Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului. Evident, este vorba despre sondajul PSD. Potrivit unor surse interne, rezultatele sondajului, deși nevalidate, îl reconfirmă pe Gabi Ionașcu în poziția de candidat ideal pentru Slobozia. Cum însă o nenorocire nu vine niciodată singură, același sondaj PSD garantează că, dacă mîinie ar avea loc alegeri, 41 la sută din electoratul ialomițean ar vota necondiționat PSD, 27 la sută ar vota rezervat PNL, iar 17% din electorat s-ar îmbulzi, incurabil, către PD-L.
Nu băgăm mîna în foc pentru acuratețea informațiilor, dar declarația președintelui Ciupercă din cadrul aceleiași conferințe pare să confirme această crudă realitate. «Sigur vom cîștiga aceste alegeri!» a declarat neîntrebat președintele PSD, răspunzînd unui gînd rătăcit.
Ce nu poate însă spune domnul Ciupercă este că în configurația prefigurată de sondaje, viitoarea sa candidatură la președinția Consiliului Județean este deja istorie. Lipsit de aportul celor 2800 de voturi ale primarului Victor Moraru, cu un Catrinoiu în plină expansiune la Fetești, încolțit de nebunul PNL la Urziceni, sabotat sistematic de proprii primari în teritoriu și cu un candidat la Slobozia aflat în cădere liberă, domnul Ciupercă se mai poate baza pe maximum 6-7 voturi în viitorul Consiliu Județean. În aceste condiții, viitorul lui politic este pecetluit, iar ascensiunea vînzătorului de vise Cazacu tot mai evidentă.
Și țineți cont că n-am pomenit încă nimic de marele perdant al sondajelor pentru Slobozia, vicepreședintele Ioan Martin. Care, dacă ar fi să dăm crezare celor 27 de procente pe care și le-a adjudecat pe mîna PSD, poate negocia la viitoarele alegeri locale viitorul politic al oricărui candidat. Mai puțin al lui, din păcate!

21 Iulie 2011, 08:17 (9383 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primarul a murit, trăiască primarul!
Ialomița: Cine țipă de foame? Averi de demonstranți...
Topul primilor 10 politicieni ialomițeni
Diferența dintre social-democrație și democrația liberală
Cazacu s-a întors la guvernare

Comentariile cititorilor:


danut:
(22 Iulie 2011, 21:56)
Sunteti nebuni sau fomisti astia de credeti in compromisii astia penali...Mai Pananaite ,cumparator de vise dupa ce aritmetica functioneaza aliantele n capul tau!Du te mai cu hotii si agramatii tai evazionisti la garla si arunca i acolo!Vad ca si voi si Stirea faceti un test de stres gen sondaj acoperit.Jegurile astea de portocalii doar de prostii de astea sunt in stare...o asociere de zdrente sub presiunea dosarelor penale...Mare mizerie domnilor...
Vlad:
(22 Iulie 2011, 14:40)
Adi Panait este un tip loial. Din pacate pentru el si pentru cel ce il acuza, Adi nu ia bani decat de la seful lui, si aia ca salariu. Un om care se identifica printr-o doza buna de profesionalism si care nu tine partea cuiva anume. Si daca tot te peri Adriane, sa stii ca mare dreptate ai in articolul asta. PSD-ul in momentul de fata este in cadere libera in sondaje. Ceea ce spun ei este pura speculatie si dezimformare. MArinica Rules!
..:
(21 Iulie 2011, 20:20)
Ca bine mai spui Valentina.
gelu:
(21 Iulie 2011, 16:13)
De la ,,Dulce ca mierea e glontul patriei'' al d-lui Petru Popescu la gustul inselator al rezultatelor ,,managementului'' psd-ist al judetului...
valentina:
(21 Iulie 2011, 12:30)
bine ca nu sunt "maine" alegerile!
adrian panait:
(21 Iulie 2011, 10:26)
mai liniute... platit sau nu, eu am decenta sa semnez ceea ce scriu... si nu m/am ascuns niciodata in spatele unui pseudonim... asa ca uite ce/ti propun eu.. sa ridice piatra ala care n/a gresit niciodata...iar noi doi sa aprindem luminari la biserica si sa ne rugam sa nu fie smoala prea fierbinte cind om ajunge dincolo...
lines:
(21 Iulie 2011, 08:58)
mai dnl. Panait si de la cine vrei dumneata bani? ca de vine anul alectoral si stiu destul de bine cum sta treaba cu aparutul articolelor in presa.Se ia bani frumosi daca scrii de bine ,mai putini bani pentru a nu scrie nimic si nici un ban daca scrii de rau, unde crezi ca te incadrezi?. Crezi ca stiu sau nu?