Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ȘPAGA DE PE POD

Corupție la Stația de Taxare de la Fetești

ȘPAGA DE PE POD

Un nou scandal, cu iz penal, este pe cale să izbucnească la Fetești. O gaură de milioane în buzunarul statului și un dosar penal stufos sau, mai pe scurt, corupție la Stația de Taxare Fetești.

Oficial, dosar penal pentru «abuz în serviciu»
Să purcedem abrupt în subiectul articolului de față. Ancheta polițiștilor din Fetești vizează 4 casieri ai Stației de Taxare Fetești, amplasată strategic pe Autostrada Soarelui, la piciorul podului de peste Dunăre.
Varianta oficială a poveștii este că, în luna mai a anului 2010, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești s-au autosesizat din oficiu despre faptul că patru angajați ai Agenției de Încasări și Plăți Fetești, din cadrul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Constanța, primeau în mod frecvent sume de bani mai mici decît tarifele normale de la șoferii autocamioanelor care tranzitau Stația de Taxare Fetești. La momentul respectiv, polițiștii doar bănuiau faptul că sumele de bani astfel obținute nu erau înregistrate în evidențele contabile, ajungînd în buzunarele casierilor. Evident că sesizarea din oficiu a făcut obiectul unui dosar, în fapt o anchetă desfășurată de polițiști pentru «abuz în serviciu contra intereselor publice». Pentru a putea stabili cu exactitate întreg cercul infracțional și întregul traseu al banilor, anchetatorii au ridicat rolele fiscale ale caselor de marcat și alte documente, precum și înregistrările video surprinse de camerele de luat vederi amplasate în zona Stației. Dosarul este stufos, iar munca polițiștilor colosală, dat fiind numărul mare de mașini ce au tranzitat Stația de taxare.
Actual, polițiștii încearcă să deslușească întreaga afacere suprapunînd faptele furnizate de înregistrările video cu evidențele contabile ale Stației. Cît despre numărul mașinilor ce trebuiesc verificate, acesta ar ajunge la peste 5000 doar în turele de lucru ale celor patru casieri... Să completăm că dosarul astfel constituit se află sub supravegherea unui procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești.

Neoficial, casierii «produceau» pentru șefi
Acum, vă amintiți cum biata deputată Pocora tot scria aproape zilnic Ministerului Transporturilor, instituție în a cărei administrare se află Stația de Taxare Fetești, despre obligativitatea de a scuti de la plată microbuzul elevilor feteșteni ce tranzita Stația, dar și scutirea de la plată a taxei pentru muncitorii ce zilnic se îndreptau spre Centrala de la Cernavodă? Am ținut să vă reaminitim cu gîndul la șpaga încasată de casierii Stației de Taxare de la camionagii ce treceau fluierînd prin punctul de tranzit. Și, ca să vă lămurim pe deplin, să adăugăm că, zilnic, casierii noștri «produceau» cîteva zeci de mii de lei, «cotizațiile» încasate trecînd pe la șeful de tură, mai departe pe la șeful de stație, ulterior la șeful de departament și, mai mult, chiar la angajați ai Ministerului... Bine, nimeni n-are vreo vină că unul dintre casieri ar fi chiar o rudă a șefului Poliției Fetești, comandantul Dănilă.
Și, ca să întregim tabloul și să îndrăzniți a cuantifica nivelul șpăgii încasate la Stația de Taxare Fetești, să vă reîmprospătăm memoria și cu o declarație dată presei centrale de reprezentanții Companiei Naționale de Drumuri undeva prin luna august 2010. «4 milioane de euro s-au încasat ca urmare a aplicării tarifului de utilizare a podului peste Dunăre Fetești-Cernavodă. Sumele reprezintă tarifele achitate pentru toate categoriile: motociclete, autoturisme, vehicule de transport persoane și marfă» cuvînta o persoană de prin conducerea CND într-un ziar național.

Ruda lui Dănilă
Anumite surse revoltate de modul barbar în care a fost prăduit bugetul statului susțin că niște autorități feteștene nu ar fi chiar atît de străine de «afacerea» de la Stația de Taxare. Iar una dintre autorități ar fi chiar șeful Poliției, Adrian Dănilă. Băieții ascultători (la propriu!) susțin chiar că șeful Poliției Fetești ar avea ceva interese «profunde» cu ruda sa angajată la Stația de Taxare. Cît de «profunde» i-ar fi interesele comandantului în «afacerea» de la Stația de Taxare ar putea să se pronunțe anumiți subalterni... Așadar, de la demararea cercetărilor, în baza unor informații deținute de ofițerii IPJ Ialomița, șeful Dănilă ar fi lipsit cu desăvîrșire de la locul de muncă, plecat fiind în concedii medicale sau de odihnă. Fără informarea comandantului de unitate, Adrian Dănilă, dosarul a trecut la faza de instrumentare, cu procuror de caz informat și probe ridicate de la Stația de Taxare Fetești...

Comandantul Dănilă și «avertismentul». Proaspăt revenit din concediu, medical sau de odihnă, comandantul Poliției Fetești, Adrian Dănilă tocmai a încasat un avertisment scris de la șeful IPJ Ialomița, Viorel Ștefu. Cu siguranță, nu are legătură cu dosarul privitor la Stația de Taxare Fetești. Doar că, în vreo trei săptămîni se finalizează și cercetarea prealabilă a aceluiași comandant în ceea ce privește controlul de fond la Poliția Fetești. Iar noi promitem și amănunte la finalizarea anchetei celor patru casieri. Asta după audierea tuturor șoferilor ce au tranzitat Stația de Taxare Fetești fără să achite integral taxa de trecere...

24 Noiembrie 2010, 09:38 (20313 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mamaie:
(18 Martie 2011, 21:02)
DACA LA VAMILE ROMANIEI SE STIE CA DIN TOTDEAUNA S-A FURAT LA TAXAREA FETESTI E LA FEL.DUMNEZEU NU DOARME,VEZI CITI PARVENITI AU LUCRAT LA TAXARE SI CITI S-AU PUTUT BUCURA DE BANII FURATI.DAR CUM PINA LA DUMNEZEU TE MANINCA SFINTII,EI SE NUMESC......DL.MINISTRU,SECRETAR DE STAT,SEF DE TOT FELUL DE DRUMURI,PRIMARI SI OAMENII DE BINE, CE NUMAI SFINTI NU SINT.....DAR POATE O SA LE VINA SI LOR RINDUL LA O LEGE 18 -SAU POATE LA CEA DIVINA.
bionic:
(12 Martie 2011, 16:21)
din banii care se produc ilegal s-au imbogatit de la casieri pana la ministrii. La fel si la podul de la giurgeni. Cum este posibil cu salariul minim pe economie sa-ti permiti ditamai vila si care mai au cate 3 copii, toti conducand masini scumpe.Asta e Romania.
AMPOTRIVA MAFIEI:
(8 Februarie 2011, 15:14)
I am BLACK,i am MAN in BLACK.RUPTA BEREGATA SI DATA DRUMU PE DUNARE LA TOTI ESCROCII.
scarbe:
(8 Decembrie 2010, 14:01)
toti analfabetii si toate saraciile si-au facut vile si isi schimba masinile ca pe sosete,niste nenorociti cu totii ,corupti,hoti,la puscarie cu voi,ca n-aveati ce manca si acum sunteti mari domni si doamne ca sa nu mai zic de ele ca nu le mai ajungi la nas ,sa.i dea afara pe toti si sa faca totu automatizat ca prin alte tari
Spadasin:
(4 Decembrie 2010, 17:37)
Asa a fost ,si asa o sa ramana,nimeni nu o sa faca nimic,iar domnii si doamnele care lucreaza acolo in continuare vor realiza venituri imense si ne vor sfida cu masinile si casele lor.Faza e ca unul dintre ei a ramas repetent in clasa a-11-a din cauza materiei numita matematica,oare cum o reusi el sa socoteasaca,dar asa e cand mami a lucrat tot acolo traditia trebuie dusa mai departe.
hehehehe:
(27 Noiembrie 2010, 13:10)
LA PUSCARIE CU TOTI....SA SCAPAM TARA DE HOTI
daaaaaaaaaaaa!:
(26 Noiembrie 2010, 22:44)
nu va mai uitati in gradina altora.....fraierilor!
statii automatizate:
(26 Noiembrie 2010, 14:34)
ar trebui totul automatizat cum e in strainatate...nu sa stea toata ziua cu dosu' pe scaun si sa-si umple fiecare buzunarele....sa vedem atunci cum e mai eficient....dar "rozatoarele" au si ele rolul lor!
asa este:
(26 Noiembrie 2010, 14:07)
ASA A FOST MEREU LA ACEASTA TAXARE LOC UNDE UNII SAU FACUT OAMENI
ochiul care vede:
(25 Noiembrie 2010, 18:42)
mancati cacat prostilor.................
Alecs:
(24 Noiembrie 2010, 15:55)
foarte corect Eto !!
Eto:
(24 Noiembrie 2010, 13:25)
Statu asta bou,prost si retardat nu o sa inteleaga niciodata ca daca e sa creasca taxe,accize etc nu va baga in buget cat preconizeaza, pentru ca asta duce si mai mult la coruptie, omul tinde sa ocoleasca daca stie ca scapa usor ,o taxa. la mai toate buticurile, "alimentarile" mici si chiar mijlocii, cumpar paine, tigari, apa, cola, nu primesc bon fiscal. covrigariile nu mai zic, nu am prmit niciodata un bon fiscal in ani de zile.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Deșeuri feroase și neferoase, confiscate

Duminică, 2 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Fetești au depistat, pe strada Călărași din localitate, o autoutilitară ce transporta deșeuri feroase și neferoase. După ce a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2025, 16:10
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF notifică companiile de stat care înregistrează obligații fiscale restante

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) își manifestă rolul activ de a sprijini conformarea voluntară a contribuabililor și informează companiile de stat, care au datorii neachitate p ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2025, 12:35
(8868 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 37 mii de lei aplicate de polițiști

Slobozia: Amenzi de peste 37 mii de lei aplicate de polițiști

Joi, 30 octombrie 2025, polițiștii din Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pe raza municipiului reședință de județ. Cu această ocazie, oamenii legii au legitimat aproximativ 350 de persoane și ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2025, 15:40
(6525 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva braconajului piscicol

IPJ Ialomița: Acțiune împotriva braconajului piscicol

Marți, 28 octombrie a.c., în intervalul orar 04,00-12,00, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii braconajului piscicol. Activitățile au avut ca scop verificarea ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2025, 15:45
(1371 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Confiscare de material lemnos

IPJ Ialomița: Confiscare de material lemnos

Marți, 28 octombrie a.c., în intervalul orar 08,00-12,00, polițiștii din Platonești au acționat pentru combaterea ilegalităților din domeniul silviculturii. Astfel, pentru abaterile de la normele ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2025, 11:05
(1761 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Sudiți și Gura Văii!

Joi, 30 octombrie 2025, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din localitatea Sudiți. Pentru realizarea acestor operațiuni, se va sista furnizarea apei potabile consumatorilor din satele Sudiți și Gura Văii, în intervalul orar 08,00-16,00.  ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2025, 08:25
(6286 vizualizări - 0 comentarii)


Procesiune cu ocazia Hramului Mânăstirii Slobozia

În perioada 4-10 noiembrie 2025, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2025, 08:10
(7757 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,58%, rata șomajului la sfârșitul lunii septembrie 2025

La sfârșitul lunii septembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4372 șomeri (din care 2073 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2025, 14:20
(1507 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Anularea accesoriilor stabilite pentru sumele din decizii de impunere din oficiu a persoanelor fizice pe anii 2019/2020

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați, că în conformitate cu prevederile art. V din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 107/20 ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2025, 09:15
(1760 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în Cartierul Buliga din orașul Fetești!

Marți, 28 octombrie 2025, în intervalul orar 08,30-16,30, echipele furnizorului de energie vor executa lucrări la nivelul rețelei electrice, care vor afecta Sursa de Apă ce alimentează Cartierul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2025, 16:05
(1734 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 4,03 milioane de lei în septembrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna septembrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 4 ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2025, 16:20
(2168 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Cu profundă tristețe și durere în suflet, anunțăm trecerea în neființă a doamnei Alexandrina Porumb. Pentru cei care doresc să-și ia un ultim rămas bun, trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2025, 16:00
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița, amenzi de peste 271 mii de lei

În perioada 22 iulie-17 octombrie 2025, DSVSA Ialomița a efectuat 188 acțiuni de control la operatori economici ce dețin obiective în cadrul cărora se desfășoară activități supuse controlului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2025, 09:20
(5843 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 147,38 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna septembrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 147,38 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2025, 08:10
(5912 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Șoseaua București din orașul Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul unui branșament de pe strada Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2025, 13:10
(2275 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Accident rutier pe DN21

Duminică, 19 octombrie 2025, polițiști ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la producerea unui accident rutier, pe DN21, în zona kilometrului 92.  Din primele verificări efectuate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2025, 15:10
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2025, 15:15
(5302 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «violență în familie» și «distrugere»

Polițiștii au dispus reținerea unui bărbat, bănuit de comiterea infracțiunilor de «violență în familie» și «distrugere». Din cercetări a reieșit faptul că, la data de 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2025, 20:00
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Peste 2000 de persoane angajate în perioada ianuarie-august 2025

În perioada ianuarie-august 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2003 persoane ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2025, 13:25
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Doar două zile rămase pentru înscrierea la școlile de Poliție

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița reamintește celor interesați că mai sunt doar două zile până la încheierea perioadei de înscriere pentru admiterea în școlile de ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2025, 16:20
(2399 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune în vederea prevenirii absenteismului școlar

Miercuri, 15 octombrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune în localitățile Urziceni, Ion Roată și Jilavele, având ca scop prevenirea absenteismului școlar și creșterea gradului ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2025, 16:10
(2075 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Risc epidemiologic ridicat pentru gripa aviară în 24 de localități

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de păsări că, la momentul actual, pe teritoriul Uniunii Europene, evoluează mai multe focare de gripă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2025, 10:30
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 4,61 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna septembrie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna în luna septembrie a.c., 19 inspecții fiscale, fiind realizate și 2 controale inopinate la contribuabili ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2025, 16:05
(4193 vizualizări - 0 comentarii)


APIA demarează Campania de plăți în avans începând cu 16 octombrie 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează joi, 16 octombrie 2025, Campania de plăți în avans aferentă anului de cerere 2025. Cuantumurile stabilite pentru anul de cerere ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2025, 15:50
(10911 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a finalizat controalele aferente Campaniei 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat cu succes toate activitățile de control aferente Campaniei 2025, respectiv controlul clasic pe teren și controlul prin monitorizare ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2025, 18:05
(1954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții domiciliare și filtre rutiere instituite de polițiști

Fetești: Percheziții domiciliare și filtre rutiere instituite de polițiști

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au desfășurat o acțiune de amploare în cadrul unui dosar penal în care se ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2025, 14:30
(732 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! E-mail fals în numele ANAF!

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de e-mail-uri false, transmise în numele instituției, de la adresa [email protected], prin care contribuabilii sunt anunțați de «o posibilă neregularitate identificată în declarațiile fiscale depuse» ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2025, 09:10
(7651 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center

RAJA Constanța: Serviciul Call Center

Serviciul Call Center pus la dispoziția clienților RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale utilizatorilor. Serviciul funcționează sub forma ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2025, 08:25
(5041 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 1,25 milioane de lei pentru renta viageră agricolă aferentă Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat procesul de autorizare la plată a rentierilor agricoli care și-au vizat carnetele de rentier în perioada 1 martie-1 septembrie 20 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2025, 13:40
(5901 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale și neletale!

Percheziții domiciliare la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale și neletale!

Joi, 9 octombrie 2025, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în executare 4 mandate de percheziție domiciliară în localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2025, 12:30
(17635 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» #pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...