Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: 134 de percheziții, 42 de suspecți ridicați pentru audieri. Evaziune și spălare de bani de 2,5 milioane de euro!

Ialomița: 134 de percheziții, 42 de suspecți ridicați pentru audieri. Evaziune și spălare de bani de 2,5 milioane de euro!

Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate și procurorii DIICOT au efectuat 134 de percheziții la locuințele mai multor persoane și sediile unor societăți comerciale, aparținînd membrilor unei grupări infracționale, bănuite că ar fi creat un prejudiciu de aproape 2,5 milioane de euro, prin evaziune fiscală și spălare de bani. Polițiștii din cadrul Direcției de Combatere a Criminalității Organizate și brigăzilor de combatere a criminalității organizate București, Galați, Ploiești, Brașov, Constanța, Suceava, Timișoara, precum și serviciilor de combatere a criminalității organizate Ialomița, Ilfov, Teleorman, Tulcea, Gorj, Satu-Mare, Olt și Sibiu, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au efectuat miercuri, 5 martie a.c., 134 percheziții domiciliare, pentru destructurarea unui grup infracțional organizat, specializat în evaziune fiscală și spălare a banilor. Din investigații a rezultat faptul că, în perioada 2010 - 2011, membrii grupării ar fi evidențiat, în actele contabile ale mai multor societăți comerciale, cheltuieli fictive. Scopul acestora era de a diminua baze de impozitare și a TVA de plată. De asemenea, aceștia ar fi efectuat transferuri succesive ale sumelor de bani ce ar fi reprezentat contravaloarea operațiunilor nereale evidențiate, în scopul ascunderii originii lor ilicite. În circuitul fraudulos erau implicate societăți comerciale de tip «fantomă». Sumele de bani vehiculate în conturile societăților utilizate pentru a crea o aparență de veridicitate relațiilor comerciale declarate erau în final fie retrase în numerar, fie virate în conturile membrilor grupului infracțional. Valoarea prejudiciului estimat depășește 2,5 milioane de euro. La sediul DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au fost aduse 42 de persoane, pentru audieri. La activități au participat și jandarmi.

UPDATE Audieri ținute la secret La finalizarea perchezițiilor domiciliare, cei 42 de suspecți au fost aduși pentru audieri la sediul Biroului Teritorial al DIICOT Slobozia. Ancheta a fost condusă de procurorul Dan Popa, venit la DIICOT în urmă cu mai bine de un an, de la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Zona din jurul instituției a fost flancată de jandarmi, iar suspecții bine păziți. Sub protecția anonimatului, un tînăr de 30 de ani, din București, aflat la rîndul său pe lista persoanelor bănuite de comiterea infracțiunilor economice, a declarat reporterilor Independent faptul că nu știe pentru ce a fost adus la Slobozia. «N-am făcut nimic ilegal, ne-am chinuit și noi să trăim. Sînt de la 6 dimineața aici la dumneavoastră și mi-e foame...». La fel de discreți au fost și avocații suspecților, cei mai mulți proveniți din cadrul Baroului Ialomița. «Nu știm ce să vă spunem, întrebați organele de anchetă...» au declarat apărătorii suspecților. Să completăm că obiectul de activitate al firmelor-fantomă prin intermediul cărora s-a creat imensul prejudiciu viza comercializarea de materiale de construcții sau prestarea de servicii de tip curățătorie...

5 Martie 2014, 15:40 (9474 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați
Minor de 7 ani, filmat și obligat să se masturbeze
Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul
Urziceni: Rețea specializată în furt de combustibil, anihilată de procurorii DIICOT Slobozia

Comentariile cititorilor:


daniel:
(9 Martie 2014, 05:46)
Cine sunt evazionistii din Ialomita?
dottore:
(8 Martie 2014, 21:56)
@ oare care...crezi ca toata lumea e cu capu ca tine ca sa aiba curiozitati din astea? zi mersi ca cineva isi face treaba intr-un fel sau altu...si da, daca vrei sa stii prietenii tai sigur erau printre ei !!!
oare care?:
(8 Martie 2014, 20:05)
1300 de vizualizări si nu intreaba nimeni cine sunt evazioniștii... Avem asa multi in judet??? N-as crede...