Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Sfântu Gheorghe, bordelul electoral al Ialomiței

Politicienii ialomițeni au compromis alegerile locale

Sfîntu Gheorghe, bordelul electoral al Ialomiței

Duminică, 23 august 2009, la Sfîntu Gheorghe au avut loc alegeri anticipate pentru desemnarea unui nou primar. În cursa pentru fotoliul rămas vacant după demisia actualului subprefect Mădălin Teculescu s-au înscris Livia Tudorache, exponentă a PSD, Lucian Vlășceanu, reprezentant al PD-L și Paul Jica, mandatarul PNL. Niciunul dintre cei trei candidați nu a obținut însă majoritatea necesară pentru a cîștiga din primul tur de scrutin. Astfel, PNL a obținut 13 la sută dintre sufragii, PD-L, 43 la sută, iar PSD 44 de procente. Următorul tur de scrutin se va desfășura duminică, 30 august. Însă, indiferent de rezultatele de acum sau cele ce vor urma votului de la sfîrșitul acestei luni, concluzia este una singură: politicienii ialomițeni au compromis alegerile locale prin mită, turism electoral și amenințări.
(A. PANAIT)

Feuda lui Teculescu, ultima redută nemituită electoral
Pentru a înțelege exact cum a fost posibilă o fraudă de proporții într-o comună cu 1600 de locuitori trebuie, mai întîi, să facem puțină istorie locală. Comuna Sfîntu Gheorghe a fost dominată, timp de 12 ani, de reprezentantul PD-L, Mădălin Teculescu. Considerat «primar pe viață» și apreciat la superlativ atît de alegători cît și de oficialii județeni, Mădălin Teculescu și-a cultivat, în timp, un electorat fidel care i-a permis să cîștige trei mandate consecutive din primul tur. Nu fără emoții însă! La alegerile de anul trecut, spre exemplu, în ciuda carismei sale, a fost nevoie de toată autoritatea sa de primar în funcție pentru ca duzina de voturi necesară cîștigării mandatului să îi revină. După ora închiderii urnei, spun gurile rele.
Acesta a fost, probabil, și unul dintre multele motive pentru care Mădălin Teculescu a identificat soluția elegantă a retragerii sale de pe scena politică prin transferarea sa la Prefectură. Lăsată pe mîna viceprimarului Vlășceanu, comuna s-a transformat în ultima lună într-un imens laborator electoral în care partidele politice au patentat toate metodele de fraudă electorală experimentate anterior: turismul electoral intracomunal, considerat deja o banalitate, mita electorală, desfășurată pe parcursul întregii luni, precum și amenințările, o metodă mai puțin uzitată anterior, dar cu efecte devastatoare de această dată. Vom încerca, în cele ce urmează, să probăm aceste acuzații și să vă oferim o imagine globală a unor practici care confirmă că Ialomița se află în plin feudalism electoral.

Balaurul PSD cu o mie de capete
Trebuie spus că deși fiecare dintre partidele politice au uzat și abuzat de metodele enumerate mai sus, cei mai eficienți s-au dovedit a fi pesediștii. Organizați în găști, coordonați metodic și beneficiind de experiența șirurilor anterioare de alegeri, oamenii lui Ciupercă au declanșat campania de mituire a electoratului încă din urmă cu o lună. Primele încercări, timide și nevinovate prin comparație cu ce avea să urmeze, s-au dovedit a fi cele ale candidatei Tudorache Livia, care a împărțit babelor, «pe la colț», fursecuri și Frutti Fresh, la lansarea candidaturii sale. Ulterior, problema mitei electorale a fost preluată de staff-ul de campanie al candidatei care a împărțit, sistematic sau de-a valma, ulei, zahăr, orez și suc. Pe strada Lăcrămioarei din Sfîntu Gheorghe, locul unde am avut confirmarea faptului, oamenii dau senini declarații: «Păi au făcut bine, de ce nu!? Familia mea a primit de două ori ajutoare, că așa le-a spus. Ne-au zis cine candidează, adică cine le dă, și ne-au spus ca nu cumva să uităm să votăm».
Programul de mită electorală a continuat pînă în ziua alegerilor cînd, la biserica din sat, reprezentanții PSD au împărțit ultimele pachete. Însă mai gravă decît mita repetată, se dovedesc a fi amenințările și presiunile la care au fost supuși alegătorii care puteau fi șantajați. Șantaj pe care PSD nu s-a sfiit să-l folosească pentru a smulge voturi. Iar exemplul de mai jos e grăitor.

1 milion de lei pentru un vot PNL
Monitorizați la sînge de pesediști, peneliștii din Sfîntu Gehorghe au avut puțin spațiu de manevră. Suficient însă pentru a oferi pînă la 1 milion de lei, vechi ce-i drept, pentru un vot. Însă declarația femeii pe care am descoperit-o noi dovedește clar că motivația oferită de milionul primit nu a fost mai puternică decît frica de mîna lungă a PSD. «Sînt dezorientată pentru că mi s-a întîmplat necazul asta. A venit o doamnă pe care n-am cunoscut-o, cu Ionel de mînă, și mi-a dat pentru fetiță 1 milion de lei. „Am auzit că ești bolnavă“, așa mi-a zis și am crezut că m-ajută pentru că sînt de-ai lui Livia. Dar n-au fost de-ai ei, erau de la PNL. Acum mie îmi pare rău, că Livia e fată bună, o cunosc...Da' m-am dezorientat, cînd i-am văzut acasă... Acolo am votat cum trebuie, că pe urmă mi-a spus Ionel și m-am dumirit! Da' sînt supărată, că dacă n-am votat cu ei, acum trebuie să dau banii înapoi!...».
Iar dacă vi se pare incredibil, iată și bomboana de pe tortul mitei. Pentru a o reconverti la votul PSD, reprezentanții partidului i-au promis femeii, operată anul trecut și declarată inaptă de muncă, că o vor ajuta să obțină, anticipat, dreptul de a se pensiona pe caz de boală.
Revenind la PNL, surse apropiate firavului staff de campanie al candidatului Paul Jica ne-au confirmat că principala metodă folosită de acesta pentru a obține cele 13 procente obținute a fost «căratul la vot». Original din Butoiu, unde are peste 200 de rude cu drept de vot, Jica a beneficiat din plin de această metodă de vot, la care s-au adăugat, după cum v-am arătat mai sus, celelalte oferte.

Un PD-L discret și persuasiv
Beneficiind de recunoașterea și renumele fostului primar, actualul subprefect Mădălin Teculescu, PD-L s-a dovedit a fi o prezență mai degrabă discretă în peisajul alegerilor locale din Sfîntu Gheorghe. Discretă, dar convingătoare, pentru că pe lîngă sutele de găleți oferite sătenilor, PD-L și-a făcut, cu subprefectul Teculescu «de mînă», o campanie asiduă prin casele alegătorilor. Cele mai vehiculate promisiuni au fost acelea de sprijin financiar pentru proiectele avansate în perioada în care acesta a fost primar, precum și cele de ajutor punctual oferit de proaspătul suprefect pentru foștii săi concetățeni. La acestea promisiuni ale PD-L se adaugă declarațiile martorilor oculari privind prezența zilnică a subprefectului în comună în perioada campaniei electorale, vizita acestuia în preziua alegerilor la simpatizanții PD-L consacrați, precum și afișarea lui alături de familie în parcul din apropierea Secției de votare nr. 1 din Sfîntu Gheorghe, sînt tot atîtea exemple de manipulare a alegătorilor în vederea obținerii unui scor electoral favorabil partidului. Evident, subprefectul Teculescu are o explicație perfect legală: «sînt aici alături de familie. Am votat, nu mă aflu în perimetrul secției de vot, nu pot fi acuzat de nimic. E dreptul meu de cetățean să mă bucur de această zi de duminică» ne-a declarat subprefectul Teculescu. No comment!

Ștefana, alegătoarea nimănui
Credem că tabloul mitei electorale statuate de partidele politice ialomițene a fost suficient explicat. El ar fi însă incomplet fără o declarație de culoare pe care am obținut-o de la Ștefana Dumitrache, o alegătoare de 80 de ani.
-E voie să vorbim?!
-Cum să nu! Nu e o țară liberă?
-Este, dar eu de obiceiul meu mă feresc să dau din gură! Felul meu e să fac și să tac!
-Ați votat?
-Am votat!
-Și ce-ați primit pentru vot?
-Nimic n-am primit. Cînd a venit alde Livia, am văzut adunătura, dar eu am stat deoparte! Am stat și eu la un colț, acolo. Iar cînd au venit mașinile, vreo 10 mașini, eu n-am mai apucat. Au dat, dar la mine n-a mai ajuns. Știu că unii a luat ulei, zahăr... Știu, dar nu mă bag!
-Vorbesc oamenii despre asta...
-Cine a luat, nu vorbește, că omu' e ascuns. Da' eu ce-am făcut, vă spui! Acuma, să spui drept, eu am votat cu Livia, că o cunosc de mică. Votam cu el (n.red.: reprezentantul PNL), da' mi-a fost frică c-are să mute Primăria la Malu, cum a mai făcut odată!
-Așa vi s-a spus, că o să mute Primăria?
-Da, maică!
-Și cu Livia de ce-ați votat?
-Eu sînt femeie bătrînă, maică! Nu pot să plătesc garda. 500 de mii, de unde să-i dau mereu. Acu', dac-o veni ea, poate-o scoate, cum s-a zis. Nu poate nimeni să știe precis, numai Bunul Dumnezeu. Dacă-i pe partea aia mai bine, sau dac-o fi mai rău, numai EL știe. Eu mi-am făcut datoria!

Jupînul Olaru, capul deconcentraților din PSD
O atenție specială se cuvine a fi alocată hoardei de directori de instituții deconcentrate aruncați în campania de la Sfîntu Gheorghe. Practic nu a existat instituție din subordinea statului în care PSD să aibă un reprezentant, iar acesta să nu fie prezent la alegeri. Plasați strategic în intersecții, alături de reprezentanți ai organizației comunale, acești soldați ai partidului s-au dovedit a fi cea mai eficientă și convingătoare armă în războiul de intimidare al alegătorilor. Contactat pentru a oferi o explicație cu privire la prezența lor în comună în ziua alegerilor, Ștefan Mușoiu, directorul oficial de campanie al PSD ne-a declarat: «reprezentanții noștri monitorizează situația pentru ca celelalte partide să nu ofere mită electorală. Avem suspiciuni că acest lucru se întîmplă, e tot ce pot să vă spun».
Pentru că răspunsul ni s-a părut insuficient, am încercat să obținem un punct de vedere de la președintele partidului, Silvian Ciupercă. Acesta nu a putut fi contactat pentru a oferi o explicație pertinetă privind folosirea funcționarilor publici ai statului în campania și mituirea metodică a electoratului din Sfîntu Gheorghe. Nici nu ne miră! După cum nu ne miră faptul că Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia, a fost jupînul campaniei de la Sfîntu Gheorghe și în ziua alegerilor. Probabil pentru a elibera, la nevoie, adeverințele pentru folosirea urnei mobile, care l-au făcut celebru la alegerile de la Balaciu. Și ca să aibă susținere a fost însoțit de șăptarul de serviciu Zamfir, consilier juridic al Spitalului Județean Ialomița.

O mie de încălcari ale legii, o singură sesizare
În ciuda zecilor de sesizări făcute de reprezentanții partidelor politice, după desfășurarea alegerilor s-a înregistrat o singură sesizare. Ea a venit din partea candidatului PD-L, Lucian Vlășceanu, a fost depusă la Biroul Electoral de Circumscripție și a sesizat existența a numeroase grupuri de persoane în apropierea celor două secții de vot. Agripina Costea, locțiitoarea președintelui Circumscripției Electorale Sfîntu Gheorghe a declarat însă că sesizarea a fost declinată către Poliție: «potrivit legii 67 privind alegerile locale, sesizarea făcută nu viza incidente desfășurate în perimentrul secțiilor de votare. Prin urmare ea a fost adusă la cunoștința polițiștilor și urmează a fi cercetată de aceștia».
În aceste condiții, la Sfîntu Gheorghe, sigurele date oficiale rămîn cele statistice oferite de comunicatul de presă al Prefecturii Ialomița. «Dintr-un număr total de 1685 de alegători s-au prezentat la urne 1336 de persoane (80%). Pentru 21 de votanți s-a folosit urna specială. Numărul voturilor declarate nule: 19. Numărul total al voturilor valabil exprimate: 1317. Numărul minim necesar (majoritatea) de voturi valabil exprimate pentru alegerea primarului: 659. Rezultatele au fost următoarele: Iuliana-Livia Tudorache (PSD)-581 de voturi, Lucian Vlășceanu (PD-L)-565 de voturi, Paul Jicu (PNL)-171 de voturi. Întrucît niciunul dintre candidați nu a obținut majoritatea de voturi valabil exprimate, se va organiza turul doi de scrutin pentru primii doi candidați, pe data de 30 august 2009».

25 August 2009, 20:25 (20413 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Aug 2026
376 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Duminică, 1 martie 2020, Gabriel Cateliu a fost prezentat oficial drept candidat al Alianței USR PLUS pentru funcția de primar al municipiului Urziceni la Alegerile Locale din iunie 2020. La evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 16:50
(6394 vizualizări - 0 comentarii)


Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman, lider național în retailul materialelor de construcții și al amenajărilor interioare, cu capital 100% românesc, inaugurează vineri, 6 martie 2020, magazinul din Slobozia, ajungând astfel la o rețea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 15:20
(5014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Dedeman


Ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, achiziționați de Agenția Națională Antidrog

Anul acesta, Agenția Națională Antidrog (ANA) a achiziționat 144 de perechi de ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, dar și starea de intoxicare cu acestea, ce vor deveni parte ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:35
(4608 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din municipiul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a vanei de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:20
(5066 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul aniversar «Din inimă pentru Mama»

Duminică, 1 martie 2020, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ediția a IX-a a spectacolului aniversar «Din inimă pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 12:50
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 de persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, vineri, 28 februarie 2020, 73 de persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 19:20
(5745 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Prima lună de primăvară debutează la Muzeul Național al Agriculturii cu o expoziție de pictură. Sub denumirea «Armonii de primăvară», artista Cecilia Nițu își va expune pe simezele din cadrul Muzeulului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:40
(3038 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor peste 223 de locuri de muncă. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii la sediul instituției din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:25
(3052 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 2-6 martie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:20
(6857 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Surprins beat la volan, a refuzat recoltarea de sânge

Joi, 27 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Roată au depistat în trafic un bărbat, de 51 de ani, ce conducea un autoturism pe raza localității Broșteni, aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:20
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Fetești și în localitățile învecinate

Joi, 27 februarie a.c., polițiști ialomițeni au efectuat o razie pe raza municipiului Fetești, dar și a comunelor arondate, pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:15
(4063 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 65 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, joi, 26 februarie 2020, 65 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 19:10
(3564 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4319 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2817 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3785 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2153 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4100 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6377 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2333 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2613 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(5237 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1779 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1961 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4151 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2211 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2812 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
neinrolat în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Cetățeanul x în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia cumpăr TV în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Gigel în Noi tarife pentru comercianții din Bazarul Municipal vai în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători viorel în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Mary în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Mary în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...