Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stavăr a făcut praf «Legea de Nota 10»

Dezbatere post festum

Stavăr a făcut praf «Legea de Nota 10»

Miercuri, 13 aprilie, Inspectoratul Școlar Ialomița a organizat o dezbatere publică legată de Legea Educației. La întîlnire, desfășurată în sala Casei de Cultură a Sindicatelor, au participat elevi, profesori , directori de școli și oficiali ai administrației locale. Atent orchestrată de către inspectorul general Ilie Stavăr, întîlnirea s-a bucurat de prezența unuia dintre cei mai cunoscuți directori din cadrul Ministerului Educației, Liliana Preoteasa. În fața celor peste 400 de invitați, inspectorul general Ilie Stavăr nu s-a putut abține să se dea în petec declarînd: «Așa cum nu putem cunoaște în detaliu universul, vă rog să acceptați că nu pot nota un macrocosmos cu note pămîntene!» (n. red.: ?!)...

Boierii vechi și noi
O știți pe-aia cu Stavăr? V-am mai spus-o, dar nu cred că v-a fost aminte să rețineți toate prostiile domniei sale. Ei, bine, pe cînd era doar un director mic al unul liceu cu tradiție mare, Ilie Stavăr a fost abordat de o duduie care asigura, contra cost, prezența oricui într-un anuar obsur al personalităților naționale. Fericit că arborele său genealogic va fi consemnat pentru Istorie, Ilie Stavăr a oftat, s-a scobit în zgăîrciul buzunarului și a plătit ... 1000 de lei pentru două exemplare. De-atunci a trecut timpul, directorul cel mic a ajuns oficialul cel mare al Inspectoratului Școlar, iar locul escrocilor care speculează mărunta vanitate omenească a fost luat de reporterii Tribunei Învățămîntului. Așa se face că, în cuvîntul de deschidere al dezbaterii pe marginea legii de miercuri, Ilie Stavăr a ținut morțiș să arate cît e de inteligent, reușind performanța de a se cita singur. Iată un citat din citatul oferit fără rușine de inspectorul general sutelor de profesori care au acceptat rușinea de a face act de prezență în sala: «Așa cum nu putem cunoaște în detaliu universul, vă rog să acceptați că nu pot nota un macrocosmos cu note pămîntene. Deci, atunci nu am fost în stare să spun că aceasta este o Lege de Nota 10. Dar acum vă spun: dumneavoastră aveți prilejul să duceți la bun sfîrșit implementarea acestei Legi, alături de ceilalți profesori, alături de noi și să faceți ca, într-adevăr, Legea să fie de Nota 10!». Comentariile sînt de prisos!

Dezbatere cu bilet de voie de la director
Vă putem spune, în schimb, cum s-a reușit performața de a se umple sala. Potrivit unor surse mai demne de încredere decît noi, întîlnirea a fost pregătită în cele mai mici amănunte chiar de către Ilie Stavăr. Astfel, directorii cărora li s-a permis să intre în sală au fost selectați cu grijă și în conformitate cu pedeegre-ul democrat-liberal al șefului, profesorii fiind aleși, la rîndu-le, de directori și instruiți sub amenințare să nu adreseze nicio întrebare care să deranjeze prezidiul.
«După care s-a răzgîndit și ne-a dat ordin să nu mai punem nicio întrebare, ca să nu se interpreteze în vreun fel» ne-a declarat, paralizat de teamă, unul dintre puținii profesori care au acceptat să stea de vorbă cu noi.
Cît despre dezbatere, aceasta s-a dovedit a fi una formală, ca tot ceea ce face ori a făcut vreodată Inspectoratul Școlar. Nici n-ar putea fi altfel, în condițiile în care Legea este deja aprobată, iar această dezbatere post-festum nu mai poate schimba nimic. Iar asta nu o spunem noi, ci însă și directoarea adusă de la Minister, care a declarat clar și răspicat: «În acest moment Legea este adoptată (...)și despre ea nu putem spune decît că trebuie s-o punem în practică!».
Există însă și o rază de soare în tot acest simulacru de dezbatere. Profesorii din Ialomița au participat la elaborarea a 3 (trei) dintre cele 90 de metodologii care vor face legea digerabilă. Dar despre acest efort eroic, dar absolut inutil, cu altă ocazie...

13 Aprilie 2011, 16:37 (13246 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!
Slobozia: La Colegiul Național «Mihai Viteazul» s-au încurcat subiectele la Informatică
Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a cîștigat în instanță

Comentariile cititorilor:


Teodor:
(30 Aprilie 2011, 16:27)
Generalul face pe sluga! Cu zâmbet de adolescent șmecher...Ce curtenitor! Nu dați idei să fie trimis la microfonie, că mai demolează încă un sector! Acum să termine ce-a început: demolarea învățământului ialomițean!
Borcea Mondialu':
(27 Aprilie 2011, 19:11)
Ce face generalu', pune microfoane? Uite ca se pricepe si la asta...ar trebui angajat in alta parte....
RADU:
(27 Aprilie 2011, 17:49)
Susțin tot ce a scris cititorul "MAMĂ". Sunt băgate MULTE ore pe zi! Nu se fac și nu atrag! Copiii, care mai învață, sunt suprasolicitați cu tot felul de concursuri pentru dosarele cadrelor. Nu fac lecții, fac ce contează la un dosar pentru primă! De obicei, se fac meditații, cu elevii,ziși, olimpici, că nu se poate face performanță cu 30 de elevi în clasă! Sau fac ora numai pentru 1-2...restul, D-zeu cu mila!
MAMĂ:
(26 Aprilie 2011, 08:06)
Nu vă mai agitați degeaba! Legea asta nu se poate aplica nici 10%! Nu că suntem în RO, ci pentru că are foarte multe teorii! Concret: clasa a IX-a, la gimnaziu, e posibilă probabil peste 15 ani...săli de clasă, cadre didactice adevărate etc. Trebuie urgentată descongestionarea elevilor de ore zilnice, de umplutură! Nu se poate lucra eficient decât maximum 4 ore, de stat în bancă(indiferent de vârsta elevului). Nenorocim bieții copii, de le silă să mai intre în școală! Vin 6-7 ore ca să plece de-acasă, pentru că nu toate orele se fac ca lumea...Timpul trece, leafa(mică, adevărat!)merge! Nu li se câștigă interesul, că nu e....MULTE!
LEGE DE NOTA 1:
(25 Aprilie 2011, 17:01)
Vine doamna Dumitru O., CEA FARA FRICA, si face legea de nota 1(unu). Noroc ca din 1 se poate face 10! Cunoaștem o expertă la CNMV, care va opera cu profesionalism! Dar va costă....!
SCOALA:
(24 Aprilie 2011, 18:12)
Nu va asteptati la minuni din partea unor parinti care sunt prin Spania, Italia...habar n-au! E adevarat ca au fost trecuti la norma, asa au luat unii si diplome de facultati...chiar doctorate! In scolile profesionale, cine ii va invata meserie pe elevi? Spiruharetistii...?!
PETRE:
(23 Aprilie 2011, 22:43)
Scoala ialomiteana e proasta si din cauza parintilor, fosti elevi mediocri, care nu pot cere scolii calitate. Ei insisi au fost elevi slabi, au fost promovati LA NORMA! Deci, cum sa poata avea pretentii pentru copiii lor? Se multumesc cu toate ciurucurile de profesori. Permit multe pentru ca nu-si cunosc interesle si drepturile. Vor regreta poate mai tarziu, numai daca se vor trezi! Pana atunci, profesorii-impostori vor demola educatia.
vivi:
(19 Aprilie 2011, 20:21)
Păi da, părinți sunt niște mămăligi care nu au niciun fel de inițiativă, dar vor bine pentru copiii lor. Să facă mai întâi ordine, apoi să aibă pretenții! Păi cei mai contestați profesori - profesional - fac legea în școli! Este adunătură de proști-impostori!
de exemplu...adevăr:
(19 Aprilie 2011, 12:23)
Cineva a sesizat că prof. de excepție, CIUREA KARIN de la CNMV, a lovit un elev și a modificat cu nesimțire două note în catalog. ȘI...?! Tot cel care a zis adevărul e vinovat, că a zis! Ceilalți 5o așa-ziși profesori...ca directorul, adică: ce contează, cui îi pasă, gradația să iasă...! De la CINE cereți voi atitudine??
adevărul adevărat:
(19 Aprilie 2011, 11:25)
E JALE MARE, FRAȚILOR!! Nu putem face decât, care mai suntem și câți mai suntem, să luăm atitudine, să spunem, să nu băgăm capul în nisip, să încercăm, fiecare cum poate, să facem ceva!...Poate ne salvăm copiii, că în străinătate, nu putem să plătim școli bune! Nu vă bazați pe tinerii din sistem! În general, sunt pe dinafară, cu totul...niște hahalere! În general, excepții rare!
adevarul:
(18 Aprilie 2011, 21:55)
Este "semn bun" ca niste semianalfabeti pun "sula-n coaste profesorului ialomițean", dar chiar asa se intampla. Una, care este acum inspectoare si "profesoara de ciclu primar", nici nu stia bine caligramele mai deunazi! Basca si niste copii corigenti abonati, de trebuia sa se milogeasca pe la toti ca sa intervina pe langa o anumita profesoara de fizica de la Moisil/Urziceni sa-i treaca! Acum, "perfectionata stiintific", este turnatoarea ISJ si "marea" inspectoare care "manageriaza" invatamantul ialomitean, pana o sa-l faca praf! O tin in brate colegele ei, fostele invatatoare, actuale "profesoare" numai pentru ca o pot folosi in ISJ, in diverse scopuri: mai ataca pe cineva, mai schimba pe altcineva - de-astea. Altfel, din complimente de tipul "proasta", nu o scoteau, pe vremea cand nu avansase! Ce este haios e ca ea chiar asa este, daca nu-si da seama ca e o ridicola marioneta!!! Si n-are cum sa-si dea seama, din motive evidente! Uitati o mostra de nota 10!!! E putred invatamantul romanesc!
Monica:
(18 Aprilie 2011, 18:59)
Și cine-i pune sula-n coaste profesorului ialomițean, ca să muncească? Barcari sau Stavăr? Ei sunt caimacul...vai de caimacul lor!
Dorian:
(18 Aprilie 2011, 17:27)
Îți dau dreptate, VIVI, în tot! Nu suntem departe de a fi desființați ca națiune, cu așa educație. Inspectoratul trebuie desființat mai întâi. Nu are absolut nicio autoritate la ora actuală: paiațe-țațe, fițe, parvenite prin alianță...Carte, mai pai! Metodică, legi, proiecte, habar n-au! Inspecțiile au rămas doar cu numele! Românul dacă nu știe de frică, nu face nimic! Ai teamă, respect și rușine de cineva mai bun ca tine, nu de una ca SUBALTERNA BARCARI L., de exemplu...
vivi:
(16 Aprilie 2011, 22:56)
Măi dragă, la câte eminențe cenușii sunt în inspectorat, d-ei este chiar Einstein! Păi de la semianalfabețe licențiate USH - specialitatea turnătoare la șefu' - până la "genii" nebune la vârf! Normal că asta explică ultimul loc din țară al IL, la orice statistică din educație! De-abia aștept să se ducă dracului nația asta!
Dorian:
(16 Aprilie 2011, 18:35)
Pardon, Barcari L. e FOTOMODEL pentru invatamant! E fotogenică tipa, atât! Dă bine pentru culoare locală, în rest...tămâie! Măcar de-ar mai rămâne pe ,,funcții", că la clasă, ferți-vă!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(533 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(2846 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(340 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(184 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(310 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(367 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(343 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(315 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(420 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(410 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1255 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(852 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1029 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(517 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(970 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(557 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1057 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(942 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1415 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(952 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1215 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2173 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1207 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1301 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3568 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4147 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1961 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11519 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...