Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Lecția de îndreptat oase

Lecția de îndreptat oase

Liceul «Mihai Eminescu» din Slobozia s-a hotărît să lupte împotriva scoliozei, cifozei și bolilor de oase pe care elevii le dezvoltă în mediul școlar. Luni, 24 martie 2014, în sala de sport a acestei unități școlare a debutat un proiect-pilot prin care se încearcă depistarea elevilor cu disfuncții ale coloanei vertebrale. Inițiativa a fost posibilă cu ajutorul terapeutului Ionel Neagu, specializat în terapia Yumeiho. Potrivit oficialilor instituției, peste 50% dintre elevi suferă de probleme ale coloanei vertebrale, nedepistate pînă în prezent...

Un proiect unic în județ
Luni, 24 martie 2014, în sala de sport a Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, peste 100 de elevi și adulți au participat la lansarea unui proiect-pilot unic în județ. Concret, oficialii instituției își propun să depisteze elevii care suferă de disfuncții ale coloanei vertebrale și să le ofere acestora o formă de terapie alternativă. Inițiativa a fost posibilă grație preocupării pe care unul dintre profesorii de sport ai liceului, Liviu Neagu, o are pentru identificarea și tratarea acestui tip de probleme: «Ni se pare una dintre cele mai importante acțiuni pe care le facem în ceea ce privește educația-fizică și sănătatea copiilor. Uităm că dincolo de obiective educaționale, cel mai important lucru rămîne sănătatea copiilor. Astăzi ne ocupăm de acest lucru și tragem un semnal de alarmă pentru profesori, părinți și, mai ales, copii. Eu am un master în kinetoterapie și urmăresc constant aceste lucruri. Sînt foarte mulți copii cu probleme... În opinia mea, procentul este undeva între 50 și 80 la sută... Unele dintre aceste probleme sînt depistate, altele nu, iar altele nu sînt atît de grave încît să fie vizibile. Dar toate trebuie tratate și de aceea ne aflăm azi aici, pentru a le identifica și trata!». Ședința de depistare a problemelor coloanei vertebrale cu care se confruntă elevii a fost susținută de către terapeutul Ionel Neagu, specializat în terapie Yumeiho. El a consultat 32 de elevi din două dintre clasele liceului și, în cazul a 18 dintre ei, a identificat posibile disfuncții ale coloanei vertebrale.  Directorul liceului, Daniel Androne, crede că acest studiu ar putea fi extins în toate școlile din județ: «Am îmbrățișat ideea domnului profesor de sport și împreună am pus la cale acest proiect care sperăm să fie extins în tot municipiul. Este un cîștig pentru noi și, categoric, un cîștig pentru elevii care, din cauza activităților sedentare, dezvoltă aceste disfuncționalități ale coloanei vertebrale!».

Yumeiho pentru elevi
În urma acestei prime ședințe de depistare a disfuncțiilor coloanei vertebrale la nivelul elevilor, terapeutul Yumeiho Ionel Neagu a apreciat că nu toate problemele identificate sînt grave și a susținut ideea generalizării acestui tip de ședințe în toate școlile județului: «Mulți văd această terapie ca pe una pentru oameni bolnavi. Nu e așa! Elevii pot beneficia și ei de această terapie care constă, pe lîngă ședințele pe care le fac eu, în programe de exerciții fizice personalizate, care permit o recuperare rapidă. De aceea, vom realiza acest studiu pe parcursul următorilor 2 ani, pentru a monitoriza și rezolva problemele de coloană cu care se confruntă elevii!». Ionel Neagu s-a specializat în terapie Yumeiho din 2008 și crede că disfuncțiile coloanei vertebrale stau la baza multora dintre suferințele noastre. «Ceea ce fac eu, practic, e să relaxez mușchii contractați și să-i fortific pe cei care nu mai pot susține oasele corpului. În felul acesta se pot trata sau ameliora tulburări funcționale care apar uneori chiar de la naștere...» spune terapeutul. Dovada că problemele identificate de către terapeutul Ionel Neagu sînt unele reale le oferă elevii care au acceptat să se lase consultați. Nicoleta Luțea e doar una dintre ei. Ea suferă de 3 ani de o disfuncție a coloanei, din cauza poziției în bancă și a greutății ghiozdanului de-a lungul anilor: «E o problemă pe care am mai avut-o și acum 3 ani, dar credeam că am scăpat. Acum o să o iau de la capăt... Nu e greu, am mai făcut asta. Sînt cam două ore de exerciții pe care trebuie să le fac în fiecare zi. Eu am neglijat să mai fac asta și acum m-am întors de unde am plecat. Din păcate, si sora mea se află în aceeași situație... Și nu doar ea, mulți dintre colegii mei se plîng de dureri de coloană!» spune eleva. Proiectul demarat la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» este o reeditare a unei practici medicale întreruptă imediat după 1989. Profesorii vîrstnici își reamintesc că, la acel moment, echipe mixte formate din medici și fizio-terapeuți verificau starea de sănătate a elevilor și făceau recomandări celor identificați cu disfuncții ale coloanei vertebrale.

31 Martie 2014, 07:00 (5643 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetatean onest:
(28 Mai 2014, 21:33)
Domnule chiar credeti asemenea minciuni? Sunt cadru didactic si cunosc problemele elvilor din acea scoala si nu fac asemenea programe care i-ar vindeca. Ca peste tot proiecte facute pe hartie pentru punctaj. Sa va fie rusine!
neagu, neagu si neagu:
(2 Aprilie 2014, 17:16)
bine ca aflam si noi din ziar ca a avut loc o astfel de actiune.....la capitolul comunicare..."oficialii institutiei"  au o bila neagra p.s. chiar au participat 100 de elevi??