Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«DIGUL NIMĂNUI»

Vinovații fără vină

«DIGUL NIMĂNUI»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel de neinteresantă timp de 3 ani. Pînă azi, cînd la Fetești, la «Digul nimănui», apele stau să se reverse peste agonisirea de o viață a oamenilor.

...
De la inundațiile din 2005, în Ialomița s-au executat doar lucrări de reabilitare a ceea ce au distrus apele, însă nimic definitiv, care să constituie o garanție pentru oamenii expuși furiei apelor în orice moment. Dezastrul de acum cinci ani a devenit invizibil, întrucît tot ce au distrus viiturile a fost refăcut, breșele au fost închise, lucrările fiind recepționate de miniștri sau secretari de stat, dornici să mai taie o pamblică în fața televiziunilor. Supraînălțarea și refacerea digurilor distruse nu a oferit și nici nu va oferi o siguranță împotriva inundațiilor. Iar autoritățile au știut asta dintotdeauna. Oficialii locali au devenit însă neputincioși în lipsa unor fonduri către această destinație. Ultimele investiții în ceea ce se denumește a fi diguri ialomițene au fost realizate în anul 2006, iar banii, aproximativ 33 miliarde de lei, au vizat refacerea apărării împotriva inundațiilor, apărare distrusă de inundațiile din 2005-2006. Și atît... Întrucît, apele nu s-au umflat încă în altă zonă decît a Feteștiului ne vom îndrepta atenția către această destinație.

13 kilometri de dig fictiv și un maldăr de probleme
La Fetești sînt două diguri. Unul, cel de 13 kilometri, a fost și cel mai probabil va rămîne în continuare un motiv de scandal între autorități. Asta fiindcă instituțiile se întrec în a nu administra ridicătura de pămînt ce protejează localitatea de apele furioase. Construit în urmă cu zeci de ani, peste 30 de ani susțin localnicii, digul de la Fetești a fost distrus în 2006. Și nereabilitat de nimeni. De construcția improvizată nu-și amintește nimeni decît în momentul cînd apele se umflă amenințînd să spargă și bruma de dig construit de natură. În documente, digul de la Fetești nu există. Bătrînii locului spun că digul s-a format în timp, avînd la bază o platformă de gunoi putred de zeci de ani. Peste gunoiul localității, Borcea a depus mîl, iar oficialii aflați în pelerinaj mediatic la fiecare inundație saci de nisip. Așa pare să fi luat «naștere» ceea ce azi denumim digul de apărare de la Fetești. În 2006, cînd viiturile au lovit din nou zona, autoritățile locale au realizat pentru prima dată că digul nu aparține nimănui. Nimeni nu-l consolidează, nimeni nu-l reface, nimeni nu-l îngrijește. Și nimeni nu-l dorește în administrare mai ales după ce a fost distrus de viitură. La vremea respectivă, specialiștii au făcut demersuri pentru ca întreținerea digului să intre în atribuțiile Primăriei Fetești, numai că un studiu de fezabilitate realizat la nivelul municipalității a reliefat faptul că pentru reabilitarea digului ar fi fost necesare fonduri de aproximativ 17 miliarde de lei. Lipsa banilor, dar și dezinteresul local, am adăuga noi, au făcut ca, la rîndu-i, administrația feteșteană să întreprindă demersuri pentru a arunca digul în curtea Ministerului Mediului și Gospodăririi Apelor, iar întreținerea atît de costisitoare în atribuțiile Serviciului de Gospodărire a Apelor Ialomița...
De atunci au trecut însă 4 ani, timp în care în afară de documente, la digul de la Fetești nu s-a întîmplat nimic. «Construcția» a rămas a nimănui, la fel și întreținerile. Acum digul este din nou important și prioritar. În zonă există un pericol iminent de inundație, iar autoritățile locale și județene numără de zor cei cîțiva centimetri de apărare pe care digul îi mai oferă... După retragerea apelor, digul va rămîne ca și pînă acum. Neîntreținut și fără urmă de consolidare, digul își va aștepta din nou vizitatorii la următoarele inundații, căci pînă atunci va rămîne «digul nimănui». Cît despre vinovați aceștia nu există, poate doar ploaia și sinistrații cu casele puse-n calea viiturii...

Sinistrații de la baza digului
Dincolo de dig, Borcea se întinde cît vezi cu ochii. Dincoace, o mînă de case. Treispezece, potrivit numărătorii făcute de autoritățile locale. La o oră după anunțarea ordinului de evacuare, dinspre case nu se mai aude nici musca. Casele păreau deja părăsite, oameni și animale deopotrivă, condamnați...
De două ori în 4 ani
Apa Borcei deja s-a infiltrat în grădini. Bruma de porumb din spatele casei e compromisă. De-acum, numai o minune mai poate salva casele. Stănuța Staicu o așteaptă în poarta grădinii. Aici a așteptat și în 2006, cînd apele au urcat pînă în bucătărie: «Cînd au venit apele atunci, trăia mămica, Dumnezeu s-o ierte. Ne-am uitat cum urcă apa în casă. Degeaba au pus saci, degeaba s-au chinuit. Noroc c-au făcut digul ăsta. Dar l-au făcut din apă. Ne-au zis și-atunci, să ne mutăm. Dar unde, dacă aici avem casele?». Știind că trebuie să plece, Stănuța Staicu a strîns jumătate de casă într-o singură cameră. Hainele de bune ale fetei, frigiderul, plăpumile... Pentru cei 100 de pui pe care îi are a ridicat niște crăci, să se urce singuri pe ele cînd o veni apa: «Unde să-i ducem? Cine să aibă grijă de ei? Și nici noi n-avem unde să plecăm. O să scoatem mașina din curte și stăm în stradă. Iar dac-o fi mai rău de-atît, plecăm unde-om vedea cu ochii».
Lîngă dig, două femei «din deal» își fac cruce în fața apei: «Am văzut din autobuz, cînd am venit de la muncă. Îmi vine să și plîng de ciudă. Nu pentru mine, că eu stau sus, nu ajunge la noi... Dar oamenii ăștia n-au nici o vină»
...
Cu sabia deasupra digului
Evacuarea celor 13 case din apropierea digului este considerată o măsură necesară și obiectivă: «Acum digul rezistă, în ciuda infiltrațiilor. Dar oricînd se poate crea o breșă. Să nu uităm că a fost ridicat pe apă, practic. Și din 2006 nu s-a putut verifica în niciun fel gradul lui de rezistență. A mai intervenit și eroziunea, și acțiunile oamenilor. De aceea am și cerut evacuarea. Doar cîteva familii nu au unde să se ducă și le asigurăm noi locuințe. Restul mai au o casă sau rude, undeva în oraș» ne explică subprefectul județului, Gigi Petre.
Mai jos, dincolo de spărtură, acolo unde digurile se intersectează, apa s-a infiltrat în voie, băltind între maluri. Și mai jos, în apropierea podului, apa e la un lat de palmă de mal și pe alocuri a inundat strazile de pămînt din margine, urcînd în curți. Oamenii trec peste zidul de saci înalți de un metru, ridicat într-o zi și-o noapte, clatină din cap și se întorc la ale lor. Iar cîte-o babă, gîrbovită de ani, uitată la marginea drumului, repetă pentru cine stă să asculte «Vine sfîrșitul, maică! Așa e, cum scrie la carte! Și bine ne face, că prea sîntem răi!»
.

6 Iulie 2010, 18:39 (23127 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
174 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Un cetățean a sesizat Poliția cu privire la faptul că un autocamion, ce se deplasa pe raza localității Reviga, ar transporta material lemnos peste limita declarată în avizul de însoțire. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2025, 15:40
(6301 vizualizări - 3 comentarii)


Tânăr fără permis din Movilița, urmărit de polițiști. A fost reținut pentru 24 de ore!

Marți, 16 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni  au reținut un tânăr, de 21 de ani, din Movilița, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru săvârșirea infracțiunilor de « ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 15:55
(5775 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Colindătorii» au furat mai multe bunuri din scara unui bloc

Marți, 16 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de către un bărbat, de 44 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că persoane necunoscute ar fi pătruns în scara blocului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 15:50
(10134 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,79 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna noiembrie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna noiembrie a.c., 30 de inspecții fiscale, fiind efectuate 8 controale inopinate și 48 de verificări documentare ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 13:10
(10572 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița, amenzi de peste 312,2 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în colaborare cu IPJ Ialomița, au verificat, prin controale în trafic, transporturile de animale și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 08:10
(8377 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,26 milioane de lei în noiembrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 5, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2025, 11:30
(9525 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de peste 38,718 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2025, 11:20
(7931 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Căzănești, reținut după producerea unui accident la Sărățeni. Avea permisul suspendat și a sărit la bătaie!

Bărbat din Căzănești, reținut după producerea unui accident la Sărățeni. Avea permisul suspendat și a sărit la bătaie!

Marți, 9 decembrie a.c., polițiști din Ion Roată au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 31 de ani, din Căzănești, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «lovirea sau alte violențe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 16:35
(10012 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 154,02 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna noiembrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna noiembrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 154,02 milioane ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 16:20
(6344 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 12:20
(8096 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Marți, 9 decembrie 2025, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor și Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 11:55
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Miercuri, 10 decembrie 2025, echipele furnizorului efectuează intervenții la nivelul sistemului de energie electrică care afectează Stația de Pompare ce deservește localitatea Dridu. Fără curent, instalațiile ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 10:40
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întrerupere a alimentării cu gaze pe mai multe străzi din cauza avarierii unei conducte

Ca urmare a unor lucrări de săpătură mecanizată realizate pentru canalizare de către firma Urban SA pe strada Nordului din Slobozia, s-a produs o avarie asupra unei conducte aferente rețelei de distribuție ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2025, 12:25
(16308 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fiul și-a agresat mama, încălcând un ordin de protecție. A fost reținut de polițiști!

Polițiștii din Fetești au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 53 de ani, din Fetești, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «încălcare a măsurilor dispuse ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 16:20
(9740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 8 decembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua Maia din localitatea Fierbinții de Jos. Astfel ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 14:50
(5373 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

În cursul zilei de miercuri, 3 decembrie 2025, polițiștii din Urziceni, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară au desfășurată o acțiune pentru creșterea siguranței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 13:50
(7656 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru cererile inițiale de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) primește, până la data de 15 decembrie 2025 inclusiv, cererile inițiale anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 10:15
(9871 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 580 de misiuni de ordine publică, dintre care 20 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 13:00
(14411 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Centrele autorizate pentru testarea cărnii de porc

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la efectuarea examenului trichineloscopic pentru carnea provenită din sacrificări tradiționale î ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 11:00
(7079 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii octombrie 2025

La sfârșitul lunii octombrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4485 de șomeri (din care 2168 erau femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 10:00
(5195 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center, pus la dispoziția clienților RAJA Constanța, vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale beneficiarilor. Serviciul funcționează ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:25
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru depunerea cererilor privind subvenția la motorină 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură primește, până la data de 22 decembrie 2025 inclusiv, Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:00
(25046 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

Telefoanele și faxurile Tribunalului Ialomița și ale Judecătoriei Slobozia sunt indisponibile pentru o perioadă nedeterminată din cauza unei probleme la furnizorul de servicii. 
 Vă puteți adresa instanțelor la adresele de e-mail:

- [email protected] (Tribunalul Ialomița) 

- [email protected] (Judecătoria Slobozia) 

De asemenea, puteți să vă adresați și la sediul celor două instanțe. 

Vă mulțumim pentru înțelegere!

3 Decembrie 2025, 15:30


IPJ Ialomița: Băuți la volan

Duminică, 30 noiembrie a.c., aproape de miezul nopții, polițiștii au depistat un bărbat, de 37 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe Șoseaua București-Constanța, din Slobozia, deși s-ar ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:25
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260 mii de lei, 24 permise reținute, 36 certificate de înmatriculare retrase

În perioada 29 noiembrie-1 decembrie 2025, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 249 evenimente, 229 dintre acestea fiind sesizate prin intermediul Sistemului Național Unic pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:20
(8128 vizualizări - 0 comentarii)


APIA finalizează plățile în avans pentru Campania 2025: peste 957,455 milioane de euro ajung în conturile fermierilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță finalizarea procesului de autorizare la plată pentru plățile în avans aferente Campaniei 2025, care se desfășoară anual în ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2025, 10:40
(8803 vizualizări - 0 comentarii)


Casieriile RAJA Constanța vor fi închise luni, 1 Decembrie 2025!

RAJA Constanța aduce la cunoștința consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 1 decembrie 2025, cu ocazia Zilei Naționale a României, casieriile ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 14:25
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița informează cu privire la faptul că în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2025, un camion încărcat cu 24 tone de uree a luat foc. Incendiul s-a produs în zona Stației ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 09:30
(17308 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 63,64 milioane de lei în perioada ianuarie-octombrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2025, conform selecției naționale, TVA în cuantum ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:50
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite miercuri, 26 noiembrie 2025, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Principală din localitatea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:25
(790 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...