Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

MINUTA DE SĂNĂTATE

COPIL SAU PROBLEMĂ?

Deficitul de atenție însoțit de tulburare hiperkinetică-ADHD a fost descris, pentru prima oară, în urmă cu aproximativ 100 de ani. Astăzi, ADHD reprezintă o afectare a funcționării normale a creierului ce îl determină pe un copil inteligent să aibă insuccese școlare și să se poarte urît în ciuda unei bune educații primite în familie.

Creșterea incidenței ADHD este rezultatul unei mai bune diagnosticări a acestei afecțiuni. Estimativ, ADHD afectează între 3-7% dintre copiii de vîrstă școlară, fiind mai frecventă la băieți. Între rudele de gradul I există o incidență de moștenire a tulburării de 20%, iar peste 50% dintre copiii ai căror părinți au ADHD suferă și ei de ADHD.

Disfuncția ce determină apariția ADHD se datorează unui dezechilibru al dopaminei și noradrenalinei. Principalele zone afectate de acest dezechilibru sînt zonele responsabile de autocontrolul comportamentelor nepotrivite-lobii frontali și cerebelul.
ADHD se poate prezenta în două moduri: printr-o purtare impulsivă, lipsită de automotivație, denumită comportament hiperactiv-impulsiv sau prin probleme de atenție, ale memoriei de scurtă durată și de învățare, denumită deficit de atenție. Un copil poate prezenta doar unul dintre aceste moduri, dar frecvent au simptome din ambele.

ADHD este caracterizată printr-un deficit de atenție care împreună cu un comportament hiperactiv sau impulsiv nu pot fi explicate de alte afecțiuni psihiatrice și care sînt inadecvate capacităților intelectuale sau stadiului de dezvoltare al copilului.

Pentru a îndeplini criteriile standard de diagnostic, trebuie să fie prezente cel puțin 6 dintre simptome, să apară înainte de vîrsta de 7 ani, să persiste cel puțin 6 luni la un nivel neobișnuit pentru vîrsta pacientului și să afecteze pacientul în două sau mai multe medii (acasă și școală, de exemplu).

Simptomele de inatenție:
• Nu acordă atenție detaliilor
• Are dificultăți în susținerea atenției la joacă sau în timpul sarcinilor
• Nu pare să asculte cînd i se vorbește direct
• Are dificultăți în organizarea sarcinilor și activităților
• Nu urmărește instrucțiunile, nu finalizează activitățile începute
• Evită sarcinile care necesită un efort mental susținut
• Pierde des lucruri necesare
• Se lasă ușor distras

Simptomele de hiperactivitate:
• Se agită sau se foiește frecvent
• Își părăsește des locul în situații cînd este de așteptat să stea
• Aleargă sau se cațără cînd nu ar trebui
• Vorbește excesiv
• Este frecvent pe picior de plecare
• Are dificultăți în a se juca în liniște

Simptomele de impulsivitate:
• Are dificultăți în a-și aștepta rîndul
• Îi întrerupe des pe ceilalți
• Se grăbește să răspundă înainte de a fi finalizată întrebarea

Manifestările ADHD sînt diferite în funcție de perioada de dezvoltare a copilului.

La vîrsta preșcolară, principalele forme de manifestare ale ADHD sînt neliniștea motorie, agresivitatea, impulsivitatea, curiozitatea crescută, complianța scăzută, izbucnirile gălăgioase și răsturnarea lucrurilor.

Elevii se manifestă prin: lipsă de răbdare, părăsirea locului din clasă, teme neglijente și incomplete, răspuns înainte de sfîrșitul întrebării, întreruperea celorlalți, nu fac temele decît cu părinții, nu vor și nu își pot îndeplini sarcinile acasă.
Adolescenții nu prezintă simptome de hiperactivitate, însă au o neliniște interioară, obțin rezultate sub nivelul performanțelor, nu sînt influențați de pedeapsă sau de recompensă, nu au încredere în sine, pot avea comportamente agresive și antisociale.

Mulți părinți sînt obosiți, stresați și dezamăgiți de comportamentul copilului lor.
Între părinți și copil poate să existe o relație de confruntare, care face ca la momentul chemării părinților la școală pentru discuții aceștia să se afle deja «la capătul răbdării».
Tratamentul ADHD este, pe de o parte, medicamentos iar, pe de altă parte, comportamental.

Tratamentul medicamentos necesită controale periodice la fiecare 3 luni, urmărește apariția efectelor secundare, monitorizarea eficacității terapeutice, a complianței pacientului și a unor parametrii: greutate, înălțime, tensiune arterială. În prezent se folosește Strattera, un medicament ce acționează ca inhibitor al recaptării noradrenalinei.

Tratamentul comportamental include strategii de adaptare pentru părinți și educatori.
Este folosită terapia cognitiv-comportamentală pentru stăpînirea agresivității.
Părintele joacă un rol esențial în viața copilului fiind persoana cea mai în măsură să identifice simptomele ADHD și să ia măsuri de combatere a acestora.

Primul pas este informația, care se poate obține de la medicul de familie, de la psiholog sau de la medicul specialist.
Tratamentul corect poate îmbunătății semnificativ viața școlară, socială și familială a copilului cu ADHD.

22 Martie 2010, 20:30 (29095 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dr. Paula Tecuceanu:
(19 Aprilie 2010, 16:43)
ADHD se poate manifesta si la copiii mici, mai ales la cei ale caror mame au consumat in perioada sarcinii cafea, tutun, ciocolata, bauturi de tip pepsi sau coca-cola. De asemenea trebuie luat in calcul si factorul genetic. Pentru a pune un diagnostic cert, la o varsta asa de mica este bine sa va adresati medicului de familie sau medicilor specialisti din cadrul centrului Medicover. In ceea ce priveste mucozitatile excesive cel mai sigur tratament este aspirarea lor. Apoi trebuie facut un consult ORL care sa stabileasca daca este cazul unei Adenoidite cronice sau nu. Aspirarea mucozitatilor se face folosind batista sugarului, dupa ce in prealabil au fost inmuiate cu ser fiziologic sau alt spray nazal de tipul Humex sau Nivea cu apa de mare. Este bine ca in perioada rece (de la 01 septembrie pana la 01 iunie) sa folositi un stimulator al imunitatii naturale: Oscillococcinum - 1 doza pe saptamana.
viorel:
(17 Aprilie 2010, 06:29)
as intrebape dna doctor,daca boala descrisa se manifesta si la copii mici,de 2-3 ani.am inteles ca panala 7 ani trebuie sa apara.tot dna doctor imi poate spune si cum se poate trata mai bine mucozitatile excesive aparute la un bebelus de un anisor si patru luni?multumesc

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 06 Iul 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:40
(5101 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:10
(4927 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:05
(4723 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 21:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 21:15
(6196 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 21:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:10
(4226 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:05
(4877 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 16:10
(4741 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 15:05
(5808 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:50
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Italia. Astfel, miercuri, 6 septembrie a ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:35
(6329 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cartofi confiscați de polițiști

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița în timp ce încerca să comercializeze aproape o tonă de legume. Astfel, pe timpul desfășurării ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 19:10
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


«Serenadă de toamnă» la Slobozia

Joi, 7 septembrie 2017, pe esplanada din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura concertul în aer liber «Serenadă de toamnă». Concertul are începere la orele 18,00 și ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 18:35
(4512 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia concert


Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Polițiștii ialomițeni caută o femeie de 81 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:35
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Specialiști din China, vizită în Ialomița

În perioada 28.08-1.09.2017, o delegație de specialiști chinezi a venit în România pentru evaluarea sistemelor de management al calității și igienei mierii de albine din țara noastră, această vizită de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:10
(4573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră găsită la scurt timp după dispariție

În cursul nopții de 27/28 august 2017, un bărbat din comuna Sălcioara a sesizat dispariția de la domiciliu a fiicei sale în vârstă de 15 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Datele de identitate ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 18:25
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției în zona Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 1 septembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:55
(4888 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 32500 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 1/3 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:40
(4955 vizualizări - 0 comentarii)


Un autobuz s-a răsturnat lângă Sărățeni

Vineri, 1 septembrie a.c., 8 pasageri ai unui autobuz au fost răniți ușor după ce vehiculul s-a răsturnat în zona localității Sărățeni. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și paramedicii SMUR ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2017, 19:56
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3488 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4260 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4313 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4843 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5442 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4938 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Topic în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Ion în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Rodica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Dadi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Bogdanel Nicolae în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Un cetatean în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Niculina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sile în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Maria Apostol în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Consilier în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...