Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Un om, o filială de partid, un județ

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Vremea marilor tunuri a trecut demult. La ședința cu primarii din subordine de săptămîna trecută, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, a avertizat că resursele bugetare sînt pe cale de dispariție. În aceste condiții, firmele de casă ale PSD Ialomița sînt nevoite să se hrănească cu firimituri pentru a supraviețui... Unul dintre specialiștii acestui tip de subzistență se numește Ștefan Bălan. Iar prietenii care l-au ajutat să se conecteze la bugetul administrațiilor locale și instituțiilor publice din Ialomița se numesc Ștefan Mușoiu și Marin Constantin.

Fiecare căpușă de partid își are istoria ei...
Ștefan Bălan s-a născut din neantul alegerilor locale din 2012. Adus în partid de Ionuț Popescu, acum revenit director la ANIF, el a știut să se facă indispensabil echipelor de desant electoral din zona Urziceni în calitate de sponsor neoficial. Pentru serviciile aduse, Ștefan Bălan a primit... Potrivit perceptului biblic «Cere și ți se va da!», el a cerut ca firmele sale, Romserv IT SRL, înființată împreună cu soția într-un apartament de la MB-uri și Romoffice SRL, deschisă undeva pe Matei Basarab, să primească contracte. Și contractele au venit. Potrivit informațiilor noastre, în jur de 15 instituții publice și cam tot atîtea administrații locale din mediul rural au schimbat la comandă furnizorii pentru a face loc lui Ștefan Bălan. Și uite așa, Romserv IT SRL, specializată în repararea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații și  Romoffice SRL, furnizoare de tipizate și consumabile au ajuns să «împărățească» lumea...

Dacă-i ordin, zicem că ne place
Vă rugăm să nu ne înțelegeți greșit. Contractele încheiate de Ștefan Bălan sînt unele de bun-simț. Iar instituțiiile, fie că se numesc Spitalul Județean de Urgență Slobozia, fie că se numesc Inspectoratul Teritorial de Muncă, fie că Direcția Agricolă Județeană Ialomița, etc. recunosc la unison același lucru. «Contractul este, probabil, cel mai mic de pe piață... Cred că undeva la 4000 de lei pentru cele 300 de calculatoare pe care le avem... Nu știu exact cum a ajuns firma la noi, dar pot să vă spun, cu siguranță, că valoarea contractului este mai mică decît la furnizorul precedent...» ne-a declarat Adrian Berbece, directorul economic al Spitalului Județean. Și-atunci, unde e problema?, poate veți întreba. Ei bine, problemele sînt mai multe. După aproape 6 luni de contract, angajații instituțiilor publice care ar trebui să beneficieze de serviciile contractate, spun că văd reprezentanții firmei doar o dată pe lună, la facturare. Și că, de exemplu, licențele pentru antivirus au expirat demult, iar acum datele sînt la mila Domnului și a site-urilor pentru adulți...

Prietenul la nevoie se (re)cunoaște
Inutil să precizăm că niciunul dintre primarii chestionați de noi nu a acceptat să facă declarații publice. Nici n-ar putea, de altfel, pentru că Ștefan Bălan e om cu funcție în filiala municipală a PSD și are prieteni sus-puși. După cum puteți vedea în fotografia alăturată (furnizată chiar de către Ștefan cu ajutorul neprețuit al lui Mark Zuckerberg), printre prietenii acestuia se numără vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu și subprefectul aceluiași județ, Marin Constantin. Primul, spun martorii oculari, a sunat harnic din primărie în primărie pentru a-i încropi lui Ștefan Bălan un portofoliu de contracte la prețuri mici, dar fără responsabilități. Cel de-al doilea a sunat amenințător din instituție în instituție și a speriat directorii mai slabi de înger. Cum s-a întîmplat, bunăoară, la Direcția Agricolă Județeană, unde actualul director ne-a declarat. «Nu sînt eu vinovat... Am găsit contractul semnat! Tot ce pot să vă spun este că aici, în biroul directorului, nu am avut niciodată internet!» ne-a declarat senin Iulian Bucur, proaspăt numit în funcție. Cît despre Ștefan Bălan, că poate sînteți curioși să știți dacă poate vorbi în nume propriu, acesta ne-a spus cîteva cuvinte. «Nu știu despre ce vorbiți. Nu am nicio problemă. Știți ceva!? Vă sun eu mai tîrziu pentru declarații...» ne-a expediat acesta, refuzînd ulterior orice contact.

6 Iunie 2013, 18:46 (11321 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă
«Cei 7 fantastici» ai politicii locale
Parchetul de pe lîngă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină
Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

Comentariile cititorilor:


contracte spital:
(5 Aprilie 2014, 14:49)
contracte romoffice SJU Slobozia 2012 77078,92 lei pentru 10 luni = 7.707 lei lunar 2013 32000 lei pentru 8 luni = 3.200 lei lunar Domnule Berbece, cat e halatuuuu? sursa http://www.spitalslobozia.ro/Contracte%20Achizitii%204.2.html cine e aiurea?
Gigi:
(9 Iunie 2013, 19:52)
Sunteti batuti de-a-binelea in cap ,postati comentarii aiurea. Foarte bine ca are contracte;omul lucreaza cu un pret accesibil tuturor.Daca platea o firma cu preturi mari sare-ati de c...r in sus ca e vre-o manevra politica.Daca are preturi mici ii zice-ti ""capusa"" cine naiba sa va mai inteleaga !! Articol-u e ok mici greseli de ortografie,de se mai grabeste omu. Felicitari ziarului Independent ca ne tine la curent cu stirile din judet.Apropoo de comuna Perieti ce se mai aude baieti?? Comuna Perieti a devenit interesanta pentru multi din Ialomita.Asteptam stiri de la voii.
Xenopol:
(9 Iunie 2013, 19:24)
Mai infieratule, tu nu stii de unde vine cultura si numele de xenia!? Din filmele alea cu prosti!!
siderat:
(8 Iunie 2013, 10:21)
siderat si de tine xenia,care ai fost crescuta in medii elevate si nu suporti greseli de ortografie,ce snobi putem fi ! citeste dr....cu  ce scrie acolo si lasa gargara .Cu snobii si gargaragii am ajuns unde am ajuns
rautate:
(7 Iunie 2013, 14:21)
Intr-adevar problema e reporterului care a scris articolul. Baiatul asta e asa de bun si de ascultator incat face tot ce-i spun amicii lui alaturi de care s-a pozat. Domnii respectivi, la randul lor, sunt niste oameni de toata insprava. ANI stieeeeeee !!!
Siderată:
(7 Iunie 2013, 13:20)
Ce nume românesc: XENIA... E de la vreo sectă! Oricum, e exotic, dar nu te poți c...în gusturile oamenilor!
unu mai batrin:
(7 Iunie 2013, 11:53)
nu exista pesedist fara de pacat... e drept ca si astia de la ziar sunt negii in ceru gurii... dar ce scurmă ei e doar ce se vede, ba.... ps. si una doar pentru sideratul ala... baaaaaaaaa, maninci cacao, cu stefan al tau cu tot! te cunosc si il cunosc... sunteți niște virguel mici și negre.... niste muște care bazaie deasupra rahatului. macar taci, daca nu esti in stare sa nu furi... ca cinstiti nu suntem niciunul!
xenia:
(7 Iunie 2013, 09:14)
Siderat !Tu ai siderat lumea cu greselile tale de ortografie.Invata corect lb.romana si apoi sa-ti dai cu parerea.
gogu:
(7 Iunie 2013, 08:34)
asta ne strica pe noi...capusele astea......
siderat:
(6 Iunie 2013, 23:15)
Nu mai fiti asa carcotasi domnilor ! baiatul este super ok ,sa vorbiti de el asa sunteti ori Invidiosi sau aveti interese .Stefan este un baiat deosebit si daca este fotografiat cu cei doi domni nu cred ca este o problema Daca si Stefan va strica ploile inseamna ca am ajuns rau in acest judet. Informativa mai bine!
MAT:
(6 Iunie 2013, 21:20)
statul da faliment in maxim 3 luni,toate capusele astea  vor muri.