Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, am decis să-mi reîndrept pașii către domeniul privat, unde sînt format și unde pot face performanță, o performanță bazată în primul rînd pe cuantificarea și răsplătirea acesteia. Am decis să vă transmit gîndurile mele acum, la terminarea unui drum și începerea unuia nou pentru a vă mulțumi, în primul rînd, pentru colaborarea avută în ultima perioada, cînd mi-a revenit dificila misiune de a conduce acest spital ca manager interimar.
A fost un an dificil pentru noi toți. A fost un an în care s-au început modificari ale sistemului de Sănătate per ansamblu, cînd schimbările de abordare cu privire la pacient s-au intersectat cu rolul, în primul rînd social,  pe care un spital județean de provincie îl joacă. Însă, cu toate acestea, am reușit să supraviețuim, să tratăm un număr egal de pacienți, comparativ cu anul 2013, cu o finanțare cu peste 18% mai mică. Dorind să subliniez cîteva elemente cheie care au marcat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în perioada ianuarie 2014-noiembrie 2014, aș dori să punctez următoarele:
-perioada mai sus-amintită a fost o perioadă caracterizată, în primul rînd, de controale! Foarte multe controale! Începînd cu Ministerul Sănătății, prin Corpul de Control, Camera de Conturi Ialomița, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Direcția Sanitară Veterinară Ialomița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, Pompierii, Arhivele Naționale sucursala Ialomița, Asociația Persoanelor cu Dizabilități Ialomița și, nu în ultimul rînd, Agenția Națională de Integritate, respectiv Direcția Națională Anticoruptie, toate au avut rolul de a controla, verifica, urmări și corecta activitatea unității sanitare. Și, ceea ce nu s-a întîmplat în activitatea recentă (ultimii 4 ani) ai spitalului, s-a întîmplat în 2014: amenzi primite din partea ITM Ialomița, CJAS Ialomița, ultimatumuri primite din partea tuturor, investiții de efectuat care, însumate, depășesc 1500000 de euro (incluzînd și aparatul RMN ce trebuie achiziționat pentru a rămîne în gradul III);
-așa cum am afirmat public de fiecare dată, pe lîngă suma lunară aferentă salariilor (2200000 de lei), necesarul de finanțare al spitalului este de 600000 de lei (utilități aproximativ 250000 de lei, iar restul cheltuielilor -medicamente, materiale sanitare, reactivi, dezinfectanți, servicii- aproximativ 350000 lei); în perioada ianuarie-septembrie 2014, cu mici variații, spitalul a avut contractată cu CJAS Ialomița suma de 2650000 lei, deficitul lunar fiind de aproximativ 150000 lei; pentru luna octombrie 2014, suma contractată a fost de aproximativ 2400000 de lei, iar pentru noiembrie 2014 s-au contractat servicii medicale de 2200000 de lei; pînă în acest moment nu există fonduri alocate pentru luna decembrie 2014; încercările noastre permanente de a reduce cheltuielile au fost încununate cu succes și iată că, deși sîntem la sfîrșitul lunii noiembrie, iar disponibilul bugetar s-a utilizat în întregime încă din septembrie 2014, pacienții internați au medicamente și materiale sanitare, spitalul are utilități, iar activitatea curentă nu este perturbată serios de lipsurile financiare;
-în anul 2014, s-a pus un accent deosebit pe reducerea cheltuielilor, de la rezilierea convențiilor de prestări servicii și pînă la rezilierea unor contracte păguboase pentru spital și încheierea altora, prin proceduri de achiziții transparente (de exemplu, transportul pacienților în regim medicalizat), care au scăzut considerabil cheltuielile curente și au permis spitalului să supraviețuiască chiar și cu un deficit considerabil;
-anul 2014 a fost un an în care, în lipsa unui buget aferent investițiilor, am reușit să finalizăm lucrările începute prin sponsorizări, și anume Secția Cardiologie, să achităm reparația Computerului Tomograf, să achiziționăm un aparat de radiologie pentru blocul operator și să începem anumite investiții în renovarea blocului alimentar, a stației de sterilizare, a bazei de tratamente;
-mi-am dorit, personal, o deschidere a unității față de pacient; mi-am dorit o îmbunătățire a percepției pacienților față de ceea ce înseamnă Spitalul Județean de Urgență Slobozia; am conștientizat, din păcate, că NICIODATĂ pacientul nu va fi mulțumit și nu va avea încredere dacă va fi programat la o consultație peste luni de zile, dacă i se va vorbi nepoliticos și dacă lipsa de respect este un sentiment tangibil; pe de altă parte, sînt sigur că am reușit să îmbunătățesc încrederea ialomițenilor în această unitate sanitară și regret că n-am reușit să fac mai mult de atît.
În final, va doresc multă sănătate, putere de muncă și bunăvoință față de cel de lîngă.
Numai bine.
Cu stimă, Adrian Berbece»

11 Decembrie 2014, 20:45 (15845 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PACIENTUL ENGLEZ:
(24 Ianuarie 2015, 17:02)
bravo,dr Condrutz!! vad ca nu se inghesuie sa-ti raspunda,desi stie foarte bine cine esti, ce ti-a facut si mai ales, de ce n a scos postul la concurs! pai orelista vesnic colectoare de biruri prin cabinetul particular la care isi cheama toti pacientii nu are niciun cuvant de spus/?/ prea curand nu vom avea specialist orl in oras,presiunea d nei nour este atmosferica de a dreptul si produce cofoza la urechile cui trebuie sa auda!! felicitari,dr Condrutz, esti bine unde esti ,bine ca nu te-ai angajat in cloaca asta!!
Cetateanu':
(15 Decembrie 2014, 14:47)
Nu zau, bre...
doina :
(15 Decembrie 2014, 13:51)
pentru pacienti nu e bine .E prea mult pentru un MEDIC ,medicul trebuie sa aiba grija de bolnavi caci pentru asta a fost scolit .Ziua are 24 ore doamna doctor cat timp este ; FIICA  MAMA  SATIE  MEDIC  DIRECTOR  si cat citeste  cat merge la congrese cat doarme .Doamna Doctor ramane-ti DOCTORITA  cu respect pentru dumneavoastra
Petre:
(13 Decembrie 2014, 19:29)
Fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa.
Mary:
(13 Decembrie 2014, 11:42)
         Un singur exemplu vreau sa aduc la cunostinta cititorilor acestei publicatii. Una dintre marile magarii petrecute in acest spital a fost examenul de ocuparea posturilor vacante de operator calculator, examen sustinut in aprilie a.c. Numai taxa de participare a fost 30 lei si pe cuvant, nu au fost putini participanti. Un examen trucat mai ceva ca la bac, in care invingatorii erau cunoscuti si recunoscuti de mari spagari. Un final fara "happy end" deoarece spagarul cel mai tare urma sa-si ceara banii inapopi chiar cu amenintari, nestiind ca v-a fi pus pe "liber" foarte curand chiar de cel care-i facilitase acest examen. Si ca sa fie treaba oabla, la cererea dosarelor inapoi, in el regasindu-se acte ce putea fi folosite la alt examen, raspunsul a venit de la secretariatul unitatii ca nefiind posibil deoarece nu se putea face dovada ca respectivul individ a fost la examen, de parca chitanta cu taxa de participare sau lucrarea de examinare nu era deajuns. Nu stiu daca fostul director cunostea aceste detalii dar un singur lucru este cert : a fost doar director si atat.
Mihnea:
(12 Decembrie 2014, 20:01)
Si daca s-ar putea asistentele sa nu mai scoale cu noaptea in cap pacientii pentru tratamente si incercati sa le faceti cucuvelelor din curtea spitalului cuibul in alta parte.
Matei:
(12 Decembrie 2014, 19:56)
Cita bunavointa poti sa ai cind primesti o programare dupa saptamini bune, astepti ore intregi la usa doctorului, trebuie sa scoti bani din buzunar pentru analize, medicamente si nu numai si la final afli ca diagnosticul a fost putin pe alaturi.
Rodica:
(12 Decembrie 2014, 19:31)
Din totalul de aproximativ 28 de miliarde, o avere, pacientilor revine o citime de 3,5 miliarde, mizilic. Desfiintati spitalul si dati toti banii bolnavilor care s-ar putea trata astfel corespunzator in spitale mai de soi cum ar fi cele din Ungaria sau Austria.
Leto:
(12 Decembrie 2014, 19:12)
E vreun fel de spovedanie publica? Are dumnealui impresia ca si-a spalat pacatele daca a repus lucrurile pe un fagas cit decit normal si legal? Asta a fost numai o spoiala, asa, greul abia acum urmeaza. Pentru grajdurile lui Augias a fost nevoie de Hercule ca sa faca ordine, doctorita Sapira pare sa fie nevasta-sa.
Alen:
(12 Decembrie 2014, 18:50)
Din cei trei muschetari au ramas doar doi. Domn Zamfir isi petrece dupa amiezile in sedinte furtunoase de consiliu local iar doctorul Olaru dupa ultimele informatii a fost chemat la Sorbona sa predea stiinta indreptarii oaselor in gradina de zarzavaturi. Helas, apune o epoca.
Vica:
(12 Decembrie 2014, 18:43)
Intelegem ca n-au fost degeaba trasi de urechi cei responsabili. Intrebarea e din ce fonduri s-au platit amenzile primite? Cind s-au petrecut ilegalitatile domnul Berbece unde era? De ce in urma controalelor facute lucrurile au fost indreptate cit decit si nu s-a intimplat asta inainte? De ce au fost inselate sperantele tinerilor medici? Parintii domnului Berbece stie ce face?
Cornel:
(12 Decembrie 2014, 18:32)
V-a strins nitel de coa...e organili anu-asta, nu degeaba a tot batut darabana presa locala asupra situatiei scandaloase din spital. Parca s-au mai limpezit apele dar nu ne facem iluzii c-o sa curga numai lapte si miere odata cu venirea Sapirei la conducere. Oricum, mai rau decit a fost n-are cum sa fie.
Veta:
(12 Decembrie 2014, 18:02)
La cite organe de control au fost pe metru patrat, e explicabil ca s-au depus ceva eforturi ca lucrurile ca capete o aparenta oarecum umana si n-a mai fost chiar spitalul abramburelii. Adica a fost clar, personalul medical circula pe partea dreapta a culoarului iar gindacii pe stinga. Pacientii nu si-au mai dat duhul decit in prezenta doctorilor iar rezerva de singe si-a depasit propriile asteptari. Dracula n-ar fi avut nimic de comentat.
Domnul Goe:
(12 Decembrie 2014, 17:48)
Ce-i veni? Vruse sa-si faca "mea disculpa"?
adevar:
(12 Decembrie 2014, 14:04)
mare dreptate are  dnu dr condruz.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:18
(33654 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant după ce au furat 120 metri de cablu

Trei bărbați, doi din orașul Fierbinți-Tîrg și unul din comuna Moara Vlăsiei, județul Ilfov, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore și încarcerați luni, 12 aprilie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:17
(18062 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Amenința că se aruncă de pe un stîlp de electricitate

Un tînăr de 21 de ani, din comuna Săveni, a pus pe jar pompierii din Țăndărei după ce s-a cocoțat pe un stîlp de electricitate, amenințînd că se va sinucide. Evident, toată tărășenia s-a petrecut după ce ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:11
(16532 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă disponibile în Italia

Agentia Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, se fac înscrieri pentru locuri de muncă în Italia, în ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:35
(21766 vizualizări - 0 comentarii)


Neatenția unui pieton, cauza accidentului

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 11.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin Serviciul Național Unic Apel Urgență 112, despre faptul că în localitatea Gîrbovi a avut loc un accident ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:25
(24020 vizualizări - 0 comentarii)


Patru copii din Căzănești, autorii unui furt

În dimineața zilei de sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 9.00, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată de un localnic, în vîrstă de 68 de ani, despre faptul că în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:24
(20100 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii rutieri, permanent pe arterele din județ

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au urmărit depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Cu ocazia acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(18359 vizualizări - 0 comentarii)


Fura calea ferată

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 19.00, lucrătorii Postului de Poliție Transporturi Feroviare au fost sesizați de personalul de serviciu în stația Urziceni, cu privire la faptul că aparatul de comandă ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(22441 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune în sistem integrat

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în intervalul orar 23.00-3.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu agenți din cadrul Postului de Poliție Gheorghe-Doja și lucrători ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(20146 vizualizări - 0 comentarii)


Și-a incendiat autoturismul

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 1.00, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că un bărbat, de 32 de ani, din municipiu, după ce a achiziționat un autoturism înmatriculat în Spania, l-a incendiat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(22402 vizualizări - 1 comentariu)


Suspect de furt, identificat

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Grindu, au fost sesizați de un bărbat, de 59 de ani, din comuna Movilița, agent de pază la o stație de apă din localitate, despre ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:21
(20110 vizualizări - 0 comentarii)


«Mascați» la Grindu

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul prînzului, agenții Postului de Poliție Grindu aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au solicitat sprijinul Poliției Municipiului Urziceni pentru aplanarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:06
(21107 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fierbinți-Tîrg, intervenții SMURD la Ciocîrlia și Ion Roată, animale împotmolite la Țăndărei

Incendii, salvări de animale, urgențe medicale sînt doar cîteva dintre evenimentele finalului de săptămînă ce au necesitat intervenția de urgență a pompierilor ialomițeni.
Duminică, 11 aprilie a.c., ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:00
(19091 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Alege viața»

Direcția Rutieră din cadrul IGPR a desfășurat vineri, 9 aprilie, între orele 10.00 și 20.00, o acțiune la nivel național pentru combaterea vitezei excesive și a altor abateri grave ce pun în pericol siguranța ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2010, 07:09
(21325 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj de condoleanțe al premierului Emil Boc

Primul-ministru Emil Boc a transmis un mesaj de condoleanțe omologului său polonez Donald Tusk, pentru a-și exprima regretul față de tragicul accident în care și-au pierdut viața Președintele Poloniei, ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 17:11
(20663 vizualizări - 0 comentarii)


Trei copii, hoți de biciclete

În cadrul acțiunii executate de polițiștii din Fetești, pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de furt, au fost depistate mai multe persoane, suspecte de comiterea unor astfel de fapte.
Așadar ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:42
(20471 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20241 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21351 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31200 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34871 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34771 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34889 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii feteșteni au verificat legalitatea actelor de comerț

În cursul zilei de joi, 8 aprilie, timp de trei ore, polițiștii feteșteni dar și agenții posturilor de poliție limitrofe au acționat în zona de competență pentru menținerea ordinii și liniștii publice și ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(35364 vizualizări - 0 comentarii)


Haos în acordarea ajutoarelor sociale la Traian

Recent, urmare a unei dispoziții a prefectului Mădălin Teculescu, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o verificare amplă în cadrul administrației locale din Traian, scopul principal al controlului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 16:04
(20742 vizualizări - 0 comentarii)


Prins la furat din curtea Primăriei

În cursul nopții de miercuri spre joi, respectiv 7 spre 8 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au oprit pentru control, la ieșirea din curtea ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:41
(20364 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23620 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19791 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25131 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33454 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22504 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...