Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Revoluția POLARIS a eșuat

Beneficiarii refuză contractele de salubritate

Revoluția POLARIS a eșuat

Intrarea pe piață a noii firme de salubritate a orașului Slobozia generează dispute publice. Administrațiile de proprietari reclamă faptul că noile contracte de salubritate conțin clauze abuzive. Reprezentanții Primăriei susțin că «problemele vor fi rezolvate pe parcurs...». Negocierile sînt blocate la nivelul POLARS M Holding. Virgil Radu, administratorul firmei susține că nu există motive de îngrijorare!

Asociațiile de proprietari reclamă «contractele abuzive»
Miercuri, 19 noiembrie 2014, reprezentanții administrațiilor de proprietari din Ialomița s-au întîlnit cu oficialii firmei POLARIS pentru a negocia semnarea noilor contracte de salubrizare. Întîlnirea a fost considerată un eșec, în condițiile în care reprezentanții asociațiilor de proprietari din Slobozia au respins contractul în forma prezentată. Potrivit declarațiilor acestora, contractul impune clauze «inacceptabile». Cea mai contestată dintre clauze este cea privind acceptarea penalităților de întîrziere. Astfel, «neachitarea facturii la data scadentă atrage penalități de întîrziere de 0,5% pe zi de întîrziere calculată la debitul restant». Anterior, aceste penalități erau de 0,03% pe zi de întîrziere. O altă noutate impusă de noul contract, la fel de vehement contestată, o reprezintă obligativitatea semnării unei declarații pe propria răspundere în care să se precizeze lunar numărul de persoane din cadrul asociației. Această obligație este considerată «absurdă», în condițiile în care numărul de persoane dintr-o asociație nu poate fi stabilit cu exactitate. De asemenea, contractul obligă asociația de proprietari «să asigure accesul de la căile publice pînă la punctul de colectare al autovehiculelor destinate în acest scop, înlăturînd gheața, zăpada și poleiul». Ca răspuns la nemulțumirile reprezentanților asociațiilor de proprietari din oraș, Virgil Radu, administratorul POLARIS M Holding a declarat: «Întotdeauna au existat nemulțumiri atunci cînd firma noastră a preluat un oraș. Dar, la final, totul se rezolvă. Din păcate, contractul nu poate fi modificat, pentru că aceasta este forma aprobată de ANRSC!». «Dar vom veni cu un contract adițional care să liniștească pe toată lumea!» a mai declarat acesta pentru Independent.

POLARIS își scoate pîrleala de la agenții economici
Nemulțumirile administratorilor asociațiilor de proprietari sînt doar partea văzută a conflictului. La fel de nemulțumiți, dar mai puțin vocali, sînt patronii firmelor din oraș. Aceștia reclamă faptul că noile contracte (în fapt, același contract prezentat miercuri, 19 noiembrie 2014) impun prețuri nejustificat de mari la preluarea deșeurilor rezultate în urma activităților economice pe care le desfășoară. Astfel, pentru fiecare tonă de deșeuri preluată, POLARIS cere 162 de lei. Mai mult, susțin unii dintre patronii firmelor din oraș, reprezentanții firmei cer bani chiar și atunci cînd firmele nu produc deșeuri. L. Enache, administratorul unei firme din Slobozia, susține că va refuza contractul de salubrizare, în condițile în care firma sa nu produce deșeuri. «Am avut contract pentru preluarea deșeurilor electronice. Dar acestea erau preluate gratis, era obligația firmei de salubritate. Eu nu produc deșeuri. Dacă vorbim de ambalajele produselor, acestea sînt aruncate la gunoi de către clienți, iar aceștia plătesc pentru acest serviciu la asociație. Nu înțeleg de ce trebuie plătit de două ori?! Să vină POLARIS și să mă păzească în fiecare zi ca să vadă cît gunoi produc. Și, dacă e așa, închei contractul. Dar obligatoriu eu nu o fac» ne-a declarat acesta. Un alt patron de firmă care a dorit să-și păstreze anonimatul, ne-a declarat că POLARIS impune renunțarea la serviciile «la cerere», propunînd un contract de tip «paușal». În replică la toate aceste semnale din piață, administratorul Virgil Radu are același răspuns. «Lucrurile se vor rezolva de la sine. Mai dați-ne timp o lună și veți vedea. Pînă la urmă, toți încheie aceste contracte!» ne-a declarat el. Surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că declarația administratorului POLARIS se bazează pe suportul logistic asigurat de Primăria Slobozia. Primarul Alexandru Stoica nu a negat implicarea instituției în efortul de semnare a noilor contracte de salubrizare. «Noi facem tot ce ține de noi. Este și în folosul nostru să se încheie aceste contracte. Eu zic că, într-o lună-două, o să reușim!» ne-a declarat acesta.

Polaris sfidează legislația în vigoare Dincolo de problemele administrative cu care se confruntă, POLARIS poate fi acuzată «fără drept de apel» de nerespectarea legislației în vigoare. Potrivit informațiilor furnizate de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, firma funcționează la acest moment fără a avea o autorizație de mediu. De asemenea, există în continuare voci care contestă modul în care POLARIS  a cîștigat licitația la Slobozia. Concret, acuzațiile vizează excluderea din caietul de licitație a reglementărilor impuse de Legea 211 privind regimul deșeurilor, precum și a Ordinului 119 din 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației. Aceste acuzații vor fi prezentate detaliat într-unul dintre numerele viitoare ale publicației noastre. Ca răspuns global la ele, Virgil Radu, administratorul POLARIS, ne-a oferit același răspuns standard. «Mai dați-ne timp o lună și le vom rezolva pe toate...».

2 Decembrie 2014, 18:20 (16755 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal
Asociațiile de Locatari din Slobozia refuză să plătească serviciile de salubrizare
«Legea Polaris» panichează Slobozia

Comentariile cititorilor:


Persefona:
(8 Decembrie 2014, 18:43)
Haideti mai repede cu recipientele pentru peturi, unu ca nu mai pot oamenii sa-si exercite un reflex pe care l-au obtinut cu greu, ala cu reciclarea selectiva, doi ca le-ati luat piinea de la gura oamenilor nevoiasi care subtilizau plasticele atit de pretioase in interes personal.
Zen:
(8 Decembrie 2014, 18:39)
Daca nu puneti si niste gard electric ca sa nu mai fie pasibile de amenda femeile din nationalitatile conlocuitoare care scormonesc cu sirg dis de dimineata prin tomberoanele noastre disturbindu-ne pacea mentala cu greu atinsa pe timpul noptii, nu se poate spune ca v-ati atins scopul.
Val:
(8 Decembrie 2014, 17:32)
Ce revolutie, mai degraba "Conu Stoica față cu reacțiunea" ca ai impresia ca pina si elementele naturii comploteaza impotriva primarelui carel avem. Nimic nu-i iese. Da nimic, nimic.
Relu:
(8 Decembrie 2014, 13:46)
Felicitari fotoreporterului. Da, alesul urbei, are fata de handicapat. Sa-l treceti la ajutoare din partea guvernului, ca tot nu au sosit. Ati luat plasa cu psd. Oare, a cata oara?!
Liviu:
(5 Decembrie 2014, 20:13)
Oricum ai da-o tot mizerie este in jurul platformelor menajere si nici in spatele zabrelelor alora nu poti sa zici ca au inflorit trandafirii. Da conditie fizica stiu ca trebuie sa ai ca sa reusesti sa arunci pungile cu gunoi la un metru jumate inaltime si sa mai si nimeresti. Avantaj copiii ca nu poti sa-i mai trimiti cu galeata de teama sa nu rateze aruncarea cu ciocanul. Mai mult timp pentru filme porno.
Nae:
(5 Decembrie 2014, 19:09)
Noi cetatenii am dori sa se recicleze si sticlele si borcanele de sticla, e pacat sa se arunce atita materie prima, nu mai are nimeni nevoie de ea? Chiar ca ma faceti sa regret epoca de aur. N-aruncam nici un capetel de ata, totul era folosit judicios. Gloantele alea trase in ajunul craciunului au avut cea mai buna intrebuintare ever.
Relu:
(5 Decembrie 2014, 14:20)
Investiti in puscarii de lux, stimati politicieni. Inca mai aveti timp. 
mihai:
(5 Decembrie 2014, 00:50)
Bagă curent electric în cartierul garii noi că a aruncat lumea miliarde pe un câmp și plătesc rate la banca, nesimțiților!
Adi:
(4 Decembrie 2014, 17:48)
Tot o avem pe Bahmu cu magazinul ei de cirpe in oras, puteam sa-l aducem si pe barbat-su cu gunoierii lui ca sa fie circul complet. Personaje pitoresti avem si noi destule dar intotdeauna e loc de mai bine in materie de pliciuri, prostitutie, ridicari masini si proteze&orteze.
Razvan:
(4 Decembrie 2014, 15:53)
Ce anume nu esueaza in orasul asta? Mihai Viteazul: check! Platforma IMM: check! Apa potabila:check! Parcare subterana? In Stand by.
Timi:
(4 Decembrie 2014, 15:48)
Sa ne rugam sa n-avem parte de o iarna prea grea ca altfel cu groapa aia in centrul orasului, cu cohortele de oameni care alearga pe strazi cautindu-si de lucru si cu copiii care cersesc la colt de strada in asteptarea parintilor care isi petrec vacanta in Europa occidentala, zici ca sintem o replica fidela a Stalingradului in timpul razboiului.
Gelu :
(4 Decembrie 2014, 15:36)
Noroc ca au mai taiat din copacii astia care ne impiedicau libertatea de miscare altminteri tot orasul ar fi fost acoperit de un strat gros, gros de tot de frunze. Din fericire n-avem timp sa ne plictisim pentru ca mocirla diversifica in mod neasteptat peisajul.
Anton:
(4 Decembrie 2014, 15:19)
Slujba de pomenire pentru Vivani cind se face?
Bah:
(4 Decembrie 2014, 15:17)
Lipseste Ciuperca din poza ca sa fie cvintetul complet. Sonata in la minor pentru saracie profunda si criza morala in ultimul hal ar merge de minune.
Nastratin:
(4 Decembrie 2014, 15:13)
Nu sint in stare de nimic. O administratie mai falimentara decit asta nu cred ca se poate. Incearca sa ne scoata ochii cu o statuie sperietoare, o parcare monstruoasa, o platforma pe care bate vintul si o firma de salubrizare care vrea sa ascunda gunoiul sub pres. Epoca postapocaliptica, nu alta.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 30 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12156 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11959 vizualizări - 0 comentarii)


Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 16:28
(11313 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:47
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:37
(12824 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 16:55
(10117 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrân omorât pe loc

Bătrîn omorît pe loc

În localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unui pieton. Astfel, luni, 14 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe DN 2, un pieton, în timp ce se angajase în traversarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:37
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi în trafic de peste 500 de milioane

Serviciul Rutier Ialomița a monitorizat, în perioada 7-13 decembrie 2009, traficul rutier pe toate arterele importante ale județului. Astfel, polițiștii au aplicat 207 sancțiuni contravenționale, 109 dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:28
(11803 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare, la Urziceni

De marți, 15 decembrie a.c., și municipiul Urziceni are un Birou pentru eliberarea de certificate de cazier judiciar. Așadar, de la orele 14,00, la sediul Poliției Municipiului Urziceni, a fost inaugurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:18
(15371 vizualizări - 0 comentarii)


Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:40
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

Vineri, 18 decembrie, autoritățile locale dau startul sărbătorilor de iarnă. Anul acesta, Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Promovarea Culturii Tradiționale, Consiliul Local Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:38
(10295 vizualizări - 0 comentarii)


Polei și zăpadă

Polei și zăpadă

În Ialomița se acționează deja cu 16 utilaje dotate cu lamă și răspînditori material antiderapant și 6 unimoguri, fiind permanent ținută legătura cu reprezentanții Secției de Drumuri Naționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:36
(12179 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează populația, în scopul prevenirii de îmbolnăvire cu Trichinella spiralis (Trichineloză). Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:22
(14584 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Anglia

Locuri de muncă în Anglia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin Direcția EURES, va organiza anul următor, o bursă a locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol din Marea Britanie. Marea Britanie are nevoie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 16:47
(14780 vizualizări - 1 comentariu)


Cod GALBEN, din 15 decembrie

Cod GALBEN, din 15 decembrie

În intervalul 15-17 decembrie 2009, județul Ialomița intră în Cod GALBEN, de ninsoare abundentă. Potrivit ANM, «începînd de marți, 15 decembrie, orele 12,00, va ninge în toate regiunile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:35
(11848 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

La volan fără permis

În după amiaza zilei de vineri, 11 decembrie a.c., în jurul orei 16,30, polițiștii au depistat pe DN21, în afara municipiului Slobozia, un bărbat în vîrstă de 31 ani, în timp ce conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:22
(13426 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furt, identificat

Sîmbătă, 12 decembrie 2009, în jurul orelor 14,00, polițiștii din Armășești au fost sesizați de un prahovean ce deține o casă de vacanță pe raza comunei că, în zilele trecute, persoane necunoscute i-ar ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:19
(12355 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Accidente rutiere

O persoană și-a pierdut viața și alte șase au suferit vătămări corporale în acest week-end după ce au fost implicate în evenimente rutiere produse pe drumurile publice din Ialomița. • Astfel, primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:17
(11912 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Sinucidere, accident sau crimă? Vineri, 11 decembrie, după-amiaza, unul dintre profesorii Universității particulare Nicolae Titulescu din Bucuresti s-a zdrobit de asfalt, dupa ce a căzut de la 10 metri ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2009, 08:32
(52672 vizualizări - 16 comentarii)


Au profitat de neatenția vînzătoarei și au furat banii

Polițiștii au fost sesizați marți, 8 decembrie 2009, prin 112, cu privire la faptul că persoane necunoscute au sustras o sumă de bani dintr-un magazin alimentar. Cercetările demarate au indicat că, în urmă ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:51
(10899 vizualizări - 0 comentarii)


«Contestația PSD, doar un joc de imagine»

«Contestarea rezultatului alegerilor din 6 decembrie nu este decît un joc de imagine al PSD, care vrea doar să-și explice eșecul electoral prin faptul că au fost furați la urne» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:37
(11380 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, reluată

Marea Debarasare, reluată

Sîmbătă, 5 decembrie 2009, s-a reluat campania națională Marea Debarasare. Campania continuă să transmită populației mesajul inițial, creîndu-se astfel obișnuința de a se debarasa de deșeurile electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:21
(12531 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a eliberat peste 30000 de adeverințe pentru beneficiarii formelor de sprijin gestionate deAPIA și care intenționează să acceseze credite de la băncile ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 15:56
(13802 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 18:24
(16874 vizualizări - 0 comentarii)


Bancnote false

Bancnote false

La sfîrșitul lunii noiembrie 2009, la mai multe magazine de pe raza municipiului Urziceni, precum și la cele din Armășești și Bărbulești, s-au pus în circulație bancnote de 100 lei contrafăcute. Asupra ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:09
(13607 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Miercuri, 9 decembrie, orele 10,00, pompierii ialomițeni desfășoară un exercițiu la complexul comercial Kaufland. Exercițiul are drept scop modul de acțiune a sistemului de management și gestionare a situațiilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:08
(12220 vizualizări - 0 comentarii)


Dezbatere pentru protecția mediului la Pitești

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești anunță participarea la o dezbatere publică organizată, joi, 10 decembrie a.c., la Universitatea Constantin ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:06
(14271 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident rutier

În ziua alegerilor, duminică, 6 decembrie, în jurul orelor 18,45, prin 112 Poliția a fost sesizată asupra producerii unui accident rutier pe raza comunei Borănești. Astfel, în timp ce un tînăr, de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:52
(11481 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat în stîlp

Neadaptarea vitezei la condițiile de drum este cauza unui accident rutier produs sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 6,00, în comuna Brazii, eveniment în urma căruia a rezultat vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:44
(11477 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la furat de sârmă din gard

Prinși la furat de sîrmă din gard

Sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că a surprins doi bărbați în timp ce sustrăgeau plasa de la gardul din spatele ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:40
(12645 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști Mary în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Golf în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării STR SPERANTEI în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» #pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...