Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început concedierea angajaților PFA!

Primele efecte ale controlului ministerial la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

A început concedierea angajaților PFA!

În urmă cu aproximativ 2 săptămîni, Corpul de Control al Ministerului Sănătății a întreprins un audit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Vizată a fost activitatea unității medicale din ultimii 3 ani. Concluziile oficialilor din Ministerul Sănătății nu au fost făcute publice, însă această acțiune începe să producă efecte. Vizat de Corpul de Control, juristului Vasile Zamfir i s-au cerut note explicative cu privire la cele 103 procese în care unitatea sanitară a fost implicată în perioada 2011-2013 și pe care s-ar părea că le-ar fi pierdut... Mai mult, Spitalul Slobozia a concediat primii 5 angajați în sistem PFA!

Controlul care a tulburat apele
Corpul de control al Ministerului Sănătății a verificat, timp de aproximativ 5 zile, întreaga activitate pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia a întreprins-o în perioada 2011-2013. Comisia de control a fost interesată de modul în care au fost cheltuiți de către Serviciul Achiziții Publice al spitalului banii proveniți de la Ministerul Sănătății, precum și felul în care și-a desfășurat  activitatea Serviciul Juridic, condus de juristul Vasile Zamfir. Corpul de Control al ministrului Eugen Nicolăescu a devenit interesat de activitatea compartimentului condus de juristul Zamfir după ce la Ministerul Sănătății au ajuns informații cu privire la faptul că Spitalul Slobozia a pierdut toate litigiile în care a fost implicat, în perioada de timp pe care se întinde respectivul control. Concret, este vorba despre un număr de 103 acțiuni în instanță în care Vasile Zamfir a reprezentat unitatea medicală. Surse din administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat pentru Independent faptul că juristului Zamfir i s-au cerut note explicative amănunțite cu privire la aceste procese. Deși actuala conducere nu a comentat aceste aspecte, un punct de vedere cu privire la posibilele procese pierdute ale juristului Zamfir vin din partea fostului director al Spitalului Slobozia. Vizat la rîndul său de controlul Ministerului Sănătății, medicul Vasile Olaru a declarat: «În procesele la care faceți referire, Spitalul Slobozia a fost parte civilă. Este vorba despre cauze în care au apărut pacienți cu vătămări corporale ca urmare a accidentelor rutiere...».

5 angajați PFA, concediați!
Un alt aspect constatat de Corpul de Control al Ministerului Sănătății în urma auditului efectuat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-au reprezentat angajările în sistem PFA. Comisia de control a constatat faptul că un număr de 87 de persoane au fost angajate prin contracte de prestări servicii. Este vorba atît despre cadre medicale, cît și despre personal TESA. Sistemului PFA, Spitalul Slobozia îi acorda suma de 200000 de lei lunar! Considerată o abatere gravă, comisia de control a solicitat oficialilor unității medicale să rezolve această problemă. Astfel, primii 5 angajați pe bază de contract de prestări servicii au fost concediați marți, 4 februarie 2014. «Au fost reziliate 5 contracte. În mare parte, este vorba despre personal TESA!» a confirmat pentru Independent, Adrian Berbece, directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

11 Februarie 2014, 15:15 (35901 vizualizări - 72 comentarii)

Citiți și:
Scrisoare deschisă pentru ialomițeni
La masă cu directorul Spitalului Județean...
Plîngeri penale ÎMPOTRIVA Spitalului Slobozia

Comentariile cititorilor:


Concurs:
(20 Februarie 2014, 11:08)
Spitalul întrece Școala în mizerie...toate mizeriile!
Jurista:
(20 Februarie 2014, 09:22)
Dar de familia Baciu nu spune nimeni nimic ce preturi le solicita pacientilor in special doamna Baciu, care este o foarte buna "NEGUSTOREASA"??? Bineinteles prosti suntem noi oamenii de rand care acceptam tarifele exuberante solicitate de acestia....
piu :
(19 Februarie 2014, 17:35)
ba berbece IESI ACASA 
Georgi:
(18 Februarie 2014, 19:55)
D-nule Berbece daca tot zici ca faci dreptate atunci sa fie facuta corect. De ce uni pleaca acasa si alti raman in continuare? De ce nu sunteti corect cu toata lumea care a fost angajata in aceasta unitate? De ce doamnele de la birou raman in continuare si sunt la pensie de 4 ani? cand se v-a lua o hotarare cu aceste persoane?  Asteptam raspunsurile d-stra cat mai curand . Multumim!
Jianu N.:
(18 Februarie 2014, 15:43)
Sunt din afară; am și eu o întrebare pentru cei mai buni oameni ai acestui ,,spital": cum deosebiți angajații care au intrat pe bani de ceilalți, că, profesional, TOȚI sunt de-alde nisNAE?!? Când zici unui specialist că ai fost să te cauți și in Slobozia, se miră că mai trăiești!
Flori:
(18 Februarie 2014, 13:35)
NAE FLORENTINA l-a slugărit pe directorul Olaru Vasile, in patru labe! Acum ce credeți că face, la micimea ei caracterială? Îl călărește, pardon, slugărește pe ăstălalt...mâine, altul la rând! Și Dama Bună "la toți" linge și prosperă!
ANDRA:
(18 Februarie 2014, 11:16)
pina acum dna NAE il slugarea suflet si mai ales trup pe olaru,acum e fan berbece.cine stie ce mai face pentru a fi in continuare in functie...
ana:
(18 Februarie 2014, 11:11)
pina acum nu a plecat nimeni din cei cu prestari,pt ca atunci cind au fost angajati d nul Berbece si-a luat si el partea ca doar era director economic.Acum face pe corectul!DOMNULE CIUPERCA ADUCETI UN DOCTOR CAPABIL PENTRU ACEASTA FUNCTIE!PE VREMEA DR PIRGA TAOTE MERGEAU BINE,DINSUL NU A ORGANIZAT CONCURSURI,NU LUA SPAGI...
Pompier:
(18 Februarie 2014, 09:55)
Da nae, NAE ce mai face? Vedeta, doamna de fier ruginit!
Ion:
(18 Februarie 2014, 09:35)
S-au finalizat concedierile proștilor?!
ei:
(18 Februarie 2014, 09:26)
Nu va cere nimeni banii inapoi pentru ca i-au recuperat prin spagi prin salarii nemeritate.
Clisma:
(18 Februarie 2014, 07:42)
O reevaluare periodică este necesară și la profesori! Cine s-o facă?! Alți profesori garantat mai competenți! De unde îi luăm? De pe aceste meleaguri, exclus! Cei de SUS sunt, deseori, mult sub incompetența celor de JOS...nu vă bateți capul! Oricum, vine Apocalipsa!
Georgel:
(17 Februarie 2014, 22:57)
O examinare a tuturor angajatilor este necesara! Anuala! Omul potrivit la locul potrivit! Jos pilele, relatiile si cunostintele. Sus competenta si concurenta!
catatean:
(17 Februarie 2014, 17:29)
Mai bine se face< curat >prin birouri ca si acum mai sunt angajati cu prestari servicii sau pensionari . cand sa ne asteptam noi cei tineri sa se libereze locurile ocupate de pensionari care sunt de 4-5 ani tinuti in activitate si iau si pensie ? aici sunt locurile unde ar trebui angajati tinerii !
ION:
(17 Februarie 2014, 16:46)
DOMNULE DIRECTOR CIT IL MAI TINE-TI PE CARAULANI UN ELECTRICIAN LA TESA CARE NU FACE NIMIC?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(215 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Iunie 2026, 17:35


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1015 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(554 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(762 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(399 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(726 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(500 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(809 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(750 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1152 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(729 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1044 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(1684 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(961 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1081 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3236 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1710 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11483 vizualizări - 0 comentarii)


854 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în primele 4 luni ale anului 2026

În primele 4 luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 854 persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 13:20
(1520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, preoții Cercului Pastoral Nr.1 s-au întrunit în rugăciune la Parohia «Sf. Ev. Matei» ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 11:05
(1698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026 din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverințe pentru fermierii crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare în cadrul intervențiilor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 10:15
(1141 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a organizat tradiționalele sesiuni de informare din cadrul Programului «Tinerii și Hristos» în liceele din Urziceni. Conținutul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2026, 10:40
(1636 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale soldate cu amenzi de 316,8 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a continuat acțiunile de verificare a operatorilor din domeniul alimentar, unul dintre obiectivele acestor acțiuni fiind analiza ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 16:05
(1025 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Substanțe interzise ascunse în șosete

Vineri, 22 mai a.c., în jurul orelor 22,00, la Slobozia, pe timpul executării unei misiuni de patrulare, jandarmii ialomițeni au observat un grup format din patru tineri care manifestau un comportament ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 15:05
(874 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în comuna Dridu!

Joi, 28 mai 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor destinate înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 09:25
(587 vizualizări - 0 comentarii)


APIA își va desfășura activitatea și în zilele de sâmbătă, 23 și 30 mai 2026!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii că, în contextul apropierii termenului-limită de depunere a Cererilor de Plată aferente Campaniei 2026 și al derulării ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2026, 14:50
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Arestat pentru «trafic de droguri de mare risc»

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2026, 14:30
(2071 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...