeni, respectiv 6082 de hectare. Ulterior, același Consiliu Județean a eliberat același document reprezentantului Asociației Bendis, Mirel Diaconu. În replică la acuzațiile aduse de Tudor Anghel, reprezentanții Consiliului Județean se disculpă  susținînd că, potrivit legii, nu ei sînt cei care atribuie gestiunea fondurilor de vînătoare din Ialomița. «Potrivit art. 8 din legea 407/2006, atribuirea dreptului de gestionare a faunei cinegetice se realizează exclusiv de către autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură și care asigură administrarea faunei de interes cinegetic, în speță Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice» se arată în răspunsul remis redacției de către secretarul general al județului, Adrian Ionescu. De cealaltă parte a conflictului, Mirel Diaconu, președintele Asociației Bendis, declară. «Organele abilitate și-au spus punctul de vedere, a fost o atribuire corectă, în condițiile legii... De aceea, orice acuzații care mi se aduc sînt inutile și nefondate. Am avut o sclipire și le-am luat-o înainte. Asta e tot!» spune Diaconu.

Nu e totul pierdut
Procesul dintre AVPS Ialomița și Consiliul Județean a avut termen de judecată luni, 13 mai a.c., la Tribunalul Ialomița. Obiectul acestui dosar l-a reprezentat anularea actului administrativ emis de către instituție, act în baza căruia s-a făcut atribuirea directă a terenului de vînătoare de la Giurgeni. Potrivit sentinței, instanța «a admis excepția lipsei de obiect a cererii de chemare în judecată invocată de pîrît și pentru acest motiv respinge acțiunea formulată de reclamant». În aceste condiții, Consiliul Județean Ialomița iese oficial din culpă, iar fondul de vînătoare de la Giurgeni este pierdut în favoarea Asociației Bendis. Marius Dumitrescu, unul dintre vînătorii care și-ar dori să se implice în recuperarea acestui fond susține că Asociația mai are încă șanse de a cîștiga procesul. «Am discutat cu oficialii Consiliului Județean. Este o situație complicată, dar nu imposibil de îndreptat. Important este să vrem. Și să facem ceea ce trebuie făcut pentru ca Asociația să le poată oferi membrilor vînători suportul de care au nevoie. Pentru că vînătoarea nu înseamnă braconaj, ca în cazul lui Tudor Anghel... Vînătoarea se bazează pe tradiție, pe reguli și pe protecția mediului. Ori, noi asta dorim. Să asigurăm un cadru adecvat și să impunem un regulament comun pentru toți cei care iubesc și respectă vînătoarea» ne-a declarat acesta.

27 Mai 2013, 05:28 (8217 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița
Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea
Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

Comentariile cititorilor:


Bala:
(6 Octombrie 2013, 06:41)
Vanatoare malaxata cu spaga. Se pare ca da rezultate bune. Iei fonduri europene, iar ulterior dai spaga inaltilor din conducerea tarii pentru a-ti pune la dispozitie fonduri de vanatoare si alte favoruri. Buna afacere. Intrati pe urmatorul link: http://avpsbendis.ro/ro/despre-noi, apar 7 angajati ai AVPS Bendis, ca sa nu mai vorbim de ce personalitati apar ca membri, ce coloane vertebrale, ce onestitati, oameni,  caractere, fara a generaliza. Dupa ce ati studiat site-ul AVPS Bendis intrati pe site-ul: http://www.mfinante.ro/infocodfiscal.html, introduceti CUI AVPS BENDIS 17387050 si selectati anul 2012. Ce a declarat conducerea acestei asociatii la 31 decembrie 2012? "Efectivul de personal privind activitatea fara scop patrimonial - 3" Dr. Mirel Diaconu - presedinte, Ing. Zeng  Xing - vice presedinte, Dorel Neculae - secretar "Efectivul de personal privind activitatile economice sau financiare -  2" Pe site-ul lor apar: Adrian Anton Cristea  - director, Simona Turcu - secretara, Cristian Partenie   - paznic vanatoare - organizator vanatoare, Sotir Chiriac - paznic vanatoare, Dumitru Closca  - paznic vanatoare, Ion Nitu - paznic vanatoare, Enache Silvestru  - paznic vanatoare. Nu bate, 7 diferit de 2, diferenta de 5 persoane care dau cu sapa la negru, specific Dr. Mirel Diaconu.
Caprioara:
(28 Mai 2013, 07:03)
Protectia mediului o fi insemnind sa omori caprioare si iepurasi lipsiti de aparare ? Care e partea barbateasca si care partea sportiva in aceasta practica barbara ? Oare domnii vinatori n-or fi avind ce sa puna pe masa copiilor ?