Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat al Grupului Alimenta, Expur fiind parte a Grupului, și, ca orice angajat, a mai avut tentații. Mai ținem să adăugăm că, în colaborare cu colegii noștri de la Gazeta de Sud-Est, am înțeles să căutăm adevărul printre sutele de documente puse la dispoziție și am încercat să ne dumirim ce și cum cu personajele întîlnite. Pînă una-alta, salutăm inițiativa Sofiproteol, prima investiție de acest gen în România.

La început, nu ne îndoiam de Randag
La început, noi aflasem doar despre Jan, Jan Dumitrescu, și firmele sale. Adică Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia. Prin aceste firme am contabilizat, inițial, țepe doar de vreo 5 miliarde de lei vechi. Și cum nu înțelegeam de ce Fred, fiu al lui mister Randag, se tot băga în seamă, pe mail, cu țepuiții, am tras concluzia, simplă și ineficientă, că doar le plîngea pe umăr păgubiților. Dar, de fapt, Fred al nostru, după cum aveam să ne convingem, mai mult dorea să afle cam CE și CÎT anume știu țepuiții. Oricum, la momentul respectiv nu ne îndoiam de bunacredință a lui mister Randag.

Pe parcurs, am crezut în naivitatea dlui Randag
Despre Jan Dumitrescu, după cum vă spuneam, am aflat că era un biet șofer de taxi. Iar mister Randag, întîmplător, a fost preluat în nenumărate rînduri de șoferul de taxi Jan. Milos din fire, domnul Randag l-a luat, într-un final, sub aripa-i protectoare. Inițial, pentru gestionarea transporturilor fabricii din Urziceni a SC Expur, ulterior chiar ca asociat într-una dintre firmele menționate mai sus. A, eram să uităm! Înainte de a fi șofer de taxi și a-l prinde pe Randag (un fel de Dumnezeu al afacerilor) de picior, Jan Dumitrescu l-a cunoscut pe Lucian Popescu, de meserie, de prin 1991, șofer al magnatului Ion Țiriac. Acest Popescu l-ar fi făcut pe Jan al nostru șofer de taxi. Și drept urmare, rolul acestuia în viața lui Jan a fost unul deosebit de important.
L-am pomenit pe dl Popescu. Se cuvine să-i ascultăm și povestea căci, din acest punct, am început să ne îndoim de mister Randag. Chiar dacă, la momentul respectiv, credeam în naivitatea aceluiași Randag. Revenind, dl Popescu a început să-și depene amintirile în ceea ce-l privește pe Jan, gîndurile fugindu-i la momentul nefast cînd, în calitate de angajat al Mercedes, i-ar fi propus amicului Jan, proaspăt angajat de Randag la sectorul Logistic-Transporturi al Expur, achiziționarea unor camioane Mercedes și demararea unei afaceri împreună. Dl Popescu s-a gîndit, întrucît avea ceva facilități la achiziționarea unor camioane Mercedes, să cumpere 3 mașini cu care să demareze afacerea împreună cu Jan Dumitrescu. Într-un final, s-au achiziționat 5 camioane Mercedes 1841, «care circulă și acum inscripționate cu numele Expur». Așa a luat ființă firma Transpur.
Acum intervine momentul cînd devenim penibili sperînd că Randag nu are implicări în afaceri cu țepe căci același Lucian Popescu spune cum s-a constituit o altă firmă, Agreabil SRL. La care, chiar ca asociat, intră Richard Randag. Alături de un alt șofer de taxi de prin București. Și această firmă, din cîte aveam să aflăm, prin Transpur, va lucra cu Expur! Adică, mister Randag, în calitate de președinte al Consiliului de Administrație, a fost de acord să-și plătească transportul către Expur prin firmele lui Jan&Comp, inclusiv firma sa. Bine, acum la ce s-o gîndi armeanul multimiliardar din spatele Grupului Alimenta, deja nu mai e treaba noastră. Oricum, am început a ne îndoi. Și încă îl mai credeam pe mister Randag naiv.

Randag, trebuie să credem, a căpușat Expur
So, mister Randag, povestea merge mai departe. Căci Expur a girat din toate pozițiile afacerile lui Jan Dumitrescu. Iar Transpur, care dădea contracte de transport mai departe, respectiv firmei dvs, Agreabil, sau unei alte societăți intrate-n combinație, Trans Ciprian, mergea ca unsă. Doar că, firesc, la un moment dat, prin octombrie 2007, căruța de firme se rupe, Lucian Popescu, șoferul lui Țiriac, dîndu-și seama că a fost faultat grosolan de șoferul lui Randag, Jan Dumitrescu.
Atunci, Popescu realizează că se încearcă crearea unei alte firme de transport-paravan pentru protejarea afacerilor cu țepe, Transgrup, noua societate, pregătindu-se să preia leasing-uri noi și vechi pentru camioanele ce cărau marfa Expur. Iar Randag își freca fericit palmele, alături de Jan Dumitrescu.

Întrebare: Sofiproteol cumpără și «căpușele» lui Randag?
Spre știința directorului general executiv Peter Tagge, primul aflat sub Richard Randag ca funcție, să trecem în revistă următoarele documente (acest aspect îl consemnăm întrucît dl Tagge s-a făcut că plouă în calitatea de fidejusor a Expur, semnînd numeroase înscrisuri, chiar și către Banca Transilvania, despre care nu-și mai amintește nimic). De fapt, ceea ce vrem să spunem e că Jan Dumitrescu, fără sprijinul lui Peter Tagge și influența lui Randag, nu ar fi reușit în veci să «căpușeze» Expur.

1.Transpur SRL se înființează la data de 4 octombrie 2004, iar pe 6 octombrie Expur cu Transpur încheie contractul de prestări servicii numărul 200247. Transpur devine transportator de bază al Expur, iar Peter Tagge semnează contractul din partea Expur.
2.La 15 martie 2005, Transpur achiziționează 5 camioane cu semiremorci, prin contracte de leasing încheiate cu BT Transilvania Leasing. Expur devine fidejusor pentru Transpur, societatea Grupului Alimenta garantînd pentru afacerile cu țepe ale lui Jan Dumitrescu.
3.Agreabil SRL intră în afacerea cu transporturi la 4 octombrie 2005, Randag devenind proprietar a 50% din firmă. Agreabil devine subcontractor al Expur.
4.Din 3 ianuarie 2007, Transpur, din contractor principal al Expur, devine subcontractor al SC Agreabil. Contractul de este semnat de ambele părți de Jan Dumitrescu.
5.În ianuarie 2008, apare Transgrup SA Valea Ciorii. Din nou, Expur se angajează în solidar cu Transgrup să preia obligațiile noului contract de leasing. În condițiile în care vechiul contract de leasing, încheiat de BT Transilvania Leasing și Transpur, era încă în derulare!

Acestea fiind spuse și domnul Tagge lămurit, ne adresăm în continuare auditorilor Sofiproteol. Aceștia, după cum am scris în debutul articolului, urmează a sosi în perioada imediat următoare. Potrivit informațiilor noastre, contractul de vînzare-cumpărare perfectat între Expur și Sofiproteol, afacere evaluată la peste 100 milioane de euro, prevede efectuarea unui audit complex. Auditorilor le transmitem pe această cale că le putem îndruma pașii către anumite documente din ograda Expur, în timp ce sindicaliștii de la fabrica închisă din Urziceni sînt dornici de colaborare.

PS: Sîntem în curs să inventariem, precum auditorii Sofiproteol, afacerile cu țepe ale «căpușei» Expur, Jan Dumitrescu. Pînă în prezent, am cuantificat aproximativ 50 miliarde de lei vechi. Dată fiind această sumă, să ne răspundă domnul Randag unde ar putea fi banii în condițiile în care taximetristul Jan se plînge că-i bate vîntu-n buzunare. Cu atît mai mult ar trebui să răspundă cu cît pînă și dl Goagă așteaptă un răspuns.

21 Aprilie 2010, 16:28 (35706 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


expur:
(14 Februarie 2012, 15:27)
cum sa nu ne mearga treaba daca seful politiei rutiere IL are 4 masini la noi(la timpul respectiv)
pagubitul:
(7 Septembrie 2010, 15:05)
am transportat pt.transpur,agreabil,jd.poate se va gandi o institutie abilitata sa.l intrebe pe jan despre cursele CIUPA_CIUPA,despre combinatiile mafiote cu cei de la ARR(dna dumitrscu turnu severin). CANTARE. ETC.sau despre concediile anuale in tari mai calde si mai exotice pe spinarea firmelor tepuite.intrbare pt GF:cum poate o firma ge transpotr sa aiba cheltuieli cu consumabilele mai mari decat cele cu motorina(vezi agreabil 2007)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 08 Iul 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Traian: Reținut pentru «amenințări» aduse concubinei

Miercuri, 19 martie 2025, polițiștii au fost sesizați de o femeie, de 25 de ani, din Traian, cu privire la faptul că fostul său concubin, un bărbat, de 30 de ani, ar fi apelat-o telefonic și i-ar fi ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 14:00
(2146 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A fost demarată autorizarea la plată pentru ajutorul financiar «Bunăstarea Animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat autorizarea la plată a beneficiarilor care au depus cereri de plată pentru intervenția DR-06-Bunăstarea animalelor Pachet a)-Plăți în favoarea bunăstării porcinelor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 13:10
(1910 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat vineri, 21 martie 2025, două percheziții domiciliare, la Țăndărei, într-un dosar penal ce vizează ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:40
(2046 vizualizări - 2 comentarii)


Alexeni: Reținut după ce și-a agresat soția și a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 44 de ani, din Alexeni, a fost reținut, pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, după ce a încălcat ordinul de protecție emis de polițiști pe numele său ca urmare a faptului că și-ar ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:30
(3271 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Percheziții la hoți din case

Polițiștii din Stelnica au efectuat 4 percheziții domiciliare la persoane bănuite că ar fi sustras bunuri dintr-o locuință. Două persoane au fost conduse la sediul Poliției, una dintre acestea fiind ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2025, 16:05
(1435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi după depistarea de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat controale pe linia substanțelor și produselor pentru protecția plantelor la mai multe societăți comerciale, în baza ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 16:20
(2629 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița intensifică acțiunile de control în perioada Sărbătorilor Pascale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează consumatorii de pe raza județului cu privire la faptul că, în scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 14:30
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Joi, 20 martie 2025, echipele furnizorului de energie vor executa lucrări de întreținere și reparații la nivelul rețelelor din localitatea Dridu. Astfel, Stația de Pompare Dridu nu va putea funcționa ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 13:05
(1181 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru intervențiile aferente sectorului apicol 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 iulie 2025 inclusiv, pot depune cererile de plată și documentele doveditoare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 12:50
(2266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deficiențe la aproape jumătate dintre vehiculele verificate de RAR

Registrul Auto Român a verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, în anul 2024, 89520 de vehicule, la nivelul întregii țări. În urma controalelor, inspectorii RAR ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 09:10
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată aferente anului 2025 pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 30 mai inclusiv, se depun Cereri de plată pentru anul 2025, aferente sesiunii 4/ ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 16:05
(1922 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generala Antifraudă Fiscală transmite «scrisori de informare/notificare-închiriere spații cazare regim hotelier»

În virtutea rolului activ al organului fiscal, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că Direcția Generală Antifraudă Fiscală transmite, atât prin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 11:55
(2905 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 21 martie 2025, termen final de primire cereri pentru sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor afectat de fenomene climatice nefavorabile

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește potențialilor beneficiari că, până la data de 21 martie 2025 inclusiv, se depun cererile de acordare a unui sprijin financiar ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:20
(3080 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 3,70 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma controalelor în februarie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au finalizat, în luna februarie a.c., 30 inspecții fiscale (18 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:05
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sistemul «E-Sigur», operațional

Începând cu luna martie 2025, Sistemul «E-Sigur» a devenit operațional și în județul Ialomița, având ca scop principal prevenirea și reducerea accidentelor de circulație ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2025, 12:00
(4605 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În februarie 2025 s-a rambursat TVA în valoare de peste 6,10 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna februarie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2025, 09:30
(3244 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 297,054 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează începând de joi, 13 martie 2025, plata ajutorului de stat la motorina utilizată ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2025, 16:35
(3222 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, la data de 11 martie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2025, 11:30
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Stelnica, în data de 11 martie a.c., în jurul orelor 19,00, au efectuat semanal de oprire unui vehicul ce circula pe strada Bărăganului din localitatea Bordușani. Î ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2025, 11:25
(1585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 127,80 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 127,80 milioane ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2025, 11:40
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente!

Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage încă o dată atenția fermierilor cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2025, 11:35
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizarea la plată a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente anului de cerere 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că luni,10 martie 2025, a demarat procesul de autorizare la plată a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) aferente sectoarelor vegetal ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2025, 16:05
(4517 vizualizări - 0 comentarii)


182 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în luna ianuarie 2025

În luna ianuarie 2025, urmare implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 182 de persoane, dintre care ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2025, 11:50
(3469 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul depunerii Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 03-07 martie 2025, în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de Plată pentru anul 2025, au fost depuse ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2025, 11:35
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2025, 10:30
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Fidelis», dobânzi de până la 7,80%

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că cea de a doua ediție a Programului «Fidelis» din 2025, ce se va desfășura între 7 și 14 martie a.c ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2025, 09:25
(2389 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 74 de fermieri ialomițeni au depus cereri pentru acordarea subvențiilor destinate sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în perioada 3-6 martie 2025, prin Centrele APIA, s-au primit cereri de acordare a unui sprijin financiar de urgență în agricultură ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2025, 12:40
(2694 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în unitățile de învățământ din Slobozia

Acțiuni preventive ale polițiștilor în unitățile de învățământ din Slobozia

Joi, 6 martie 2025, polițiștii din Slobozia au desfășurat activități preventive în cadrul a trei unități de învățământ din reședința județului. Este vorba despre Școala Gimnazială ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2025, 12:20
(3217 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Tentativă de viol» asupra unei minore, într-o scară de bloc

Un tânăr de 20 de ani, domiciliat în Slobozia, a fost reținut pentru 24 de ore miercuri, 5 martie 2025, sub acuzația de «tentativă de viol». Cu privire la aceste acuzații, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2025, 16:30
(3736 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a agresat mama apoi a încălcat ordinul de protecție emis de polițiști

Un bărbat de 46 de ani a fost reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat ordinul de protecție provizoriu emis de polițiști pe numele său. Oamenii legii au dispus această măsură după ce duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2025, 16:10
(5100 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
AliEscu MargaStrateS în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Răduță Aurelian-Constantin în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» spațiu comercial de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...