Peste 155 kg de pește, confiscate de polițiștii ialomițeni
Politiștii din Căzănești au depistat un tânăr, de 27 de ani, din județul Călărași, în timp ce transporta într-o autoutilitară pește din specia caras și somn. În urma verificării
...[citește_toată_știrea]
4 Noiembrie 2024, 15:35
(481 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere
Polițiștii din Coșereni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări vehiculul
...[citește_toată_știrea]
4 Noiembrie 2024, 15:25
(880 vizualizări -
0 comentarii)
Casă în flăcări la Rădulești
Pompierii au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de vineri, 1 noiembrie a.c., în jurul orei 8,50, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean
...[citește_toată_știrea]
4 Noiembrie 2024, 10:50
(1079 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente la Coșereni, Bucu și Mărculești
Vineri, 1 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială
...[citește_toată_știrea]
4 Noiembrie 2024, 10:45
(1273 vizualizări -
0 comentarii)
Procesiune pe străzile din Slobozia cu ocazia hramului Mânăstirii «Sfinții Voievozi»
În perioada 5-11 noiembrie 2024, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului
...[citește_toată_știrea]
4 Noiembrie 2024, 08:20
(8338 vizualizări -
0 comentarii)
Valea Ciorii: Urmărit penal pentru că și-ar fi agresat soția
Polițiștii au fost sesizați joi, 31 octombrie 2024, de către o femeie din comuna Valea Ciorii cu privire la faptul că ar fi fost amenințată cu acte de violență de către soțul său, în vârstă
...[citește_toată_știrea]
1 Noiembrie 2024, 12:40
(2379 vizualizări -
1 comentariu)
Bordușani: Conducea un tractor fără permis
Joi, 31 octombrie 2024, polițiștii au oprit în trafic în comuna Bordușani un tractor agricol condus de un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din Bordușani. În urma verificărilor
...[citește_toată_știrea]
1 Noiembrie 2024, 12:20
(1153 vizualizări -
1 comentariu)
Lista contribuabililor bun-platnici a fost publicată pe portalul ANAF
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și
...[citește_toată_știrea]
1 Noiembrie 2024, 09:40
(3190 vizualizări -
0 comentarii)
Valea Măcrișului: I-au confiscat mașina pentru că transporta deșeuri feroase
Marți, 29 octombrie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Ion Roată, aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control o autoutilitară condusă de o persoană
...[citește_toată_știrea]
30 Octombrie 2024, 14:40
(3808 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 68,42 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2024
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare
...[citește_toată_știrea]
30 Octombrie 2024, 12:40
(4528 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița atenționează crescătorii de păsări
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de păsări, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației,
...[citește_toată_știrea]
30 Octombrie 2024, 11:05
(738 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din Fetești!
Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Mircea cel Mare din Fetești, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile
...[citește_toată_știrea]
30 Octombrie 2024, 10:20
(4297 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie»
Luni, 28 octombrie 2024, polițiștii au identificat un tânăr de 19 ani, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie» asupra a doi tineri de 16 și 18 ani, din municipiul Slobozia
...[citește_toată_știrea]
29 Octombrie 2024, 15:30
(1632 vizualizări -
1 comentariu)
RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!
În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Țăndărei din Fetești, echipele RAJA Constanța sistează
...[citește_toată_știrea]
29 Octombrie 2024, 11:15
(1909 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A încălcat ordinul de protecție
Polițiștii din Slobozia au fost sesizați vineri, 25 octombrie a.c., în jurul orelor 21,00, de către o femeie în vârstă de 50 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că soțul său
...[citește_toată_știrea]
28 Octombrie 2024, 14:15
(1482 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere
Polițiștii rutieri au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 64 de ani, din Jilavele, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice
...[citește_toată_știrea]
28 Octombrie 2024, 14:05
(661 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Miercuri, 30 octombrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 octombrie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările
...[citește_toată_știrea]
28 Octombrie 2024, 10:10
(6936 vizualizări -
0 comentarii)
Ciocârlia: Doi bărbați și-au pierdut viața într-un grav accident rutier
Un grav accident rutier s-a produs sâmbătă, 26 octombrie 2024, pe raza localității Ciocârlia. Potrivit Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, din primele verificări efectuate a
...[citește_toată_știrea]
26 Octombrie 2024, 08:20
(3247 vizualizări -
0 comentarii)
Alexeni: 400 kg de pește, confiscate de polițiști
Polițiștii au depistat vineri, 25 octombrie 2024, în comuna Alexeni, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 41 și 46 de ani, din Slobozia, în timp ce transportau într-un
...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2024, 14:10
(1764 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: Acțiune desfășurată în parteneriat cu Grădinița «Piticot»
Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiul reședință de județ, au desfășurat vineri, 25 octombrie 2024, activitatea cu tema «
...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2024, 14:00
(3372 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Serviciul Call Center
Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ce răspunde la
...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2024, 08:05
(590 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge
Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, miercuri, 23 octombrie 2024, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat acest demers prin
...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2024, 12:30
(907 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 1,153 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-septembrie 2024
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 septembrie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului î
...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2024, 10:20
(5303 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate la târgurile de toamnă
Pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare, ca urmare a manipulării, depozitării, preparării, expunerii și comercializării produselor alimentare către consumatorul final, în condiții
...[citește_toată_știrea]
24 Octombrie 2024, 08:50
(978 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: 5 percheziții la Slobozia într-un dosar de «înșelăciune» și «evaziune fiscală»
În cadrul operațiunii «JUPITER», sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, marți,
...[citește_toată_știrea]
23 Octombrie 2024, 08:05
(6151 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere
Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii din Ion Roată au oprit în trafic, în comuna Balaciu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de
...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2024, 16:10
(444 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Slobozia
Vineri, 18 octombrie a.c., polițiștii au organizat în Slobozia și în comunele arondate o acțiune cu efective mărite, în acest sens acționându-se în zonele în care
...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2024, 16:05
(887 vizualizări -
0 comentarii)
Tânăr din Fetești, depistat cu «substanțe interzise» ascunse în chiloți
Sâmbătă noaptea, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, echipajul de jandarmi care executa o misiune de verificare a unei săli de jocuri de noroc din Fetești a depistat un tânăr
...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2024, 12:10
(2637 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Luni, 21 octombrie 2024, termen-limită de depunere a declarațiilor fiscale pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 octombrie 2024, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării
...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2024, 10:35
(6317 vizualizări -
0 comentarii)
Case în flăcări la Amara și Luciu
Trei echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru gestionarea unei situații de urgență generată
...[citește_toată_știrea]
21 Octombrie 2024, 10:15
(1116 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(4 Februarie 2010, 00:26)
Ohoho..si ce-i mai doare mai Mihai. Ala cu mustata-n vant, din categoria urbanus incompetentus, se da de ceasul mortii ca cica ar fi persecutat politic. Toata lumea ii spune ca apa e infecta si el o tine sus si tare ca este o actiune politica concentrata asupra lui. Dar ca el nu va renunta si ca va schimba conductele prin care va curge aceeasi apa infecta. Pai bine mai moldoveanule te vaiti tu la tv ca te-ai trezit cu doua sacosi de gunoi in fata portii casutei cu etaj, la care ai trudit 10 ani?...pai chiar asa de prosti ne crezi???...o fi strada lactilromului mai departe de oras dar am vazut si noi cand si cine a carat materialu' pe acolo. Pai daca tot ne umpli de rahat direct pe conducta de apa rece, acum de ce te oftici daca mai confundam si noi groapa de gunoi... ca noi am invatat, din mosi stramosi, ca mustele bazaie numai acolo unde pute...ori in cazul matale, or sti ele ceva...si daca tot veni vorba de conducte, chiar daca ne consideri asa inculti, te rugam respectuos sa ne spui si noua cum le vei schimba?...vei lasa cartiere intregi fara apa cate o luna?...sau ai de gand sa le schimbi metru cu metru?..ca mintea aia creata a matale nu a putut sa conceapa un plan alternativ de alimentare cu apa. Si sa ne mai spui si noua daca nenea ala de la radion o sa asfalteze inainte sau dupa schimbarea conductelor?...momentan ne oprim cu intrebarile aici ca deja ti s-a incins creierasul ala mic si stresat...
(1 Februarie 2010, 20:22)
Mai nea Ion al lui Miai, imi pare rau ca ma confunzi. Dantes Gogu este un nene talentat dar cam vulgar dupa gustul meu. Daca aveam ceva de scris despre domnii din poza scriam la mine pe sait, ca posed si eu un www d-asta electronic. Dar nu am, asa ca prefer sa tac ca sa nu spun prostii sau sa bat campii. Ca-i doare!
(1 Februarie 2010, 09:30)
Domnul V Popa atinge un punct destul de pertinent si logic, parerea mea. E clar ca avem tendinta stramoseasca de a-l "face cu ou si cu otet" pe acest personaj, dar e clar ca nu putem sa ne eliberam decat frustrarea. Unii sunt mai directi, mai aprigi, altii mai ironici si mai voalati dar se stie f clar ca ii uram numai de bine. Totusi, ptr cei interesati si de schimbare ar trebui ca macar uniunea asta impotriva "realizarilor" domnului Ionascu sa se dezvolte ceva mai sus de niste "urari de bine". Astea sunt ca apa in penele gastei ptr dumnealui. Nu poti cere unui om de conditie simpla sa vina cu solutia, el gandeste simplu, s-a saturat si e revoltat, insa acei dintre voi care au posibilitatea si stiinta de a intreprinde macar un dram de actiune spre gasirea unei solutii sau luarea unor masuri, sa o faca. Macar o presiune spre organele competente. Uniunea face forta, iar parerea populatiei conteaza la un moment dat, chiar daca toate inceputurile sunt grele. Eu prefer sa spun ca un lucru e greu sau f greu de realizat insa nu imposibil. Totul tine de organizare si de cineva care sa capteze increderea oamenilor si banuiesc ca exista printre cei din Slobozia macar un om cu minte luminata si cu interes in a-si ajuta semenii.Chiar daca s-au mai intreprins actiuni si se crede ca nu s-a realizat nimic, nu trebuie abandonat. Presiunea continua o sa faca situatia sa miste la un moment dat.
(31 Ianuarie 2010, 22:52)
Sunt perfect de acord cu dl Victor Popa. Ii urez, din suflet, sanatate maxima domnului primar. Nu mi se pare cinstit ca in inchisoare sa traiasca doar cativa ani. Ci cat mai multi. Totodata, il ajut sa-si umple frigiderul, cu de-ale gurii... trebuie sa se obisnuieasca omul si cu greul si cu sapunul si sa o ia asa usor pe "calea ciocolatei". Caci colegii de celula nu-l vor ierta. Toti au copii si se stie ca au o ura launtrica pentru cei care fac rau celor mici. Sper sa prind ziua in care sa vad ca incompetenta alesilor se plateste scump.
(31 Ianuarie 2010, 18:19)
Sint perfect de acord cu dvs. Insa, injurind se mai poate rezolva ceva? Primarul Ionascu, revenind, poate fi tras la raspundere (de cei in drept, desigur) din cel putin doua considerente: pe de o parte, cum am mai spus, a pus caruta-naintea boilor, in sensul ca a forat puturi inainte de a schimba tevile; pe de alta parte, daca stia despre acel raport facut de nemti, privitor la apa din sursa subterana, raport ce indica anumiti parametri nepotabili, e grav. Asadar, daca dvs considerati ca injurind, in loc de a analiza subiectul, constituie o rezolvare, ma vad obligat sa intervin.
(31 Ianuarie 2010, 17:59)
domnule popa,daca eu am folosit un limbaj trivial,ceace a facut gabi ionascu cum poate fi calificat?el si apropiatii lui consilieri?de ce nu a lasat alimentarea cu apa din vechea sursa si cu banii bagati in "noua apa" sa fi facut un bazin acoperit,o baza sportiva...,vine acum si spune ca o sa bage o gramada de bani in cinematograful galax si sala de la casa de cultura...va par niste proiecte viabile?mie nu...cel putin nu acum...ce vedem pe strada?gauri,noroi,mizerie...asta face domnul primar cu care dumneata imi cer sa fiu decent,cred ca nu exita in romania primar mai injurat ca ionascu si asta din cauza mizeriei numita apa potabila...nu-i asa?...
(31 Ianuarie 2010, 17:29)
Dantes Gogu...ai scris sau ai colaborat la editarea "Atlas de mitocanie urbana" ? Daca nu, mare pacat, e in elementul tau. Nu m-am mai amuzat asa de mult. N-oi fi tu Enciu dar iti irosesti talentul pe undeva.:))
(31 Ianuarie 2010, 15:56)
Noi nu suntem platiti sa oferim solutii. Noi muncim sa ne castigam banii si painea. Iar Ionascu e platit de noi sa munceasca oferind solutii. El a tras Slobozia in rahat, el sa o scoata. Ca din comision si-a tras vila de smecher. Ca injura lumea si vb urat la adresa lui mi se pare cea mai mica problema a moldoveanului si singura cale de a ne mai racori. Fix in cuc il doare. Uite cum arata orasul. E vai mama lui. Drumurile sunt ciuruite de la tevile sparte, nici macar zapada nu a fost in stare sa o curete de pe drum, avem gheata cu vagonul pe sosea fiindca apa iese din pamant. Da el bani din buzunar sa repare soselele ? Da pe dracu ! Uite-te drum ce au facut aia spre combinat pe pod !! Pana la vara e varza !! Deja se marunteste. Asta e Ionascu si echipa lui de hoti si papagali!
(31 Ianuarie 2010, 13:54)
Mai toti slobozenii sintem suparati din cauza acestui subiect, al apei asa-zis potabile. Insa, v-am ruga, in limita unei decente, sa nu mai folositi un limbaj trivial la adresa primarului Ionascu. Cu atit mai mult cu cit, va garantam, domnia sa citeste cam tot ceea ce apare pe acest site. Credem totusi ca ar fi mai oportun sa va exprimati in ceea ce priveste gasirea unor solutii. Caci, dupa cum sesizati, de solutii are nevoie urbea acum. Faptele sint, dupa cum le simtim, pe propria piele, consumate...
(31 Ianuarie 2010, 13:01)
1)ptr gabi ionascu-primaru':dom'le primar,eu is nascut-crescut aici,in slobozia,de cand ma stiu am baut apa potabila furnizata de ragcl respectiv urban pana cand matale dom'le primar,ai hotarat impreuna cu sclifositii aia de consilieri,ca e mai bine sa avem apa menajera la ghivete si sa ne cumparam apa sau sa aducem in bidoane din localitatile invecinate,no,parerea mea este ca matale dom'le primar ai ceva interese materiale,o spun elegant dar mai pe sleau zis,cred ca ai luat ceva banuti,altfel nu se explica indarjirea de care ai dat dovada pentru realizarea proiectului,nu-i asa?una peste alta, nici in poponet nu te doare de noi,drept pentru care,iti urez dom'le primar o cat mai rapida deteriorare a sanatatii(eventual cu niste pietris la rinichi),si,o cat mai rapida si fructuasa cercetare din partea dna a veniturilor si realizarilor dumneavoastra... 2)ptr d neacsu....pur si simplu bate campii...si i bate bine...vorbe goale lipsite de sens si finalizare.... 3)ptr d prefect...solutia in primul rand domnule prefect este plecarea lui ionascu de la primarie,deci?demiterea cretinului si organizarea de alegeri locale,si,pana atunci,reloarea alimentarii cu apa potabila din vechea sursa... 4) ptr cilibeanu...omule,meriti sa fii arestat,stii de ce?pentru ca pana acum ai spus ca apa e buna,ca nu e probema ...esti de fapt,alaturi de ionascu un fel de terorist...
(31 Ianuarie 2010, 00:24)
Mai, dantes gogu, se vede de la o posta ca pe cartea ta de identiate la rubrica nume scrie Enciu iar la rubrica prenume scrie mihai.
(29 Ianuarie 2010, 21:19)
Stimati concetateni..va propun un exercitiu de imagine. Haideti sa privim impreuna fotografiile, de la stanga la dreapta. Primul din stanga ne prezinta un om plin de el, imfumurat, vanitos, fatat pentru a fi de-a pururi sef, cu funduletul in iad si cu sufletul in rai. Dupa cum si-a cracanat narile, pare sigur pe el...dar il tradeaza ochii. Acestia arata nesiguranta, instabilitate si teama fata de toti cei din jur. Ochii ne spun ca ar suspecta-o si pe ma'sa daca situatia o cere. Tot trasaturile fetei tradeaza o fire ipocrita, machiavelica, genul de om prost dar tant...vesnic avand ceva de ascuns. Al doilea din stanga, un personaj care a adoptat pozitia ganditorului de la Hamangia, uitand sa-si dea pantalonii jos, inainte de a se apuca de treaba. Om cult, intelectual, viril...tipul de om care coace tot timpul ceva. Fire sociala, in trecut familist convins, il trec sudorile cand vede ca personajul la care tine mult, este prins in corzi. Pozitia adoptata cu mana la falca, mascheaza acadeaua pe care o suge de zor, de cand s-au terminat alegerile, incercand sa-si regleze deficitul de zahar din organism. Al treilea din stanga este reprezentat de o papusa Barbie, care reprezinta deliciul copiilor slobozeni. Rolul lui este de a nu deranja pe nimeni, de a multumi pe toti, de a convinge varza ca animalul numit capra nu-i vrea raul si de a amagi capra dandu-i sa miroasa varza, doar ca sa nu-i uite aroma. Om diplomat, intelectual, cu atat de mult bun simt incat da pe dinafara prefecturii, personajul din poza, este unul nascut extrem de tarziu pentru perioada lui. Si, in sfarsit, in ultima poza este prezent un personaj dragut, aerian, tulburat dar cu ochii limpezi, mintea cristalina, cu o concentratie de fier, in creier, mai mare decat maximul admis, strangand din bucile obrajilor, un nefericit partz cu miros de amoniu...Persoana in cauza prezinta o anomalie genetica, avand in structura ADN, ramasite din stramosii lui: lemurienii, soriceii de camp, bursucul de preerie, sacalul si omida paroasa. Vesnic recunoscator celui caruia ii mananca din palma, neaga ca ar face rau faunei din jur. Persoana instabila, lacrimogena, flatulenta, se bucura ca o maimutica cand isi primeste banana si este mangaiat pe fundulet.