Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Monopol pe domeniul public la Movila

Războiul primarului cu toată lumea

Monopol pe domeniul public la Movila

Primarul PSD Mihai Valeriu, din Movila, este acuzat de către patronul unei firme locale de monopol administrativ asupra... domeniului public. Ovidiu Gavrilă, administratorul SC Ovidiu Star SRL, susține că edilul local blochează de peste un an o propunere de amenajare «din fonduri proprii» a terenului din fața magazinului pe care îl deține.

Un an de așteptare
Anul trecut, în ianuarie 2011, administratorul SC Ovidiu Star SRL din Movila a solicitat administrației locale amenajarea terenului din fața magazinului sătesc pe care îl deține pe drumul județean Fetești-Țăndărei, în interiorul localității. Potrivit adresei, intenția administratorului Gavrilă Ovidiu este necesară pentru «fluidizarea circulației autovehiculelor și pentru protecția pietonilor, ținînd cont că la o distanță mai mică de 50 de metri se află o trecere de pietoni». Practic, solicitantul cere ca pe cheltuiala proprie să amenajeze un refugiu rutier, trotuare pentru pietoni și spații verzi care să schimbe aspectul dezolant din jurul magazinului. La o lună distanță de la depunerea solicitării, primăria Movila anunță laconic printr-o adresă oficială că solicitarea va fi supusă dezbaterii consiliului local în luna februarie, dar că «avînd în vedere faptul că suprafața pe care doriți să o amenajați se află în domeniul public și în zona de siguranță a Drumului Județean 212, această amenajare va fi efectuată de Consiliul Local Movila în cursul anului 2011».

Politică de monopol
După un an de așteptare, Ovidiu Gavrilă a obosit să mai spere. Mai ales că, după negocieri verbale cu primarul Mihai Valeriu, a înțeles că nu va obține niciodată ceea ce vrea: «Primarul are și el magazinele lui în Movila. Unul în centru, aproape de mine și altul mai la margine... Și, evident, nu-i convine ca la mine să fie frumos decît la el. Numai că eu nu vreau trotuar la magazin pe bani publici, cum și-a făcut el... Sînt dispus să fac asta pe banii mei. Mi-am făcut și socotelile, am 7 mii de lei pentru asta. Dar nu vrea. Și nu e prima oară cînd mă șicanează. De fapt, nu-i convine să-mi meargă mie bine cu magazinul, că-i scad lui vînzările...».
Proprietar de magazin din 2000 (și arendaș a aproape 1000 hectare de teren agricol), primarul Mihai Valeriu are o altă variantă: «dom’le, scrieți ce vreți la ziar, dar adevărul e ăsta de vi-l spun eu! Nepotul ăsta al meu e cu alegerile, de la PD-L. De-aia mă reclamă. Dar el, săracu’, n-are nici o treabă cu asta. Dacă ia 80 de voturi e mult. Iar dacă vrea amenajare pe banii lui, să aibă răbdare. Acolo e teren public, drum județean, trebuie concesionat... Ce-i graba asta, ori se-apucă acuma, iarna, de plantat pomi?!».

27 Februarie 2012, 10:02 (221153 vizualizări - 154 comentarii)

Comentariile cititorilor:


VOTATI-MA :)):
(4 Iunie 2012, 02:55)
in casa lu tata stau, bicicleta mi-o da mama..acum mai astept doar sa devin si eu primarita daca voi spuneti ca e asa usor :))
aceeasi sustinatoare PSD :))):
(4 Iunie 2012, 02:44)
Nu pot totusi sa sar peste comentariul facut de "lumea((((:" , mi-e imposibil sa nu-i dau dreptate !!! Pai cum mama dracu sa fie consatenii mei iubiti multumiti de concert, cand nu s-a mancat si nu s-a baut moca??? doar bere fara alcool si vata pe bat? hmmm...nu merge asa domnu` Valerica  !!! o cisterna cu bere, una cu vin, o remorca de mici, un container de friptura,chemati-l pe Salam,eventual si pe fata de la miezu noptii sa se tina de bara si tineti aproape, pana si Dan Diaconescu o sa voteze cu PSD :)))
VOTATI PSD :)):
(4 Iunie 2012, 02:30)
"mai draguta" CONSATEANCA , "i-mi" cer si eu scuze ca te contrazic si eu, dar  "Vali din primarie" creeaza destule locuri de munca! Cum? Cand? Unde? pai vine vremea spicuitului acum, locuri de munca cu nemiluita, ca doar are pamant mult, trebuie sa faca productie ca sa poate folosi combina si tractorul achizitionate din banii vostrii :)) Asa ca eu va dau un sfat prietenesc( nu mai luati totul in nume de rau) : mai bine fiti cumintei, lasati glumele astea proaste si VOTATI  PSD, ca altfel Mihai Valeriu se supara pe voi si nu va mai ia la munca, va lasa "someri" si apoi la urmatoarele alegeri iar va plangeti ca nu aveti locuri de munca etc :)) Si te-as mai intreba ceva, daca nu-i cu suparare...tu astepti sa creeze primaru` locuri de munca in comuna, ca sa-ti cresti cei 2 copii??? hai ca asta-i buna:)) de tren si de naveta nu mai stim? vrem sa vina primaru sa ne invite la munca?sa ne dam jos din pat, eventual chiar sa muncim din pat?Mie mi-a zis cineva o vorba din mosi-stramosi,si ulterior am confirmat veridicitatea ei : "CUM ITI ASTERNI ASA DORMI !!! " Daca vrei sa muncesti,muncesti, nu stai si te plangi pe toate blogurile si prin toate ziarele! iti cauti de munca si te sacrifici! daca nu, cauti scuze si pretexte,astepti sa creeze primaru` vreo 1500 locuri de munca, sa multumeasca toti "consatenii" nemultumiti !
MARTOR:
(2 Iunie 2012, 07:59)
toata lumea trebuie sa stie VALI DIN PRIMARIE rupe bannerele si afisele electorale acelora de care se tem  

RUSINE MIHAI VALERIU  , NU SE FACE CAMPANIE ASA........ EXISTA UN DUMNEZEU  SI ARE      GRIJA DE FIECARE IN PARTE, DUPA FAPTELE LUI.....
un movilean:
(31 Mai 2012, 22:31)
  ce varsta si ce avere avea Valerica cand a devenit primar si comparati-l cu ovidiu Vali a venit cu o bicicleta si cu casa lui taica-sau si va prosteste cu te miri ce din 4 in4 ani .Chiar suntem un sat de prosti si el e singurul destept.
lumea((((::
(31 Mai 2012, 10:52)
"Toata lumea stie, Vali'n primarie" , oare ce vrea domnul primar sa spuna prin acest mesaj?
Daca si dumnealui a ajus la concluzia ca ar necesita o schimbare ,  dar nu are cine sa-l schimbe , nu am vrea sa deranjam pe nimeni , dar chiar crede ca nu mai exista nimeni ,cu o calificare de LACATUS-MECANIC, sau cu o diploma de facultate facuta intr-o fabrica de diplome ,la varsta de 60 ani Nu stim daca mai exista asa ceva dar nici nu este  nevoie, pentru a fii primar trebuie sa fi un ''OM'' (in adevaratul sens al cuvantului), UN BUN GOSPODAR ,UN BUN ADMINISTRATOR,nu un individ care incearca sa manipuleze lumea cu "sacii", pentru ca un primar are un salariu de bugetar ( BANI DIN TAXELE SI IMPOZITELE NOASTRE ) destul de mic, si nu si-ar permite sa cheltuie atatia bani pentru a fii primar, si daca am calcula in bani toata cheltuiala facuta de acest om, inclusiv acest ''CONCERT'' ,ne-am da seama ca nu si-ar permite din salariu o asemenea cheltuiala ,si atunci noi am fi curiosi cum cineva care ar vrea sa munceasca corect si sa faca ceva pentru a rezolva adevaratele probleme ale oamenilor,isi permite sa cheltuie pentru a se angaja din nou ca primar, mai mult decat ar castiga din salariu in urmatorul mandat.Sau domnul primar vrea sa ascunda toate hotiile facute in anii trecuti?!
CONSATEANCA:
(8 Mai 2012, 08:28)
Mai draga anonima ''nemultumita'' , i-mi cer scuze ca intervin si eu cu un comentariu, dar eu nu vad cum tu ai inteles ca Ovidiu are ''probleme'' cu primarul, dar de fapt primarul,  creeaza probleme celor care vor sa faca ceva frumos si necesar pentru aceasta comuna , pentru a te mandri cu ea . Si daca tot spui ca nu cunosti datele ''problemei'' , citeste articolul si dati seama, despre  aceste comentarii pe care tu le numesti ''banalitati'' , pentru tine poate ar fi ,dar pentru mine sunt adevarate probleme  ,mama a doi copii , sotul lucreaza pe salariul minim pe economie , iar eu stau acasa ca nu am un loc de munca in aceasta ''frumoasa comuna in care tu ai copilarit si te mandresti cu ea'' , deoare ce domnul primar nu a binevoit atatia ani ,sa ne creeze locuri de munca , ba mai mult , cand am avut cateva locuri de munca la o fabricuta de incaltaminte ,si au fost anumite probleme , am mers la dumnealui sa-i spunem sa ne ajute, sa ne indrume , el ne povestea ca si-a cumparat combina ,tractoare ,ca face o facultate nici decum de problema pe care o aveam noi, si am plecat din primarie mai ''tulburate'' decat am intrat . Daca tu intelegi ceva mai draga Mihaela din ce am povestit eu aici , te rog sa nu mai dai exemple negative ....( State sau None cum ''spui tu'' poate  nu au copii de intretinut )
Si eu sunt in asentiment cu cei care au facut aceste comentarii, pentru ca nu o sa se rezolve problema in aceasta comuna ,cu un sac de soia sau cu un parc inceput acum 15.000 de ani cum ai afirmat tu mai draguta MIHAELA . 
anonima nemultumita :))))):
(5 Mai 2012, 21:30)
Faptul ca sunt mandra de comuna nu inseamna ca nu mi-ar placea sa fie mai frumoasa de atat. Ideea era ca nu vad de ce va deranjeaza ca s-a inceput acum 15.000 de ani amenajarea unui nou parc. Poate va placeau mai mult boschetii de acolo, nu stiu, nu inteleg...Poate noul parc(atunci cand va fi in sfarsit terminat-daca va fi vreodata) va fi cu un spatiu de joaca pentru copii,cu pista pentru alergat,cu spatiu pentru mers cu rolele, eventual vor construi si un loc pentru activitati culturale(cum ar fi? ), poate vor face si o piscina, depinde ce pretentii mai au cetatenii :)). Voi chiar nu vedeti ca va pierdeti timpul degeaba tot postandu-va nemultumirile anonime pe o pagina de internet? Credeti ca primarul va sta sa citeasca toate astea si apoi va lua masuri? Se va apuca sa asfalteze strazile, sa faca si sa dreaga?
Pt domnul/doamna "hohot de ras", aspiratiile mele nu se rezuma la comuna asta, aici am crescut, fara parcuri cu locuri de joaca, in noroaie si fara pavele pe langa gard...am copilarit, si inca ce frumos!!!nu stand toata ziua la calculator, pe internet ca toti copii din ziua de azi ( o sa-i propun primarului sa faca o sala de internet in parc, in loc de leagane :)) ). Exemplele pe care le-am dat ma fac sa fiu multumita cu ceea ce am ! Pacat ca nu intelegeti sensul comentariilor mele si va tot legati de banalitatii pentru a va contrazice. Eu v-am spus clar ca nu ma bag intre problemele lui Ovidiu cu primarul, nu ma intereseaza pentru ca nu cunosc datele problemei, si atunci prefer sa ma abtin, in loc sa ma apuc sa postez niste nemultumiri anonime, pe care oricum nu le ia nimeni in considerare. Faceti fratilor o petitie si mergeti cu ea la Parlament daca tot sunteti atat de neindreptatiti in comuna asta, sau exprimati-va dreptul la vot in favoarea altcuiva decat a primarului actual si ati rezolvat problema.
Draga "consatean"(oare?), cam ce activitati culturale ti-ar placea tie sa fie organizate in caminul cultural?Ofera tu cateva posibilitati si poate
nepotul ''OVIDIU'':
(1 Mai 2012, 08:36)
Daca voi ganditi cu creierul ,mai domnul ''gigi'' ,si nu sunt eu prea insistent pentru ce ati umblat cu sacul din poarta -n poarta? Eu stiu o vorba: ''pomana nu este sa dai o paine unui om, pomana este  sa inveti un om sa castige acea paine '', adica zilnic nu odata la patru ani mai domnul ''gigi'' cel care vorbesti de gandire , si nu stiu de ce ai comentat sub anonimat, pentru ca cei care au dat comentariile sub anonimat ,nu a vrut sa intre in polemica cu actualul primar , dar tu nu inteleg cu cine vrei sa nu intri in polemica , ca sti bine ca eu nu-ti dau importanta mai ''gigi'' , iti spun gigi pentru ca asa te-ai semnat dar chiar ti se potriveste , si pentru linistea ta sufleteasca comentariile cu '' nepotul '' sunt lasate de mine ,(asta pentru ca nu ti-ai dat seama,sunt sigur.) Dar pentru ca voua nu va convin greselile pe care le-ati facut ,si vi-le spun oamenii , incercati sa va abateti de la subiect, ca sunteti siguri ca acele comentarii nu au fost facute de mine , pentru ca nu aveam nici un interes sa le dau sub anonimat .( dar pentru voi ar fi bine sa credeti ca le-am trimis eu .)
  Ma bucur cand vad ca sunt foarte multi oameni care gandesc, nu ca voi mai ''gigi'' cu creierul mic.
vasile:
(29 Aprilie 2012, 16:16)
nu conteaza cu ce gandim .crezi ca daca unii gandim cu creierul si altii cu "altceva"ne tine de foame nu 
care a gandit cu creierul  ne-a cam invartit pe deget atatia ani nu ti se pare si tie ?
cei care gandesc cu "altceva"voteaza un om nu un sac cu cereale


consatean:
(29 Aprilie 2012, 11:22)
auzi draguta Mihaela din bani publici se platesc salariile bugetarilor nu internetul nostru .deci primarul traieste totusi din saracia noastra (din impozitele noastre isi ia salariul)dar nu asta este marea problema care ne macina pe noi .Acum te-as intreba eu pe tine cate activitati culturale au avut loc in acel camin cultural in care s-au investit atatia bani?acela este centru cultural da ,nuntile botezurile nu se fac nici decum acolo ci la carciuma sau in saloane amenajate. Daca tu crezi ca nemultumirile noastre ale locuitorilor sunt nefondate gresesti.
PS referitor la discutiile dintre primar si Dl Ovidiu pe care tu" nu le stii" se refera la dreptul nostru al locuitorilor sa circulam si noi ca oamenii pe trotuar ci nu prin toate gropile si prin toate noroaiele .Dl Ovidiu facea asta pe banii lui dar nu se poate ca este domeniu public de care nu se ingrijeste nimeni ,si totusi ne lipsesc mult mai multe in comuna asta nu este chiar atat de superrrr cum  o vad altii dar cu alti ochi
despre parc aveam totusi unul care era de ajuns in comuna,dar la al doilea parc s-au inceput lucrarile acum patru ani ,oare se face cate ceva la el din 4 in 4 ani chiar nu pricepi sau nu vrei sa pricepi ce se intampla ne prosteste si de aceasta data ?
:))))):
(29 Aprilie 2012, 10:46)
Bineinteles ca parintii sunt bucurosi ca isi pot plimba copiii intr-un spatiu frumos amenajat ( daca se  poate spune frumos), doar ca acesti copii au nevoie si de un loc de joaca unde pot gasi un leagan, un topogan si altele.
Nu cred ca aceasta comuna avea nevoie de doua parcuri, putea fi unul, dar bine amenajat, iar din banii care au ramas in urma renovarii  Caminului Cultural puteau fi asfaltate strazile, sau iti place sa iti strici masina prin gropile din sat? Ca doar tu nu ai bani sa iti repari masina fiind bogata doar sufleteste.
Renovarea Caminului Cultural nu ar fi trebuit sa se faca doar pentru nunti si botezuri, asa cum crezi tu de cuviinta, cultura nu are legatura cu acestea.
P.S. Daca esti mandra de comuna ta si de persoanele date exemplu (None si State) insemna ca aspiratiile si nivelul tau de cultura sunt limitate.
DIACONESCU MIHAELA !!!!:
(28 Aprilie 2012, 11:58)
Offf, ce va mai plangeti voi toti sub anonimat ! Va plangeti ca sunteti "niste cetateni saraci" si ca primarul traieste din "saracia voastra" ...dar va intreb eu, un cetatean bogat ( sufleteste) al comunei Movila, cum mama dracu va platiti factura la internet? Din bani publici? Oameni ca None, State,si alti "rataciti" nu se mai vaita de saracie, merg la munca, beau pana nu mai stiu de ei, dar vad ca inca traiesc, si inca bine! Nu va convine ca avem parcuri? V-ar fi placut ca pe timpul verii sa va scoateti copii la plimbare pe soseaua principala, sa le aratati iarba din santuri? Sau in loc de un camin cultural sa mergeti la carciuma sa faceti nunti/ botezuri/ baluri? haideti sa fim seriosi, comuna noastra este FRUMOASA comparativ cu alte sate din apropiere !
P.S : Nu am nici o treaba cu problemele dintre primar si Ovidiu, nu comentez in legatura cu ceea ce se intampla intre cele 2 parti !!! Am comentat strict legat de atitudinea anonima a tuturor si a nemultumirilor nefondate. EU SUNT MANDRA DE COMUNA NOASTRA!!!
gigi:
(28 Aprilie 2012, 10:43)
,,dar noi trebuie sa scapam de aceasta manipulare, si sa gandim cu creierul '',  se mai poate gandi si cu altceva mai ,,domn ovidiu".poate in cazul dvs,dar cu siguranta la alti oameni nu .
MASTER SEF:
(26 Aprilie 2012, 09:24)
DOMNULE PRIMAR V-ATI ADUS AMINTE CA MAI TREBUIE FACUT CEVA SI PRIN COMUNA?....  PAI NOI DE DOUA PARCURI AVEAM NEVOIE .
  NU VEDETI CA LE FACETI PREA DE OAIE, VORBA CEEA : "TARA PIERE ,BABA SE PIAPTANA "
NOI BEM APA CU NAMOL , DAR AVEM DOUA PARCURI .... FOARTE TARE .
NOI LOCURI DE MUNCA IN COMUNA NU AVEM ,DAR AVEM DOUA PARCURI.....
NOI TROTUARE NU AVEM , DAR AVEM DOUA PARCURI.... 
   NE LIPSESC O GRAMADA DE LUCRURI BUNE , IN ACEASTA COMUNA ,DAR NU NE LIPSESC PARCURILE, DUMITALE POATE CA PARCURI ITI LIPSEA ,CA TI-AI TURNAT SI ASFALT PANA IN POARTA,DAR NOI MERGEM PRIN NOROAIE , CUM ESTE CAZUL SI LA DOMNUL OVIDIU, 
 SI DACA NU MA INSEL , ACEL PARC A FOST INCEPUT INAINTE DE ALEGERILE TRECUTE ,ADICA AU TRECUT PATRU ANI , SI NU S-A MAI FACUT NIMIC.
 
        DOMNULE PRIMAR....  LASATI-O JOS CA MACANE , CHIAR CREDETI CA NE PROSTITI ASA O VIATA?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Atenționare ANAF

În urma sesizărilor primite de la contribuabili, cu privire la recepționarea unor apeluri telefonice de la diverse persoane care, sub pretextul desfășurării unui sondaj de opinie de către ANAF, le solicită ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 16:10
(4011 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 35 tone de produse, confiscate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat în luna iunie o serie de acțiuni cu scopul de a verifica implementarea corectă a  ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:55
(5088 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gimbășani

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 19,25, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, pe DJ201, pe raza localității Gimbășani. În urma impactului, un bărbat în vîrstă de 70 de ani a rămas ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:25
(7231 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un TIR, între Chirana și Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la un autotren. Evenimentul s-a produs marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 18,00, pe DN2A, între ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:10
(4570 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A incendiu


Slobozia: Minor de 14 ani, furt dintr-o mașină lăsată descuiată

Polițiștii cercetează un minor de 14 ani, bănuit de furt calificat. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate. Astfel, Poliția a fost sesizată la data de sîmbătă, 4 iulie a.c., de către o femeie în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:55
(2721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Slobozia: Și beat, și fără permis, la volan!

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 4,00, polițiștii au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un tînăr, de 21 de ani, din județul Călărași. Din verificările efctuate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:40
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu trei răniți

Poliția a fost sesizată luni, 6 iulie 2015, în jurul orei 15,30, cu privire la faptul că pe DJ313 s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:25
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Comandant nou cu concurs

În urma promovării examenului organizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență în data de 2 iulie 2015, colonelul Popa Adrian Vasile este noul inspector șef al Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:10
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea de elevi și studenți

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev și student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:40
(5442 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 292 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 7 iulie 2015, sînt disponibile 292 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:05
(4186 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cererile unice de plată, termen final de depunere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita  informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, că termenul limită pentru depunerea cererilor unice de plată este ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:25
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se oprește apa în localitatea Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de reabilitare și igienizare a rezervorului din incinta Complexului de pompare-înmagazinare «Căzănești», SC RAJA SA va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 9 iulie 201 ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:15
(4749 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Un incendiu la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produsduminică, 5 iulie 2015, în jurul orei 13,30, cînd o terasă a unei societăți comerciale din localitatea Gheorghe Doja, învelită cu ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 11:20
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 3-5 iulie a.c ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 10:40
(3635 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

anunț

de vînzare
culegător
de porumb

fără tocător,
6 rînduri,
stare
impecabilă,
25000 lei, negociabil
tel. 0728/908.832

1 Iulie 2015, 19:50


Ialomița: Reținut pentru trafic de influență

«Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul MITACU MIHAI, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:30
(6238 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Conturi IBAN pentru plăți la buget

În vederea creării unui climat de lucru destins și a dezvoltării unui parteneriat viabil contribuabil-funcționar public, aducem în atenția contribuabililor interesați (persoanele fizice autorizate, întreprinderile ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:05
(6032 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Luni, 29 iunie 2015, polițiștii au fost alertați cu privire la dispariția unei fetițe din Fetești. Copila, pe numele său MIHAI DENISA, de 8 ani, a dispărut în jurul orei 19,00, de pe un ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 19:10
(5891 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Și-a incendiat locuința

Sîmbătă, 27 iunie a.c., locuința unui cetățean din satul Crunți, comuna Reviga a fost incendiată. Potrivit pompierilor ialomițeni, solicitați să stingă incendiul, focul ca izbucnit după ce proprietarul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 17:20
(4249 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


Cotorca: Accident mortal după ce o mașină a lovit un cal

Sîmbătă, 27 iunie a.c., un șofer s-a răsturnat cu mașina în apropierea localității Bucu. Evenimentul rutier s-a produs ca urmare a faptului că șoferul a pierdut controlul direcției de mers. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 15:05
(4795 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au prins în trafic patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 22 și 59 ani, care conduceau autovehicule deși erau băuți. Valorile rezultate ca urmare ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 12:55
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 320 de amenzi aplicate

Peste 320 de amenzi rutiere au fost aplicate de polițiștii ialomițeni la sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv în perioada 26-28 iunie 2015. Mai mult, ca urmare a acțiunilor întreprinse în scopul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 11:45
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la hoții din mașini

Miercuri, 24 iunie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiștii efectuează 20 de percheziții, în 4 județe, la persoane bănuite de savîrșirea infracțiunilor de furt și  furt calificat. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2015, 10:20
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în Piața Unirii din oraș. Momentul va fi marcat printr-o slujbă religioasă, dar și ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 20:15
(2634 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară în stațiunea Amara

Eveniment inedit la Amara. Reprezentanții Clubului Montan Excelsior Slobozia îi invită pe toți pasionații de aventură să petreacă un week-end de neuitat pe plajele din stațiune. Astfel, între 31 iulie- ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 19:10
(7174 vizualizări - 3 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Finala campionatului de tenis de cîmp organizată în cadrul Ministerului Afacerilor Interne în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 15-20 iunie 2015, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de plutonierul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:40
(4474 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița, primul loc pe țară la depunerea cererilor unice de plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează că la termenul-limită de depunere a cererii unice de plată 2015 fără penalități, respectiv 15 iunie 2015, județul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:05
(3817 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenul de Capacitate, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 22-26 iunie 2015, ordinea și siguranța publică la 9 centre de examinare și 2 pentru evaluare, dar și măsuri de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 17:25
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 iunie, data limită pentru plata obligațiilor fiscale

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25 iunie este termenul limită pentru declararea și efectuarea plăților obligațiilor fiscale aferente perioadei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 16:05
(4863 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 11 ha de orz, mistuite de flăcări

Scînteile produse de un utilaj agricol au dus la izbucnirea unui incendiu la un lan de orz de pe raza localității Bărbulești. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 20 iunie 2015, iar ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 15:20
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...