Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...
Legea despre care vorbim (respectiv Legea 329/2009 privind reorganizarea unor autorități și instituții publice, raționalizarea cheltuielilor publice, susținerea mediului de afaceri și respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană și Fondul Monetar Internațional) a fost declarată constituțională de Curtea Constituțională luna trecută și este mediatizată de-atunci încoace pentru păcatul capital că lasă fără pîinea pe-o săptămînă bugetarii din administrație în vederea reducerii cheltuielilor bugetare cu 15,5 %. A, eram să uităm. Și pentru faptul că în termen de 15 zile de la intrarea în vigoare a prevederilor, respectiv pînă la data de 10 decembrie 2009, angajații care au atins vîrsta de pensionare trebuie să opteze fie pentru a încasa în continuare pensia, fapt ce înseamnă încetarea raportului de muncă, fie pentru a fi salariat pe mai departe, ceea ce echivalează cu faptul de a nu mai beneficia de venituri ca pensionar. Cum, în Ialomița, aceștia din urmă nu sînt prea mulți, singurul caz de protest cunoscut de noi este cel de la Direcția de Sport Ialomița, unde unul dintre angajați a protestat public scriind pe ușa biroului său «chiabur».

...și înjumătățirea angajaților din Finanțe
Ceea ce Legea spune, dar nimeni nu mediatizează e că, potrivit aceluiași text de lege, instituțiile publice se restructurează, reorganizează sau, după caz, desființează. Ori aici am identificat noi marea problemă și sursa agitației într-una dintre cele mai pline de rubedenii instituții ale statului din Ialomița: Finanțele Publice. Unde, de vreo lună încoace, istoria lui Cain și-a lui Abel se repetă la scară mare. Pentru că, după cum v-am informat în repetate rînduri, densitatea de rude pe metru pătrat depășește media din cel mai populat oraș al planetei. Tokio, să spunem, ca să nu spuneți că nu dăm exemple. Și tot din același motiv, amintim la repezeală cîteva familii celebre din instituție pe care soarta crudă le-ar putea despărți: Vîjdea (soț, soție), Dorobăț (soț, soție), Panait (mamă și fiu), Stan (tată, mamă, cuscră, copii, nepoți și, dacă nu apărea legea, cu siguranță și strănepoți), Dumitru (soț și soție), Niculae (tată, fiu, fiică), Simion (așijderea)... Și exemplele ar putea continua, căci ograda e mare! N-o să răsucim mai mult cuțitul în rană, mai ales că, spre consolarea celor nominalizați, situația nu e atît de gravă. Centrul Cultural «Ionel Perlea», de exemplu, se zvonește că va fi desființat, iar angajații vor dispărea cu totul din organigramă.
Ceea ce vom face însă, și putem să asigurăm de pe-acum familiile nominalizate, va fi să urmărim atent transferurile de rude care se vor opera pe piața administrației locale. Nu de alta, dar știm ca și ele că, o dată ce ai mușcat din ciolanul bugetar, nici o lege de pe pămînt nu te mai desparte de el.

25 Decembrie 2009, 10:58 (12188 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(26 Decembrie 2009, 18:59)
Competenta oamenilor de acolo este sub zero fratilor. Pai ma duc zilele trecute acolo sa platesc impozitul unei rude. Si mai duc la un nene si imi beleste el ochii in calc si imi spune ca ar avea de plata vreo 60 de mil lei vechi. Scot ochii din orbite si ii zic sa faca o reverificare. Si tot atat ii iesea. Apoi intreb de unde mama dracu a scot suma aia. Pe langa tataia asta, mai vin inca doi insi care sa beleasca ochii in calc, suspiciosi fiind ca vorbesc ca prostii sau ca datele de acolo sunt imbecilitati. Ma face sa astept la ghiseu vreo 15 minute dupa care merge la un alt calculator si face o alta verificare. Surpriza calculatorul asta era mai destept. Cica nu mai era nimic de plata. Era o eroare a sistemul!?!? Pai sa va duceti voi dracu cu sistemul vostru de puturosi, incompetenti, gretosi si tupeisti. Culmea este ca daca le plateam aia 60 de mil si descopeream ulterior ca era o greseala putorile nu imi mai dadeau banii inapoi ci considerau compensare pe viitor a datoriilor. Afara cu voi incompetentilor!
poisson d'avril:
(25 Decembrie 2009, 20:17)
De-ar rezolva asta problema... Corect, nu contest, e o hiba si ceva putred uneori si in nepotismul asta dar sa nu generalizam si sa nu consideram ca asta ar fi pacatul capital. Pana la urma urmei ideea e ca sistemul sa mearga bine, sa fie eficient, sa se munceasca, sa nu se mai ia spaga si alte asemenea care sunt de fapt problemele principale iar "densitatea de rude" desi e f sigur ca undeva se implica in toate aceste probleme nu le constituie per total si nici nu le solutioneaza daca nu ar mai fi. Problema mea ca cetatean e sa se respecte legea si legea e data de mai sus,de la alesi, problema mea e sa fie o lege a finantelor buna si rezonabila ptr toti , sa nu mai fim secatuiti si ingropati in taxe, problema mea e sa fie un bun simt si o educatie, sa nu mai fiu tratata de catre stat ca un vierme si ca un bun de pus la jug. Problemele, in general se rezolva de la un capat. Ori o luam de jos si dezvoltam prin educatie noile generatii, ori de sus, ceea ce deja am ratat, iar problemele luate spre rezolvare in acest sens rar au finalitate imbucuratoare, exemplul dec.1989, asadar ar fi cazul sa nu mai speram la minuni si sa nu ne mai gandim la propria fiinta si ograda atunci cand suntem un popor. Ar fi cazul sa ne dam seama ca o buna afacere e aceea gandita pe viitor. Investiti in tineri ptr ca va fi ptr ei, noi suntem aici ptr ei si ptr ai le arata ca si educatie si idealuri ceva mai bun. Sa incetam a ne plange, desi e adevarat ce spunem, insa trebuie sa ne depasim conditia, sa realizam ca pe cainii batrani nu ii mai dresam insa ii putem educa cu orizonturi noi pe puii ce vin. Fiecare daca ar privi in urma la viata sa , oricare ar fi fost aceasta si si-ar spune macar: "Uite, ai mei parinti au fost asa si eu sunt astfel, insa ma voi stradui ca din tot raul si necazul pe care l-am trait sa-i insuflu copilului meu ceea ce altii nu mi-au aratat mie: compasiune, incredere, mila, bun simt, ajutor, mangaiere..." Macar un lucru din toate astea, ar fi o schimbare iar din mic se face mare, daca am avea deja incredere ca undeva va fi si se va putea, se va intampla. A negativiza ceea ce stim deja si ceea ce e posibil sa fie nu duce la nimic bun, cu siguranta, iar o alta putere in afara de cea de a transmite ceva mai bun nu avem ptr ca neavand ceva bun de transmis nu putem fi uniti, suntem ca niste oi ratacite.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 01 Aug 2026
221 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Condițiile acordării bonificației de 3% pentru persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice plătitoare de impozit pe venit că, prin derogare de la dispozițiile art. 121 din Legea nr. 227/2015, contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 17:15
(1414 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat luni, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 14:20
(1129 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Salonul Național de Primăvară 2026»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia/Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița și cu Muzeul Național al Agriculturii, organizează joi, 19 martie 2026, î ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 13:50
(6567 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 16 martie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Micșunelei din localitatea Dridu ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2026, 09:05
(1423 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești!

Sâmbătă, 14 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2026, 18:05
(1300 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 5,99 milioane de lei!

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 138,20 milioane ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 15:20
(1764 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița informează că au fost aprobate locurile pentru admiterea în instituțiile/unitățile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2026-2027. ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 08:10
(1917 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

Vineri, 6 martie 2026, consilierii locali USR Slobozia au depus un proiect de hotărâre prin care să se elimine «păcănelele» din municipiul reședință de județ. «Jocurile de noroc ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 14:20
(3531 vizualizări - 6 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!

Vineri, 6 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada București din orașul Căzănești. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 11:25
(1280 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 5 martie 2026, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervenției DR 06-Bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 16:40
(1532 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 martie 2026, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, care nu au depășit plafonul de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 14:40
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «conducere fără permis»

Urziceni: Reținut pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 20 de ani, domiciliat în comuna Bărbulești. Acesta se face vinovat de «conducere a unui vehicul fără permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 12:00
(963 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei. Amenzi de 135 mii de lei!

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei. Cu această ocazie au fost controlate 260 de autoturisme, au efectuat 115 testări cu aparatul etilotest, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 11:00
(1836 vizualizări - 0 comentarii)


APIA dă startul campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată în anul 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură demarează în data de 5 martie 2026 Campania națională de informare privind depunerea Cererilor de Plată, sub sloganul: «APIA-CONTINUĂM ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 08:30
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,01%, rata șomajului la sfârșitul lunii ianuarie 2026

La sfârșitul lunii ianuarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4712 șomeri (din care 2208 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2026, 08:10
(2103 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

În contextul «Anului omagial al pastorației familiei creștine» și «Anului comemorativ al sfintelor femei din calendar», luni, 2 martie 2026, Protopopiatul Slobozia, î ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2026, 07:50
(2398 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Casă cuprinsă de flăcări

Alexeni: Casă cuprinsă de flăcări

Marți, 3 martie 2026, pompierii din Urziceni au intervenit cu două autospeciale pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Alexeni. Din primele informații, locatarii s-au autoevacuat ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 22:40
(3520 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Jandarmii ialomițeni, aproximativ 500 misiuni de ordine publică în luna februarie 2026 

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii februarie a.c., 481 de misiuni de ordine publică, dintre care 10 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 15:25
(3191 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Zeci de șoferi au rămas pietoni din cauza vitezei

Luni, 2 martie 2026, preț de 3 ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o acțiune de monitorizare a traficului pe porțiunea Drumului Național 2A, între localitățile Malu și Ion ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 12:40
(2538 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru comiterea a 3 infracțiuni grave

Ialomița: Trimis în judecată pentru comiterea a 3 infracțiuni grave

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a dispus trimiterea în judecată a unui inculpat, recidivist, cercetat în stare de arest preventiv, pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2026, 11:50
(2890 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Turda din orașul Fetești, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2026, 15:05
(1357 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 168 persoane, angajate în luna ianuarie 2026

În luna ianuarie 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 168 persoane, dintre care ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2026, 10:35
(3814 vizualizări - 0 comentarii)


APIA începe vizarea carnetelor de rentă viageră agricolă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează rentierii agricoli că, pentru a primi renta viageră aferentă anului 2025, este necesară obținerea vizei anuale. Perioada de vizare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2026, 09:15
(1990 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Reținut pentru comiterea infracțiuni de «viol asupra unui minor»

Marți, 24 februarie 2026, polițiștii din Jilavele, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au dispus reținerea, pe bază de ordonanță pentru 24 de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2026, 14:30
(3222 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Clubul Seniorilor «Răsărit în Amurg» Slobozia, au organizat evenimentul cultural «Dor și sărbătoare… miturile iubirii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 15:25
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziția «Mărțișoare și Podoabe»

Cea de-a VIII-a ediție a Expoziției «Mărțișoare și Podoabe», un eveniment dedicat tradiției și creativității, organizat de Centrul Cultural «Ionel Perlea» sub egida Consiliului ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 11:20
(3190 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru intervențiile PD-02, PD-03 și PD-28  

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în primele două zile de la demararea autorizării la plată a intervențiilor PD-02, PD-03 și PD-28, aferente Campaniei 20 ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 14:20
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Risc fiscal ridicat în rândul firmelor cu activități de protecție și pază

Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a declanșat o acțiune amplă de control la nivel național, care vizează 62 de societăți ce activează ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 13:05
(3564 vizualizări - 0 comentarii)


Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Șapte elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani au început stagiul de practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia vor efectua stagiul de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 12:20
(10975 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Drumuri județene deschise circulației

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, la orele 13,00, mai multe drumuri județene din Ialomița au fost deschise, în urma lucrărilor de deszăpezire efectuate de autorități ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2026, 13:30
(1151 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Port Călărași în Port modern la Fetești! #pasajladrajna în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Di(h)or în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Vasile în Port modern la Fetești! Parandarat în Port modern la Fetești! Agora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Amenda în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Iulia în IPJ Ialomița: Trei persoane reținute pentru «furt calificat» de combustibil din vagoane-cisternă casă Misleanu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 Mart în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Mary în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori vasile în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Ioana în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Vrăjeală!!! în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Geo în «Votul meu merge acolo unde este interesul oamenilor!» Urzicenar în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Cetatean al orasului în Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026 Cetatean al orasului în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Cetatean al orasului în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...