Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

Se întâmplă la Slobozia

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

O adolescentă de 16 ani și un adolescent de 17 ani, elevi ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, au ajuns la spital după ce li s-a făcut rău la școală. În urma analizelor s-a constatat că cei doi ar fi consumat substanțe interzise, de genul etnobotanicelor. În  acest caz a fost deschisă o anchetă penală.

Transferați de urgență la București
Din primele informații se pare că cei doi adolescenți ar fi participat la o activitate de prevenire dedicată «Zilei Internaționale de Luptă Împotriva Fumatului» și li s-ar fi făcut rău în timpul acestei manifestări. Prima care a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia este adolescenta de 16 ani. Fata prezenta dureri de cap și amețeli. Câteva minute mai târziu, la același spital, a fost adus și adolescentul de 17 ani, care prezenta simptome similare cu ale fetei. În urma analizelor preliminarii efectuate la Slobozia s-a constatat că cei doi erau într-o stare de sevraj, generată de consumul de substanțe interzise de tipul etnobotanicelor. În ambele cazuri, medicii din Slobozia au dispus transferul către Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, unde se află și în prezent. Potrivit protocolului, imediat după aflarea rezultatelor analizelor, specialiștii Spitalului Slobozia au sesizat Poliția. Surse judiciare au confirmat în exclusivitate pentru Independent faptul că în acest caz a fost deschisă o anchetă penală, de către organele judiciare abilitate.

1 Iunie 2018, 10:05 (23789 vizualizări - 140 comentarii)

Citiți și:
EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia
«L'amour du théâtre» la Slobozia
Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

Comentariile cititorilor:


XII A:
(20 Iunie 2018, 14:19)
@Bianca. Și eminenții elevi de la CNMV de ce nu s au drogat in parc, n au mai putut răbda?? Bravo lor! Acum e vacanță, liber la orice!
Felicia:
(20 Iunie 2018, 14:16)
@bianca. Noroc cu tine! Bine că ne-ai spus că nu se știa unde, când și cine se droghează. Tu? Ce mai faci? Bună dimineațaaaa, bebelușă!
Bianca:
(20 Iunie 2018, 12:28)
Dragilor, drogurile se vand pe strazi, in scoli, in parcuri si la orice colt de strada, mai ales in Slobozia. Ar trebui frecventate de politie locurile intunecate si nu numai, precum bodega din parcul Ialomita, in acel loc se drogheaza lumea de ani de zile. In parcul Ialomita, la fel. Nu au parintii celor de la Colegiu de unde sa stie ce fac ordaslele lor, politia ar trebui sa se informeze mai bine despre aceasta situatie. Noroc cu cazul de la CNMV ca altfel nu mai deschidea nimeni ochii. Buna dimineata, Slobozia!
Fetești:
(15 Iunie 2018, 14:59)
Starea de sevraj este o urmare a consumului repetat de drog. Deci, elevii de la CNMV luați cu salvarea și duși puțin la București, sunt deja dependenți de drog. Poate ancheta în plină desfășurare, va mai descuraja rețeaua. Nu cred. Compătimesc pe acei părinți.
Mircea:
(14 Iunie 2018, 11:28)
Vreun viol, ceva? Vreo profesoară bătută?! Hai că s-a dat startul, mare grijă!
Oprea:
(13 Iunie 2018, 21:55)
Multe comentarii, aceeași idee; școala nu se poate spăla pe mâini...gata! am scăpat! Nu! In CNMV și celelalte au loc mizerii în mizerie. Și poliția și școala, și părinții vor face unitate in jurul micilor Drogați cu experiență.
George:
(13 Iunie 2018, 13:39)
@teleorman....Ai mare dreptate. Și sunt f mulți analfabeți, viitori prim miniștri, măcar! De aceea, alți incompetenți pe meserie impostori, profesorii, se pleacă in fața progeniturilor bogate la buzunar. Asta se întâmpla când in scoli intra ca profesori toate rebuturile altor sectoare. Toată pleava aceasta știe ce să facă la clasă?! Se văd rezultatele! Hai să vedem examenele!
teleormania:
(13 Iunie 2018, 12:29)
Aveti grija cum va purtati cu analfabetii: oricand ei pot deveni guvernantii nostri..
George:
(13 Iunie 2018, 11:36)
@ viki în sărăcia asta de oraș se ntampla lucruri oribile, ca in Moldova. În orice școală sunt pericole, in orice casă există mai mult sau mai puțin interes pt educația odraslelor. Ancheta penală bate pasul pe loc? Organele își fac treaba?
Viki:
(12 Iunie 2018, 19:09)
În Slobozia, în sărăcia asta de oraș, se vând droguri? Numai celor dependenți deja, cu bani, așa că nu vă mirați că elevii sunt de la CNMV. Nu liceul este vinovat. Totuși...
Cristian:
(12 Iunie 2018, 17:33)
@diana, nu ești bine informat. De unde știi că drogurile n-au fost cumpărate din școală? Unde lucrezi? Ancheta, dacă este serioasă, va da adevărul. Poate nu vom sti toți acest adevăr, ca la noi!
Diana:
(12 Iunie 2018, 07:29)
Drogurile nu s-au achizitionat in incinta scolii si nu stiu de ce lumea se gandeste automat la asta. "Ancheta" e in desfasurare din cate stiu, dar sa fim seriosi.. :D Nu e problema ca e colegiu, e problema incompetentei politiei. Drogurile circulă pe strazile orasului de ani, dar acum v-ati trezit si unii din voi sa sara in sus ca fripți. Ca doar de, e Colegiul dom'le!!! Oricum, acesti copii nu sunt primii si ultimii consumatori din oras.
Ștefan:
(11 Iunie 2018, 16:15)
Unii sunt curioși de ancheta penală. Sau deja s-a îngropat? Vacanță fără droguri! Păstrați-vă rezistența pentru Septembrie, Octombrie....
Diana:
(11 Iunie 2018, 13:52)
Pentru cei curiosi de starea copiilor: sunt bine, au revenit acasa ziua urmatoare si frecventeaza orele la liceu in mod obisnuit.
Valeriu:
(11 Iunie 2018, 13:44)
@pedagog. Ești nebun. Dacă părinții drogurilor CNMV știu ceva, spun?! Cine s a drogat? Copilul lor, deci nu vor vorbi. Nici de la elevi nu vor afla mare lucru. Oricum suspecta tăcere!