Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

După încă un an de guvernare

Breviarul investițiior administrative din 2013

Deunăzi, senatorul invizibil (Ion Toma) al Ialomiței declara public că nu mai poate minți electoratul cu promisiuni. În județ însă, părerile oficialilor sînt împărțite. După încă un an de guvernare, oficialii județeni și primarii comunelor din Ialomița pendulează între sinceritatea dezarmantă și minciuna prost meșteșugită. Una peste alta, a mai trecut un an. Un an în care, inevitabil, au existat și realizări, dar și eșecuri. Facem astăzi o trecere în revistă a stării de spirit a oficialilor locali în fața a două întrebări capitale: Ce ați făcut pentru electorat în 2013? Care este cea mai mare nerealizare a acestui an?

La județ, liniște și pace socială
Prima instituție a Ialomiței, Consiliul Județean, se laudă anul acesta că a asigurat un ritm susținut al investițiilor multianuale în reabilitarea infrastructurii rutiere a județului. Teoretic, este vorba despre modernizarea DJ201 Buești-Albești (suma alocată anul acesta-2,1 milioane de lei) și modernizarea DJ 201-tronson Mărculești-Sudiți-Săveni (suma alocată anul acesta-2,1 milioane de lei). Numai că, la fața locului, aceste investiții rămîn și acum nefinalizate, că doar de-asta se numesc «multianuale». În aceste condiții, singura investiție certă a Consiliului Județean Ialomița rămîne parcul fotovoltaic de la Giurgeni. Însă și aici există oarecare rezerve. «Investiția a fost finalizată, dar parcul nu furnizează energie în sistemul național» a precizat pentru Independent vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. La capitolul «nerealizări», același oficial a menționat blocarea proiectului prin care instituția își propunea să acceseze fonduri europene pentru construcția a 6 porturi pe Dunăre. «Nu am renunțat la acest proiect. Deocamdată, însă, el a fost respins. Căutăm în continuare noi oportunități de finanțare a lui...» a precizat sec Ștefan Mușoiu. Motivul pentru care cele 6 porturi la Dunăre nu vor fi realizate, probabil, niciodată, l-a precizat luna trecută președintele Consiliului Județean Ialomița. După primele expertize efectuate, a spus acesta, s-a constatat că locațiile alese, respectiv comunele ialomițene situate de-a lungul Dunării, se află în zone inundabile...

Investițiile păguboase de la orașe
Pentru că orașele sînt 7 iar spațiul editorial limitat, vom lua în calcul doar 3 locații, respectiv Slobozia, Urziceni și Țăndărei. La Slobozia, cea mai mare realizare vizibilă o reprezintă Piața Unirii. Finalizată în numai 2 luni, cu un efort bugetar de 500 mii de lei, investiția constă într-o arteră de circulație cu 4 benzi, lungă de vreo 200 de metri, pe care urmează să defileze de 1 Decembrie militarii și jandarmii. La capitolul nerealizări însă, Primăria Slobozia este obligată să recunoască eșecul investiției în potabilizarea sursei de apă a orașului. Deși apa a fost declarată «potabilă», slobozenii continuă să o cumpere de la market sau să o aducă, în bidoane, de prin localitățile din jurul Sloboziei. Mai norocos, orașul Urziceni se confruntă doar cu eșecul «guvernării Sava» și lipsa cronică a locurilor de muncă. După încă un an sub tutela aceluiași primar, orașul se poate lăuda acum cu un ștrand municipal cu 3 bazine, a cărui valoare a depășit 2 milioane de lei. Nici anul 2014 nu aduce vești mai bune... Potrivit informațiilor oficiale, la programul multianual de reabilitare a rețelei de canalizare, Primăria Urziceni intenționează să continue investițiile în infrastructura rutieră «de peste linii», în zona industrială a orașului. Valoarea estimată a acestei investiții se ridică la 14 milioane de lei, însă este puțin probabil ca banii să fie suficienți pentru finalizarea lucrărilor. Ultimul oraș ales pentru a ilustra starea de spirit a autorităților locale e orașul Țăndărei. «În momentul de față am reușit să reabilităm 7 străzi din cele aproximativ 60 incluse în proiectul de refacere a rețelei de canalizare a orașului. Ceea ce am promis și n-am reușit să realizăm este extinderea Secției Psihiatrie a Spitalului Orășenesc, precum și extinderea și reablilitarea sălii consiliului local. De asemenea, avem în vedere atragerea unui investitor care să construiască la Țăndărei o centrală de regenerare-biomasă...» ne-a declarat senin primarul Cristina Roman, din mijlocul unui oraș care arată ca după bombardamentele de la Ploiești din ’44.

Cu zahărelu’ prin comunitățile rurale
Dacă în cazul orașelor niciuna dintre investiții nu a generat locuri de muncă sau interes pentru potențialii investitori, în cazul comunităților rurale situația e infinit mai dramatică. La Adîncata,în marginea județului, acolo unde primarul Gheorghe Marin anunța la începutul anului că se va construi un circuit de Formula 1 pentru motociclete, acum bate vîntul. «Proiecte sînt multe, dar așteaptă la naftalină... Acum înțelegeți de ce mă laud peste tot că la Adîncata totul este „ok“... Singurul lucru pe care îl facem este să tundem trandafirii din curtea școlii. N-avem bani nici pentru profesorii care vin la școală, așa că nu mă mir de ce vin două ore în cancelarie, apoi pleacă acasă!» declară acum primarul Marin Gheorghe. La fel stau lucrurile și la Cosîmbești, o comunitate mică, aproape de Slobozia. «Prioritatea noastră pentru anul 2013 a fost plata tuturor arieratelor. Încă din 2008 tragem de pe urma datoriilor la proiectul cu apa... Pentru 2014 vrem să vedem care sînt liniile europene de finanțare și să vedem cum ne-am putea încadra ca să atragem bani pentru asfaltarea tuturor drumurilor din localitate. Această investiție nu se poate face „doar cu bani de la bugetul local“» spune cu glas stins Bogdan Popescu... Veteran al promisiunilor electorale, Dinu Valere, primarul comunei Giurgeni, nu se pierde cu firea: «Noi am avut doar o investiție pe bani europeni, pe care am realizat-o în proporție de 98%. Este vorba despre rețeaua de canalizare, refacerea a doi kilometri de drum și reabilitarea căminului cultural. Pe viitor ne dorim să creăm multe locuri de muncă pentru localnicii din Giurgeni și să dezvoltăm turismul în zonă...». Iar pentru ca tabloul declarațiilor administrative să fie complet, am preluat și declarația viceprimarului comunei Valea Măcrișului, comuna care de vreo 4 ani se chinuie să construiască un grup sanitar în curtea școlii: «La capitolul „realizări“ eu aș pune recepția drumului de la Grindași. În sfîrșit, a fost finalizat și recepționat! Că s-o strica iar, e altă poveste, dar acum e al nostru! La capitolul „nerealizări“, rămîne grupul ăla sanitar... Știți, e foarte ușor să ne acuze cineva că, după ce s-au cheltuit vreo 4 miliarde, copiii tot nu au unde merge... Dar așa e cînd nu e investiția ta proprie și te scarpini cu mîna altuia. Dacă o facem noi, vine Curtea de Conturi și ne întreabă de unde sînt banii. Dacă nu o facem, spuneți dumneavoastră că nu sîntem în stare să administrăm... Cum o dai, tot rău pici!» ne explică viceprimarul comunei, Vasile Eugen.

Investițiile GAL, floarea cu care nu se face primăvară Dincolo de lipsa de orizont a puținelor investiții ori de promisiunille care nu se îndeplinesc niciodată, în Ialomița există și speranța într-un altfel de viitor. Ea vine dinspre cele trei Grupuri de Acțiune Locală de pe teritoriul județului, entități care au reușit anul acesta să acceseze circa 8 milioane de euro pentru finanțarea unor proiecte de interes public pentru aproape toate localitățile județului. La acest moment, 8 dintre aceste localități, respectiv Făcăeni, Stelnica, Giurgeni, Bordușani, Mihail Kogălniceanu, Movila, Săveni și Platonești știu că vor beneficia în cursul anului 2014 de sume de pînă la 100 mii de euro pentru asfaltarea unor tronsoane de drum comunal. Alte 20 de localități au proiecte similare aflate în diferite faze de derulare. La Ciulnița, de exemplu, primarul Stelică Gheorghe a reușit să obțină circa 75 mii de euro pentru extinderea rețelei de joasă tensiune în zona gării din satul Ciulnița. Un alt proiect interesant, în valoare de peste 170 mii de euro, îl reprezintă proiectul avansat de comuna Colelia pentru înființarea și dotarea serviciului de salubritate local. Deși par soluții punctuale la problemele locale, aceste investiții derulate în cadrul GAL ar putea reprezenta, într-un viitor apropiat, o alternativă reală la soluțiile perdante ale autorităților județene. Deși e prea devreme pentru a trage concluzii sau a cuantifica efectele pozitive ale investițiilor derulate prin GAL, este posibil ca în viitorul ciclu programatic european, respectiv 2014-2020, administrațiile locale să reușească să funcționeze ca un tot unitar, ca un organism viu, capabil să decidă întîi în favoarea contribuabilor. Rămîne însă de văzut... Pentru că, după cum spune o butadă celebră, drumul spre iadul administrațiilor locale e pavat cu bune intenții!

3 Decembrie 2013, 15:55 (3823 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc
Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița
Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3339 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(450 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(510 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(510 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1402 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1173 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(635 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1140 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1237 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1182 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1627 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2510 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1414 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1463 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2119 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11539 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...