Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Marți, 17 mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a fost invitat să decidă «asocierea în participațiune» pentru redeschiderea Spitalului din localitate în regim privat. Decizia survine după ce, la sfîrșitul lunii ianuarie, Ministerul Sănătății a decis închiderea a 182 de spitale din țară din considerente pecuniare. Pe lista neagră a fost inclus și Spitalul Țăndărei, singurul spital fără datorii din Ialomița. Revenind, viitorul proprietar al Spitalului este dr Filip Constantin, un neurochirurg care susține că intenționează să privatizeze 10 spitale din România. Dacă privatizarea se va dovedi un succes, administrația locală va avea dreptul la jumătate din profiturile obținute.

Privatizare la foc automat
După ce a căutat zadarnic o soluție pentru salvarea Spitalului Țăndărei, autoritățile locale au decis privatizarea acestuia. Potrivit informațiilor oficiale, singurul interesat de preluarea Spitalului s-a dovedit a fi un anume dr Filip Constantin Tițian, proprietarul unei clinici particulare din București. După o întîlnire ratată (la care dr Filip a uitat să ajungă!), autoritățile locale și județene au reușit, sîmbătă, 14 mai, să se întîlnească cu acesta și soția lui. În cadrul întîlnirii la care au participat, printre alții, și secretarul de stat Cristian Anton Irimie, ambele părți au decis «asocierea în participațiune», variantă care permite redeschiderea Spitalului în regim privat.
Din păcate, susțin surse prezente la negociere, cei doi viitori patroni ai Spitalului Țăndărei, nu au putut convinge de buna lor credință. Ei nu au putut oferi explicații pertinente legate de numărul de paturi pe care urmează să le asigure, salariile viitorilor angajați sau numărul de medici pe care îl vor asigura. Pentru că răspunsurile lor au fost ambigue și nerelevante, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, i-a catalogat drept «vînzători de vise» și s-a declarat profund nemulțumit de explicațiile oferite.
În ciuda impresiei generale proaste pe care au lăsat-o, Vasile Sava, primarul orașului Țăndărei, s-a declarat încîntat de oferta făcută: «Oamenii au dat răspunsuri cumpătate. Nu știu de ce nu a fost mulțumit domnul președinte de ele, nu comentez. Dar vă spun că eu voi recomanda Consiliului Local asocierea cu ei pentru că reprezintă o oportunitate pe care nu avem voie să o ratăm!».
Pentru a fi sigură că nu va rata această oportunitate, autoritatea locală este dispusă să asigure plata utilităților, estimate la 300 mii lei anual. În schimbul acestei facilități, administrația locală ar beneficia prin contract de jumătate din profitul viitorului Spital. Beneficiul este unul teoretic, în condițiile în care, potrivit aceluiași contract, timp de 5 ani profitul, în cazul în care el va exista, urmează să fie reinvestit.
Dar autoritățile locale susțin că problema profitabilității este una secundară și că cel mai important lucru îl constituie redeschiderea spitalului. Evident, decizia finală a aparținut Consiliului Local Țăndărei. Întrunit marți, 17 mai, acesta a avut greaua misiune de a alege între închiderea definitivă a Spitalului și predarea acestuia în mîinile unui investitor cu o carte de vizită dubioasă.

Unde dai și unde crapă Sănătatea ialomițeană: Dr Filip, un client guvernamental. Înainte de a preciza cine este dr Filip (și soția sa!), se cuvine să reamintim cîteva informații uitate. Așa cum precizam încă de acum 3 luni, Spitalul Țăndărei este singurul spital din Ialomița care nu are datorii. Cum se justifică, în aceste condiții, prezența sa pe lista spitalelor desființate? Surse la fel de bine informate ca noi confirmă faptul că, inițial, Spitalul Țăndărei lipsea de pe fatidica listă, el fiind «strecurat» în noaptea dinaintea publicării oficiale, alături de alte 6 spitale fără datorii la furnizori. Astfel, cele 7 spitale, dar și altele cu datorii mici la stat, au devenit acum oportunități pentru clienții politici din cadrul sistemului. Unul dintre acesta ar putea fi și dr Filip. Acesta a susținut la întîlnirea cu autoritățile locale și județene că are un portofoliu de 10 spitale pe care intenționează să le preia pentru privatizare. Adăugați la acest aspect prezența la ultimele negocieri a prefectului Mădălin Teculescu, dar și pe cea a unui secretar de stat în cadrul Ministerului Sănătății, Cristian Anton Irimie, cu care dr Filip s-a lăudat că este prieten apropiat și aveți o imagine completă a viitorului Spitalului Municipal Țăndărei și intereselor din jurul acestuia.

Scandalul de la Dărăbani. Dr Filip nu este suspectat gratuit de lipsă de credibilitate. El a mai încercat o astfel de «privatizare» în județul Botoșani, la Dărăbani. Potrivit ziarului local «Botoșăneanul», dr Filip a trimis pe 5 mai 2011 o scrisoare de intenție prin care se angaja la diferite prestații: «servicii pentru comunitate, gratuite, prin contracte cu Casa, vor organiza spitalul cu două sau trei secții cu paturi, tot asistență medicală gratuită, prin contract cu Casa, vor efectua asistență medicală ambulatoriu de specialitate, prin contract cu Casa și îngrijire medicală gratuită în contract cu Casa». Mai precauți decît omologii lor din Țăndărei, edilii din Dărăbani au condiționat preluarea Spitalului de încheierea unui contract pe o perioadă mai scurtă, respectiv pînă la sfîrșitul anului 2011. Solicitarea Consiliului Local a generat o reacție violentă din partea soției dr. Filip, Cristina Filip, care a declarat, susțin reporterii ziarului: «Vi s-a deschis o ușă, dar dumneavoastră ați închis-o! În acest caz, ne vedem în 2013!».
Varianta completă a articolului citat poate fi vizualizată la adresa www.darabaneni.ro (foto: www.darabaneni.ro).

Bolnavi la mila destinului politic
Desființarea Spitalului de la Țăndărei capătă conotații politice. Catalogat drept «genocid» de politicienii Opoziției și «reformă» de cei ai Puterii, demersul de eliminare din piața medicală a unității sanitare din Țăndărei are consecințe grave. Asta în timp ce actorii politici locali își dovedesc incompetența la capitolul soluții pentru bolnavii localității.

Privatizare cu scîntei. Ultima, dar nu cea din urmă gogoașă politicianistă, s-a consumat de curînd și se numește privatizarea Spitalului din Țăndărei. Teoretic, acțiunea este imposibilă, practic însă... Imposibilitatea privatizării unității medicale stă într-un ordin al Ministrului Sănătății care aprobă un număr fix de paturi pentru județul Ialomița în regim (atenție!) public-privat! Așadar, orice intenție de privatizare a Spitalului din Țăndărei ar trebui să fie sortită eșecului. Surse medicale autorizate dar anonime susțin însă că doritori politici sînt destui, iar autoritățile din Țăndărei vor fi nevoite să accepte contracte deloc avantajoase pentru comunitate.

Centru de Permanență și Ambulatoriu de Specialitate. O posibilă soluție pentru bolnavii din Țăndărei ne-a fost oferită tot de o autoritate a sistemului, rămasă deocamdată anonimă. Așadar, în incinta fostului Spital de la Țăndărei se putea naște un Centru de Permanență cu linie de gardă continuă. Mai mult, în aceeași clădire ar fi putut fi organizat un Ambulatoriu de Specialitate, ce ar fi putut să ofere măcar pentru moment alinare bolnavilor. Soluția ar fi fost propusă deja autorităților locale, dezorientate la acest moment în privința soluțiilor Sănătății din localitate. În aceeașă formulă, soluția ar fi ajuns și la președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă, acesta respingînd categoric o asemenea propunere. Motiv pentru care privatizarea pare actual să satisfacă pe toată lumea...

Spitalul din Țăndărei este la Curtea de Apel București. Desființat ca urmare a procesului de reorganizare a sistemului sanitar românesc, Spitalul din Țăndărei și-a închis porțile la 1 aprilie, dată de la care nu a mai deținut contract de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. Privit ca un atentat la sănătatea publică ialomițeană, demersul ministerial a beneficiat de toate criticile și protestele posibile. Degeaba, unitatea sanitară a fost lichidată, angajații redistribuți, iar bolnavii lăsați în voia destinului. Autoritățile locale însă au încercat «marea cu degetul», solicitînd Curții de Apel București suspendarea actului administrativ de desființare a Spitalului. Primul termen cu Guvernul României drept pîrît s-a consumat în data de 4 mai, ședință cînd magistrații au decis amînarea cauzei acordînd un nou termen. Peste o lună. Pe 1 iunie 2011.
Între timp însă, la Țăndărei consilierii locali întruniți în ședințele lunare de lucru au decis. «Unitatea administrativ teritorială Țăndărei nu aderă la Programul de interes național „Dezvoltarea rețelei naționale de cămine pentru persoanele vîrstnice“ și nu este de acord cu reorganizarea Spitalului Orășenesc Țăndărei în cămin pentru persoane vîrstnice» sună clar și sec o hotărîre a Consiliului Local Țăndărei din martie 2011. În traducere liberă, autoritățile locale au refuzat definitiv și irevocabil susținerea financiară a Guvernului României pentru reorganizarea în cămin de bătrîni.

18 Mai 2011, 11:17 (17287 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
S-a furat Spitalul Țăndărei!
Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani
Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Comentariile cititorilor:


zz:
(30 Octombrie 2011, 14:04)
Mai oameni buni haideti sa va explic eu cum sta treaba. Acest personaj Filip este un baiat destept:))impreuna cu sotia lui . Numai daca mergeti in vizita la celebra lui clinica o sa va demonstreze cat de "capabil" este acest cuplu . Ideea e ca sunt falimetari si nu au uitat sa ajunga la intalnire , probabil nu au avut bani de motorina sa ajunga la Tandarei. Ideea de baza a lor este asta: preluare spital Tandarei , incheierea de cat mai multe contracte cu casa de asigurari de unde vor veni banii, salarii de aprox 12 milioane pt medici care in nici un caz nu vor veni sa lucreze la Tandarei pt suma asta. Diferenta peste 12 milioane , profitul va intra in buzunarele lor fara sa faca absolut nimic. Uitati de profitul reinvestit :)))Nu o sa se intample niciodata!! Ce e de facut ? Simplu : transformati spitalul in policlinica si inchiriati spatiile pt medici specialisti care au CMI. O sa aveti medici competenti care se vor autoadministra. Credeti-ma ca o oferta buna de inchiriere e destul de tentanta pt medicina de familie , ginecologie , oftalmologie , medicina interna , stomatologie chiar si numai pt 2-3 zile pe saptamana.
titi:
(10 August 2011, 17:43)
Numele lui Constantin Titian Filip apare ca asociat și administrator în mai multe firme, toate cu sediul în București. Pe lângă SC Hospital Clinic Dr. Filip SRL, Constantin Titian Filip deține și administrează și SC Clinica Privată Filip SRL, unde o are asociată pe Cristina Filip. SC Filip San SRL este o altă firmă în care Constantin Titian Filip este asociat cu Cristina Filip. Potrivit listafirme.ro, această societate a finalizat anul 2009 cu datorii de 1.571.324 lei, numele acesteia regăsindu-se în câteva dosare aflate pe rolul instanțelor bucureștene pentru încuviințare de executare silită, Filip San SRL având calitatea de debitor. Potrivit sursei citate, Filip San SRL este publicată în Buletinul Insolvenței. Constantin Titian Filip și Cristina Filip sunt asociați și în Clinic Medical Dent Dr. Filip SRL, care și ea apare cu datorii de 3.043 lei în 2009, dar și în SC Filip Imobiliar SRL, care pe 2009, potrivit listafirme.ro, nu are niciun bilanț contabil, iar pe 2008 apare cu datorii de 43.232 lei. Constantin Titian Filip este asociat cu Mihai Nedelcu și în SC Gazprom International Distribution SRL București, societate care în 2009 a avut o cifră de afaceri de 46.541 lei și un profit de 34.328 lei.
tandarean:
(26 Mai 2011, 21:06)
Vai de noi! O sa vedem spitalul vreodata deschis???
donisroi:
(26 Mai 2011, 20:22)
Dr. Filip = excroc patentat
Andrei:
(25 Mai 2011, 22:34)
Cei din Tandarei suntem disperati.Ne agatam ca inecatul de un pai,dar e de inteles.E usor sa stai pe margine si sa comentezi cand tu nu esti in situatia noastra.Pana vine salvarea la noi de la slobozia ,murim.Asa scapa guvernul de grija noastra.Ia sa stati si voi fara spital in apropiere de domiciliul vostru si sa vedeti ce confortabil e.Am ajuns vai de capul nostru.Mai rau ca stramosii nostri acum 100 de ani.Suntem foarte foarte necajiti.
Pytagora:
(24 Mai 2011, 16:16)
Pentru "bucurestean" : felicitari pentru observatiile pertinente ! Vreau sa adaug doar, in plus fata de cele relatate, ca acest Dr. Filip este divortat de Filip Cristina ! Asta ca sa SUBLINIEZ ca atunci cand preiei niste date, informatii din alta parte, trebuie sa le verifici ! Macar asa, ca FAPT DIVERS !
bucurestean:
(19 Mai 2011, 21:44)
Vai ,vai,vai !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cei doi Filip,sunt niste excroci ! Ce "spital" este acela care a fost inscris la Registrul Comertului in oct 2009,cu un capital social imens 200lei !!!!!!!! A inscris aceasta firma la acelasi sediu cu Clinica dr Filip din Berceni,caruia i-a mers buhul,in scadaluri medicale,acum ceva timp,si unde nu se duce nici dracul? De ce credeti ca e asa de grabit? Pentruca se apropie termenul limita de depunere a bilantului contabil pe 2009,si s-ar vedea ca e o firma de doi bani! V-ati ars !
Anca:
(19 Mai 2011, 13:06)
Si e mai bine sa nu se faca nimic?Sa stam si sa vedem cum se va distruge si se va fura totul asa cum s-a intamplat cu atatea lucruri dupa revolutie? Avem nevoie de spital.Vrem sa functioneze acest spital.Cine nu il vrea nu ii doresc sa aiba vreodata nevoie.
tandarean:
(18 Mai 2011, 13:25)
Si sa vedem minunea cat va tine.... Tare mi-e teama ca nu va fi nimic bun pentru comunitate privatizarea aceasta...dar, vom trai si vom vedea....

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Aug 2026
339 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11272 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10531 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12067 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18172 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10406 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19540 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15228 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11547 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10495 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14319 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15638 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13682 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11990 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12922 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15153 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14869 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(17045 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(18228 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13260 vizualizări - 1 comentariu)


Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

O femeie de 41 ani, din Slobozia, a fost prinsă în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în Italia și care figura urmărit internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:20
(20212 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 5400 de somații emise

Potrivit unui comunicat de presă, «în luna decembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a emis peste 5400 de somații în valoare totală de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:15
(15205 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două incendii într-o singură zi

Peste 50 hectare de stuf și vegetație uscată au ars după ce o persoană rămasă deocamdată neidentificată a aprins focul în mod intenționat. Cel puțin aceasta este concluzia pompierilor ialomițeani, cei care ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:12
(13846 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O șoferiță s-a rostogolit de cîteva ori cu mașina într-un șanț!

Marți, 17 ianuarie 2012, în apropierea orașului Fetești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce o femeie, de 39 ani, din Amara, conducea o mașină din direcția Fetești către Movila, din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:33
(15435 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Înșelat prin SMS

Marți, 17 ianuarie, un bărbat de 30 ani din Țăndărei a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat cu 850 lei prin SMS. Victima a povestit polițiștilor că, în aceeași zi, a primit pe telefonul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:32
(13613 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Băut și fără permis, la volan

O mașină condusă de un bărbat, de 36 ani, din Țăndărei, a fost oprită de polițiști pentru un control de rutină, marți, 17 februarie, la Sudiți. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:31
(15615 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Se restituie taxa auto

Începînd de luni, 16 ianuarie a.c., contribuabilii interesați pot găsi la toate administrațiile financiare teritoriale formularele-tip prin care se poate solicita returnarea diferenței de taxa auto plătită ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:27
(23793 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis

Un tînăr de 23 ani a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Alături de tînărul teribilist, în autoturism se afla și proprietarul mașinii, un alt individ ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:20
(13826 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:30
(7683 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11,7 milioane lei, rambursări de TVA

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în prima lună a anului 2012, instituția va rambursa peste 11,7 milioane lei, drept taxă pe valoare adăugată aferentă unui ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:27
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR avertizează: «Un milion de hectare au fost vîndute străinilor!»

Un comunicat de presă al Ligii Asociațiilor Producatorilor Agricoli din România, adresat Guverului Boc, atrage atenția asupra problemelor cu care agricultura românească continuă să se confrunte. Comunicatul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:24
(12393 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...