Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

DADP se extinde

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

Expirarea contractului de salubrizare dintre Primăria Slobozia și Polaris M Holding modifică dinamica acestui serviciu public. Pentru eficientizarea salubrizării la nivelul municipiului, activitatea de măturat stradal va fi delegată Direcției de Administrare a Domeniului Public. Pentru a facilita această activitate, municipalitatea locală va iniția noi investiții. Conform informațiilor oficiale, DADP va achiziționa utilaje de salubrizare stradală în valoare de 200000 de euro până la sfârșitul anului în curs.

DADP asigură măturatul stradal La sfârșitul lunii octombrie 2022, Polaris M Holding încheie contractul de salubri­zare cu municipiul Slobozia. Administrația locală și-a anunțat deja din vara acestui an disponibilitatea de a lucra cu firma ADI ECOO 2009 SRL, operator regional aflat în subordinea Consiliului Județean Ialomița. ADI ECOO 2009 SRL deser­vește deja 28 de localități la nivelul județului și intenționează să își extindă aria de operare la nivelul a peste 70% din localitățile din Ialomița în următorii ani. Printre orașele care urmează să fie deservite de noul operator se numără Țăndărei și Fetești. Pentru a asigura o tranziție eficientă către noul operator, municipalitatea slobozeană a decis delegarea serviciului de măturare stradală către DADP Slobozia. Pentru a asigura acest serviciu, DADP Slobozia va prelua 30 dintre angajații Polaris M Holding.

200000 de euro la prima strigare Preluarea angajaților va fi dublată de achiziția unor utilaje de salubrizare stradală care să permită eficientizarea ac­tivității. Conform declarațiilor lui Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, primele utilaje moderne de măturat stradal vor apărea pe străzile orașului în această toamnă. «Intenționăm să achiziționăm un set complet de utilaje destinate măturatului stradal. Este un proces complicat care poate dura până la 7-8 luni... Dar primele utilaje sunt deja achiziționate și vor fi fo­losite în această toamnă!» susține Valeriu Roșca. Reamintim că, pe lângă serviciile de măturat stradal, DADP Slobozia ur­mează să asigure și intreținerea sistemului de iluminat public. Extinderea gamei de servicii asigurate de DADP, susțin autoritățile publice locale, asigură redu­ceri substanțiale de costuri pentru întreținerea orașului.

Un oraș «ca afară» Primarul Dragoș Soare susține că economiile realizate în acest fel vor fi redirecționate către achiziția de utilaje și echipamente destinate eficientizării muncii. «Slobozia nu mai poate fi măturată cu mături de nuiele... E destul că trebuie să suportăm praful generat de lu­crările care se realizează în prezent. Vom avea utilaje moderne de măturat, echipamente de spălat asfaltul, aspiratoare stradale... Vom avea un oraș cum sunt cele din Europa, pe care le vizităm în concedii. Acesta este obiectivul administrației pe care o conduc și acolo vom ajunge în următorii ani!» a declarat primarul Sloboziei public. Investițiile în achiziția de utilaje de salubrizare stradală a fost dublată în vara anului 2022 de un program de reconfigurare a spațiilor verzi din oraș. Administrația locală susține că, în următorii 2 ani, Slobozia va avea 10 hectare de spații verzi irigabile, fapt care va diminua semnificativ disconfortul vizual și olfactiv la nivel urban.

19 Septembrie 2022, 07:55 (2854 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Pistele lui Soare»
Slobozia are 321 locuri de parcare noi
Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»
Slobozia are garaje cu beci

Comentariile cititorilor:


Rondon:
(21 Septembrie 2022, 12:43)
DADPulântâi să investească în utilaje,nu cu matura și lopata....Au tractoare și o stropitoare,care trebuiau casate de 50 de ani.....
alt cetatean dez amagit:
(21 Septembrie 2022, 10:30)
Primaria a facut pana acum doar lucrari de mantuiala. Intr-adevar, in Slobozia(spitalul)9 lucrarile la canalizare s-au executat prost de catre firmele de casa ale politicului. Terenul nu s-a astupat si tasat coresspunzator, astfel ca tevile "au luat-o la plimbare prin subteran". In urma lor a fost asternut un strat subtire de asfalt, dar probabil consistent la factura - celebrul asfalt electoral. Pe strada cimitirului gropile si denivelarile rivalizeaza cu parcarea subterana a lui Scoica, sunt permanente, infinite. Mai scriem ca pe acolo trec TIRurile de zeci de tone ale pepenarului protejat de primarie si de polis? Ala care a construit mega depozite fara nicio autorizatie fix la marginea cartierului? Bravos primarie, nu-l demolati, lasati-l pe el sa "demoleze" strazile asfaltate precar der pe foarte multi bani publici...adica fix din aia din buzunarele noastre, care ajung la impozitele si tx locale!
Cetățean dezamagit:
(20 Septembrie 2022, 20:47)
Sunt de acord cu "prafuitul" vis a vis de slobozia noua (zis cartier rezidențial)
Dar imi pare rău că îl dezamagesc în legătură cu directorul de la Dadp DesiJYW am dat nenumărate telefoane și  mailuri nu au fost în stare sa  trimită niște piatra sa astupe gropile de pe strada
Deci  în concluzie speranțele noastre sunt deșarte.
Gigel:
(20 Septembrie 2022, 20:31)
Cam pe dos... ne promitea in campanie ca va externaliza o gramada servicii, tocmai sa fie eficiente: curatenie, spatii verzi etc. Acum le ia la primarie, sa angajeze alti bugetari pentru a face munci ineficiente. Am vazut la DADP autoturisme cu directori, masinarii si unelte. Insa iarba e taiata tot tarziu, tantarii au fost cu nemiluita vara aceasta, putini arbori plantati, parcurile sunt neingrijite. Mai e mult pana departe, si nu vad aceasta masura sa aduca vreo imbunatatire.
Romica:
(19 Septembrie 2022, 20:11)
Oraș European unde toți rromii cresc animale în curți și pute groaznic de nu putem sta în casa. Am scris mereu am sesizat politia locala am sesizat primăria ca la intersecția străzilor Teilor cu Maramureș o familie are în curte un grajd de vaci și este plin cu animale oi,vaci,capre nu interesează pe nimeni.
VIGI:
(19 Septembrie 2022, 18:21)
Care iluminat stradal dacă e cum e pe Unirii halal de iluminat și în restu orașului pe o parte de bulevard ați pus stâlpi boi lămpi led dar cablu dintre stâlpi în loc să-l bagati pe sub pamint lati scos pe afara acum și acum va apărea și o alta țigănească mai mare cind toți operatorii de cablu își vor prinde iarăși de stâlpi toate cablurile și se va vedea ca la naiba în loc măcar pe marile bulevarde ca tot sa umblat la trotuare sa fi băgat tubulatura pe sub trotuar și se baga pe acolo toată cablări voi le puneți tot pe afara și va da estetic nașpa....asa cred ca va fi și salubrizarea o țigănească pe fata și ne vom aștepta și la facturi mai mari
prafuitul:
(19 Septembrie 2022, 15:23)
Pare sa fie buna initiativa de a prelua administratia locala acest serviciu. Firmele private, mai ales cele de casa, de partid, abonate la bani publici nu fac decat sa capuseze (investitie minima, gen 1 buc matura de nuiele si tarife maxime si majorate dupa cum bate vantul).
Sa speram ca DADPul, prin dnul director, va fi receptiv si va salubriza si prin cartierul vitreg al orasului, recte slobozia aia mai noua! Niciodata nu a trecut vreo masina de maturat/stropit strazile de la polaris. Special nu am scris de salubrizarea trotuarelor deoarece...lipsesc cu desavarsire. Pe ulita principala sunt niste vestigii (daca sapi adanc) ale trotuarelor facute in urma cu 50 de ani pe vremea lui ceausescu; pamant cand e soare (nu primarul, ca ala nu a mai trecut de la alegeri), noroi cand ploua si balarii de juma` de metru. Cam asa circula copiii catre scoala, sau pe sosea printre masini cand este balta prea adanca. Ar fi util sa amplaseze si recipiente pentru colectare selectiva a deseurilor reciclabile! Hai ca DADPul are baiat tanar si deschis la minte.
Marian :
(19 Septembrie 2022, 11:52)
Poate achiziționați și putorile de la ajutor social. Cred ca le sta bine cu matura pe străzile orașului. Dacă nu va mai gândiți la voturile de la asistații sociali poate câștigați mai multe voturi de la cei ce plătim taxe și impozite.
contribuabil:
(19 Septembrie 2022, 10:30)
pentru orice eventualitate, poate mai luati  o data masura la palarie.
e cam mare inca de pe acum.