Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru fotoliul de primar al Sloboziei...

Fosta-i lele cît ai fost
Sediul de campanie al ex-primarului Gabi Ionașcu este undeva în Ansamblul PECO, un fost sediu de firmă dezafectat... Pare atît de sărăcăcios că-ți vine să te scotocești prin buzunare și să lași cîțiva bănuți pe măsuța de cafea... Cîteva afișe, niște scaune de plastic salvate de la casat și un banner uriaș care îndeamnă la vot. Candidatul Ionașcu e «acasă», dar se grăbește să onoreze o emisiune TV. Ne ascultă o secundă, dă un ordin scurt și ne alegem cu două flayere. În primul, un Ionașcu independent pozează alături de o un cuplu cu un copil în brațe. E serios și pătruns de responsabilitatea care îi apasă pe umeri. Din flayer aflăm că Ionașcu este «primarul tău» și că trebuie să «continuăm împreună». Ne amintim de zecile de videoclipuri postate pe youtube sub titlul generic «apa lui Ionașcu». În pliant apa apare la capitolul «Am construit», alături de piețe, cartiere, de locuit, sistemul de canalizare din Bora și cei 100 mii de metri pătrați de parcări noi. Apa e importantă pentru Ionașcu. O regăsim și la capitolul de proiecte pe care le «continuăm împreună»... De altfel, ex-primarul Ionașcu e celebru pentru declarația prin care justifică dorința de a avea un nou mandat: «vreau să finalizez proiectele începute în mandatul meu» declara el la debutul campaniei. Printe proiecte se numără «finalizarea reabilitării sistemului de distribuție și modernizarea stației de tratare a apei». Dar și cele două grădinițe promise în 2008, și cele 75 de străzi promise în 2009, și zona de agrement de la Peri jurată în 2004. Impresia generală e aceea de campanie făcută pe genunchi, cu resurse puține și idei prăfuite, scoase de la naftalina campaniilor anterioare. Ca, de exemplu, aceea din sloganul «Eu fac administrație, ei fac politică!», lansată în campania din 2008. Dar cine își mai amintește astfel de amănunte?!

Campania matrioșkă
Sediul de campanie al candidatului API e lîngă CEC, într-o fostă bodegă urmărită de ghinionul lipsei de vad. Înăuntru au rămas neatinse canapelele, barul, televizorul și masa de biliard... Candidatul Teculescu nu e, iar materialele de campanie nu pot fi oferite fără știrea acestuia. La telefon, candidatul ne explică de ce: «Avem materiale de campanie personalizate pe fiecare cartier în parte. Noi nu tratăm doar problemele generale, ci și pe cele punctuale, din fiecare cartier. Avem chiar mesaje personalizate exclusiv pentru doamne, dar credem că nu e cazul dumneavoastră...» ne explică acesta telefonic. Ignorăm ironia și așteptăm regulamentar campaniile. După 10 minute, dintr-un turism parcat în fața sediului, ne sînt aduse vreo 5-6 pliante, format A4. Mesajul personalizat apare în pagina trei, după ce aflăm că printre prioritățile candidatului se numără apa potabilă, tînțarii, șobolanii și căpușele, dar și cîinii fără stăpîn, acoperișurile blocurilor sau spațiile pentru picnic. Ne atrage atenția unul dintre mesajele personalizate pentru secțiile 5 și 6. Nu ne putem abține să nu îl reproducem într-un pasaj: «Eu nu mă împiedic de obstacole în viață. Nu vă veți mai împiedica nici dumneavoastră de gropile din aleile și trotuarele (...)». Inspirată analogie, zău așa. Ca și mesajul general, de altfel, preluat dintr-unul la fel de bibilic, al lui Obama, spun cunoscătorii: «Voi sînteți ADEVĂRUL!Voi, cu tot ce simțiți, cu tot ce știți! FIȚI GLASUL MEU ȘI ROSTIȚI ADEVĂRUL!». No comment!

La nea Sandu-n poartă
Poarta sediului lui nea Sandu, candidatul USL, e peste drum de Azur, într-un fost aprozar pe vremea răposatului, cînd nea Sandu număra medaliile de aur ale lui Ceaușescu din holul Comitetului Județean de Partid, transformat și el acum în Consiliu Județean. Dar am divagat și nu-i frumos... În sediu, 4 huidume... Pardon, voluntari, ce ne privesc cu curiozitatea cu care privește graurul o omidă înainte s-o înghită. Nu par să mai fi văzut alegători interesați de mesajele electorale ale candidatului lor. Le primim însă repede și fără comentarii. Sînt pe hîrtie lucioasă și sînt multe. Le răsfoim cu interes. Candidatul Stoica e deștept, promite ceea ce Slobozia deja are. Mai puțin apă. Mesajele sînt vagi și lipsite de explicații. Candidatul USL va finaliza, va atrage, va moderniza...
Într-unul dintre flayere, alături de Stoica pozează încrezător și președintele Ciupercă. Tot el pare să ne ofere și 19 motive pentru a-l alege pe Stoica. Niciunul nu ne atrage! Mult mai ofertant este însă pliantul în care cei 24 de consilieri USL își justifică candidatura. O alegem pe cea a ex-consilierului Emil Constantinescu, dat afară din Consiliu după ce timp de 2 ani a încasat ilegal indemnizația, pentru că așa a vrut mușchiul lui: «Pentru o nouă imagine a orașului vom face ce trebuie, nu ce vrem!». Nu-i așa că sesizați autoironia?! Dar pe cea a huidumei sprijinită de ușă care ne-a mîriit peste umăr, la ieșire, amenințător: «Votați Alexandru Soica, nu-i așa!?».

Prostia nu doare PER-ul
În sediul PER înființat de Radu Paros la demisolul de lîngă parcul Ialomița e întuneric. Nu ne mirăm, e criză, iar PER-ul are bani puțini. În jurul mesei, vreo 7-8 statui umane ne privesc cu un aer glacial. Este evident că deranjăm, mama noastră de electorat impertinent care îndrăznește să violeze sfintele idealuri ecologice. Pe unul dintre ziduri, un dulap ticsit cu pliante, calendare și afișe. Nu primim însă nimic. Un fălcos așezat picior peste picior, metamorfozat ad-hoc în șef de campanie,  catadicsește să ne explice sfertodoct: «Nu se poate! Doar dacă vorbiți cu candidatul!». Plecăm înfrînți! Lîngă primul coș de gunoi, ne satisfacem curiozitatea. Mesajele electorale ale candidatului Paros nu mai încap, dau pe dinafară: «Verde pentru Paros! Stop corupției, stop risipei din bani publici, stop incompetenței!». Vorba lui De Gaulle: «Vast program!». Dar candidatului Paros nici nu-i trebuie altul. Tot orașul știe că a vîndut voturile electoratului propriu lui Alexandru Stoica, pentru un loc confortabil, de viceprimar. Promitem să revenim în 2020, cînd Paros va avea o șansă...

Vînătoarea de pitici electorali de grădină
Pentru că Slobozia mai are 4 candidați la funcția de primar ne-am hotărît să-i căutăm. Primul a fost candidatul PRM, Alexandru Constantin. La sediu, singurul care amintește că aici ființează un partid e Vadim care urlă dintr-un banner «Jos Mafia!». Înăuntru, singurul care ne-a putut oferi relații e șeful de filială, candidat și el la șefia Consiliului Județean. «Nu, nu avem pliante. Doar afișe! O să avem, probabil, dar mai tîrziu. Nu sînt bani!» ne răspunde laconic acesta. Despre candidatul pentru primărie nu mai întrebăm. Aveam să-l vedem cîteva zile mai tîrziu, la păcănele. Probabil fusese trimis de partid să facă bani pentru finanțarea campaniei. Am reușit în schimb să o contactăm pe Mihaela Loredana Mihăilă, singurul candidat-femeie al acestor alegeri locale. Pliantul ei este sărac în informații, sloganul «Împreună totul devine posibil!» prea vag, iar despre partidul care o propune, Partidul Socialist Român, nu scrie mai nimic. Doamna Mihăilă a fost însă drăguță și ne-a făcut hatîrul unei declarații pin telefon. «Nu sînt atît de naivă încît să nu înțeleg ce o să se întîmple. Vă spun însă că acesta e un început pentru partid și doar un început de carieră politică pentru mine...» susține ea.

1 Iunie 2012, 18:34 (29346 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Candidații Sloboziei la Alegerile din 2024
Războiul politic pentru Slobozia a început
Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016
4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Comentariile cititorilor:


doru clarvazatoru':
(8 Iunie 2012, 14:25)
Da' cine s-a vazut ca prefect, bre ,,tinerete fara batranete''? Asta ai uitat sa ne spui...o fi afaceristul marian balan-ex-psd, o fi alt mameluc de-al lui ciuperca-sms pierdut (i-a trimis un sms lui Victor Popa, in loc de victor ponta, sms in care cerea voie sa scoata oamenii la demonstratie spontana impotriva basescului si a lui boc, prin februarie 2012). Niste ramoliti psd-isti, niste netrebnici, n-au facut pentru Slobozia nici a 10-a parte din cate a facut Teculescu pentru Sfantu Gheorghe!
unu:
(8 Iunie 2012, 00:13)
Pentru Ovidiu. Urmaresc campaniile electorale din prima zi. Paros a inceput furtunos cu atacuri numai la adresa lui Ionascu. Ceilalti candidati nu au existat pana in ziua de joi, saptamana trecuta. Oare ce s-a intamplat ???   Pai sondajele efectuate de USL au aratat realitatea . Teculescu, care a dus o campanie civilizata, cu atacuri usoare la Ionascu , tot cu apa, a trecut pe locul doi , devansand marioneta Stoica. Daca ati fi urmarit afisajul ati fi observat ca joi a fost ziua in care USL s-a debarasat de Stoica, convinsi ca nu mai au nici o sansa la primarie si au inceput sa promoveze puternic partidul,sau alianta daca vrei, si pe babuinul sef Ciuperca. Pe motivul ca Stoica nu poate trage partidul dupa ei ,cum a facut Ionascu acum 4 ani, incearca acum sa promoveze partidul ca sa-l mai ridice pitun pe Stoica din c...t. E.... in acest moment  Parosu a inceput atacurile asupra lui Teculescu. A mai aruncat cate una despre Ionascu ,dar tinta lui principala a fost Tecu.    In data de 1 iunie Parosu s-a suparat frate tare rau pe USL ca nu au vrut sa-i aprobe amenajarea unui loc de joaca pentru copii in Piata Revolutiei. A dat el putin in USL dar a fost repede "motivat" sa se abtina .     In urma perindarilor lui Ciuperca prin judet , dar si in urma altui sondaj de opinie ,in care in mod neasteptat Doctorul Stoica, pentru care am toata stima, a crescut puternic , acesta ii comanda lui Paros " So pe el Bubico" si incepe parosul meu sa se i-a de PPDD si de Dl  Doctor Stoica. Scoate o prostie de ziar in care arunca zvonuri precum Ionascu este parasit de PPDD si sprijinul se indreapta catre USL. Cine dracu poate crede asa ceva ???. in perioada anterioara, am uitat sa semnalez, Ciupi si cu Doctorul Stoica au fost in direct la Antena Satelor. Vreau sa va spun ca Ciupi a luat boala de la maimuta Stoica si a dat-o rau de tot in balbaiala.Cu alte cuvinte , acest tanar ambitios l-a zdrobit pe batrana curva Ciuperca.    Astazi, in disperare
tinerete fara batranete:
(5 Iunie 2012, 17:23)
Repede va mai adaptati voi pedelistii. La hotii si mizerii nu va intrece nimeni! Daca ati schimbat portocaliul cu verdele credeti ca pacaliti poporul? Idealurile sa le infaptuiasca la el la SF Gheorghe, ca prefect nici nu s-a vazut!
xyz:
(5 Iunie 2012, 13:45)
Teculescu este un tinar pentru tineri.Voi tinerii nu trebuie sa aveti contact cu trecutul rosu al Sloboziei.Viitorul vostru va fi altul alaturi de un primar tinar,educat,cu multa experienta in administratie,apropiat de virsta voastra,cu aceleasi idealuri ca ale voastre.Va sfatuieste o persoana in virsta care s-a adaptat noului.
ovidiu:
(4 Iunie 2012, 22:19)
Nu exista moderator pe aceasta editie online? Nu de alta dar va pierdeti credibilitatea cu asemenea indivizi fara scoala, fara civilizatie si fara cultura care-si etaleaza frustrarile pe aici. Rusine! 
giac de la scularie lui ovidiu:
(4 Iunie 2012, 18:00)
cum, mah, ovi, mah..
de la reporterul ala de tara, frustrat si plin puroaie vrei tu mai multe informatii despre cum te va vinde paros? si daca da, in ce calitate le ceri, puisor?
ai tu un abonament la ziar... o sa protestezi in piata publica cind il vor inchide astia ai nostri, de la USL, cu tot cu reporterasul tau de cacat? sau te consideri legitimat de faptul ca stii sa silabisesti informatie locala in limba romana...
hai siktir, ba;i pune mina si informeaza/te singur... ca ziarul nu/i ma/ta, ca sa spuna adevarul... e un produs, ca salamul de soia pe care/l maninci si de la care/ti pute gura asa de tare...
si inca ceva, giga... ia/l pe paros si baga/ti/l in cur...
ovidiu:
(3 Iunie 2012, 21:01)
Umor de prost gust a autorului acestui articol.Fiacare candidat s-a prezentat cum a stiut(putut) mai bine. As dori detalii despre voturile pe care Paros le va ceda USL. Sau e alta intoxixcare de reporter de tara?
gion 0243:
(3 Iunie 2012, 13:37)
Rahat capitalist de manipulare acum toti se intrec sa ne rezolve toate necesitatile orasului dupa ce va fi ales va rezolva problemele celor care au sponsorizat campania si unde poate sa stringa si el ceva de zile negre ca nu se stie daca mai poate sa-i prosteasca si data viitoare Pe oricare l-am alege va servi interesul celor cu bani VOI MERGE LA VOT CIND VA PARTICIPA SI UN PARTID COMUNIST ATUNCI VA FI CU ADEVARAT CONCURENTA INTRE CEI BOGATI SI CEI SARACI ACUM TOT CE SE FACE EI bogati  DICTEAZA    PROSTIMEA DOAR CREAZA APARENTELE CA E CONCURENTA
dia:
(3 Iunie 2012, 08:53)
Guvernarea nenorocita PD a trezit cu o galeata cu apa rece JUSTITIA.Anchete si arestari rasunatoare la cel mai inalt nivel...rusine,rusine,rusine!Ce faci ,proasto,te-ai trezit?Ia mars la loc! Pe mine ma deranjeaza acest tam tam,eu vreau sa se fure ca pana acum vreo trei ani,in liniste,sa se distruga discret si sigur,nivelul de trai sa scada insuportabil,sa mai iau 10 credite cu buletinul si sa urmam toti sloganul viitorului presedinte al Romaniei "ma culc cand vreau,ma scol cand vreau!"USL ne asfalteaza drumul spre iad!!!!!

pedro slobozia:
(3 Iunie 2012, 07:54)
D-le Popa asta cu pleonasmu trebuie sa i-o spune-ti lui sefu d-v.cel mare [Ponta]caci in toate discursurile prioritatea nr.unu la el este cea zero,de dl.Istrate in cel mai rau caz te-ai luat caci spune adevarul care toti il stim dar nu pe toti ii afecteaza.
istrate:
(2 Iunie 2012, 23:05)
D-le Popa nu sunt nici ziarist, nici scriitor, mi-am expus pur si simplu niste pareri. A gresi e omeneste, a intelege este mai greu !
Alegatorul,:
(2 Iunie 2012, 20:42)
Daca ne ghidam dupa propaganda vizuala a candidatilor din judet , de departe cea mai numeroasa si sforaitoare este cea a U.S.L,  peste 90%, nu stiu de unde  au  cheltuit atatia  bani ?             Un lucru este cert ,,cel care vorbeste mult , face putin", Asa ca judecati si Dv. pe cine alegeti?
Cititor fidel :
(2 Iunie 2012, 17:54)
Felicitari pentru articol .
Popa:
(2 Iunie 2012, 15:24)
Domnule istrate(cu "i" mic pt ca asa v-ati prezentat), daca taceati, filozof ramaneati!Pentru cultura dv generala: "prioritate zero" este un pleonasm, unul din acelea pe care le inveti(sau cel putin ar fi trebuit sa le invatati) in gimnaziu.
istrate:
(2 Iunie 2012, 13:30)
Ma simt onorat ca nu apar in acest top, dar prioritatea zero a Sloboziei este crearea de noi locuri de munca. Aceasta nu apare pe oferta niciunui candidat enumerat mai sus. Fara un venit decent nu poti plati nici apa, nici ratele la banci sau alte obligatii care te pot lasa pe drumuri. 
Slobozia a fost transformata de catre clasa politica a ultimilor 20 de ani intr-un oras de bugetari, industria fiind distrusa sistematic si impartita baietilor destepti. La fiecare 4 ani toti acestia se mobilizeaza sa mentina la carma orasului aceiasi echipa de loseri care le reprezinta interesele incercand sa pacaleasca si sa momeasca electoratul. 
Singura solutie pentru a shimba ceva in orasul nostru este shimbarea actualei clase politice.



Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gheorghe Doja: Și-a înșelat consătenii că îi angajează în străinătate

Polițiștii ialomițeni vă atrag atenția să nu vă lăsați înșelați de persoanele care vă contactează și vă promit că vă ajută să obțineți un loc de muncă în străinătate în schimbul unor sume de bani. Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 18:10
(8744 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie acroșată de un autoturism

O femeie, de 57 de ani, din Slobozia, a fost rănită în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia marți, 18 iulie 2017. Aceasta a fost acroșată de un autoturism condus de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:35
(5162 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Manasia: I-au furat din mașină

Marți, 18 iulie a.c., Poliția a fost sesizată de către un cetățean din comuna Manasia cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe unelte din autoturismul proprietate personală. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:20
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în acest sfârșit de săptămână, 14-16 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2017, 15:20
(3944 vizualizări - 1 comentariu)


Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Două vagoane ale unui tren de marfă au deraiat sâmbătă, 15 iulie 2017, în apropiere de Gara Țăndărei. Garnitura transporta combustibil lichid, iar vagoanele căzute de pe șine s-au fisurat. Zona a fost asigurată ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2017, 16:17
(4856 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2017, 21:05
(3356 vizualizări - 0 comentarii)


Delegație chineză, în vizită la Slobozia

21 de reprezentanți din cadrul administrației publice ai Provinciei Henan-China, vor participa sâmbătă, 15 iulie 2017, la o întâlnire de lucru la care vor participa reprezentanți ai administrației centrale ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 19:20
(5230 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 13 sesizări penale depuse la Parchet

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit, în luna iunie 2017, venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 4,69 milioane de lei, în urma unui număr ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 18:05
(4492 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele de pază, controlate de inspectorii ITM Ialomița

În perioada 26-30 iunie 2017, s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și  respectarea prevederilor legale privind timpul de muncă precum și securitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 17:45
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul cavaleriei-Dragoon Guardian 2017», la Slobozia

Vineri, 14 iulie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, începând cu orele 17,00, va avea loc expoziția de armament și tehnică militară din dotarea Armatei României și a SUA. Activitatea va fi susținută de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 16:20
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Proiectile neexplodate, descoperite pe câmp

Un cioban din zona Lăcusteni a descoperit 5 elemente de muniție neexplodate. La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița care a ridicat bombele ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 22:25
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Sirieni cercetați după ce au bătut un copil

Doi cetățeni sirieni au intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce au lipsit de libertate și agresat un minor. Inculpații își desfășurau activitatea în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 21:15
(5251 vizualizări - 0 comentarii)


«Crimele Revoluției», prezentate la Slobozia

Autorul seriei de cărți «Crimele Revoluției», Grigore Cartianu, va fi prezent la Slobozia duminică, 16 iulie a.c., pentru a-și prezenta lucrările. Evenimentul este găzduit de Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2017, 20:10
(4531 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Kalizea-Boromir Slobozia
angajează
electrician-automatist mentenanță

(experiența în activitatea de întreținere
și punere în funcțiune echipamente,
citire scheme electrice,
cunoștințe automatizări, senzoristică,
funcționarea unui proces condus
cu automat programabil)

CV-urile pot fi trimise la adresa:
[email protected]
sau aduse la sediul firmei
din Slobozia, Șos. Amara, Nr. 4
Detalii la telefon 0744/471.927

11 Iulie 2017, 12:30


anunț angajare

angajăm
SUDORI și INSTALATORI
experiență instalații gaze
și/sau montare centrale
termice cu instalație încălzire,
pentru lucru în orașul GALAȚI
salariu motivant, cazare,
mașină serviciu

Relații la telefon 0758/976.339

11 Iulie 2017, 12:25


anunț angajare

Primăria Perieți
angajează
consilier personal
-studii juridice
CV-urile se depun
la sediul Primăriei Perieți
Relații la telefon 0786/010.600

11 Iulie 2017, 12:20


anunț angajare

societate comercială
angajează
muncitori necalificați
stivuitoriști
șoferi profesioniști

Se asigură cazare, salariu atractiv
Relații la telefon 0749/295.101

11 Iulie 2017, 12:15


anunț angajare

Firmă gaze
angajează sudori
pentru instalații
de gaz metan

Se oferă 2500 lei/lună
Contact 0743/416.556

11 Iulie 2017, 12:10


anunț angajare

service auto
angajează
-mecanic
-electrician
-tinichigiu

relații la telefon 0722/332.877

11 Iulie 2017, 12:05


Centrul Militar Județean Ialomița recrutează rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița, structură specializată a Ministerului Apărării Naționale, responsabilă cu organizarea și executarea recrutării și selecției candidaților pentru îndeplinirea serviciului ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:40
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați pentru scandal

Polițiștii cercetează trei persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, din Urziceni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «tulburare a ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 18:05
(3983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Tânăr din Ciochina, arestat preventiv pentru «tentativă de viol»

Un tânăr de 20 ani, din comuna Ciochina, este bănuit că a încercat să agreseze sexual o femeie în vârstă de 32 ani, din comuna Albești. În fapt, Poliția a fost sesizată vineri, 7 iulie a.c., despre faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:25
(4651 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 7 răniți

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de sâmbătă, 8 iulie a.c., pe raza comunei Făcăeni. În timp ce un bărbat, de 26 de ani, din comuna Făcăeni, conducea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 17:10
(3516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a dispus confiscarea a 1400 mc de lemne!

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au deasfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, din verificările ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:40
(14423 vizualizări - 42 comentarii)


ITM Ialomița: Transformarea muncii nedeclarate în muncă declarată

În perioada 14.06-31.08.2017 se desfășoară «Acțiunea de informare și conștientizare cu privire la transformarea muncii nedeclarată în muncă declarată», acțiune demarată de Inspecția Muncii și inspectoratele ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:25
(5361 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Patru persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 61 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2017, 16:10
(3495 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți, miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 21:15
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Contribuabilii din Ialomița sunt invitați miercuri, 12 iulie a.c., la sediul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru a participa la o dezbatere publică legată de noile reglementări în materie ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2017, 20:10
(4457 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat bunuri dintr-un autoturism

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 17 și 55 de ani, din comuna Movilița, bănuite de comiterea infracțiunilor de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat», au fost reținute de polițiști pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:35
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,572 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, în luna iunie 2017, a rambursat TVA în valoare totală de peste 4,572 milioane de lei. Suma include, în ordinea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...