Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

AGA-GA-GA Urban nu are soluții pentru criza apei

Consiliul local al municipiului Slobozia s-a întrunit degeaba

AGA-GA-GA Urban nu are soluții pentru criza apei

Vineri, 21 august 2009, Consiliul Local Slobozia s-a întîlnit pentru prima dată de la declanșarea crizei apei potabile în Slobozia. Prilejul l-a constituit ședința extraordinară a AGA Urban, întîlnire în care consilierii locali (acționarii URBAN) ar fi trebuit să identifice metode pentru îmbunătățirea activității societății, precum și o soluție rapidă de îmbunătățire a calității apei potabile din sursă subterană. Din păcate, rezultatul întîlnirii a fost unul dezolant. Iar dacă în anul 390 î.e.n., gîștele Capitoliului au salvat banii romanilor cu gălăgia lor, în anul de grație 2009, gîștele Consiliului Local s-au dovedit a fi un cor de voci fără personalitate, lipsit nu doar de soluții, ci, mai grav, total dezinteresat de banii alegătorilor din Slobozia.

Consilierii locali, vinovații fără vină
Sîntem primii gata să-l acuzăm pe primarul Gabi Ionașcu (alături de 90 la sută din populația orașului) pentru inconștiența cu care ne-a tîrît în această criză a apei potabile la Slobozia. Însă alături de el, și în egală măsură vinovați, se dovedesc a fi și consilierii locali care ar fi trebuit să decidă asupra gravității crizei și să ofere soluții pertinente de îmbunătățire a calității apei provenite din sursa subterană. Din păcate, premeditat sau nu, ședința AGA din 21 august este prima ședință a consilierilor locali de la declanșarea crizei apei potabile în Slobozia. Altfel spus, responsabilii de gestionarea acestei probleme care a bulversat grav viața locuitorilor orașului nu au reușit pînă în prezent să se mobilizeze nici măcar pentru a se întîlni, darămite pentru a lua o decizie.
În aceste condiții, devine clar că, dincolo de politizarea ei ca structură, AGA SC Urban este un organism inutil, al cărui grad de incompetență colectivă este vecin cu prostia și care este incapabilă să-și asume resposabilitatea de a conduce societatea.
Așadar, devine clar că starea de fapt din acest moment nu se datorează exclusiv primarului Gabi Ionașcu și că, alături de el, responsabilitatea pentru cele 150 de miliarde de lei cheltuite pentru realizarea unei surse subterane de apă care furnizează apă galbenă, cu depășiri semnificative ale plumbului, fierului și amoniului, aparține tuturor celor 21 de consilieri locali.

Cronica unei AGA extraordinar de inutilă
Mai animată decît ședința AGA ordinară de săptămîna trecută (la care consilierii PD-L și PNL nu au fost invitați) ședința AGA din 21 august s-a dovedit a fi un exercițiu democratic inutil în care consilierii locali au dezbătut timp de 3 ore situația apei potabile din Slobozia. Pe rînd, consilierii locali au solicitat directorului Valentin Cilibeanu explicații, au oferit soluții inaplicabile și și-au declinat orice responsabilitate vizavi de situația existentă. Mai mult decît atît, consilierii PSD au respins în bloc teoria «apei grele» (depășirile la fier și amoniu sînt de 2 pînă la 7 ori mai mari, iar nivelul de plumb, în cazul unuia dintre buletinele publicate pe site-ul primăriei Slobozia, tinde către limita maximă), au negat evidența, susținînd că apa nu e galbenă și au cerut insistent ca populația să fie informată că apa poate fi consumată.
Concluzia celor 3 ore de «ciorovăieli politice», cum a fost caracterizată întîlnirea de către unul dintre consilieri, a fost oferită de directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu: constituirea unei comisii formate din consilieri, reprezentanți ai SC URBAN și reprezentanți ai Primăriei Slobozia, care să negocieze cu SC AMONIL un grafic de reeșalonare a datoriilor istorice, precum și o eventuală posibilitate de reluare a furnizării apei potabile de către combinat, în cazul în care calitatea apei din sursa subterană nu va fi ameliorată.
Iartă-i, Doamne, că nu știu ce spun!
Imaginea ședinței de vineri n-ar fi însă completă fără luările de poziție ale consilierilor prezenți. Pentru că spațiul pe care îl avem la dispoziție e limitat, ne vom rezuma la a cita doar cîteva luări de poziție, în speranța că ele vor reflecta cu suficientă acuratețe aprecierile noastre.
«Eu înțeleg din ce spuneți dumneavoastră că apa e bună de băut. Atunci să dăm, domnule, un comunicat către populație, prin care să spunem lucrul asta. Că apa e bună de băut și poate să o bea toată lumea. Dacă altfel nu înțeleg, atunci să le spunem noi ce să facă!»
Theodor Ștefan, consilier local PSD

«Degeaba îmi spuneți dumneavoastră și degeaba spuneți populației că apa e bună de băut, dacă oamenii nu beau apă pentru că e galbenă»
Constantin Sărăcăceanu, consilier local PD-L

«Pot să vă asigur, în ce mă privește, că noi am depus toate eforturile să furnizăm o apă care să respecte parametri de potabilitate impuși de legislația în vigoare. Noi facem tot ce ne stă în putință ca apa pe care o furnizăm populației să fie potabilă. În cazul în care decideți că ea nu e bună și că societatea nu-și face datoria, puteți decide: o desființăm, schimbăm rețeaua, facem altă societate, ne întoarcem la AMONIL. Dumneavoastră sînteți acționarii, puteți decide ce doriți» Valentin Cilibeanu, director SC Urban

«Credeți că dacă vom schimba conductele de oțel cu conducte de plastic, apa își va schimba culoarea și compoziția? Adică investiția aceasta ne va oferi o garanție? Din cîte am înțeles, chimismul apei e cel care dizolvă fierul de pe conducte. Dar conductele de fier din subsolul blocurilor și din apartamente rămîn! Atunci, la ce bun să cheltuim banii inutil?»
Gabriela Petre, consilier local PD-L

«Toată lumea se întreabă cît va rămîne apa asta colorată! Dar eu vă adresez o altă întrebare. Dumneavoastră știți cît plumb avea apa înainte, apa din Dunăre? Nu s-a făcut nicio monitorizare? Atunci despre ce vorbim aici? Apa e bună și gata!»
Cornel Vasile, consilier local PSD

«Amonil ne otrăvește în fiecare zi, de o lună de zile, sistematic, cu noxe... Chiar și acum, în timp ce vorbim. Am atenționat primarul, viceprimarii... Avem o soluție și e de datoria noastră să o punem în aplicare. Să le dăm amenzi în fiecare zi pînă ajungem la concurența sumei datorate și, după aceea, să-i amendăm în continuare pînă îi desființăm. Era pămîntul roșu... Inclusiv mercur ne bagă în suflet! Să-i desființăm și gata!»
Emil Constantinescu, consilier local PSD

Urban, o societate total neperformantă
În ciuda asigurărilor oferite de conducerea Urban, care a declarat public că, în ultimii 4 ani, societatea s-a redresat economic și ar putea deveni profitabilă, realitatea raportului făcut public în cadrul ședinței AGA din 21 august 2009 este total diferită:
* SC Urban are datorii neachitate de peste 76 miliarde lei
* în luna iunie 2009, societatea a înregistrat o balanță negativă de 2,2 miliarde lei
* investiția în refacerea celor 40 de kilometri de rețea de oțel are o valoare estimată de peste 100 de miliarde, bani pe care societatea nu îi are
* pierderile și furturile din conducte reprezintă 33 la sută din cantitatea de apă furnizată în anul 2009
* societatea nu-și poate desfășura activitatea curentă din cauza blocării conturilor de către creditori

25 August 2009, 20:18 (17084 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
23 Aug 2026
365 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți-Târg: Beat la volan

Luni, 22 iulie 2024,  în jurul orelor 23,30, polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 16:10
(4289 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Urziceni: Animale aflate în pericol, salvate de polițiști

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că într-un apartament din Urziceni mai multe animale trăiesc în condiții improprii. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 15:10
(3471 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Invitație la concert

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Cultural «Ionel Perlea» și în parteneriat cu Asociația «Suonarte», invită publicul ialomițean la spectacolul «PUCCINI 10 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 13:45
(5589 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la eco-schemele din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează cu privire la anumite condiții și excepții în acordarea de sprijin financiar pentru eco-schemele din sectorul zootehnic, aferente ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 12:55
(5723 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,20 milioane de lei în iunie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iunie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de 5,2 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 11:15
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca, Fetești-Gară și Fetești-Oraș!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iulie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, din orașul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2024, 08:55
(2000 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Vineirm, 19 iulie a.c., polițiștii au organizat în localitățile Urziceni, Bărbulești, Movilița, Coșereni și Manasia  o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 16:40
(1430 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendii la case din Sudiți și Condeești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentul de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru gestionarea unei situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 13:05
(2641 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Lacul Amara

În dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 10,15, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit cu o autospecială de stingere și o barcă pneumatică pentru extragerea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:55
(2721 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Orboești și Fetești

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 12:50
(2106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 iulie 2024, termen-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 iulie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2024, 10:20
(5688 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane urmărite internațional pentru «furt calificat», depistate la Slobozia

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat în cursul zilei de luni, 15 iulie 2024, la Slobozia, în vederea depistării unor persoane urmărite la nivel internațional. Astfel ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:30
(7202 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune cu efective mărite de polițiști

Luni, 15 iulie 2024, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În acest sens, au ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 15:25
(3457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


AJFP Ialomița: 133,80 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iunie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iunie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 133,80 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2024, 09:40
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR solicită intervenția prim-ministrului României pentru salvarea sectorului agricol afectat de secetă

Într-o scrisoare deschisã fãcutã publicã la începutul acestei sãptãmâni, Forumul Agricul­torilor și Procesatorilor Profesioniști din Rom ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 17:25
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a extras eșantionul de control aferent Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a fost extras eșantionul de control pentru Campania 2024, aferent schemelor de plată pe suprafață, măsurilor de dezvoltare rurală ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 17:05
(8244 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Program de furnizare a apei în localitatea Moldoveni

Din cauza fenomenului de secetă accentuată și a temperaturilor extreme, s-a înregistrat o creștere semnificativă a consumului de apă în localitatea Moldoveni. Din acest motiv, pe timpul nopții ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2024, 09:15
(5458 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ion Ghica, Horia și Movilița

Incendii la Ion Ghica, Horia și Movilița

Duminică, 14 iulie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la o locuință în satul Ion Ghica. Au ars locuința, un adăpost de ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 13:15
(3445 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gârbovi, Urziceni, Fetești și Slobozia Nouă

Accidente la Gârbovi, Urziceni, Fetești și Slobozia Nouă

Două echipaje de pompieri din Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gârbovi, în care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 13:10
(2691 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Agent de poliție, prins în flagrant în timp ce primea șpagă pentru a introduce în Arest diverse bunuri!

Duminică, 14 iulie 2024, ofițerii de Poliție Judiciară ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la delegarea și sub coordonarea procurorului specializat din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 12:10
(8127 vizualizări - 4 comentarii)


RAJA Constanța: Program de furnizare a apei în Fierbinți-Târg, Dridu și Cornești!

România se află sub cel mai extins Cod Roșu emis vreodată de Agenția Națională de Metereologie. Fenomenele vizate sunt caniculă, disconfort termic deosebit de accentuat și implicit secetă. Toate ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 11:55
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Radu Miruță: «România cumpără energie scumpă pentru că PSD și PNL nu sunt în stare să ia deciziile corecte!»

Vineri, la orele 12,00, România importa aproape 900 MWh ca să-și acopere necesarul, producția fiind sub consum. Sâmbătă, la orele 11,00, într-o zi de weekend, importul depășea cu aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2024, 10:40
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri pentru subvenția la motorină în trimestrul II 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, până la data de 31 iulie 2024 inclusiv, primește Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2024, 14:40
(19230 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 80,864 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 03-10.07.2024, a efectuat plăți în suma totală de peste 80,864 milioane de lei (16,302 milioane de euro ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2024, 10:40
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă la Țăndărei

Miercuri, 10 iulie 2024, polițiștii din Țăndărei au organizat o acțiune de amploare pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 15:30
(2078 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări aduse Sistemului «Ro e-Transport»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați că s-au adus modificări Ordonanței de urgență nr. 41/2022, pentru instituirea Sistemului național ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 13:40
(2716 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Bilanțul activităților desfășurate de jandarmi în primul semestru din 2024

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în semestrul I a.c., 3354 misiuni de ordine publică, dintre care 158 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 12:20
(8094 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni-Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Munteni-Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Miercuri, 10 iulie 2023, pompierii din Slobozia au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu, produs la o locuință în localitatea Munteni-Buzău. Au ars două camere și acoperișul locuinței ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 12:00
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 6 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 6 incendii care au avut loc în perioada menționată ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2024, 11:40
(2637 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții digitale

RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții digitale

O preocupare constantă a societății RAJA Constanța a fost și menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții săi, pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea, în timp s-au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2024, 16:10
(3816 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...