Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

Organizați PSD vs Prefectura Ialomița

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

PSD Ialomița a demarat joi, 11 noiembrie, o campanie împotriva prefectului Mădălin Teculescu. Într-o scrisoare publică adresată mass-mediei locale, prefectul este acuzat de «grave încălcări ale atribuțiilor de serviciu, abuz de funcție și necunoaștere a legii». Scrisoarea, pe care o reproducem integral, este semnată de președintele PSD, Silvian Ciupercă, în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, primarul Gabi Ionașcu, în calitate de președinte al Ligii Primarilor PSD din Ialomița, primarul din Țăndărei, Vasile Sava și Lucian Corlău, primarul comunei Vlădeni, în calitate de președinte al filialei ialomițene a Asociației comunelor din Romînia.
Acuzațiile, cele mai grave din istoria relațiilor dintre autoritățile publice și Instituția Prefectului, au un evident substrat politic. Reamintim că Mădălin Teculescu a fost, pînă în urmă cu cîteva luni, primar PD-L la Sfîntu Gheorghe, iar ieșirile publice la rampă în calitate de prefect au deranjat vădit filiala locală a PSD. Una dintre cele mai cunoscute acțiuni ale prefectului Mădălin Teculescu se referă la solicitarea de reanalizare a probelor de apă din sursa subterană, investiție cu care PSD Ialomița a cîștigat la Slobozia fotoliul de primar în 2008.

Scrisoare deschisă adresată Prefectului Județului Ialomița,
Domnul Petru Mădălin TECULESCU

Fraza de început a «Tematicii de control privind verificarea modului de respectare a prevederilor legale de către autoritățile administrației publice locale» pe care ați aprobat-o și ați transmis-o tuturor autorităților administrației publice locale din județul Ialomița este un monument de ignoranță juridică și mărturia unor grave intenții de abuz în serviciu.
Fraza pe care o incriminăm este următoarea: «Controlul direct asupra activităților administrației publice locale se va executa pe baza unui grafic aprobat de Prefect...».

De ce faceți confuzie, domnule Prefect, între activitatea administrației publice locale și verificarea legalității actelor administrative ale administrației publice locale?
De ce credeți că activitatea de curățire a străzilor și a parcurilor prin măturarea frunzelor trebuie verificată de către Direcția juridică, contencios administrativ și relații cu publicul din cadrul Instituției Prefectului?
De ce credeți că discuțiile Președintelui Consiliului Județean, ale primarilor, consilierilor județeni și locali cu cetățenii trebuie verificate ?
De ce credeți că pregătirea și fundamentarea deciziilor administrației publice locale trebuie controlate?
De ce credeți că autonomia locală este o formulă lipsită de sens, iar funcționarea autorităților alese ale administrației publice locale trebuie controlată?
De ce jigniți cetățenii care au ales pe cei mai credibili semeni ai lor în Consiliul Județean, consiliile locale și în funcții de primari, considerînd că aleșii lor trebuie controlați?
De ce nu ați învățat din exercițiul funcției de primar pe care ați deținut-o atîta timp că esența funcționării vieții publice în democrație este asumarea respectării legii și nu controlul?
De ce nu doriți să funcționeze principiul separației puterilor în domeniile reglementate de Legea administrației publice locale?

Temeiul acestor întrebări rezidă din următoarele observații asupra «Tematicii de control»:
Prefectul județului nu are specificate atribuții și competențe în niciun act normativ de verificare a transpunerii în practică a următoarelor norme juridice:
-Legea nr. 52/2003 privind transparența decizională;
-O.G. nr. 27/2002 privind reglementarea de soluționare a petițiilor, cu modificările și completările ulterioare;
-Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificările și completările ulterioare.
De asemenea, nu aveți competența, domnule Prefect, de a verifica modul în care își îndeplinesc atribuțiile de serviciu și nu puteți sancționa funcționarii publici din cadrul aparatului de specialitate al președintelui Consiliului Județean sau al primarului, cu excepția secretarilor localităților din județ.

În ceea ce privește competența punerii în aplicare a prevederilor Legii nr. 15/2003, privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe proprietate personală, aceasta revine consiliilor locale care pot stabili criterii în vederea atribuirii în folosință gratuită a terenurilor disponibile. Prefectul județului poate să verifice doar legalitatea hotărîrii consiliului local prin care se aprobă aceste criterii suplimentare de acordare a terenurilor în folosință gratuită către tineri, dar nu are niciun fel de competențe în a verifica modul de atribuire a terenurilor și destinatarii acestor terenuri.

Referitor la încercarea dumneavoastră de a controla aplicarea prevederilor Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 54/2006 privind regimul contractelor de concesiune de bunuri proprietate publică, trebuie menționat faptul că în cuprinsul actului normativ respectiv se specifică foarte clar la art. 65 că «direcțiile generale ale finanțelor publice județene realizează verificarea concesiunilor de bunuri proprietate publică de interes local», iar persoane împuternicite din cadrul acestor instituții constată contravențiile și aplică sancțiunile menționate în această ordonanță de urgență a Guvernului.

Vă depășiți, domnule Prefect, de asemenea, atribuțiile legale în momentul în care vă propuneți să controlați dosarele de achiziții publice în conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice și a contractelor de concesiune de servicii. Instituția publică abilitată să controleze derularea procedurilor de achiziții publice, să constate contravențiile și să aplice sancțiuni în această materie este Autoritatea Națională pentru Reglementarea și Monitorizarea Achizițiilor Publice conform prevederilor art. 295 din actul normativ anterior menționat și nu Instituția Prefectului.

Prefectul județului este, de asemenea, în postura de a comite un abuz în momentul în care dorește să controleze modul de aplicare de către autoritățile administrației publice locale a prevederilor Hotărîrii Guvernului nr. 264/2003 privind stabilirea acțiunilor și categoriilor de cheltuieli, criteriilor, procedurilor și limitelor pentru efectuarea de plăți în avans din fonduri publice, republicată, deoarece nu are competențe în această materie, responsabilitatea revenind Curții de Conturi și Camerei Județene de Conturi Ialomița care potrivit Legii nr. 94/1992 «exercită controlul asupra modului de formare, de administrare și de întrebuințare a resurselor financiare ale unităților administrativ-teritoriale, asupra modului de administrare a patrimoniului public și privat al unităților administrativ-teritoriale de către instituțiile publice, precum și concesionarea sau închirierea de bunuri care fac parte din proprietatea publică, etc».
Președintele Consiliului Județean Administrativ și al PSD Ialomița împreună cu membrii Ligii Primarilor PSD din Județul Ialomița, avînd în vedere argumentele anterioare, protestează față de comportamentul și atitudinea abuzivă a prefectului județului Ialomița, care amintește de vremurile de dinainte de 1989, față de încercarea de imixtiune brutală în activitățile autorităților administrației publice locale.

Totodată, vă învederăm domnule Prefect, faptul că doar conduceți serviciile publice deconcentrate ale ministerelor organizate la nivelul județului, dar nu vă puteți substitui acestora și nu le puteți prelua competențele, deși ne putem aștepta ca în perioada următoare, să încercați să instrumentați dosare penale în locul poliției și parchetului, să dați amenzi pentru protecția consumatorilor sau pentru neîncasarea impozitelor locale.
Vă reamintim, domnule Prefect, că atribuțiile care vă revin în relația cu autoritățile administrației publice locale sînt expres prevăzute în Legea nr. 340 /2004, privind prefectul și instituția prefectului, la Art.19, și anume:
d) colaborați cu autoritățile administrației publice locale pentru determinarea priorităților de dezvoltare teritorială;
e) verificați legalitatea actelor administrative ale consiliului județean, ale consiliului local sau ale primarului
Art. 20 Prefectul poate verifica măsurile întreprinse de primar sau de președintele consiliului județean în calitatea lor de reprezentanți ai statului în unitatea administrativ-teritorială și poate sesiza organele competente în vederea stabilirii măsurilor necesare, în condițiile legii.
Conform Legii nr. 215/2001 privind administrația publică locală, printre atribuțiile primarilor figurează și următoarele:
Primarul îndeplinește o funcție de autoritate publică și reprezintă unitatea administrativ-teritorială în relațiile cu alte autorități publice, cu persoanele fizice sau juridice române ori străine, precum și în justiție.
În exercitarea atribuțiilor de autoritate tutelară și de ofițer de stare civilă, a sarcinilor ce îi revin din actele normative privitoare la recensămînt, la organizarea și desfășurarea alegerilor, la luarea măsurilor de protecție civilă, precum și a altor atribuții stabilite prin lege, primarul acționează și ca reprezentant al statului în comuna sau în orașul în care a fost ales.

Prin urmare, Prefectul județului nu are dreptul să controleze și alte aspecte, ci trebuie să colaboreze, după cum prevede legea, cu autoritățile publice locale în interesul cetățenilor și să dezvolte proiecte comune de interes public. Dumneavoastră ați ales în schimb, din rațiuni dictate de partidul pe care îl reprezentați, să ne controlați ca pe vremea lui Ceaușescu și a PCR.
Românii nu mai doresc o nouă dictatură. Ei au ales în 1989 calea democrației și a libertății și nu așa cum ați înțeles dumneavoastră să respectați autonomia autorităților publice locale alese.
Vă atragem pe această cale atenția domnule Prefect asupra faptului că, în conformitate cu prevederile art. 18 din Legea nr. 340/2004, privind prefectul și instituția prefectului, Prefectul și subprefectul răspund, după caz, disciplinar, administrativ, civil sau penal pentru faptele săvîrșite în exercitarea atribuțiilor ce le revin, în condițiile legii.

12 Noiembrie 2009, 18:03 (10023 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mircea:
(22 Noiembrie 2009, 10:40)
Domnule Prefect Teculescu, continuati sa monitorizati activitatea administratiilor locale si a celei judetene, astfel incat si cetatenii sa poata sta mai linistiti, nu psd-ul.
nico:
(19 Noiembrie 2009, 16:58)
d-nul prefect sa nu le strice lor linistea dar Ciupersca sa se amestece la Spitalul Judetean si a angajatt-o fara post si fara concurs pe Neacsa de la DSP
ion a lu' miai:
(18 Noiembrie 2009, 11:42)
D-le prefect, am incredere in dvs. Pe ei, pe mama lor. Prea si-au luat-o in cap.
popescu:
(17 Noiembrie 2009, 07:28)
e bine ca se gaseste cineva care sa-i ia de gulerul lor alb de competenti
pedro slobozia:
(15 Noiembrie 2009, 08:28)
intrun cuvant d-le prefect ati incalcat legea cand ati indraznit sa tulburati linistea cuibusorului psd-pcr din judetul nostru pe care lau acaparat aceasta clica si lau distrus dupa bunul plac.de ce indrazniti sa-i deranjati de la faptele lor marete?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
30 Aug 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3722 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3655 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3922 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3436 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2596 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2532 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4331 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2829 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3543 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(5193 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(4032 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3219 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(3120 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(4145 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4610 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3508 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3362 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4113 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3630 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3446 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3718 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Vasile în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Un om de bine în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @ion ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Instalator în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Clopoțelul în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cetatean în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Dana în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean CETĂȚEAN în 30 de zile de «Stare de Alertă» la Slobozia, din cauza problemelor generate de Stația de Epurare a orașului Romtelecom în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Alin în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion Ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Cernea în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Vasile în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Stelu în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Nimeni Altu în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian  cetatean în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Lenta în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean guess who în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia guess who în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...