Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate de nevoile investiționale ale sistemului de învățămînt ialomițean. Astfel, preciza oficialul Inspectoratului Școlar la acel moment, «la nivelul celor peste 200 de unități școlare din județ, s-a constatat că stadiul realizării lucrărilor de investiții este blocat. Principala cauză o reprezintă neplata lucrărilor realizate pînă în prezent, în valoare de 57,2 milioane de lei, din care au fost plătite doar 9 milioane de lei». Pentru deblocarea sistemului, susținea atunci Ilie Stavăr, s-au făcut demersurile legale pentru obținerea a 4,5 milioane de lei care urmau să fie folosiți pentru plata unor facturi scadente le nivelul a 26 de unități școlare din județ. Ilie Stavăr susținea că, în acest fel, multe dintre șantierele școlare din județul Ialomița vor fi astfel închise, iar plata restanțelor va permite reluarea lucrărilor acolo unde situația o impune.
Potrivit declarațiilor făcute atunci, la sfîrșitul anului 2010, mai precis pe 13 decembrie, prin Hotărîrea 1270 din 13 decembrie, Ministerul Educației a alocat 121,57 milioane de lei pentru finanțarea unor cheltuieli de capital ale unităților de învățămînt preuniversitar. Numai că din cele 4,5 milioane promise, în Ialomița n-au ajuns decît 1,5 milioane. Iar felul în care au fost alocate aceste sume confirmă atît lipsa oricăror criterii de distribuire a fondurilor, cît și alimentarea clientelei PD-L, partid care i-a permis lui Ilie Stavăr să ocupe funcția de inspector general.

Bani mulți pentru șantierele PD-L
Deși pare greu de crezut, în condițiile în care șantierele școlare din Ialomița au apărut pe vremea guvernării PNL, relația dintre firmele care continuă aceste investiții și PD-L este una ombilicală. Potrivit declarațiilor patronului uneia dintre firmele care au contractat astfel de lucrări (Independent a publicat această declarație la sfîrșitul anului trecut într-un articol sub titlul «Centrala termică de la Patru Frați, o gaură neagră pentru bugetul învățămîntului ialomițean»), «nu contează cine este la putere, important este să plătești unde trebuie».
Prin urmare, nici Ialomița n-a făcut excepție. Așa se face că, pe 13 decembrie 2010, 28 de șantiere școlare din Ialomița au primit alocații bugetare pentru plata facturilor restante. Și, în vreme ce localități ca Urziceni, Maia, Bărcănești, Sinești sau Coșereni au fost obligate să se mulțumească cu alocări de 10 mii de lei, comunele Ciulnița, Reviga, Manasia, Cocora, Platonești, Fierbinți-Tîrg, Grivița etc (localități cu primari PD-L) au primit între 50 și 200 de mii de lei pentru continuarea unor lucrări de investiții care nu vor fi finalizate nici în acest an școlar. Abuzul este, în esență, unul banal, care nici n-ar merita o atenție deosebită. De aceeași manieră, la 1 decembrie 2010, 14 administrații locale din Ialomița au primit, în exclusivitate, o finanțare de 27 mii de lei pentru cheltuieli curente și de capital pentru că primarii aparțineau PD-L. Numai că, în Ialomița, el devine scandalos din cauza aceluiași inspector școlar Ilie Stavăr care, deși a promis în nenumărate rînduri că va închide șantierele școlare, nici măcar nu vrea să încerce. Cît despre criteriile oficiale care au generat propunerile în baza cărora s-au făcut alocările bugetare pentru școlile ialomițene, declarația lui Ilie Stavăr ține loc de orice posibile comentarii: «Ce criterii!? Și ce declarație să vă dau?! Eu, dacă este cazul, fac declarații la Parchet, la poliție. La telefon nu dau niciun fel de declarații!».

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15091 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021
Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Comentariile cititorilor:


COMUNIST:
(29 Ianuarie 2011, 19:19)
@MIRCEA>Stănescu, ca și marele prozator Stan Nicolae, au predat socialism, istorie măsluită, economie politică...mă rog, tot ce era cerut de predat in școli, pentru elogierea PCR...De unde atâta profesor de filozofie????
CAPACUL:
(29 Ianuarie 2011, 11:59)
Sau poate se gândea la prietenul lui FRÂNCU, care l-a băgat in rahat cu Ciurea Karin, cea făcătoare de minuni pe la CNMV!... Prea e chinuit bietul inspector să mențină pe scaun un director a cărui căciulă e prea mare...!!
mircea:
(29 Ianuarie 2011, 09:50)
probail,a fost surprins cand se gandea la marele profesor de filozofie de la "cuza"...unu stanescu...o chestie numita pompos p"profesor de filozofie", dar, pe care cand il vezi si il asculti,mai mai ca-ti vine sa-i dai dreptate lu' basescu cand a spus ca invatamantul e jalnic...
Ion:
(28 Ianuarie 2011, 19:07)
Dl inspector a fost sau nu invitat la băuta de la sala de sport a Școlii 2 Urziceni? Mi-ar pare rău să nu-l invite dl director, că s-a lăudat cu polițiști și procurori. (mai are timp să ajungă, că e în seara asta și poate să se grăbească)
NICI CHIAR ASA:
(27 Ianuarie 2011, 20:28)
O părere: fotografia e făcută intr-un moment nepotrivit pentru inspector, nu se face...! Oricare ar fi conținutul articolului sau intenția voastră, nu sunt de acord să postați o asemenea poză, pentru aspectul căreia, subiectul chiar e nevinovat! Spuneți lucrurilor pe nume, scrieți ce este, dar nu fiți sadici! E o răutate care nu vă face cinste! NU! Nu cu așa ceva se câștigă lectorul. Părerea mea!
lucifer:
(27 Ianuarie 2011, 14:19)
Se tot duce pe la Barbulesti .Care o fi interesul?
este orb ?:
(26 Ianuarie 2011, 20:19)
Nu vedeti că este orb la ce se intâplă în jurul lui, de ce-l mai chinuiți? Nu am auzit să mai fi vizitat o școală din mediul rural , incă nu s-a apropiat campania electorală , atunci poate o să-l vedem și prin școlile noastre .Nu singur, cu cuscrul Cazacu .
uite fatalau:
(26 Ianuarie 2011, 14:48)
cenzura cat cuprinde ata halal presa
CE FATA ARE IN POZA:
(26 Ianuarie 2011, 14:40)
un mafiot cat a fost consilier s-a dus pe banii contribuabililor la RIO acum duce de rapa invatamantul un jegos asta e un incapabil .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11767 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21321 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21298 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14253 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16936 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22482 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17557 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33162 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15992 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15745 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10506 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23504 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(18083 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29959 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28717 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24188 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30201 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28718 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(24108 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(30029 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19894 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28578 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19791 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33991 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16852 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(32029 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28893 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...