ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România
Vineri, 13 septembrie 2024, se serbează Ziua Pompierilor din România. Evenimentul amintește de bătălia de pe Dealul Spirii, din 13 septembrie 1848, când, sub comanda căpitanului Pavel
...[citește_toată_știrea]
12 Septembrie 2024, 11:00
(1502 vizualizări -
1 comentariu)
AJFP Ialomița: 120,43 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2024
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna august a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 120,43 milioane de
...[citește_toată_știrea]
12 Septembrie 2024, 10:40
(4509 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Facilități speciale pentru bunii platnici
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați că în Monitorul Oficial nr. 905 din 6 septembrie 2024 a fost publicată Ordonanța de Urgență
...[citește_toată_știrea]
12 Septembrie 2024, 09:30
(1749 vizualizări -
0 comentarii)
IJJ Ialomița: Șarpe înfășurat într-o perdea, la Stejaru
Marți, 10 septembrie 2024., în jurul orelor 15,30, jandarmii ialomițeni au fost solicitați să intervină în localitatea Stejaru, ca urmare a unei sesizări prin apelul 112 din partea unui bărbat
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2024, 11:30
(1947 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: Excursie educativă la Constanța
Sâmbătă, 7 septembrie 2024, beneficiarii «Clubului de Vară», desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae»
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2024, 08:50
(2873 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: 29 de clădiri școlare nu dețin autorizații de securitate la incendiu
Un raport al ISU Ialomița confirmă faptul că 29 de clădiri din Ialomița în care învață elevii nu dețin autorizații de securitate la incendiu. Astfel, din totalul celor 328 de clădiri cu destinația
...[citește_toată_știrea]
10 Septembrie 2024, 14:30
(2274 vizualizări -
0 comentarii)
Case în flăcări la Gârbovi și Săveni
Echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean, pe raza localității Gârbovi. La
...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2024, 11:45
(1819 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente la Bucu, Broșteni și Slobozia
Echipaje operative de pompieri au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza localităților Bucu, respectiv Broșteni. În urma evenimentelor, șase persoane, conștiente și cooperante, au
...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2024, 11:35
(2166 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: Rechizite pentru copiii nevoiași
În perioada 2-6 septembrie 2024, Protopopiatul Slobozia a desfășurat ediția a XI-a a proiectului social «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului este acela de a-i sprijini pe copiii
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2024, 14:30
(3443 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane fizice, că începând luni, 9 septembrie 2024, și până vineri, 4 octombrie a.c., românii
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2024, 11:40
(2028 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni!
Vineri, 6 septembrie 2024, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile, în intervalul orar 10,00-16,00, în localitatea Moldoveni din județul Ialomița, pentru executarea lucrărilor
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2024, 10:10
(2467 vizualizări -
0 comentarii)
PNL: «În slujba țării», de Nicolae Ciucă
Duminică, 8 septembrie 2024, candidatul PNL la Alegerile Prezidențiale, Nicolae Ciucă, va lansa cartea «În slujba țării». Considerată cea mai așteptată carte a anului în 
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2024, 09:30
(2696 vizualizări -
2 comentarii)
Munteni Buzău: Bătrân ars de viu în propria casă
Miercuri, 4 septembrie 2024, un bătrân de 75 de ani din comuna Munteni Buzău a murit în urma incendiului care i-a cuprins locuința. Trupul carbonizat a fost descoperit de pompierii chemați
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2024, 11:40
(2387 vizualizări -
0 comentarii)
Incendiu într-o gospodărie din Movilița
Pompierii din Urziceni au intervenit miercuri, 4 septembrie 2024, pentru a stinge flăcările care au cuprins o anexă a unei gospodării din comuna Movilița. În urma evenimentului a ars o magazie
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2024, 11:20
(2387 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente rutiere la Slobozia și Gheorghe Doja
Pompierii din Slobozia au intervenit în ultimele 24 de ore în cazul a două accidente rutiere produse pe raza municipiului Slobozia. Primul eveniment a fost înregistrat la ieșire din
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2024, 11:10
(4685 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Marți, 10 septembrie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care optează pentru aplicarea regimului special pentru
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2024, 10:30
(4679 vizualizări -
0 comentarii)
Fiice agresate de tați la Fetești și Făcăeni!
Marți, 3 septembrie 2024., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că o tânără, în vârstă de 18 ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de tatăl său, un bărbat
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2024, 16:05
(3563 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»
Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, miercuri, 4 septembrie 2024, Protopopiatul Urziceni a oferit prin
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2024, 14:10
(2233 vizualizări -
0 comentarii)
Forumul APPR: «Ziua Porumbului» 2024, la Orezu
Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (FAPPR) organizează miercuri, 11 septembrie 2024, a XV-a ediție a evenimentului «Ziua Porumbului». Manifestările se
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2024, 14:00
(6328 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni!
Echipele furnizorului de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere la nivelul instalațiilor de energie electrică din localitatea Moldoveni, joi, 5 septembrie 2024. Fără curent, sursa
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2024, 09:50
(1741 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Băuți, posibil drogați și fără permise, la volan
Polițiștii rutieri au oprit, în trafic, pentru verificări, vehiculele conduse de doi bărbați, cu vârste de 37, respectiv 51 de ani, din Ograda și Fetești. În urma verificărilor efectuate
...[citește_toată_știrea]
3 Septembrie 2024, 15:50
(2097 vizualizări -
0 comentarii)
ANAF: «Ghid privind aplicația e-Transport»
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul Ministerului Finanțelor a fost publicat «Ghid privind aplicația e-Transport». Menționăm
...[citește_toată_știrea]
3 Septembrie 2024, 14:50
(4275 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii ialomițeni au stins 529 de incendii în perioada ianuarie-august 2024
Marți, 3 septembrie a.c., ISU Ialomița a organizat o conferință de presă în care a făcut bilanțul activității desfășurate în perioada ianuarie-august 2024. Conform informațiilor oferite de
...[citește_toată_știrea]
3 Septembrie 2024, 13:45
(5854 vizualizări -
0 comentarii)
Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate», ediția 2024
Muzeul Județean Ialomița a luat parte, la sfârșitul săptămânii precedente, la «Noaptea muzeelor la sate», eveniment desfășurat în toată țara sub egida Rețelei Naționale
...[citește_toată_știrea]
3 Septembrie 2024, 09:20
(4760 vizualizări -
0 comentarii)
USR/Elena Lasconi la deschiderea sesiunii parlamentare: «Românii au de dat trei voturi cruciale pentru viitorul României. Pot vota pentru o țară în care să fie bine pentru toți, nu doar pentru unii!»
Elena Lasconi, președinta USR, subliniază importanța deosebită a voturilor pe care românii trebuie să le exercite în noiembrie și decembrie 2024, voturi de care depinde viitorul Româ
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 17:25
(4563 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Urziceni și Bărbulești
Vineri, 30 august a.c., polițiștii din Urziceni au organizat în localitățile Urziceni și Bărbulești o acțiune cu efective mărite, în acest sens acționându-se în zonele î
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 15:55
(2227 vizualizări -
0 comentarii)
Incendiu la o casă din Făcăeni
Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean pe raza localității Făcăeni. La sosirea forțelor
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 11:20
(1947 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente la Iazu, Fetești și Perieți
Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier în care au fost implicate
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 11:15
(1969 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Vineri, 6 septembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 11:05
(5042 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Factura electronică, opțiune sigură și ecologică
RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura
...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2024, 10:25
(3073 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(4 Februarie 2010, 00:26)
Ohoho..si ce-i mai doare mai Mihai. Ala cu mustata-n vant, din categoria urbanus incompetentus, se da de ceasul mortii ca cica ar fi persecutat politic. Toata lumea ii spune ca apa e infecta si el o tine sus si tare ca este o actiune politica concentrata asupra lui. Dar ca el nu va renunta si ca va schimba conductele prin care va curge aceeasi apa infecta. Pai bine mai moldoveanule te vaiti tu la tv ca te-ai trezit cu doua sacosi de gunoi in fata portii casutei cu etaj, la care ai trudit 10 ani?...pai chiar asa de prosti ne crezi???...o fi strada lactilromului mai departe de oras dar am vazut si noi cand si cine a carat materialu' pe acolo. Pai daca tot ne umpli de rahat direct pe conducta de apa rece, acum de ce te oftici daca mai confundam si noi groapa de gunoi... ca noi am invatat, din mosi stramosi, ca mustele bazaie numai acolo unde pute...ori in cazul matale, or sti ele ceva...si daca tot veni vorba de conducte, chiar daca ne consideri asa inculti, te rugam respectuos sa ne spui si noua cum le vei schimba?...vei lasa cartiere intregi fara apa cate o luna?...sau ai de gand sa le schimbi metru cu metru?..ca mintea aia creata a matale nu a putut sa conceapa un plan alternativ de alimentare cu apa. Si sa ne mai spui si noua daca nenea ala de la radion o sa asfalteze inainte sau dupa schimbarea conductelor?...momentan ne oprim cu intrebarile aici ca deja ti s-a incins creierasul ala mic si stresat...
(1 Februarie 2010, 20:22)
Mai nea Ion al lui Miai, imi pare rau ca ma confunzi. Dantes Gogu este un nene talentat dar cam vulgar dupa gustul meu. Daca aveam ceva de scris despre domnii din poza scriam la mine pe sait, ca posed si eu un www d-asta electronic. Dar nu am, asa ca prefer sa tac ca sa nu spun prostii sau sa bat campii. Ca-i doare!
(1 Februarie 2010, 09:30)
Domnul V Popa atinge un punct destul de pertinent si logic, parerea mea. E clar ca avem tendinta stramoseasca de a-l "face cu ou si cu otet" pe acest personaj, dar e clar ca nu putem sa ne eliberam decat frustrarea. Unii sunt mai directi, mai aprigi, altii mai ironici si mai voalati dar se stie f clar ca ii uram numai de bine. Totusi, ptr cei interesati si de schimbare ar trebui ca macar uniunea asta impotriva "realizarilor" domnului Ionascu sa se dezvolte ceva mai sus de niste "urari de bine". Astea sunt ca apa in penele gastei ptr dumnealui. Nu poti cere unui om de conditie simpla sa vina cu solutia, el gandeste simplu, s-a saturat si e revoltat, insa acei dintre voi care au posibilitatea si stiinta de a intreprinde macar un dram de actiune spre gasirea unei solutii sau luarea unor masuri, sa o faca. Macar o presiune spre organele competente. Uniunea face forta, iar parerea populatiei conteaza la un moment dat, chiar daca toate inceputurile sunt grele. Eu prefer sa spun ca un lucru e greu sau f greu de realizat insa nu imposibil. Totul tine de organizare si de cineva care sa capteze increderea oamenilor si banuiesc ca exista printre cei din Slobozia macar un om cu minte luminata si cu interes in a-si ajuta semenii.Chiar daca s-au mai intreprins actiuni si se crede ca nu s-a realizat nimic, nu trebuie abandonat. Presiunea continua o sa faca situatia sa miste la un moment dat.
(31 Ianuarie 2010, 22:52)
Sunt perfect de acord cu dl Victor Popa. Ii urez, din suflet, sanatate maxima domnului primar. Nu mi se pare cinstit ca in inchisoare sa traiasca doar cativa ani. Ci cat mai multi. Totodata, il ajut sa-si umple frigiderul, cu de-ale gurii... trebuie sa se obisnuieasca omul si cu greul si cu sapunul si sa o ia asa usor pe "calea ciocolatei". Caci colegii de celula nu-l vor ierta. Toti au copii si se stie ca au o ura launtrica pentru cei care fac rau celor mici. Sper sa prind ziua in care sa vad ca incompetenta alesilor se plateste scump.
(31 Ianuarie 2010, 18:19)
Sint perfect de acord cu dvs. Insa, injurind se mai poate rezolva ceva? Primarul Ionascu, revenind, poate fi tras la raspundere (de cei in drept, desigur) din cel putin doua considerente: pe de o parte, cum am mai spus, a pus caruta-naintea boilor, in sensul ca a forat puturi inainte de a schimba tevile; pe de alta parte, daca stia despre acel raport facut de nemti, privitor la apa din sursa subterana, raport ce indica anumiti parametri nepotabili, e grav. Asadar, daca dvs considerati ca injurind, in loc de a analiza subiectul, constituie o rezolvare, ma vad obligat sa intervin.
(31 Ianuarie 2010, 17:59)
domnule popa,daca eu am folosit un limbaj trivial,ceace a facut gabi ionascu cum poate fi calificat?el si apropiatii lui consilieri?de ce nu a lasat alimentarea cu apa din vechea sursa si cu banii bagati in "noua apa" sa fi facut un bazin acoperit,o baza sportiva...,vine acum si spune ca o sa bage o gramada de bani in cinematograful galax si sala de la casa de cultura...va par niste proiecte viabile?mie nu...cel putin nu acum...ce vedem pe strada?gauri,noroi,mizerie...asta face domnul primar cu care dumneata imi cer sa fiu decent,cred ca nu exita in romania primar mai injurat ca ionascu si asta din cauza mizeriei numita apa potabila...nu-i asa?...
(31 Ianuarie 2010, 17:29)
Dantes Gogu...ai scris sau ai colaborat la editarea "Atlas de mitocanie urbana" ? Daca nu, mare pacat, e in elementul tau. Nu m-am mai amuzat asa de mult. N-oi fi tu Enciu dar iti irosesti talentul pe undeva.:))
(31 Ianuarie 2010, 15:56)
Noi nu suntem platiti sa oferim solutii. Noi muncim sa ne castigam banii si painea. Iar Ionascu e platit de noi sa munceasca oferind solutii. El a tras Slobozia in rahat, el sa o scoata. Ca din comision si-a tras vila de smecher. Ca injura lumea si vb urat la adresa lui mi se pare cea mai mica problema a moldoveanului si singura cale de a ne mai racori. Fix in cuc il doare. Uite cum arata orasul. E vai mama lui. Drumurile sunt ciuruite de la tevile sparte, nici macar zapada nu a fost in stare sa o curete de pe drum, avem gheata cu vagonul pe sosea fiindca apa iese din pamant. Da el bani din buzunar sa repare soselele ? Da pe dracu ! Uite-te drum ce au facut aia spre combinat pe pod !! Pana la vara e varza !! Deja se marunteste. Asta e Ionascu si echipa lui de hoti si papagali!
(31 Ianuarie 2010, 13:54)
Mai toti slobozenii sintem suparati din cauza acestui subiect, al apei asa-zis potabile. Insa, v-am ruga, in limita unei decente, sa nu mai folositi un limbaj trivial la adresa primarului Ionascu. Cu atit mai mult cu cit, va garantam, domnia sa citeste cam tot ceea ce apare pe acest site. Credem totusi ca ar fi mai oportun sa va exprimati in ceea ce priveste gasirea unor solutii. Caci, dupa cum sesizati, de solutii are nevoie urbea acum. Faptele sint, dupa cum le simtim, pe propria piele, consumate...
(31 Ianuarie 2010, 13:01)
1)ptr gabi ionascu-primaru':dom'le primar,eu is nascut-crescut aici,in slobozia,de cand ma stiu am baut apa potabila furnizata de ragcl respectiv urban pana cand matale dom'le primar,ai hotarat impreuna cu sclifositii aia de consilieri,ca e mai bine sa avem apa menajera la ghivete si sa ne cumparam apa sau sa aducem in bidoane din localitatile invecinate,no,parerea mea este ca matale dom'le primar ai ceva interese materiale,o spun elegant dar mai pe sleau zis,cred ca ai luat ceva banuti,altfel nu se explica indarjirea de care ai dat dovada pentru realizarea proiectului,nu-i asa?una peste alta, nici in poponet nu te doare de noi,drept pentru care,iti urez dom'le primar o cat mai rapida deteriorare a sanatatii(eventual cu niste pietris la rinichi),si,o cat mai rapida si fructuasa cercetare din partea dna a veniturilor si realizarilor dumneavoastra... 2)ptr d neacsu....pur si simplu bate campii...si i bate bine...vorbe goale lipsite de sens si finalizare.... 3)ptr d prefect...solutia in primul rand domnule prefect este plecarea lui ionascu de la primarie,deci?demiterea cretinului si organizarea de alegeri locale,si,pana atunci,reloarea alimentarii cu apa potabila din vechea sursa... 4) ptr cilibeanu...omule,meriti sa fii arestat,stii de ce?pentru ca pana acum ai spus ca apa e buna,ca nu e probema ...esti de fapt,alaturi de ionascu un fel de terorist...
(31 Ianuarie 2010, 00:24)
Mai, dantes gogu, se vede de la o posta ca pe cartea ta de identiate la rubrica nume scrie Enciu iar la rubrica prenume scrie mihai.
(29 Ianuarie 2010, 21:19)
Stimati concetateni..va propun un exercitiu de imagine. Haideti sa privim impreuna fotografiile, de la stanga la dreapta. Primul din stanga ne prezinta un om plin de el, imfumurat, vanitos, fatat pentru a fi de-a pururi sef, cu funduletul in iad si cu sufletul in rai. Dupa cum si-a cracanat narile, pare sigur pe el...dar il tradeaza ochii. Acestia arata nesiguranta, instabilitate si teama fata de toti cei din jur. Ochii ne spun ca ar suspecta-o si pe ma'sa daca situatia o cere. Tot trasaturile fetei tradeaza o fire ipocrita, machiavelica, genul de om prost dar tant...vesnic avand ceva de ascuns. Al doilea din stanga, un personaj care a adoptat pozitia ganditorului de la Hamangia, uitand sa-si dea pantalonii jos, inainte de a se apuca de treaba. Om cult, intelectual, viril...tipul de om care coace tot timpul ceva. Fire sociala, in trecut familist convins, il trec sudorile cand vede ca personajul la care tine mult, este prins in corzi. Pozitia adoptata cu mana la falca, mascheaza acadeaua pe care o suge de zor, de cand s-au terminat alegerile, incercand sa-si regleze deficitul de zahar din organism. Al treilea din stanga este reprezentat de o papusa Barbie, care reprezinta deliciul copiilor slobozeni. Rolul lui este de a nu deranja pe nimeni, de a multumi pe toti, de a convinge varza ca animalul numit capra nu-i vrea raul si de a amagi capra dandu-i sa miroasa varza, doar ca sa nu-i uite aroma. Om diplomat, intelectual, cu atat de mult bun simt incat da pe dinafara prefecturii, personajul din poza, este unul nascut extrem de tarziu pentru perioada lui. Si, in sfarsit, in ultima poza este prezent un personaj dragut, aerian, tulburat dar cu ochii limpezi, mintea cristalina, cu o concentratie de fier, in creier, mai mare decat maximul admis, strangand din bucile obrajilor, un nefericit partz cu miros de amoniu...Persoana in cauza prezinta o anomalie genetica, avand in structura ADN, ramasite din stramosii lui: lemurienii, soriceii de camp, bursucul de preerie, sacalul si omida paroasa. Vesnic recunoscator celui caruia ii mananca din palma, neaga ca ar face rau faunei din jur. Persoana instabila, lacrimogena, flatulenta, se bucura ca o maimutica cand isi primeste banana si este mangaiat pe fundulet.