Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Marți, 17 mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a fost invitat să decidă «asocierea în participațiune» pentru redeschiderea Spitalului din localitate în regim privat. Decizia survine după ce, la sfîrșitul lunii ianuarie, Ministerul Sănătății a decis închiderea a 182 de spitale din țară din considerente pecuniare. Pe lista neagră a fost inclus și Spitalul Țăndărei, singurul spital fără datorii din Ialomița. Revenind, viitorul proprietar al Spitalului este dr Filip Constantin, un neurochirurg care susține că intenționează să privatizeze 10 spitale din România. Dacă privatizarea se va dovedi un succes, administrația locală va avea dreptul la jumătate din profiturile obținute.

Privatizare la foc automat
După ce a căutat zadarnic o soluție pentru salvarea Spitalului Țăndărei, autoritățile locale au decis privatizarea acestuia. Potrivit informațiilor oficiale, singurul interesat de preluarea Spitalului s-a dovedit a fi un anume dr Filip Constantin Tițian, proprietarul unei clinici particulare din București. După o întîlnire ratată (la care dr Filip a uitat să ajungă!), autoritățile locale și județene au reușit, sîmbătă, 14 mai, să se întîlnească cu acesta și soția lui. În cadrul întîlnirii la care au participat, printre alții, și secretarul de stat Cristian Anton Irimie, ambele părți au decis «asocierea în participațiune», variantă care permite redeschiderea Spitalului în regim privat.
Din păcate, susțin surse prezente la negociere, cei doi viitori patroni ai Spitalului Țăndărei, nu au putut convinge de buna lor credință. Ei nu au putut oferi explicații pertinente legate de numărul de paturi pe care urmează să le asigure, salariile viitorilor angajați sau numărul de medici pe care îl vor asigura. Pentru că răspunsurile lor au fost ambigue și nerelevante, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, i-a catalogat drept «vînzători de vise» și s-a declarat profund nemulțumit de explicațiile oferite.
În ciuda impresiei generale proaste pe care au lăsat-o, Vasile Sava, primarul orașului Țăndărei, s-a declarat încîntat de oferta făcută: «Oamenii au dat răspunsuri cumpătate. Nu știu de ce nu a fost mulțumit domnul președinte de ele, nu comentez. Dar vă spun că eu voi recomanda Consiliului Local asocierea cu ei pentru că reprezintă o oportunitate pe care nu avem voie să o ratăm!».
Pentru a fi sigură că nu va rata această oportunitate, autoritatea locală este dispusă să asigure plata utilităților, estimate la 300 mii lei anual. În schimbul acestei facilități, administrația locală ar beneficia prin contract de jumătate din profitul viitorului Spital. Beneficiul este unul teoretic, în condițiile în care, potrivit aceluiași contract, timp de 5 ani profitul, în cazul în care el va exista, urmează să fie reinvestit.
Dar autoritățile locale susțin că problema profitabilității este una secundară și că cel mai important lucru îl constituie redeschiderea spitalului. Evident, decizia finală a aparținut Consiliului Local Țăndărei. Întrunit marți, 17 mai, acesta a avut greaua misiune de a alege între închiderea definitivă a Spitalului și predarea acestuia în mîinile unui investitor cu o carte de vizită dubioasă.

Unde dai și unde crapă Sănătatea ialomițeană: Dr Filip, un client guvernamental. Înainte de a preciza cine este dr Filip (și soția sa!), se cuvine să reamintim cîteva informații uitate. Așa cum precizam încă de acum 3 luni, Spitalul Țăndărei este singurul spital din Ialomița care nu are datorii. Cum se justifică, în aceste condiții, prezența sa pe lista spitalelor desființate? Surse la fel de bine informate ca noi confirmă faptul că, inițial, Spitalul Țăndărei lipsea de pe fatidica listă, el fiind «strecurat» în noaptea dinaintea publicării oficiale, alături de alte 6 spitale fără datorii la furnizori. Astfel, cele 7 spitale, dar și altele cu datorii mici la stat, au devenit acum oportunități pentru clienții politici din cadrul sistemului. Unul dintre acesta ar putea fi și dr Filip. Acesta a susținut la întîlnirea cu autoritățile locale și județene că are un portofoliu de 10 spitale pe care intenționează să le preia pentru privatizare. Adăugați la acest aspect prezența la ultimele negocieri a prefectului Mădălin Teculescu, dar și pe cea a unui secretar de stat în cadrul Ministerului Sănătății, Cristian Anton Irimie, cu care dr Filip s-a lăudat că este prieten apropiat și aveți o imagine completă a viitorului Spitalului Municipal Țăndărei și intereselor din jurul acestuia.

Scandalul de la Dărăbani. Dr Filip nu este suspectat gratuit de lipsă de credibilitate. El a mai încercat o astfel de «privatizare» în județul Botoșani, la Dărăbani. Potrivit ziarului local «Botoșăneanul», dr Filip a trimis pe 5 mai 2011 o scrisoare de intenție prin care se angaja la diferite prestații: «servicii pentru comunitate, gratuite, prin contracte cu Casa, vor organiza spitalul cu două sau trei secții cu paturi, tot asistență medicală gratuită, prin contract cu Casa, vor efectua asistență medicală ambulatoriu de specialitate, prin contract cu Casa și îngrijire medicală gratuită în contract cu Casa». Mai precauți decît omologii lor din Țăndărei, edilii din Dărăbani au condiționat preluarea Spitalului de încheierea unui contract pe o perioadă mai scurtă, respectiv pînă la sfîrșitul anului 2011. Solicitarea Consiliului Local a generat o reacție violentă din partea soției dr. Filip, Cristina Filip, care a declarat, susțin reporterii ziarului: «Vi s-a deschis o ușă, dar dumneavoastră ați închis-o! În acest caz, ne vedem în 2013!».
Varianta completă a articolului citat poate fi vizualizată la adresa www.darabaneni.ro (foto: www.darabaneni.ro).

Bolnavi la mila destinului politic
Desființarea Spitalului de la Țăndărei capătă conotații politice. Catalogat drept «genocid» de politicienii Opoziției și «reformă» de cei ai Puterii, demersul de eliminare din piața medicală a unității sanitare din Țăndărei are consecințe grave. Asta în timp ce actorii politici locali își dovedesc incompetența la capitolul soluții pentru bolnavii localității.

Privatizare cu scîntei. Ultima, dar nu cea din urmă gogoașă politicianistă, s-a consumat de curînd și se numește privatizarea Spitalului din Țăndărei. Teoretic, acțiunea este imposibilă, practic însă... Imposibilitatea privatizării unității medicale stă într-un ordin al Ministrului Sănătății care aprobă un număr fix de paturi pentru județul Ialomița în regim (atenție!) public-privat! Așadar, orice intenție de privatizare a Spitalului din Țăndărei ar trebui să fie sortită eșecului. Surse medicale autorizate dar anonime susțin însă că doritori politici sînt destui, iar autoritățile din Țăndărei vor fi nevoite să accepte contracte deloc avantajoase pentru comunitate.

Centru de Permanență și Ambulatoriu de Specialitate. O posibilă soluție pentru bolnavii din Țăndărei ne-a fost oferită tot de o autoritate a sistemului, rămasă deocamdată anonimă. Așadar, în incinta fostului Spital de la Țăndărei se putea naște un Centru de Permanență cu linie de gardă continuă. Mai mult, în aceeași clădire ar fi putut fi organizat un Ambulatoriu de Specialitate, ce ar fi putut să ofere măcar pentru moment alinare bolnavilor. Soluția ar fi fost propusă deja autorităților locale, dezorientate la acest moment în privința soluțiilor Sănătății din localitate. În aceeașă formulă, soluția ar fi ajuns și la președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă, acesta respingînd categoric o asemenea propunere. Motiv pentru care privatizarea pare actual să satisfacă pe toată lumea...

Spitalul din Țăndărei este la Curtea de Apel București. Desființat ca urmare a procesului de reorganizare a sistemului sanitar românesc, Spitalul din Țăndărei și-a închis porțile la 1 aprilie, dată de la care nu a mai deținut contract de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. Privit ca un atentat la sănătatea publică ialomițeană, demersul ministerial a beneficiat de toate criticile și protestele posibile. Degeaba, unitatea sanitară a fost lichidată, angajații redistribuți, iar bolnavii lăsați în voia destinului. Autoritățile locale însă au încercat «marea cu degetul», solicitînd Curții de Apel București suspendarea actului administrativ de desființare a Spitalului. Primul termen cu Guvernul României drept pîrît s-a consumat în data de 4 mai, ședință cînd magistrații au decis amînarea cauzei acordînd un nou termen. Peste o lună. Pe 1 iunie 2011.
Între timp însă, la Țăndărei consilierii locali întruniți în ședințele lunare de lucru au decis. «Unitatea administrativ teritorială Țăndărei nu aderă la Programul de interes național „Dezvoltarea rețelei naționale de cămine pentru persoanele vîrstnice“ și nu este de acord cu reorganizarea Spitalului Orășenesc Țăndărei în cămin pentru persoane vîrstnice» sună clar și sec o hotărîre a Consiliului Local Țăndărei din martie 2011. În traducere liberă, autoritățile locale au refuzat definitiv și irevocabil susținerea financiară a Guvernului României pentru reorganizarea în cămin de bătrîni.

18 Mai 2011, 11:17 (17196 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
S-a furat Spitalul Țăndărei!
Primăria Țăndărei a semnat cu ochii închiși contractul de preluare a Spitalului pe 20 ani
Dr Filip, investitorul-multifuncțional

Comentariile cititorilor:


zz:
(30 Octombrie 2011, 14:04)
Mai oameni buni haideti sa va explic eu cum sta treaba. Acest personaj Filip este un baiat destept:))impreuna cu sotia lui . Numai daca mergeti in vizita la celebra lui clinica o sa va demonstreze cat de "capabil" este acest cuplu . Ideea e ca sunt falimetari si nu au uitat sa ajunga la intalnire , probabil nu au avut bani de motorina sa ajunga la Tandarei. Ideea de baza a lor este asta: preluare spital Tandarei , incheierea de cat mai multe contracte cu casa de asigurari de unde vor veni banii, salarii de aprox 12 milioane pt medici care in nici un caz nu vor veni sa lucreze la Tandarei pt suma asta. Diferenta peste 12 milioane , profitul va intra in buzunarele lor fara sa faca absolut nimic. Uitati de profitul reinvestit :)))Nu o sa se intample niciodata!! Ce e de facut ? Simplu : transformati spitalul in policlinica si inchiriati spatiile pt medici specialisti care au CMI. O sa aveti medici competenti care se vor autoadministra. Credeti-ma ca o oferta buna de inchiriere e destul de tentanta pt medicina de familie , ginecologie , oftalmologie , medicina interna , stomatologie chiar si numai pt 2-3 zile pe saptamana.
titi:
(10 August 2011, 17:43)
Numele lui Constantin Titian Filip apare ca asociat și administrator în mai multe firme, toate cu sediul în București. Pe lângă SC Hospital Clinic Dr. Filip SRL, Constantin Titian Filip deține și administrează și SC Clinica Privată Filip SRL, unde o are asociată pe Cristina Filip. SC Filip San SRL este o altă firmă în care Constantin Titian Filip este asociat cu Cristina Filip. Potrivit listafirme.ro, această societate a finalizat anul 2009 cu datorii de 1.571.324 lei, numele acesteia regăsindu-se în câteva dosare aflate pe rolul instanțelor bucureștene pentru încuviințare de executare silită, Filip San SRL având calitatea de debitor. Potrivit sursei citate, Filip San SRL este publicată în Buletinul Insolvenței. Constantin Titian Filip și Cristina Filip sunt asociați și în Clinic Medical Dent Dr. Filip SRL, care și ea apare cu datorii de 3.043 lei în 2009, dar și în SC Filip Imobiliar SRL, care pe 2009, potrivit listafirme.ro, nu are niciun bilanț contabil, iar pe 2008 apare cu datorii de 43.232 lei. Constantin Titian Filip este asociat cu Mihai Nedelcu și în SC Gazprom International Distribution SRL București, societate care în 2009 a avut o cifră de afaceri de 46.541 lei și un profit de 34.328 lei.
tandarean:
(26 Mai 2011, 21:06)
Vai de noi! O sa vedem spitalul vreodata deschis???
donisroi:
(26 Mai 2011, 20:22)
Dr. Filip = excroc patentat
Andrei:
(25 Mai 2011, 22:34)
Cei din Tandarei suntem disperati.Ne agatam ca inecatul de un pai,dar e de inteles.E usor sa stai pe margine si sa comentezi cand tu nu esti in situatia noastra.Pana vine salvarea la noi de la slobozia ,murim.Asa scapa guvernul de grija noastra.Ia sa stati si voi fara spital in apropiere de domiciliul vostru si sa vedeti ce confortabil e.Am ajuns vai de capul nostru.Mai rau ca stramosii nostri acum 100 de ani.Suntem foarte foarte necajiti.
Pytagora:
(24 Mai 2011, 16:16)
Pentru "bucurestean" : felicitari pentru observatiile pertinente ! Vreau sa adaug doar, in plus fata de cele relatate, ca acest Dr. Filip este divortat de Filip Cristina ! Asta ca sa SUBLINIEZ ca atunci cand preiei niste date, informatii din alta parte, trebuie sa le verifici ! Macar asa, ca FAPT DIVERS !
bucurestean:
(19 Mai 2011, 21:44)
Vai ,vai,vai !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cei doi Filip,sunt niste excroci ! Ce "spital" este acela care a fost inscris la Registrul Comertului in oct 2009,cu un capital social imens 200lei !!!!!!!! A inscris aceasta firma la acelasi sediu cu Clinica dr Filip din Berceni,caruia i-a mers buhul,in scadaluri medicale,acum ceva timp,si unde nu se duce nici dracul? De ce credeti ca e asa de grabit? Pentruca se apropie termenul limita de depunere a bilantului contabil pe 2009,si s-ar vedea ca e o firma de doi bani! V-ati ars !
Anca:
(19 Mai 2011, 13:06)
Si e mai bine sa nu se faca nimic?Sa stam si sa vedem cum se va distruge si se va fura totul asa cum s-a intamplat cu atatea lucruri dupa revolutie? Avem nevoie de spital.Vrem sa functioneze acest spital.Cine nu il vrea nu ii doresc sa aiba vreodata nevoie.
tandarean:
(18 Mai 2011, 13:25)
Si sa vedem minunea cat va tine.... Tare mi-e teama ca nu va fi nimic bun pentru comunitate privatizarea aceasta...dar, vom trai si vom vedea....

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 20 Aug 2026
406 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: A adormit la volan și s-a izbit de o autoutilitară ce venea din sens opus

Vineri, 17 iunie a.c., în jurul orei 16.50, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DJ213 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 4 ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2011, 15:56
(12479 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 64 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 64 locuri de muncă. Astfel, 9 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 5 pentru cei cu studii medii, 37 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2011, 15:54
(9475 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Tînăr de 25 ani, surprins fără permis în trafic

Agenții Postului de Poliție Alexeni, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism care circula pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2011, 15:53
(6298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de aproape 70000 lei aplicate de Poliția Rutieră

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, precum și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2011, 15:52
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Poliția a amendat societatea care schimbă țevile pentru că nu a reparat carosabilul!

Joi, 16 iunie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat o acțiune pentru verificarea modului de organizare și sistematizare a traficului rutier pe raza municipiului. Potrivit polițiștilor, «cu ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 18:04
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


Bărcănești: Biciclist beat lovit de un scuter

Polițiștii din Urziceni au fost alertați, joi, 16 iunie, cu privire la faptul că în comuna Bărcănești s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 55 ani, din Bărcănești, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:56
(6200 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Hoți arestați de polițiști

Doi tineri ialomițeni au fost reținuți de polițiști pentru «furt calificat». Cei doi sînt acuzați că au intrat într-o locuință din Reviga de unde au furat electrocasnice în valoarea de 3000 lei. Ancheta ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:54
(9047 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Fetești: Infractor încarcerat

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu cei ai Compartimentului Urmăriri au desfășurat o acțiune în Fetești pentru punerea în aplicare a mandatelor de executare a pedepselor privative de libertate. Cu această ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:53
(5825 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Urziceni: Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

Peste 50 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni de amploare organizate de polițiști, joi, 16 iunie, la Urziceni. Acțiunea polițiștilor a vizat prevenirea și combaterea furturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2011, 17:52
(7023 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Unei bătrîne i-a furat banii din buzunar la piață

O femeie, de 71 ani, din comuna Armășești a alarmat polițiștii din Urziceni cu privire la faptul că în timp ce își făcea cumpărăturile la piață, persoane necunoscute i-au furat din buzunarul pantalonilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:16
(7770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Giurgeni: A acroșat-o în timp ce femeia încerca să traverseze strada

Miercuri, 15 iunie, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DN2A, în localitatea Giurgeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Ajunși la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:07
(6558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Căzănești: Descinderi domiciliare la locuințele unor hoți

«În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia și Urziceni, Poliției Orașului Căzănești, Serviciului de Investigații Criminale, cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:54
(10236 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La volan cu permisul anulat

Polițiștii din Manasia au oprit, miercuri, 15 iunie, în trafic, o mașină condusă de un localnic de 32 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul avea permisul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:50
(8490 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la casă

Locuința unui feteștean a fost incendiată în seara zilei de miercuri, 15 iunie, de către o persoană rămasă neidentificată. La momentul sosirii pompierilor la fața locului, flăcările se manifestau în două ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:46
(8210 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10249 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7523 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11227 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7404 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7720 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9274 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7228 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7349 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7415 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(8005 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Ultimele comentarii
Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Fotograf în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului auto SH în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Urban în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Gigi de la gaze în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Veverita în Primăria Slobozia reabilitează doar 4 din 7 unități de învățământ prin Programul «ELENA» Est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Respect... în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Cetățean în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului blog sud-est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului locuitor în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Movila în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Piața în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului #ilie în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Cetatean al orasului în Concurs pentru directorii și directorii adjuncți ai școlilor și grădinițelor din Ialomița cetatean în Cronica unui eșec anunțat pe final cetatean în Ialomița: Procent de promovare de 29,5% la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2026 icre știucă Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...