Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

Ionașcu se întoarce din moarte clinică

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

La o săptămînă de la mediatizarea paginii «anti-Ionașcu», acesta revine în spațiul public (adică pe Facebook) cu o scrisoare deschisă pentru primarul Alexandru Stoica. Bine argumentată, scrisoarea confirmă încă o dată zvonurile privind dorința lui Gabi Ionașcu de a găsi un partid care să-l propulseze din nou în lupta pentru fotoliul de primar al Sloboziei în următorul mandat. La cît de mare e grădina lui Dumnezeu, ar fi de mirare ca acest lucru să nu se întîmple.

Bugetul lui Ionașcu vs bugetul lui Stoica
Scrisoarea deschisă publicată de Gabi Ionașcu pe Facebook pendulează între umor involuntar și realitate amară. Deși tendința spre narcisism a fostului primar este evidentă, am ales să publicăm cîteva dintre cele mai interesante pasaje ale acesteia, convinși fiind că cei interesați vor distinge cu ușurință adevărul de minciună. Doar știm toți de ce sîntem în aceeași groapă, nu-i așa? «D-le Stoica, așa cum știți, v-am apelat pe telefonul de serviciu în data de 10.02.2015, ora 10:30, dar mi-ați respins apelul. Am dat telefon la secretara dvs Costea Filofteia, și am rugat să vă spună că doresc să vă vorbesc. Nu s-a întîmplat acest lucru. Subiectul întîlnirii era unul de interes public, bugetul municipiului, pe care îl voi relata în continuare, neavînd alt mijloc de comunicare cu dvs. Am lecturat proiectul de buget pentru anul 2015 și am rămas total dezamăgit, mai ales că este al treilea an al mandatului dvs și credeam că aveți expertiza și competența necesară fundamentării corespunzătoare. Iată ce am constatat: Veniturile bugetare „fără precedent“ așa cum ați afirmat public, sînt completate de la bugetul de stat și fonduri externe în proporție de 46% pentru finanțarea unor proiecte din care niciunul nu vă aparține. Sînt promovate pînă în anul 2012! Mai mult, 52% din sume le alocați unui singur proiect-parcarea din fața CJI și Piața Revoluției, adică cca 403 miliarde lei ROL, celelate proiecte avînd alocate sume derizorii. Concluzia este că în ciuda creșterii masei de impozitare și a cuantumului impozitelor, nu au crescut veniturile proprii în mod spectaculos astfel să justifice lauda pe care vă o faceți! (...) Vă întreb public, nivelul de încasare impozitelor și taxelor la mijloacele de transport ale persoanelor fizice a scăzut sau a crescut, fiindcă este de notorietate cazul din anul precedent cu furtul ștampilei cu care se semnau în fals certificate fiscale pentru „cămătarii“ de autoturisme?».

Responsabilitate pasată dintr-o ogradă în alta
În mod surprinzător, Gabi Ionașcu nu se ferește să abordeze în scrisoarea sa și subiecte fierbinți, precum «apa slobozenilor». Evident, nici în această privință, vina nu îi aparține: «Referitor la calitatea apei, am sesizat că ați promovat ceva, un proiect prost, în opinia mea! Domnule Stoica, reabilitarea conductelor, cu progresul tehnic actual, se face fără distrugerea străzilor! Am văzut un proiect foarte prost ca soluție tehnică și care se referă la reabilitarea conductelor din metal pentru echilibrare și aducțiune. Lucrările se realizează prin distrugerea străzilor și trotuarelor. Nu vă doare sufletul? Pe mine da, mă doare sufletul, fiindcă orașul vi l-ați luat cu peste 65% din străzi modernizate! În concluzie, vă sfătuiesc să anulați anunțul de licitație, să refaceți studiul de fezabilitate, să prevedeți banii necesari întregului proiect și să utilizați metode moderne de reabilitare fără distrugerea infrastructurii rutiere. Fiindcă dvs și echipa nu aveți calificare, competență și expertiză. Așa cum președintele dvs, Ciupercă Silvian, vă lăuda prin campanii, vă ofer cîteva soluții... (n.red.: soluțiile oferite de Gabi Ionașcu constau în cîteva link-uri unde se poate vedea cum funcționează celebra tehnică «tub în tub» promovată în perioada mandatului său). Arătați și consilierilor locali, poate pînă să ridice mîna pentru votarea bugetului se mai gîndesc! Păcat să stricați ce alții au muncit să le facă!». Scrisoarea este, evident, mult mai lungă și abordează și alte subiecte sensibile ale administrației Stoica. Din lipsă de spațiu ne vom opri aici, menționînd că ea poate fi citită integral pe pagina oficială de Facebook a lui Gabi Ionașcu. Vă dorim să aveți răbdare, tutun și... milă creștinească pentru un om care nu poate accepta că timpul său a apus, indiferent cînd de pertinente i-ar putea fi opiniile...

Ionașcu se visează primar Preocuparea lui Gabi Ionașcu pentru bugetele moșite de către administrația Stoica nu este nouă. În fiecare an, pe pagina sa de Facebook, acesta critică «constructiv» derapajele actualei administrații și îl acuză public pe primarul Alexandru Stoica de «incompetență, amatorism și rea-voință». Voci autorizate din anturajul lui Gabi Ionașcu susțin că preocupările sale depășesc sfera interesului public. Concret, Gabi Ionașcu visează cu ochii deschiși să reintre în cursa pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. Contactat telefonic, acesta nu și-a confirmat public intenția. Dar nici nu a negat-o. Și, dacă ținem cont de declarațiile sale virtuale, nici nu mai e nevoie de o astfel de confirmare: «D-le Stoica, sînt mai multe bube în buget, aș fi vrut să vă sfătuiesc pentru a vă feri de percepția de derizoriu, neștiință și amatorism. Să înțeleg că Ciupercă Silvian, președintele dvs, atunci cînd vă recomanda alegătorilor ca fiind „cinstit și competent“ și că aveți o echipă cu „expertiză“ în spate, a mințit? Sper că, totuși, veți lua act de cele cîteva observații, pînă la ședința de consiliu local de mîine seară, veți medita și veți încerca să îndreptați „strîmbătățile“ bugetului sau să cereți amînarea votului pînă ce veți prezenta un buget corespunzător așteptărilor slobozenilor, fiindcă ei și-au făcut datoria, crezîndu-vă pe cuvînt și v-au votat ca primar. Cu respect pentru slobozenii pe care i-am slujit cum am putut mai bine! Ing. Ionașcu Gabi».

3 Martie 2015, 16:20 (11046 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia
«Administrația Stoica nu este calificată pentru a conduce Slobozia!»
Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»
Slobozia: Scrisoarea agramată a administrației Mocioniu către contribuabili

Comentariile cititorilor:


Tibi:
(10 Martie 2015, 14:55)
Băcanu nu are casă. Are vilă!
nu.e ionascu:
(9 Martie 2015, 23:47)
nu.e ionascu! 
luati exemplu:
(8 Martie 2015, 19:28)
Eu de cate ori urc cu apa pe scari amintesc cui trebuie(supreme leader) de Ionascu si familia lui.
anti-ionascu :
(7 Martie 2015, 16:59)
de ce ma ionascule ti.ai batut joc de slobozeni? autoritati, de ce mai e libidinosu asta in libertate? cine deconteaza locuitorilor  apa plata cumparata, sau nervii tocati sau salele rupte carand bidoane pe scari? la puscarie nu la primarie!
Marian:
(5 Martie 2015, 17:06)
Vali cred ca ai gresit . La Bacanu malai mare nu aveau cum sa muncesaca pt. ca asta si-a facut case in Bulgaria la nisipuri . Sau poate ai dreptate ca doar aici n-o locui la bloc.
wxz:
(5 Martie 2015, 16:15)
Puscarie pentru soldovean nu exista? Macar pentru apa si statia de epurare! 
vali:
(5 Martie 2015, 12:34)
ORGANELE ABILITATE SA SE DUCA  LA AMARA UNDE ARE STOICA CASA SA VADA CUM MUNCITORI PRIMARIEI PLATITI DE STAT MUNCESC IN TIMPUL DE MUNCA LA PRIMARIE ,MUNCESC LA STOICA LA AMARA,ASA AU MUNCIT SI LA IONASCU,SI LA BACANU LA CASELE LOR FARA MACAR SA LE DEA UN PAHAR DE APA.VA ROG VERIFICATI ,D N A.
radu:
(5 Martie 2015, 12:25)
Chiar ca doi dobitoci cum mai rezista pamantul asta cu stoica si cu ionascu ei ar trebui sa fie la mititica dar timpul nui trecut sa speram ca acesti doi cacanari corupti prin abuzurile facute de ei profitand de functia care o au si au avuto sa plateasca tot .Ca numai asa vom avea un orasi ,o tara curata lipsita de baroni locali corupti.
mircea:
(4 Martie 2015, 22:11)
ai dreptate marian, doi dobitoci amandoi....dobitoci penali
Marian:
(4 Martie 2015, 19:24)
Doi dobitoci un moldovean si-un prost. Cred ca nici la parnaie nu pot fi trimisi .Nu sunt destul de barbati. niste lingai ,mincinosi si perversi.Au nenorocit orasul .Speram ca partidele sa vina cu un candidat APT .
nicu:
(4 Martie 2015, 13:01)
mai javra inputita vrei scaunu de primar iar ori a mai scazut conturiletale si vrei sa le umpli la locnu tie rusine ai furat pina tea luat dracu ai peste 20hectare pamint ,masini,vila pe 5000de metri ap in slobozia cabinet lui fita ap in bucuresti si cind ati venit din fundu moldovei si tu si curca aia de nevastata erati cu curu gol si acum sfidati lumea tu vorbesti de buget tu care ai furat cu javra aia de adi trifan cu coarda aia de mira cind ai venit primar spuneai ca o dai afara si te-a luat de mustati repede investitile care le faceai cu madam amza si cu mogos asta isi permite dintrun salariu de bugetar sa faca naveta spre braila cu masina personala de unde bani de benzina dacae bugetar din furaciuni primaria e o vaca de muls pentru adi trifan ,stoica bacanucel putin unflatu asta de bacanu nu se mai satura poate so duce dupa ciupercacu procesu care il are pe rol asta e primaria slobozia
Mary:
(4 Martie 2015, 11:54)
         Ionascu, sa-l ia de mana pe Stoica, si sa-l viziteze pe Ciuperca, Eventual sa-i tina de urat acum, cat si dupa ce va fi condamnat la inchisoare. Eu sper, ca pe viata, daca ma uit la paharul cu apa.
SORIN:
(4 Martie 2015, 11:42)
Iată, șoldoveanu' mustăcios, căcăcios și pișecios, nu se dezminte: un fanfaron. Auzi, "Ciupercă, președintele dvs". Păi, când mâncai tu rahat pe toate coclaurile alături de dom' profesor, al cui președinte era, măi gâlmă operată?! Mare tupeu și nesimțire, mari proști trebuie să ne creadă acest fanfaron penal. Oare chiar mai are cineva încredere, înafară de câțiva faliți ai șoldoveanului de Bărăgan, în acest tupeist?! Vă aduceți aminte stimați slobozeni că, atunci când a fost acuzat că a acordat, ilegal,  fiicei sale un spațiu pentru cabinetul stomatologic, a explicat că fiică-sa putea să plece în altă parte după terminarea studiilor, dar a preferat să vină "acasă", întru bunăstarea danturii slobozenilor?! Păi ce, aveau nevoie slobozenii de o dantură puternică pentru a "mușca" din "apa lu' Ionașcu"?! Cu sau fără ajutorul neoneros al fiicei sale, slobozenii, și nu numai ei, au "mușcat-o" din plin. Văd că nici p'ăsta nu-l întreabă nimeni de sănătate. Sigur, ca și Videanu, a muncit din greu pentru a prospera. Numai că, spre deosebire de vânzătorul de varză, șoldoveanu' fumează, bea și ...fu... ha, ha, ha!
Stoian:
(4 Martie 2015, 09:13)
Omul acesta (Ionascu) este de o impertinenta strigatoare la cer, cum poate sa mai ridice pretentii dupa toate mizeriile facute ca primar al acestui oras ?
setila:
(3 Martie 2015, 22:13)
Ionascule nu ti-e rusine sa deschizi gura dupa ce ne-ai obligat sa caram apa de atata timp ?? Sa nu-ti mai vedem moaca prin oras, ti-ai batut joc destul de slobozeni! Nici cu Stoica nu mi-e rusine dar porcaria cu bidoanele e cea mai mare din tara ! Huooo