Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Situația traficului rutier

Situația traficului rutier duminică, 12 februarie 2012, orele 17,30
Comitetul pentru Situatii de Urgenta Ialomita informează că duminic[, 12 februarie a.c., ora 17,30, sînt impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
- DN1D între localitățile Urziceni și Albești Paleologu, județul Prahova;
- DN2A între localitățile Slobozia și Urziceni;
- DN2C între localitățile Slobozia, Grivița și Tovărășia;
- DJ 313 între localitățile Axintele și Horia;
- DJ 102H între localitățile Grindu, Colelia, Reviga și Miloșești;
- DJ203E între localitățile Căzănești și Cocora;
- DJ302 între localitățile Dridu si Movilița;
- DJ306A între localitățile Ciochina și Crunți;
- DJ203B  între localitățile Grindu și Valea Măcrișului;
- DJ101B între localitățile Maia, Rădulești și Nuci;
- DJ203F pe tronsoanele Scînteia-Valea Ciorii și Grivița-Iazu;
- DJ 402 între localitățile Lilieci și Hagiești.
În aceste condiții, le recomandăm insistent conducătorilor auto să nu pornească la drum. În cazul în care călătoria nu poate fi amînată, îi sfătuim pe șoferi să-și echipeze corespunzător autovehiculele pentru circulația în condiții de iarnă (anvelope specifice sezonului rece, lanțuri antiderapante, lopată, săculeț cu nisip, o rezervă de combustibil, sistem de climatizare-dezaburire funcțional etc.).
De asemenea, trebuie luat în calcul și riscul înzăpezirii, iar în acest caz din autovehicul nu trebuie să lipsească haine groase, pături, alimente, apă și un telefon mobil cu adaptor la priza auto (recomandat ar fi mai multe telefoane mobile, conectate la rețele diferite) .
În situația în care șoferii constată că stratul de zăpadă îngreunează din ce în ce mai mult circulația, este indicat ca aceștia să-și continue drumul pînă în cea mai apropiată localitate, unde pot găsi adăpost, iar autovehiculul poate fi supravegheat. Acesta trebuie oprit în afara carosabilului pentru a nu împiedica intervenția utilajelor de deszăpezire.
Operatorilor de transport in comun le este recomandat să evite deplasarea în perioadele menționate, pentru a nu pune în pericol viața cetățenilor, pînă nu se asigură deplasarea în condiții optime de către autoritățile abilitate.

Situația traficului rutier duminică, 12 februarie 2012, orele 16,30
Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița informează că duminică, 12 februarie 2012, ora 16,30, sînt impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
- DN1D între localitățile Urziceni și Albești Paleologu, județul Prahova;
- DJ 313 între localitățile Axintele și Horia;
- DJ 102H între localitățile Grindu, Colelia, Reviga și Miloșești;
- DJ203E între localitățile Căzănești și Cocora;
- DJ302 între localitățile Dridu si Movilița;
- DJ306A între localitățile Ciochina și Crunți;
- DJ203B  între localitățile Grindu și Valea Măcrișului;
- DJ101B între localitățile Maia, Rădulești și Nuci;
- DJ203F pe tronsoanele Scînteia-Valea Ciorii și Grivița-Iazu;
- DJ 402 între localitățile Lilieci si Hagiesti.
Pe drumul național 2A traficul a fost restricționat pentru autovehiculele ce depășesc 3,5 tone, însă au fost constituite cîte două coloane, pe fiecare sens în parte, pentru a transporta către și dinspre municipiul  Urziceni toate tipurile de autovehicule pentru decongestionarea traficului.
Coloanele au fost escortate de echipaje ale poliției rutiere, deoarece vizibilitatea pe anumite tronsoane de drum este scăzută, sub 50 metri.
A fost deschis circulației rutiere DJ201B, între localitățile Ciochina si Orezu.
La acest moment 5 localități sînt izolate din punct de vedere al comunicațiilor rutiere sau feroviare (Horia, Reviga, Rovine, Crunți, Mircea cel Bătrîn), iar 7 sînt nealimentate parțial cu energie electrică (Rădulești, Rasimnicea, Patru Frați, Sălcioara, Dridu, Crunți și Adîncata). Traficul rutier a fost perturbat, fiind blocate 3 linii de cale ferata (Slobozia-Urziceni-Ploiești, Slobozia-Ciulnița și București-Urziceni-Făurei).
La acțiunile de deszăpezire au acționat peste 330 de efective și s-au utilizat 79 mijloace tehnice.
Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă atenționare, conform căreia in perioada 12 februarie a.c., ora 18.00-13 februarie, ora 12.00 se instituie COD GALBEN.
În intervalul menționat, în toate județele din Muntenia va ninge, iar vîntul va avea intensificări cu viteze la rafală de pînă la 40-50 km/h, temporar viscolind și spulberînd zăpadă.
CODUL PORTOCALIU se va institui începînd cu 13 februarie, ora 12.00, pînă marți, 14 februarie a.c., ora 14.00, perioadă în care va ninge abundent, iar vîntul va avea intensificări cu viteze la rafală de pînă la 60-70 km/h, temporar viscolind și spulberînd zăpada.

Situația drumurilor județene din Ialomița duminică, 12 februarie 2012, orele 14,00
Duminică, 12 februarie 2012, la orele 14,00, a fost deblocat traficul rutier pe DJ Horia (comuna Axintele)-Săpunari (județul Călărași), fiind astfel scoasă din izolare și ultima așezare blocată de viscolul și căderile masive de zăpadă de săptamâna aceasta. La acest moment se împart locuitorilor satului Horia ajutoare umanitare, constînd din pîine și alte alimente, care au fost donate prin generozitatea unei unități militare din București, a Clubului Piranha din Ccapitală și a SC Comind SA Slobozia.
La această  oră, mai multe utilaje (3 freze, 4 wole, 2 autogredere și 4 autobasculante cu lamă) ale SC Drumuri și Poduri SA Ialomița acționează pentru menținerea traficului rutier pe mai multe drumuri județene:
-DJ Horia-Săpunari;
-DJ Moldoveni-Dridu-Fierbinți;
-DJ Fierbinți-Maia-Rădulești;
-DJ Slobozia-Ciulnița-Buești-Albești;
-DJ Slobozia-Cosâmbești-Mărculești-Sudiți-Săveni-Țăndărei;
-DJ Țăndărei-Platonești-Movila-Fetești.
Din cauza căderilor de zăpadă și a vîntului puternic care viscolește omătul s-a dispus închiderea temporară a traficului rutier (cu excepția ambulanțelor și a altor urgențe)  pe cîteva sectoare de drumuri județene:
-DJ Gârbovi-Valea Măcrișului-Grindu-Colelia-Cocora-Reviga-Miloșești;
-DJ Căzănești-Cocora;
-DJ Iazu-Scînteia-Valea Ciorii-Murgeanca;
-DJ Horia-Axintele;
-DJ Movilița-Roșiori-Drăgoiești.

Situația traficului rutier duminică, 12 februarie 2012, orele 9,30
Comandamentul Operativ de Iarnă Ialomița informează că duminică, 12 februarie 2012, orele 9,30, sînt impracticabile următoarele drumuri naționale și județene:
- DN1D între localitățile Urziceni și Albești Paleologu, județul Prahova;
- DJ 313 între localitățile Axintele și Horia;
- DJ 102H între localitățile Grindu, Colelia, Reviga și Miloșești;
- DJ203E între localitățile Căzănești și Cocora;
- DJ302 între localitățile Dridu, Movilița și Roșiori;
- DJ201B între localitățile Ciochina și Orezu;
- DJ306A între localitățile Mircea cel Bătrîn, Ciochina și Crunți.

Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița informează că duminică, 12 februarie a.c., ora 7,30, rămîn impracticabile următoarele drumuri naționale si județene:
- DJ DN1D între localitățile Urziceni și Albești Paleologu, județul Prahova;
- DJ 102H între localitățile Reviga și Miloșești;
- DJ 302 între localitățile Dridu și Movilița;
- DJ 306A între localitățile Ciochina și Crunți;
- DJ 313 între localitățile Axintele și Horia.
A fost deschis circulației rutiere DJ 203B, între localitățile Gîrbovi, Valea Măcrișului și DJ 101B, între localitățile Maia și Radulești;
La acest moment o localitate este izolată din punct de vedere al comunicațiilor rutiere sau feroviare (Horia), iar 3 sînt nealimentate parțial ccu energie electrica (Slătioarele, Rădulești, Rasimnicea).
Traficul feroviar a fost perturbat, fiind blocate 3 linii de cale ferată (Slobozia-Urziceni-Ploiești, Slobozia-Ciulnița și București-Urziceni-Făurei).
La acțiunile de deszăpezire au acționat peste 460 de efective și s-au utilizat 145 mijloace tehnice.
Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă atenționare, conform căreia in perioada 12 februarie 2012, ora 18,00-13 februarie 2012, ora 12,00, se instituie Cod Galben. În intervalul menționat, în toate județele din Muntenia va ninge, iar vîntul va avea intensificări cu viteze la rafală de pînă la 40-50 km/h, temporar viscolind și spulberînd zăpada.
Codul Portocaliu se va institui începînd cu 13 februarie 2012, ora 12,00, pînă marți, 14 februarie 2012, ora 14,00, perioadă în care va ninge abundent, iar vîntul va avea intensificări, cu viteze la rafală de pîna la 60-70 km/h, temporar viscolind și spulberînd zăpada.

12 Februarie 2012, 07:52 (16511 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: TOATE DRUMURILE, ÎNCHISE!

Comentariile cititorilor:


laurentiu:
(12 Februarie 2012, 22:55)
maine dimineata s-ar putea circula pe tronsonul Fetesti - Tandarei ?
Daniela Sandu:
(12 Februarie 2012, 16:15)
hei

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Expoziție la Centrul Cultural

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Consiliul Județean Ialomița vă invită miercuri, 20 ianuarie a.c., la evenimentul vernisării expoziției artistei Miruna Budișteanu. Expoziția va fi inaugurată la ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 13:32
(12150 vizualizări - 0 comentarii)


173 milioane subvenții pentru sectorul zootehnic și vegetal

Potrivit unui comunicat de presă, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat centrelor județene APIA suma de peste 173 milioane lei de la bugetul național reprezentînd plata solicitărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2010, 07:16
(13758 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări

Casă mistuită de flăcări

În seara zilei de joi, 14 ianuarie a.c., la construcția de casă încă nefinalizată a unei bătrîne din satul Malu a izbucnit un incendiu. Pînă la intervenția pompierilor, întreaga locuință a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 08:12
(9953 vizualizări - 0 comentarii)


Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10110 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10474 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11304 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12943 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10525 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11073 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(16026 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(12032 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12700 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10320 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11093 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10164 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11306 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10226 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10145 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10605 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9233 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(12025 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11686 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10759 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12394 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11941 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15805 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11212 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12365 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11248 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...