Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Kaufland cu mucegai

Loturi de produse expirate, păstrate deliberat?

Kaufland cu mucegai

Kaufland, kilometrul 0 al civilizației de consum la Slobozia. Pentru el municipalitatea a înființat un sens giratoriu special, oficialii au făcut declarații grandioase, iar prostimea s-a înghesuit la banane gratuite în ziua deschiderii... Pardon, asta nu s-a întîmplat la Slobozia. Aici, și atunci ca și acum, oamenii s-au înghesuit la reduceri, mărfuri de proastă calitate importate de la chinezi și produse alimentare aproape expirate. Produse despre care, de altfel, vă vom relata și noi în cele ce urmează.

Vita Star cu mucegai!
Incidentul pe care-l relatăm are ca protagonist un client obișnuit al supermarketului de la șosea. Sîmbătă după-amiază, însoțit de un copil de un an și nouă luni, Daniel Andronache a intrat în magazin și s-a rătăcit printre rafturile cu dulciuri. Atras de ambalajul colorat al cornurilor Vita, copilul a sfîrșit prin a primi două astfel de cornuri. Amîndouă cu vanilie. Pe unul dintre ele l-a mîncat imediat, părintele nefiind atent la calitatea produsului. Pe celălalt l-a primit mai spre după-amiază, acasă. Și astfel, Daniel a descoperit cu stupoare că a oferit copilului un corn mucegăit cu vanilie. Însă surpriza a fost cu siguranță mai mică prin comparație cu declarația angajatului care l-a întîmpinat odată revenit la Kaufland: «Despre ce produs este vorba? A, Vita?! Așa e, am mai avut astfel de probleme. Nu sînteți primul care face sesizarea».

Kaufland știe! Și ce dacă?
Indignat de indiferența angajaților, Daniel Andronache a cerut o întrevedere cu directorul raionului de dulciuri pentru a i se explica de ce lotul de produse Vita nu a fost retras din consum. Răspunsul acesteia a fost pe măsura situației. După ce a fulgerat din ochi angajatul care a avut ghinionul de a răspunde sincer clientului, șeful de departament a negat cu vehemență existența unor reclamații precedente. Și, fără a-și cere scuze sau a confirma retragerea lotului de cornuri de la vînzare, șeful de departament a considerat incidentul închis. Evident, aceasta este varianta expusă de către Daniel Andronache în calitate de reclamant. Calitate în care, de altfel, a făcut deja o sesizare la Oficiul pentru Protecția Consumatorilor. Dumneavoastră puteți avea însă propria versiune asupra acestui incident. Pentru că, și la acest moment, supermarketul continuă să comercializeze cornurile Vita Star. Același lot și în aceeași formulă. Cornuri mucegăite cu vanilie marca Kaufland Slobozia! La care se adaugă mezelurile vidate și ciocolată expirată... Evident, totul cu termenul de garanție scadent în februarie 2011.

16 Decembrie 2010, 07:28 (11691 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Furați liniștiți, Kaufland veghează

Comentariile cititorilor:


alex:
(20 Decembrie 2010, 20:42)
daca pe corn termenul de valabilitate este bun atunci kauflandul nu are nicio vina..asa ca...;) pofta buna in continuare
bebe:
(17 Decembrie 2010, 15:02)
ala de la kaufland care a zis ca au mai avut astfel de probleme, nu sunteti primul care face sesizarea, trebuie dat afara, iar seful lui care il tolereaza, sanctional la bani, in prima faza