Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: 3 milioane lei, evaziune cu cereale

Aproape 2300 tone cereale, a căror valoare este de aproximativ 3 milioane lei, reprezintă noul record al ilegalităților în domeniu comercializării produselor agricole descoperit de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Potrivit acestora, tranzacțiile ilegale s-au derulat în cadrul unei firme în județul Ilfov.
Verificările comisarilor au demonstrat că, în perioada iulie-octombrie 2011, firma s-ar fi aprovizionat de la diverse persoane fizice, în baza a 15 borderouri de achiziție, cu peste 2290 tone de cereale. Detaliat, producele agricole au constat în 965 tone de rapiță, 526 tone de grîu, 100 tone de porumb și 700 tone de floarea-soarelui.
Întrucît comisarii financiari aveau bănuieli asupra legalității tranzacțiilor au solicitat verificarea identității vînzătorilor, persoane fizice. Astfel, s-a concluzionat că, pentru 5 borderouri, actele de identitate înscrise erau inexistente sau aparțineau altor persoane decît cele înscrise în documentele societății. Mai mult, pestru alte 9 borderouri emise pentru achiziția de cereale, Garda Financiară a solicitat Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură verificarea existenței persoanelor înscrise în borderouri în bazele de date ale instituției precum și suprafețele de teren deținute și tipul culturii pentru anul agricol 2010-2011. De asemenea, APIA a comunicat că respectivele persoane nu figurau cu suprafețe agricole înscrise în campania 2011.
Pentru toate acestea, comisarii financiari au concluzionat că achiziția de cereale s-a desfășurat într-o deplină ilegalitate, în realitate societatea utilizînd borderourile de achiziții doar pentru o aparentă legalitate a provenienței celor 2300 tone de cereale. Măsurile întreprinse de comisarii financiari ialomițeni au fost de sancționare a societății cu suma de 20 mii lei, precum și confiscarea sumei de aproximativ 3 milioane lei, valoare reală a cerealelor achiziționate ilegal.

6 Decembrie 2011, 19:18 (11430 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Valea Măcrișului: 121 tone de floarea-soarelui, ridicate în vederea confiscării
Vlădeni: Cereale fără documente
Ialomița: Tînăr reținut pentru evaziune fiscală cu cereale

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(12 Decembrie 2011, 20:07)
Ionica, da exemple mai tata...ca altfel pare ca esti tendentios. Pai cand sunt atat de multi, precum enumerezi pe aici, pe care sa-l alegi mai intai? P'ala cu mertzanul mai nervos sau p'ala cu headerul mai atarnator?...Ai dreptate cand spui ca din pamant s-au imbogatit mai toti veneticii sau bezmeticii, dar sa stii ca, din experienta, ala care se vaita cel mai tare e si cel mai hotz. Asa ca uite-te'njur si fa un mic clasament....si dupa ce ii identifici pe toti, compatimeste-i. Sa stii ca e destul de dureros sa tragi ca un rob, sa traiesti tot timpul cu frica in san ca te fura altii sau ca au altii avere mai mare ca tine... si cu toate astea, sa nu poti lua nimic cu tine in mormant.
ion:
(12 Decembrie 2011, 17:27)
Comisarii Garzii au prins numai unu? Si restul...Numai uitindu-te citi au firme pe agricultura si s-au inbogatit, se lafaie in masini de lux din foloasele pamintului altora. Cum nu-i vad cei de la Garda? s-au ii vad dar... trebuie sa traiasca toata lumea. Treaba asta cu pamintul e cea mai mare hotie, din care s-au imbogatit toti veneticii.