Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Patru beneficiari și o angajată din cadrul Centrului de Îngrijire a Persoanelor Adulte din Slobozia, amplasat pe strada Lacului, au fost confirmați pozitiv la testul pentru COVID-19. Bătrânii au simptome specifice bolii, în timp ce angajata este asimptomatică. Direcția de Sănătate Publică a început luni, 6 iulie 2020, testarea de urgență a tuturor celor 130 de bătrâni internați la azil.

Anchetă epidemiologică în curs Din primele informații, focarul de la Azilul din Slobozia a izbucnit o dată cu depistarea angajatei. Conform protocolului, personalul din astfel de centre este testat de două ori pe lună, iar în cazul femeii testul din această lună a ieșit pozitiv pentru SARS-CoV-2. Pentru că aveau febră, patru bătrâni au fost, de asemenea, testați, și în cazul acestora rezultatul fiind pozitiv. Luni, 6 iulie 2020, s-a dispus testarea de urgență a tuturor beneficiarilor. «Efectuăm teste tuturor beneficiarilor pe care îi avem, pentru a putea limita răspândirea infecției în cadrul instituției. Ancheta epidemiologică este în curs!» a explicat Neculai Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. De asemenea, tot luni dimineață, 6 iulie a.c., alți trei vârstnici, care prezentau simptome specifice bolii, au fost internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, urmând ca unitatea medicală să-i testeze.

6 Iulie 2020, 14:10 (10293 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!
Guvernul reduce numărul de locuri în cel mai mare azil din Ialomița
Personal insuficient pentru îngrijirea bătrânilor bolnavi internați la azilul din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Eu:
(13 Iulie 2020, 09:47)
De ce nu se mai spune nimic de covid-19 la azil? Sunt 40 și de beneficiari plus personal care sunt infectați. De ce nu mai spuneți nimic?
asistent :
(12 Iulie 2020, 08:30)
De ce nu vine si conducerea dgaspc sa vorbeasca cu bolnavii sa le explice situația ce se întâmplă aici le este frica ca le sar bolnavii in cap sau ca se infectează dar noi asistentii ce sa mai facem avem familie si nu ne mai ferim.
revoltat :
(12 Iulie 2020, 08:14)
la azilul de bătrâni se întâmplă foarte multe lucruri pe care conducerea dgaspc Slobozia le trece cu vederea mancarea bolnavilor este foarte proasta pe carantinei ar trebuii sa ofere si ei bolnavilor apa una alta nu s-au luat nici o măsură. asa zisul medic al unității fiind maicuta habar nu are sa isi faca treaba de ce nu este tras la răspundere si medicul unități pentru ceea ce se întâmplă la azil așteaptă sa se infecteze si asistentii medicali
Flory :
(7 Iulie 2020, 22:03)
Buna! Asistenta sociala , medicala? Platim degeaba!!!!! Acesti bani ar trebui depusi in cont( gen card de sanatate) de unde sa platim, cu acte. Nu se vrea! Adica, acum, doar Covid se consulta? Noi, romanii care platim TAXE, daca avem nevoie, ce facem, murim?????
Sanatate si rabdare!!!!!! Cat mai avem....
geaba:
(7 Iulie 2020, 15:32)
Geaba nu lasati postari  postari care nu convin redacte, desi n-au nimic jignitor si nu contin expresii vulgare !
Eu:
(7 Iulie 2020, 13:07)
Nu prea cred în ce spun ei de Coronavirus.ca virus.eu sunt patit a am fost internata cu o problema de sanatate si ultima seara m- au dus la izolator la 24 și jumătate m- au luat din camera fără să-mi spună unde merg.Acolo au spus am adus- o nu mi- au dat măcar cu un dezinfectant la intrare doamnele de acolo nici nu erau îmbrăcate de.izolator după 2 ore m- au dus înapoi în salon. Deci am avut sau nu coronavirus?
Nelu Prostanelu:
(7 Iulie 2020, 13:05)
Cum dracu, la un semn toate azilurile de batrani di tara sunt focare covid. I-a gasit cu covid pe bietii oameni dusi cu capul. Cine sa-i apere?
asitent de garda:
(7 Iulie 2020, 12:02)
@DSP cum dracu transferati bolnavi psihici la Fetesti? tot cu amenintari si mintind ca sunt doar batrani? De ce nu-i trimiteti intr-o unitate care poate avea grija de ei asa cum se cuvine? 
Ce sa ceri de la un director cu 2 dosare penale, atat stie atat poate...
V I R U S A T:
(7 Iulie 2020, 11:20)
ALO, domnilor (...)  și (...), mai  lăsați  dracului asfaltul prezentat zilnic la Antena subvenționată, mai  lăsați-o pe  fetița aia suplă  să dea singură din  mâini și să trăiască din reluari de ani de zile. GUSTA și vei mai cere - ăsta e sloganul. Ăla nu e azil. E centru cu câțiva bătrâni și peste 100 de bolnavi psihici, care ar trebui să stea la Movila. Știe (...) că unii care au primit măști le mănâncă sau se încalță cu ele ? De unde să știe / ? El are zeci de hectare vilane și intravilane la Vulcan și în Brasov,are apartament la Slobozia, o căsuță de vacanță de 170 mp la Vulcan- Brașov,două apartamente în București, Conturi : 44000ron, 4573 dolari și 46000 euro, acțiuni mari la BRD,Sc Electrica, Poșta Română, BCR. Are și 5000 de lei bani luați la deplasări. Cum să se depaseze  la acești amărâți că nu ia diurnă. Știe că pe tură noaptea sunt doi asistenți pe 4 etaje, la 130 de pacienți imbrăcați precum cosmonauții ,fără aer condiționat și transpirați 12 ore, leoarcă ? Știe că asistentele   fac duș în bucătărie, știe că stau aici două săptămâni și dorm, dacă dorm, în codiții de 40 grade ? De unde să știe (...). El trage cu arcul și are grijă ca profesor de limba sovietică să-și mărească bugetul. Purtătorul de vorbe (...) stă sluj și mai dă și el câte un comunicat din auzite. .Hai, domnule (...), schimbă-i că stau de 25 de ani acolo, lasă draculi asfaltul la televizor și fă o anchetă. Ce caută psihicii aici și nu merg la spitale psihice ? Sub masca de azil de bătrâni și persoane cu handicap sunt ținuți acolo și nu respectă nicio regulă, sunt bolnavi psihic. SE aude ? Hai, mâine ,iar , cu asfaltul la televizor . Și sindicatul lui pește, ce face, doar încasează ?
Ilie:
(7 Iulie 2020, 10:49)
Domnul director general al DGASPC Slobozia, a spus cuiva la ziar adevărul? Adică cum încearcă să păcălească personalul de la azilul de psihici("bătrâni") sa dea declaratii pe propria raspundere ca intra in izolare la locul de munca de buna voie!!! Oamenii aia merg la servici ca ăla le e serviciul,dar nu au fost testați, au fost forțați de conducerea DGASPC Slobozia să intre netestati in izolare la locul de muncă,sănătoși și expuși la atâtea pericole doar pentru că cineva are putere de decizie asupra lor,abuziv! Dute dumneata domnule director al DGASPC și expunete atâtor pericole cu echipament neadecvată și netestati și ia boala și duo alor tai acasă!!!
Vasi:
(7 Iulie 2020, 08:57)
O bătaie de joc, au băgat obligatoriu personalul in izolare la locul de munca detestat,îmbolnăvesc proprii angajați cu buna știință! O conducere de toată jena la DGASPC SLOBOZIA!
Vio:
(6 Iulie 2020, 21:37)
Cei 4 beneficiari "infectați" nu sunt bătrâni. Sunt persoane cu handicap psihic grav și sunt ținuți la etajul 4,unde e f.cald.Au avut temperatura puțin peste 37 și i-au trimis la Fetești. De vineri când a venit rezultatul angajatei, nu au făcut nici o testare până azi la 12.30...Ce sa mai zicem ca e aproape imposibil din câți angajați sunt,sa fi ieșit pozitiv un singur test.In plus doamna nu are absolut nici un simptom.
Ana Maria:
(6 Iulie 2020, 20:37)
Mesaj pentru "o angajata:...foarte bine punctat,eu am mama internata de 15 ani,serviciile sunt ireprosabile,personalul dragut si atent.Astazi m-am deplasat pana in preajma centrului ca auzisem de ce s=a intamplat ,stiamca nu imi pot vedea mama ca nu am voie dar am crezut ca o zaresc prin parculetul din spatele centrului,pe straduta care duce la liceul de chimie,daca am vazut ca nu este am venit iar in fata si am stat si am privit din fata oficiului de pensii cum veneau salvarile si cei ce trebuiau sa ajute la mobilizarea lor stateau cu manile in san si se uitau cum se chinuie bietii oameni sa intre in salvare,erau singuri iar soferul si asistentul se uita cu nebagare de seama.Sa va fie rusine oamenilor de pe acea masina care ar trebui sa salveze vieti dar ei habar nu au de durerea lor la fel ca si in spital ii baga la UPU si nu intra nimeni .ca sa nu care cumva sa se infecteze.Nu trebuia sa fie luati din azil acolo sunt ingrijiti,mancati,spalati si considerati oameni.Sa va fie rusine celor de pe salvare,nu meritati acel servici,lasati oameni cu mila si credinta in Dumnezeu.Toate lucrurile se va indrepta Dumnezeu are grija de oamenii cu suflet bun,sa va itareasca si sa nu fie nimic mai grav.T
La tot personalul Azilului doresc sanatate lor si la familiile lor.
Eu:
(6 Iulie 2020, 19:45)
Media ca de obicei vorbiți prostii, 70%din "așa zișii bătrâni "sunt persoane cu dizabilitati psihice, tineri și de 25 de ani vârsta! Sunteți niște mincinosi ordinari ,faceti jocurile lu (...)!!!!
o angajata:
(6 Iulie 2020, 19:18)
Toata stima pentru ziarul independent,cotidian citit cu mare drag chiar si de beneficiarii Centrului de Ingrijire si Asistenta (azil),insa as aduce la cunostinta domnilor redactori si nu numai,ca in acest Centru nu mai sunt doar batrani,asa cum erau pe timpuri,ci sunt pacienti cu varste cuprinse intre 18-101 ani.In toata perioada pandemiei,inca din luna martie,acesti beneficiari au fost ingrijiti Dumnezeeste,sa nu fiu inteleasa gresit,la fel ca si inainte ,dar in perioada grea incercata pentru toti, le-a fost acordata mult mai multa atentie in ceea ce priveste siguranta integritatii si a starii lor de sanatate,au fost feriti de orice factori externi ce le-ar fi putut agrava starea de sanatate,nu avea acces nimeni  cu exceptia personalului,nici macar apartinatorii nu aveau voie sa vina sa isi vada rudele.Personalul era testat,toti angajatii nu prezentau stari din care sa reiasa cum ca ar avea acest virus si tocmai acum a trebuit sa apara????In cazul in care o posibila eroare medicala a avut loc si angajatei ii ies rezultatele negative la urmatoarele teste,cine raspunde?cine raspunde pentru haosul instalat in curtea institutiei sus mentionate,cand efectiv pacientii erau tarati in ambulante fara ca personalul de pe ambulanta sa le acorde ajutorul,nici nu se apropiau de ei,sa le oferim ajutorul...de ce??ce aveau oamenii aia?? ciuma???Pentru ca noi angajatii nu aveam voie sa ne apropiem de  "cortegiul nepasarii" RUSINE celor ce se joaca cu vietile necajitilor de oameni,chiar daca au ceva interese,pentru ca sunt sigura ca ceva  e...putred !!!!