Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni încalcă normele Uniunii Europene

APIA Ialomița la raport

Fermierii ialomițeni încalcă normele Uniunii Europene

În 6 ani de la implementarea sistemului de acordare a subvențiilor de plată pe suprafață, agricultorii ialomițeni au acumulat debite de peste 9,4 milioane de lei. Un raport al Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița confirmă faptul că, în toată această perioadă de timp, peste 1000 de fermieri ialomițeni au fost nevoiți să înapoieze sumele oferite drept sprijin de Uniunea Europeană. În prezent, instituția mai are de recuperat restanțe financiare în valoare de 241 mii de lei.

S-au îmbătat cu apă rece
O dată cu intrarea României în Uniunea Europeană, spațiul comunitar a oferit accesul către numeroasele măsuri de dezvoltare cu ajutorul liniilor de finanțare comunitară. Raportat la țara noastră, agricultura a fost sectorul care, din 2007 și pînă în prezent, a accesat cele mai multe fonduri europene. În efortul lor de a beneficia de sprijinul financiar oferit de UE, fermierii au încercat să fenteze sistemul. Cea mai facilă subvenție oferită de Uniunea Europeană agricultorilor și pe care mii de fermieri au accesat-o în decursul ultimilor 6 ani a fost «plata pe suprafață». Tot de ordinul miilor au fost și cei care au beneficiat necuvenit de fonduri, declarînd în acte alte suprafețe decît cele pe care le dețineau, motiv pentru care au fost somați să returneze fondurile primite. Raportat la nivelul județului Ialomița, în perioada 2008-2014, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură au constatat faptul că 1130 de fermieri ialomițeni au beneficiat de plata subvenției pe suprafață în mod necorespunzător, declarînd suprafețe de teren mai mari decît dețineau de fapt. Valoarea sumelor pe care aceștia au fost nevoiți să le returneze, raportat la toată această perioadă de timp, s-a ridicat la suma de 9,4 milioane de lei. Cele mai multe astfel de abateri, în număr de 584, au fost constatate în anul 2009. Totodată, în cursul anului 2011, reprezentanții APIA Ialomița au fost nevoiți să recupereze suma de 5,9 milioane de euro, cel mai mare debit înregistrat de fermierii ialomițeni care au încercat să fenteze sistemul de acordare a subvențiilor europene pentru plata pe suprafață. Revenind în prezent, oficialii județeni ai APIA susțin că, în mare parte, sumele datorate au fost recuperate, cuantumul debitului limitîndu-se la valoarea de 241 mii de lei. «Fermierii au înțeles în cele din urmă cum, și mai ales cît, trebuie să declare, tocmai de aceea nu am mai constatat abateri. Iar debitorii au înțeles că au greșit și au dat banii înapoi, n-au avut reacții contrare...» ne-a declarat Florea Stoian, directorul executiv al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița.

Milioane de lei în agricultura ialomițeană prin PNDR Nu toți fermierii ialomițeni au încercat să fraudeze Uniunea Europeană. Un raport al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, fostă APDRP, precizează faptul că, prin Planul Național de Dezvoltare Rurală, fermierii ialomițeni au reușit să aducă în județ 1,9 milioane de euro, în perioada 2007-2013. Cele mai multe proiecte au fost finanțate în baza Măsurii 112, de instalare a tinerilor fermieri, program de care au beneficiat peste 100 de tineri agricultori ialomițeni. Noul Program Național de Dezvoltare Rurală, pentru perioada 2014-2020, pune la dispoziție fermierilor ialomițeni sprijin financiar provenit din fonduri comunitare în valoare de 9,85 milioane de euro și 15 măsuri de finanțare. Cei interesați de accesarea acestor fonduri pot depune proiecte la sediul AFIR Ialomița pînă în vara anului viitor.

4 Noiembrie 2014, 10:25 (6152 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri
APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei
APIA Ialomița: Noi reguli pentru a beneficia de subvenții

Comentariile cititorilor:


marian:
(19 Decembrie 2014, 20:33)
Cand incep platile pentru a-2-a transa ,din subventia pe suprafata 2014?
Luluta lui lica:
(6 Noiembrie 2014, 19:04)
In comuna Dridu,jud.Ialomita sa se verifice magariile fermierilor cu banii de  la apia,hooo ce increngatura.Totul bine pus la punct si cu sprijinul primariei. Ohooo  si cand va incepe  perchezitiile ! si  arestarileeee  sa  vedeti atunci  potarnichii.....In comuna Dridu sa vedeti terenuri luate subventii  luate pe acelasi teren de doua sau trei firme...... In comuna Dridu sa vedeti terenuri luate cu japca de la proprietari....... Cat de curand se vor duce....... rau este ca vor cadea si politisti din zona.........
cosmina:
(6 Noiembrie 2014, 12:50)
Normal si de  drept acum DNA ar trebuii cu  viteza luminii sa  se autosesizeze,pentru ca sunt fapte de coruptie iar datoria celor de la apia ialomita era de a sesiza de indata organele judiciare ale statului roman. Directorul apia ialomita cat si angajatii apia daca au descoperit asemenea fraude au sesizat vreodata poltia ori  DNA ? Sute de cazuri ..... Atunci de ce mai este legea sau pentru apia nu se pune  Art. 267 Omisiunea sesizării (1) funcționarul public care, luând cunoștință de săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală în legătură cu serviciul în cadrul căruia își îndeplinește sarcinile, omite sesizarea de îndată a organelor de urmărire penală se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Cosmina:
(6 Noiembrie 2014, 12:36)
 institutia: Directia Nationala Anticoruptie ar tebuii sa se sesizeze din oficiu si de indata pentru ca sunt fapte de coruptie si anume LEGEA NR.78 / 2000. Foarte grav: infracțiuni împotriva intereselor financiare ale Comunităților Europene - infracțiuni reglementate de Legea nr. 78/2000, în urma modificării operate de Legea nr. 161/2003. Reprezintă astfel de infracțiuni: folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, care are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunităților Europene sau din bugetele administrate de acestea ori în numele lor; omisiunea de a furniza, cu știință, datele cerute potrivit legii pentru obținerea de fonduri din bugetul general al Comunităților Europene sau din bugetele administrate de acestea ori în numele lor, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept a acestor fonduri; Detalii: legeaz.net/dictionar-juridic/infractiuni-impotriva-intereselor-financiare-ale-comunitatilor-europene Ce este si mai grav este faptul ca acest domn director de la APIA Ialomita nu a sesizat niciodata organele de cercetare si urmarire penala. Asta insemnand ca si domnia sa a comis o infractiune si este .........grav --SCRIE MAI JOS --- DE INDATA …vezi tot Infracțiuni împotriva intereselor financiare ale Comunităților Europene
QPJEXC:
(4 Noiembrie 2014, 20:11)
Niste hoti. Asteptam sa termine DNA-ul cu pestii aia mari si pe urma sa intre si in astia asa zis mai mici de  la agricultura care pacalesc oamenii cu cate 600 kile de cereale si ei fac averi uriase !!!