Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru fotoliul de primar al Sloboziei...

Fosta-i lele cît ai fost
Sediul de campanie al ex-primarului Gabi Ionașcu este undeva în Ansamblul PECO, un fost sediu de firmă dezafectat... Pare atît de sărăcăcios că-ți vine să te scotocești prin buzunare și să lași cîțiva bănuți pe măsuța de cafea... Cîteva afișe, niște scaune de plastic salvate de la casat și un banner uriaș care îndeamnă la vot. Candidatul Ionașcu e «acasă», dar se grăbește să onoreze o emisiune TV. Ne ascultă o secundă, dă un ordin scurt și ne alegem cu două flayere. În primul, un Ionașcu independent pozează alături de o un cuplu cu un copil în brațe. E serios și pătruns de responsabilitatea care îi apasă pe umeri. Din flayer aflăm că Ionașcu este «primarul tău» și că trebuie să «continuăm împreună». Ne amintim de zecile de videoclipuri postate pe youtube sub titlul generic «apa lui Ionașcu». În pliant apa apare la capitolul «Am construit», alături de piețe, cartiere, de locuit, sistemul de canalizare din Bora și cei 100 mii de metri pătrați de parcări noi. Apa e importantă pentru Ionașcu. O regăsim și la capitolul de proiecte pe care le «continuăm împreună»... De altfel, ex-primarul Ionașcu e celebru pentru declarația prin care justifică dorința de a avea un nou mandat: «vreau să finalizez proiectele începute în mandatul meu» declara el la debutul campaniei. Printe proiecte se numără «finalizarea reabilitării sistemului de distribuție și modernizarea stației de tratare a apei». Dar și cele două grădinițe promise în 2008, și cele 75 de străzi promise în 2009, și zona de agrement de la Peri jurată în 2004. Impresia generală e aceea de campanie făcută pe genunchi, cu resurse puține și idei prăfuite, scoase de la naftalina campaniilor anterioare. Ca, de exemplu, aceea din sloganul «Eu fac administrație, ei fac politică!», lansată în campania din 2008. Dar cine își mai amintește astfel de amănunte?!

Campania matrioșkă
Sediul de campanie al candidatului API e lîngă CEC, într-o fostă bodegă urmărită de ghinionul lipsei de vad. Înăuntru au rămas neatinse canapelele, barul, televizorul și masa de biliard... Candidatul Teculescu nu e, iar materialele de campanie nu pot fi oferite fără știrea acestuia. La telefon, candidatul ne explică de ce: «Avem materiale de campanie personalizate pe fiecare cartier în parte. Noi nu tratăm doar problemele generale, ci și pe cele punctuale, din fiecare cartier. Avem chiar mesaje personalizate exclusiv pentru doamne, dar credem că nu e cazul dumneavoastră...» ne explică acesta telefonic. Ignorăm ironia și așteptăm regulamentar campaniile. După 10 minute, dintr-un turism parcat în fața sediului, ne sînt aduse vreo 5-6 pliante, format A4. Mesajul personalizat apare în pagina trei, după ce aflăm că printre prioritățile candidatului se numără apa potabilă, tînțarii, șobolanii și căpușele, dar și cîinii fără stăpîn, acoperișurile blocurilor sau spațiile pentru picnic. Ne atrage atenția unul dintre mesajele personalizate pentru secțiile 5 și 6. Nu ne putem abține să nu îl reproducem într-un pasaj: «Eu nu mă împiedic de obstacole în viață. Nu vă veți mai împiedica nici dumneavoastră de gropile din aleile și trotuarele (...)». Inspirată analogie, zău așa. Ca și mesajul general, de altfel, preluat dintr-unul la fel de bibilic, al lui Obama, spun cunoscătorii: «Voi sînteți ADEVĂRUL!Voi, cu tot ce simțiți, cu tot ce știți! FIȚI GLASUL MEU ȘI ROSTIȚI ADEVĂRUL!». No comment!

La nea Sandu-n poartă
Poarta sediului lui nea Sandu, candidatul USL, e peste drum de Azur, într-un fost aprozar pe vremea răposatului, cînd nea Sandu număra medaliile de aur ale lui Ceaușescu din holul Comitetului Județean de Partid, transformat și el acum în Consiliu Județean. Dar am divagat și nu-i frumos... În sediu, 4 huidume... Pardon, voluntari, ce ne privesc cu curiozitatea cu care privește graurul o omidă înainte s-o înghită. Nu par să mai fi văzut alegători interesați de mesajele electorale ale candidatului lor. Le primim însă repede și fără comentarii. Sînt pe hîrtie lucioasă și sînt multe. Le răsfoim cu interes. Candidatul Stoica e deștept, promite ceea ce Slobozia deja are. Mai puțin apă. Mesajele sînt vagi și lipsite de explicații. Candidatul USL va finaliza, va atrage, va moderniza...
Într-unul dintre flayere, alături de Stoica pozează încrezător și președintele Ciupercă. Tot el pare să ne ofere și 19 motive pentru a-l alege pe Stoica. Niciunul nu ne atrage! Mult mai ofertant este însă pliantul în care cei 24 de consilieri USL își justifică candidatura. O alegem pe cea a ex-consilierului Emil Constantinescu, dat afară din Consiliu după ce timp de 2 ani a încasat ilegal indemnizația, pentru că așa a vrut mușchiul lui: «Pentru o nouă imagine a orașului vom face ce trebuie, nu ce vrem!». Nu-i așa că sesizați autoironia?! Dar pe cea a huidumei sprijinită de ușă care ne-a mîriit peste umăr, la ieșire, amenințător: «Votați Alexandru Soica, nu-i așa!?».

Prostia nu doare PER-ul
În sediul PER înființat de Radu Paros la demisolul de lîngă parcul Ialomița e întuneric. Nu ne mirăm, e criză, iar PER-ul are bani puțini. În jurul mesei, vreo 7-8 statui umane ne privesc cu un aer glacial. Este evident că deranjăm, mama noastră de electorat impertinent care îndrăznește să violeze sfintele idealuri ecologice. Pe unul dintre ziduri, un dulap ticsit cu pliante, calendare și afișe. Nu primim însă nimic. Un fălcos așezat picior peste picior, metamorfozat ad-hoc în șef de campanie,  catadicsește să ne explice sfertodoct: «Nu se poate! Doar dacă vorbiți cu candidatul!». Plecăm înfrînți! Lîngă primul coș de gunoi, ne satisfacem curiozitatea. Mesajele electorale ale candidatului Paros nu mai încap, dau pe dinafară: «Verde pentru Paros! Stop corupției, stop risipei din bani publici, stop incompetenței!». Vorba lui De Gaulle: «Vast program!». Dar candidatului Paros nici nu-i trebuie altul. Tot orașul știe că a vîndut voturile electoratului propriu lui Alexandru Stoica, pentru un loc confortabil, de viceprimar. Promitem să revenim în 2020, cînd Paros va avea o șansă...

Vînătoarea de pitici electorali de grădină
Pentru că Slobozia mai are 4 candidați la funcția de primar ne-am hotărît să-i căutăm. Primul a fost candidatul PRM, Alexandru Constantin. La sediu, singurul care amintește că aici ființează un partid e Vadim care urlă dintr-un banner «Jos Mafia!». Înăuntru, singurul care ne-a putut oferi relații e șeful de filială, candidat și el la șefia Consiliului Județean. «Nu, nu avem pliante. Doar afișe! O să avem, probabil, dar mai tîrziu. Nu sînt bani!» ne răspunde laconic acesta. Despre candidatul pentru primărie nu mai întrebăm. Aveam să-l vedem cîteva zile mai tîrziu, la păcănele. Probabil fusese trimis de partid să facă bani pentru finanțarea campaniei. Am reușit în schimb să o contactăm pe Mihaela Loredana Mihăilă, singurul candidat-femeie al acestor alegeri locale. Pliantul ei este sărac în informații, sloganul «Împreună totul devine posibil!» prea vag, iar despre partidul care o propune, Partidul Socialist Român, nu scrie mai nimic. Doamna Mihăilă a fost însă drăguță și ne-a făcut hatîrul unei declarații pin telefon. «Nu sînt atît de naivă încît să nu înțeleg ce o să se întîmple. Vă spun însă că acesta e un început pentru partid și doar un început de carieră politică pentru mine...» susține ea.

1 Iunie 2012, 18:34 (29198 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Candidații Sloboziei la Alegerile din 2024
Războiul politic pentru Slobozia a început
Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016
4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Comentariile cititorilor:


doru clarvazatoru':
(8 Iunie 2012, 14:25)
Da' cine s-a vazut ca prefect, bre ,,tinerete fara batranete''? Asta ai uitat sa ne spui...o fi afaceristul marian balan-ex-psd, o fi alt mameluc de-al lui ciuperca-sms pierdut (i-a trimis un sms lui Victor Popa, in loc de victor ponta, sms in care cerea voie sa scoata oamenii la demonstratie spontana impotriva basescului si a lui boc, prin februarie 2012). Niste ramoliti psd-isti, niste netrebnici, n-au facut pentru Slobozia nici a 10-a parte din cate a facut Teculescu pentru Sfantu Gheorghe!
unu:
(8 Iunie 2012, 00:13)
Pentru Ovidiu. Urmaresc campaniile electorale din prima zi. Paros a inceput furtunos cu atacuri numai la adresa lui Ionascu. Ceilalti candidati nu au existat pana in ziua de joi, saptamana trecuta. Oare ce s-a intamplat ???   Pai sondajele efectuate de USL au aratat realitatea . Teculescu, care a dus o campanie civilizata, cu atacuri usoare la Ionascu , tot cu apa, a trecut pe locul doi , devansand marioneta Stoica. Daca ati fi urmarit afisajul ati fi observat ca joi a fost ziua in care USL s-a debarasat de Stoica, convinsi ca nu mai au nici o sansa la primarie si au inceput sa promoveze puternic partidul,sau alianta daca vrei, si pe babuinul sef Ciuperca. Pe motivul ca Stoica nu poate trage partidul dupa ei ,cum a facut Ionascu acum 4 ani, incearca acum sa promoveze partidul ca sa-l mai ridice pitun pe Stoica din c...t. E.... in acest moment  Parosu a inceput atacurile asupra lui Teculescu. A mai aruncat cate una despre Ionascu ,dar tinta lui principala a fost Tecu.    In data de 1 iunie Parosu s-a suparat frate tare rau pe USL ca nu au vrut sa-i aprobe amenajarea unui loc de joaca pentru copii in Piata Revolutiei. A dat el putin in USL dar a fost repede "motivat" sa se abtina .     In urma perindarilor lui Ciuperca prin judet , dar si in urma altui sondaj de opinie ,in care in mod neasteptat Doctorul Stoica, pentru care am toata stima, a crescut puternic , acesta ii comanda lui Paros " So pe el Bubico" si incepe parosul meu sa se i-a de PPDD si de Dl  Doctor Stoica. Scoate o prostie de ziar in care arunca zvonuri precum Ionascu este parasit de PPDD si sprijinul se indreapta catre USL. Cine dracu poate crede asa ceva ???. in perioada anterioara, am uitat sa semnalez, Ciupi si cu Doctorul Stoica au fost in direct la Antena Satelor. Vreau sa va spun ca Ciupi a luat boala de la maimuta Stoica si a dat-o rau de tot in balbaiala.Cu alte cuvinte , acest tanar ambitios l-a zdrobit pe batrana curva Ciuperca.    Astazi, in disperare
tinerete fara batranete:
(5 Iunie 2012, 17:23)
Repede va mai adaptati voi pedelistii. La hotii si mizerii nu va intrece nimeni! Daca ati schimbat portocaliul cu verdele credeti ca pacaliti poporul? Idealurile sa le infaptuiasca la el la SF Gheorghe, ca prefect nici nu s-a vazut!
xyz:
(5 Iunie 2012, 13:45)
Teculescu este un tinar pentru tineri.Voi tinerii nu trebuie sa aveti contact cu trecutul rosu al Sloboziei.Viitorul vostru va fi altul alaturi de un primar tinar,educat,cu multa experienta in administratie,apropiat de virsta voastra,cu aceleasi idealuri ca ale voastre.Va sfatuieste o persoana in virsta care s-a adaptat noului.
ovidiu:
(4 Iunie 2012, 22:19)
Nu exista moderator pe aceasta editie online? Nu de alta dar va pierdeti credibilitatea cu asemenea indivizi fara scoala, fara civilizatie si fara cultura care-si etaleaza frustrarile pe aici. Rusine! 
giac de la scularie lui ovidiu:
(4 Iunie 2012, 18:00)
cum, mah, ovi, mah..
de la reporterul ala de tara, frustrat si plin puroaie vrei tu mai multe informatii despre cum te va vinde paros? si daca da, in ce calitate le ceri, puisor?
ai tu un abonament la ziar... o sa protestezi in piata publica cind il vor inchide astia ai nostri, de la USL, cu tot cu reporterasul tau de cacat? sau te consideri legitimat de faptul ca stii sa silabisesti informatie locala in limba romana...
hai siktir, ba;i pune mina si informeaza/te singur... ca ziarul nu/i ma/ta, ca sa spuna adevarul... e un produs, ca salamul de soia pe care/l maninci si de la care/ti pute gura asa de tare...
si inca ceva, giga... ia/l pe paros si baga/ti/l in cur...
ovidiu:
(3 Iunie 2012, 21:01)
Umor de prost gust a autorului acestui articol.Fiacare candidat s-a prezentat cum a stiut(putut) mai bine. As dori detalii despre voturile pe care Paros le va ceda USL. Sau e alta intoxixcare de reporter de tara?
gion 0243:
(3 Iunie 2012, 13:37)
Rahat capitalist de manipulare acum toti se intrec sa ne rezolve toate necesitatile orasului dupa ce va fi ales va rezolva problemele celor care au sponsorizat campania si unde poate sa stringa si el ceva de zile negre ca nu se stie daca mai poate sa-i prosteasca si data viitoare Pe oricare l-am alege va servi interesul celor cu bani VOI MERGE LA VOT CIND VA PARTICIPA SI UN PARTID COMUNIST ATUNCI VA FI CU ADEVARAT CONCURENTA INTRE CEI BOGATI SI CEI SARACI ACUM TOT CE SE FACE EI bogati  DICTEAZA    PROSTIMEA DOAR CREAZA APARENTELE CA E CONCURENTA
dia:
(3 Iunie 2012, 08:53)
Guvernarea nenorocita PD a trezit cu o galeata cu apa rece JUSTITIA.Anchete si arestari rasunatoare la cel mai inalt nivel...rusine,rusine,rusine!Ce faci ,proasto,te-ai trezit?Ia mars la loc! Pe mine ma deranjeaza acest tam tam,eu vreau sa se fure ca pana acum vreo trei ani,in liniste,sa se distruga discret si sigur,nivelul de trai sa scada insuportabil,sa mai iau 10 credite cu buletinul si sa urmam toti sloganul viitorului presedinte al Romaniei "ma culc cand vreau,ma scol cand vreau!"USL ne asfalteaza drumul spre iad!!!!!

pedro slobozia:
(3 Iunie 2012, 07:54)
D-le Popa asta cu pleonasmu trebuie sa i-o spune-ti lui sefu d-v.cel mare [Ponta]caci in toate discursurile prioritatea nr.unu la el este cea zero,de dl.Istrate in cel mai rau caz te-ai luat caci spune adevarul care toti il stim dar nu pe toti ii afecteaza.
istrate:
(2 Iunie 2012, 23:05)
D-le Popa nu sunt nici ziarist, nici scriitor, mi-am expus pur si simplu niste pareri. A gresi e omeneste, a intelege este mai greu !
Alegatorul,:
(2 Iunie 2012, 20:42)
Daca ne ghidam dupa propaganda vizuala a candidatilor din judet , de departe cea mai numeroasa si sforaitoare este cea a U.S.L,  peste 90%, nu stiu de unde  au  cheltuit atatia  bani ?             Un lucru este cert ,,cel care vorbeste mult , face putin", Asa ca judecati si Dv. pe cine alegeti?
Cititor fidel :
(2 Iunie 2012, 17:54)
Felicitari pentru articol .
Popa:
(2 Iunie 2012, 15:24)
Domnule istrate(cu "i" mic pt ca asa v-ati prezentat), daca taceati, filozof ramaneati!Pentru cultura dv generala: "prioritate zero" este un pleonasm, unul din acelea pe care le inveti(sau cel putin ar fi trebuit sa le invatati) in gimnaziu.
istrate:
(2 Iunie 2012, 13:30)
Ma simt onorat ca nu apar in acest top, dar prioritatea zero a Sloboziei este crearea de noi locuri de munca. Aceasta nu apare pe oferta niciunui candidat enumerat mai sus. Fara un venit decent nu poti plati nici apa, nici ratele la banci sau alte obligatii care te pot lasa pe drumuri. 
Slobozia a fost transformata de catre clasa politica a ultimilor 20 de ani intr-un oras de bugetari, industria fiind distrusa sistematic si impartita baietilor destepti. La fiecare 4 ani toti acestia se mobilizeaza sa mentina la carma orasului aceiasi echipa de loseri care le reprezinta interesele incercand sa pacaleasca si sa momeasca electoratul. 
Singura solutie pentru a shimba ceva in orasul nostru este shimbarea actualei clase politice.



Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: I-au dat foc la mașină

Sîmbătă, 28 aprilie a.c., în jurul orei 14,00, pompierii slobozeni au acționat pentru lichidarea flăcărilor ce se manifestau la o autoutilitară ce aparține unei societăți comerciale, pe raza orașului Amara ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:35
(10659 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Accident cu intervenție SMURD

În urma unui accident rutier produs pe raza comunei Jilavele, un bărbat a rămas prins între fiarele contorsionate ale autotirului pe care îl conducea. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:34
(15303 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ograda și Fetești

Duminică, 29 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, locuința unui cetățean din comuna Ograda a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul a lăsat nesupravegheată o lumînare aprinsă în dormitorul locuinței ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:34
(12786 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 2 mai 2012, sînt disponibile 53 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:00
(10610 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a amenințat concubina cu un cuțit!

Duminică 29 aprilie a.c., în jurul orei 20,30, jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost sesizați de Dispeceratul unității despre faptul că la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 12:54
(8095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit o geantă într-o stație de autobuz

Luni, 30 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, un subofițer jandarm aflat în timpul liber a găsit în stația de transport în comun din zona «Elegant» o geantă. Jandarmul s-a deplasat la sediul unității unde ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 12:44
(6067 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a făcut cumpărăturile cu bani falși

În seara zilei de luni, 30 aprilie a.c., un bărbat a înșelat vigilența casierițelor unui supermarket din Slobozia, plătindu-și bunurile pe care le-a cumpărat cu bani falși. Este vorba despre o bancnotă ...[citește_toată_știrea]

1 Mai 2012, 09:24
(8034 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

30 Aprilie 2012, 17:14


Căzănești: Sancționat contravențional pentru apelarea nejustificată a numărului de urgență 112

Joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 21,30, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată prin apel de urgență 112 de către un tînăr, de 20 ani, care a anunțat faptul că i-a fost sustras portofelul în care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:20
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Hoți prinși în flagrant de un polițist aflat în timpul liber

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 43 ani, din comuna Platonești, sînt cercetați pentru comiterea infracțiunii de tentativă de furt calificat. Suspecții au fost depistați de un polițist care se ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:10
(9810 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila hoți


Două bancnote false de 100 lei, descoperite la Urziceni

Două bancnote false au fost descoperite la casieria unei fundații de întrajutorare și protecție socială. Joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 10,30, Poliția Urziceni a fost sesizată de către casiera unei ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:02
(8867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: A IX-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus»

Joi, 26 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni a organizat cea de-a IX-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus». ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:56
(8685 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Constănțean depistat fără permis, localnic beat la volan

În cursul zilei de joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 13,00, polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași, din Fetești, un autoturism condus de un constănțean de 34 ani. În urma verificărilor șoferului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:46
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Locală Slobozia i-a suspendat pe funcționarii cercetați penal

«Așa cum de altfel s-a prezentat deja în mass-media, doi funcționari publici din cadrul Poliției Locale Slobozia au fost implicați în fapte de natură infracțională, constatate de către DGA, în urma unui ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:41
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Bîrfe a fost actualizată

Nu ratați ultimele zvonuri... Nici nu știți ce pierdeți!

27 Aprilie 2012, 19:16


Alte 10 proiectile descoperite în Sudiți

După ce în urmă cu o săptămînă 9 elemente de muniție neexplodate au fost găsite pe raza localității Sudiți, alte 10 proiectile explozive de artilerie de diferite calibre au fost descoperite de către un ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2012, 10:56
(7900 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gigi Petre, numit prefect de ministrul Berca

Slobozia: Gigi Petre, numit prefect de ministrul Berca

Ministrul Administrației și Internelor, Gabriel Berca a venit miercuri, 25 aprilie a.c., la Slobozia pentru a-l învesti în funcția de prefect al județului Ialomița pe Gigi Petre, fost subprefect. Tot în ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:35
(9373 vizualizări - 6 comentarii)


«Biblionet» a ajuns la Movila

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează un nou serviciu Bibionet. De această dată, instituția invită persoanele interesate să asiste la deschiderea oficială la Biblioteca Comunală din Movila ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:34
(14298 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: Copii hoți prinși de polițiști

Polițiștii feteșteni au fost sesizați de către un bărbat de 59 ani, din București, despre faptul că persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței sale situată pe raza comunei Vlădeni mai multe obiecte ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:33
(9383 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt copil


Fetești: Băuți, la volan

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 24/25 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au oprit pentru control la Bordușani un autoturism condus de un bărbat de 44 ani. Șoferul, domiciliat în Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:32
(7874 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși pescuind ilegal

Doi bărbați de 48, respectiv 60 ani, ambii din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru pescuit ilegal și deținerea ilegală de scule de pescuit. Cei doi au fost prinși în flagrant de polițiști marți ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:31
(9078 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

24 Aprilie 2012, 19:31


Slobozia: 36 de angajatori la «Bursa generală a locurilor de muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 27 aprilie 2012, ora 9,00, «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura în Slobozia, la Clubul Tineretului ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:19
(12207 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 80000 de somații emise în 2011!

Într-un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița prezentat marți, 24 aprilie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, se arată că, în 2011, au fost emise peste 80000 de somații, pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:18
(6962 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Două femei au murit după ce au fost izbite de un vehicul pe trecerea de pietoni!

Două persoane și-au pierdut viața într-un tragic accident rutier petrecut luni, 23 aprilie a.c., în afara localității Sinești. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Brăila, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:10
(12575 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Cu sabia prin Broșteni

În noaptea de 23 spre 24 aprilie a.c., la Broșteni, un bărbat de 42 ani, din Ion Roată, care nu-și justifica prezența în zonă la momentul respectiv, a fost depistat de polițiști. În urma controlului corporal ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:07
(7040 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni sabie


Făcăeni: I-au furat motorina din rezervorul camionului

Un bărbat de 45 ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii reclamînd că i-a fost furată cantitatea de 420 litri motorină din rezervorul unui autotractor, staționat pe raza localității de domiciliu. Victima ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:06
(8322 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Femeie înecată în Ialomița, autoturism în flăcări la Amara, copil din Bărbulești mușcat de un cîine de față...

Sîmbătă, 21 aprilie a.c., pompierii ialomițeni au căutat trupul neînsuflețit al unei femei de 48 ani, din Ograda, care se presupune că s-a înecat în apele rîului Ialomița. Din păcate, potrivit pompierilor ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:31
(11588 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Hoț la 11 ani

Un copil de doar 11 ani este cercetat penal de polițiști după ce a furat din curtea unui consătean. În acest sens, Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 21 aprilie a.c., de către un bărbat de 86 ani ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:18
(16163 vizualizări - 0 comentarii)


Patron din București cu firmă la Făcăeni, cercetat pentru evaziune fiscală

Un bărbat de 45 ani, din București, administrator al unei societăți comerciale din Făcăeni este cercetat penal de către polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru evaziune fiscală. Individul este acuzat ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:13
(8970 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...