Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

MINUTA DE SĂNĂTATE

COPIL SAU PROBLEMĂ?

Deficitul de atenție însoțit de tulburare hiperkinetică-ADHD a fost descris, pentru prima oară, în urmă cu aproximativ 100 de ani. Astăzi, ADHD reprezintă o afectare a funcționării normale a creierului ce îl determină pe un copil inteligent să aibă insuccese școlare și să se poarte urît în ciuda unei bune educații primite în familie.

Creșterea incidenței ADHD este rezultatul unei mai bune diagnosticări a acestei afecțiuni. Estimativ, ADHD afectează între 3-7% dintre copiii de vîrstă școlară, fiind mai frecventă la băieți. Între rudele de gradul I există o incidență de moștenire a tulburării de 20%, iar peste 50% dintre copiii ai căror părinți au ADHD suferă și ei de ADHD.

Disfuncția ce determină apariția ADHD se datorează unui dezechilibru al dopaminei și noradrenalinei. Principalele zone afectate de acest dezechilibru sînt zonele responsabile de autocontrolul comportamentelor nepotrivite-lobii frontali și cerebelul.
ADHD se poate prezenta în două moduri: printr-o purtare impulsivă, lipsită de automotivație, denumită comportament hiperactiv-impulsiv sau prin probleme de atenție, ale memoriei de scurtă durată și de învățare, denumită deficit de atenție. Un copil poate prezenta doar unul dintre aceste moduri, dar frecvent au simptome din ambele.

ADHD este caracterizată printr-un deficit de atenție care împreună cu un comportament hiperactiv sau impulsiv nu pot fi explicate de alte afecțiuni psihiatrice și care sînt inadecvate capacităților intelectuale sau stadiului de dezvoltare al copilului.

Pentru a îndeplini criteriile standard de diagnostic, trebuie să fie prezente cel puțin 6 dintre simptome, să apară înainte de vîrsta de 7 ani, să persiste cel puțin 6 luni la un nivel neobișnuit pentru vîrsta pacientului și să afecteze pacientul în două sau mai multe medii (acasă și școală, de exemplu).

Simptomele de inatenție:
• Nu acordă atenție detaliilor
• Are dificultăți în susținerea atenției la joacă sau în timpul sarcinilor
• Nu pare să asculte cînd i se vorbește direct
• Are dificultăți în organizarea sarcinilor și activităților
• Nu urmărește instrucțiunile, nu finalizează activitățile începute
• Evită sarcinile care necesită un efort mental susținut
• Pierde des lucruri necesare
• Se lasă ușor distras

Simptomele de hiperactivitate:
• Se agită sau se foiește frecvent
• Își părăsește des locul în situații cînd este de așteptat să stea
• Aleargă sau se cațără cînd nu ar trebui
• Vorbește excesiv
• Este frecvent pe picior de plecare
• Are dificultăți în a se juca în liniște

Simptomele de impulsivitate:
• Are dificultăți în a-și aștepta rîndul
• Îi întrerupe des pe ceilalți
• Se grăbește să răspundă înainte de a fi finalizată întrebarea

Manifestările ADHD sînt diferite în funcție de perioada de dezvoltare a copilului.

La vîrsta preșcolară, principalele forme de manifestare ale ADHD sînt neliniștea motorie, agresivitatea, impulsivitatea, curiozitatea crescută, complianța scăzută, izbucnirile gălăgioase și răsturnarea lucrurilor.

Elevii se manifestă prin: lipsă de răbdare, părăsirea locului din clasă, teme neglijente și incomplete, răspuns înainte de sfîrșitul întrebării, întreruperea celorlalți, nu fac temele decît cu părinții, nu vor și nu își pot îndeplini sarcinile acasă.
Adolescenții nu prezintă simptome de hiperactivitate, însă au o neliniște interioară, obțin rezultate sub nivelul performanțelor, nu sînt influențați de pedeapsă sau de recompensă, nu au încredere în sine, pot avea comportamente agresive și antisociale.

Mulți părinți sînt obosiți, stresați și dezamăgiți de comportamentul copilului lor.
Între părinți și copil poate să existe o relație de confruntare, care face ca la momentul chemării părinților la școală pentru discuții aceștia să se afle deja «la capătul răbdării».
Tratamentul ADHD este, pe de o parte, medicamentos iar, pe de altă parte, comportamental.

Tratamentul medicamentos necesită controale periodice la fiecare 3 luni, urmărește apariția efectelor secundare, monitorizarea eficacității terapeutice, a complianței pacientului și a unor parametrii: greutate, înălțime, tensiune arterială. În prezent se folosește Strattera, un medicament ce acționează ca inhibitor al recaptării noradrenalinei.

Tratamentul comportamental include strategii de adaptare pentru părinți și educatori.
Este folosită terapia cognitiv-comportamentală pentru stăpînirea agresivității.
Părintele joacă un rol esențial în viața copilului fiind persoana cea mai în măsură să identifice simptomele ADHD și să ia măsuri de combatere a acestora.

Primul pas este informația, care se poate obține de la medicul de familie, de la psiholog sau de la medicul specialist.
Tratamentul corect poate îmbunătății semnificativ viața școlară, socială și familială a copilului cu ADHD.

22 Martie 2010, 20:30 (28982 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dr. Paula Tecuceanu:
(19 Aprilie 2010, 16:43)
ADHD se poate manifesta si la copiii mici, mai ales la cei ale caror mame au consumat in perioada sarcinii cafea, tutun, ciocolata, bauturi de tip pepsi sau coca-cola. De asemenea trebuie luat in calcul si factorul genetic. Pentru a pune un diagnostic cert, la o varsta asa de mica este bine sa va adresati medicului de familie sau medicilor specialisti din cadrul centrului Medicover. In ceea ce priveste mucozitatile excesive cel mai sigur tratament este aspirarea lor. Apoi trebuie facut un consult ORL care sa stabileasca daca este cazul unei Adenoidite cronice sau nu. Aspirarea mucozitatilor se face folosind batista sugarului, dupa ce in prealabil au fost inmuiate cu ser fiziologic sau alt spray nazal de tipul Humex sau Nivea cu apa de mare. Este bine ca in perioada rece (de la 01 septembrie pana la 01 iunie) sa folositi un stimulator al imunitatii naturale: Oscillococcinum - 1 doza pe saptamana.
viorel:
(17 Aprilie 2010, 06:29)
as intrebape dna doctor,daca boala descrisa se manifesta si la copii mici,de 2-3 ani.am inteles ca panala 7 ani trebuie sa apara.tot dna doctor imi poate spune si cum se poate trata mai bine mucozitatile excesive aparute la un bebelus de un anisor si patru luni?multumesc

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 04 Iul 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Doi morți și un rănit în accidente rutiere

Două accidente rutiere s-au produs pe șoselele ialomițene, în urma acestora rezultînd decesul a două persoane și rănirea alteia. Primul eveniment rutier s-a produs vineri, 1 august a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

4 August 2014, 19:50
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, acuzat de furt în Luxemburg

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săv]rșirea mai multor infracțiuni de furt în Luxemburg. Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

4 August 2014, 18:40
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată pe trecerea de pietoni

Pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe bulevardul ...[citește_toată_știrea]

1 August 2014, 13:05
(7209 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Bărbulești: Bănuit de tentativă de viol, reținut de polițiști

Polițiștii au încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului un bărbat de 36 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de tentativă de viol. Poliția a fost sesizată la data de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2014, 11:15
(7806 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prețurile medii la produsele agricole

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 53/2014, privind modificarea Hotărîrii Consiliului ...[citește_toată_știrea]

1 August 2014, 10:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii caută o persoană posibil înecată, în lacul Movilița

Trupul unui bărbat, în vîrstă de 31 de ani, din localitatea Movilița, este căutat de pompieri, după ce un martor a anunțat că bărbatul a intrat în apă și nu a mai ieșit. La fața locului s-au deplasat pompierii ...[citește_toată_știrea]

1 August 2014, 07:50
(9229 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni, în sprijinul sinistraților din Teleorman

La ordinul inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, colonel dr Nicolae Cornea, zece subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 17:05
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cercetat pentru port ilegal de cuțit

Polițiștii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 56 de ani. Acesta purta asupra sa, fără drept, un cuțit cu o lamă de 28 de centimetri. Cel în cauză a fost identificat de o patrulă ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 16:50
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tîlhari trimiși după gratii

Doi tineri, de 24 și 25 de ani, au fost reținuți de polițiști sub acuzația de tîlhărie. Aceștia se află în prezent în Centrul de Reținere și Arest al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 15:50
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Femeie dispărută de la domiciliu

Platonești: Femeie dispărută de la domiciliu

Polițiștii Secției Rurale Platonești au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie, de 35 de ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza comunei și nu a revenit pînă în prezent.
Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 15:30
(4480 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 30.07-01.08.2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Delta» al județului Tulcea va fi gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență, competiție ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 10:40
(8129 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăti si Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 31 iulie a.c. (inclusiv), se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 09:40
(6934 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Pieton mort după ce a fost acroșat de un autoturism condus de un șofer băut

Două accidente rutiere s-au produs pe șoselele ialomițene, în cursul zilei de duminică, 27 iulie a.c., în urma acestora rezultînd decesul unei persoane și vătămarea corporală a alteia.
Primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 08:15
(8252 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Gîrbovi, bovină salvată la Slobozia

În seara zilei de duminică, 27 iulie a.c, în jurul orei 21,25, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei bovine dintr-un canal de irigații de pe raza municipiului Slobozia. Animalul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 07:10
(5803 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


APIA Ialomița: Controale în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul la fața locului în vederea verificării suprafețelor agricole declarate ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2014, 10:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Traficanți de minori, în vizorul anchetatorilor români și al autorităților franceze

După ce au cucerit Anglia, țiganii din Țăndărei au ajuns din nou în atenția opiniei publice. Trei bărbați și trei femei sînt acuzați de autoritățile judiciare din Franța că au exploatat mai mulți minori ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 17:35
(6110 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «fals în înscrisuri» și «înșelăciune»

Un bărbat, de 37 de ani, din Slobozia a fost reținut de polițiști sub acuzațiile de «fals în înscrisuri sub semnătură privată» și «înșelăciune». Cel în cauză se află încarcerat la Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 14:25
(8057 vizualizări - 0 comentarii)


Pericol de explozie după ce o autoutilitară a luat foc pe DN2

O autoutilitară ce transporta 2400 l de metanol a fost cuprinsă de flăcări în noaptea de luni spre marți, 21/22 iulie 2014. Evenimentul s-a produs pe DN2, în dreptul KM 61, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 12:30
(6598 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Dacă ai teren arabil în anumite localități
din județul Ialomița și
vrei să-l dai în arendă,
poți suna la numărul de telefon
0728/291.926
pentru a afla condițiile noastre

22 Iulie 2014, 09:10


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL Pitești
angajează pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON
(lîngă Combinatul Chimic)
agenți pază
Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic)
sau la telefon 0744/330.327,
dl Ciobanu Nicolae

22 Iulie 2014, 08:30


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli care au obținut acordul prealabil pentru 2014, că pot depune cererile de plată a ajutorului ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 14:10
(7125 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Bărbulești, arestat

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat în cursul zilei de miercuri, 16 iulie a.c., un bărbat de 34 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 10:10
(9369 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în perioada 16 iulie-18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de Plată pentru Măsura 215-pachet a) -plăți privind ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 08:25
(7463 vizualizări - 0 comentarii)


Buldoexcavator în flăcări la Urziceni, bovină căzută în șanț la Manasia

Un cablu electric defect sau neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la instalația electrică a unui buldoexcavator ce aparține unei societăți comerciale din ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 18:50
(7543 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reamenajarea Pieței Revoluției, 37 milioane de lei

Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Slobozia, «marți, 15 iulie 2014, la sediul Primăriei Slobozia, a fost semnat contractul de executare a lucrărilor pentru Piața Revoluției. Procedura face parte ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 13:40
(7609 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri privind controlul pestei porcine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița solicită crescătorilor de porcine din localitățile Manasia, Căzănești, Ciochina, Stejaru, Păltiniș, Grindași, Valea Macrișului, Gîrbovi, Urziceni și Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 10:20
(6492 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Sinești

Luni, 14 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea, s-a produs în jurul orei 5,30, pe DN2, pe raza localității Sinești. ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 15:20
(8415 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Și-a înfipt un cuțit în abdomen și a amenințat că se aruncă de pe un stîlp

În seara zilei de luni, 14 iulie 2014, în jurul orei 19,25, un bărbat în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cunoscut cu probleme psihice, a avut nevoie de îngrijiri medicale după ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 09:35
(10175 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă ar fi fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Evenimentul a fost anunțat în dimineața zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2014, 11:10
(7180 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia incendiu


Sinești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În baza unui mandat de percheziție emis de Judecătoria Urziceni, polițiștii Secției Rurale Coșereni au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 46 de ani, pe raza comunei Sinești. În locuința ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 13:55
(15766 vizualizări - 5 comentarii)


Ultimele comentarii
Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Topic în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Ion în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Rodica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Dadi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Bogdanel Nicolae în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Un cetatean în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Niculina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sile în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Maria Apostol în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Consilier în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Miruna N în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive @gigel în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Suveran în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Vali în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...