Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate În 2021, după luni de chin, soțul Elenei G. a fost diagnosticat cu fractură de șold. Convinsă că doar la București, într-o clinică privată, poate primi îngrijirea adecvată, familia a făcut eforturi financiare uriașe pentru a fi operat acolo. Timp de un an, până în august 2022, pacientul nu a putut merge, iar durerile post-operatorii s-au permanentizat. În vara anului 2022, își amintește plângând Elena G., au ajuns la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia, la doctorul ortoped Ovidiu Cotigă. Iar de aici începe una dintre sutele de istorii despre performanțele medicale ale unui medic pe care, fără recunoștința pacienților săi, nu l-am fi cunoscut niciodată: «Întâi m-a amânat vreo două luni, credeam că nu vrea să îl opereze... Deja ne resemnasem, nu era primul medic care ne refuza după operația de la București. Soțul meu avea dureri groaznice, credeam că o să-l pierd. Când nu mai trăgeam nicio speranță, ne-a chemat la Spital... Și ne-a spus că el nu face minuni, dar că poate încerca. Ne-a explicat situația, din punct de vedere medical. Pe limba noastră, cimentul din proteză cursese pe os și îl rodea pe dinăuntru. De-aia avea durerile alea...».

O operație maraton Anunțată ca va dura maxim două ore, operația a durat de trei ori mai mult. După șase ore, soțul Elenei G. a fost salvat, iar echipa de medici a declarat operația ca succes, «o premieră la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia». Contactat telefonic, doctorul Ovidiu Cotigă a refuzat să ofere detalii despre dificultatea operației sau despre eroarea medicală pe care a îndreptat-o... Elena G. își amintește însă ce i-a spus când a ieșit din sala de operații. «Mi-a spus că a trebuit să curețe cimentul care se scursese pe os... Ne avertizase că e posibil ca osul să se spargă, dar ne asumasem riscurile. Am înțeles că pentru tipul ăsta de operație numeri pe degetele de la o mână medicii care o pot face. Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu... Și nu am să-i pot mulțumi niciodată îndeajuns. Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile!» susține Elena G. Și nu e singura, căci despre performanțele medicale din ultimii doi ani ale medicului Ovidiu Cotigă pot vorbi sute de pacienți...

Mintea de pe urmă a pacientului de provincie
Mărturia Elenei G. mai are însă o semnificație. Una de care ea însăși e conștientă. Și care, de altfel, reprezintă motivul pentru care am ales să facem publică povestea. «Vreau să spun oamenilor care au necazuri, cum am avut noi, că în sistemul privat nu există condiții mai bune decât aici... Și nici alți medici. Și nici șanse mai mari de a te vindeca. De aceea am vrut să spun tuturor prin intermediul ziarului că Spitalul Județean are condiții și medici la fel ca peste tot în România. Soțul meu a fost operat aici, în spitalul din Slobozia. Și doctorul Cotigă l-a salvat fără să îmi ceară un capăt de ață... Deci se poate! Și sunt convinsă că nu e singurul din Spital, pentru că i-am văzut acolo... Și le mulțumesc tuturor pentru șansa pe care mi-au dat-o mie și familiei mele!» susține Elena G.

26 Decembrie 2022, 11:25 (14083 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nicoleta:
(21 Mai 2024, 16:57)
Buna ziua! eu astazi citesc acest articol (2024). Succes medicilor noștri de la spitalul Slobozia. Tatăl meu a suferit o interventie chirurgicală, cu succes,  în anul 2023 efectuată de Dr. Abu.Un adevărat profesionist. Multumim celor ce ne tratează sănătate!
Cătălina :
(6 Octombrie 2023, 01:59)
Minunați, într-adevăr! Și eu mulțumesc dr.ului Anghel Ștefan Viorel, colegilor Dlui, medici și asistente! ❤️????,, Cel ce salvează o viață, salvează lumea întreagă", spune Talmudul! ???? Mulțumim!
Mariana Drăgoi :
(25 August 2023, 20:50)
Sunt aparținător al pacientei în vârstă de 82 ani, operata la picior de dna dr Moisescu. Rar mi a fost dat să întâlnesc un medic atât de empatic și profesionist. Mulțumiri doamnelor asistente și infirmiere de pe secția ortopedie traumatologie pentru cum s-au comportat cu mama, o femeie simplă de la țară și în vârstă. Las acest mesaj deoarece nu am avut cum să le mulțumesc. Nu au acceptat niciun pachet de cafea. Mulțumesc dna doctor Moisescu, mulțumesc personalului de la ortopedie traumatica! Dumnezeu să vă aibă în pază!
Altex:
(30 Decembrie 2022, 23:02)
Și tatăl meu a fost ajutat de acesta echipa de medici ortopezi superbă !Medici foarte competenți care au reușit în afara de problema medicala din acel moment sa reoare și o greșeală făcută la Floreasca !așa ca să știți că la București nu aleargă câinii cu covrigi in coada !Le mulțumesc și le voi mulțimii toată viața !Dumnezeu sa îi tina sănătoși sa să le dea forță de muncă !Cu acesta echipa Slobozia a avut de câștigat !Stima și respect!
Gica:
(27 Decembrie 2022, 22:10)
Unele asistente de pe secția chirurgie ar trebui înscrise automat la cursuri de comunicare cu pacienții! Asta lasă de dorit!
Curiosul :
(27 Decembrie 2022, 03:55)
Felicitări domnule doctor Cotiga,o alta intervenție de succes,cunosc si eu un fost pacient care a beneficiat de cunoștințele dumneavoastră când a sosit la UPU cu piciorul taiat de drujba, rezultând o recuperare motorie de excepție.
Gheorghe:
(26 Decembrie 2022, 21:57)
Cred ca pacientul în cele 6 h de operație cat și postoperator a avut nevoie de mentinerea funcțiilor vitale. Nu cred ca este asa ușor pentru un pacient care probabil avea și alte afecțiuni. Meritul este al întregii echipe de medici și asistenți. Nu e frumos sa ți asumi toate meritele
Ionela-Mariana Gheorghe:
(26 Decembrie 2022, 20:47)
Dar sa nu uitam de medicii chirurgi,pe data de 2 noiembrie 2022 am trecut printr-o operatie de fiere destul de complicată și Dnu Doctor Tuhari cu echipa sa și.a făcut exemplar meseria de doctor chirurg , nu m.a costat nimic , nimeni nu mi.a cerut nimic, mulțumesc frumos pentru tot întregii echipe și pe această cale și le doresc sănătate și sărbători fericite alături de cei dragi
Gica:
(26 Decembrie 2022, 20:30)
Intr un spital privat din București...hopaaa???Curios!
George Stoian:
(26 Decembrie 2022, 19:55)
Și eu am fost pacientul dr. Cotiga cu o problema chirurgicala. Acest medic a fost pur și simplu Dumnezeul meu. Mi-a salvat un picior. Este un tânăr medic absolut de excepție. Îi datorez multă recunostinta. Un om care dă totul de la el și nu accepta nimic de la pacienții lui Mulțumesc cu nesfârșită recunostinta,stimate domnule doctor Ovidiu Cotiga!
Spial:
(26 Decembrie 2022, 15:49)
Cea mai buna echipa este a ortopezilor de la spitalul judetean slobozia..incepand cu dr gramaticu,cotiga,moisescu delia,dr anghel si nu in ultimul rand dr abu
Tandarean: