Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Basarabia a fost România

Basarabia a fost România

La Slobozia, marșul «Basarabia e România» a fost amînat cu o zi, în zi de sîmbătă, ca să vină lumea. Sîmbătă, la orele 15,00, în parcul «de la Ialomița» ploua mocănește, în dușmănie. Cu un sfert de oră înainte de fix, în parc erau mai mulți jandarmi decît manifestanți. «Coa.e, ăștia au mai multe grade pe umeri decît sîntem noi!» avea să spună din spatele bandanei ridicate pe nas un adolescent ca un țîr, cu nădragii cu turul lăsat și steag tricolor în vîrf de băț. Marșul a pornit la fix, pe traseul Matei Basarab-Bulevardul Chimiei-Clopotnița de la Catedrală-Statuia colonelului Popescu. Lozincile au fost obligatorii, selfie-urile opționale!

«Chișinău și București, două inimi românești»
Pe turnanta din parc să tot fie vreo 40 de suflete. Adolescenți cu bandanele ridicate pe nas, fete de liceu de mînă cu băieții cu cercei, copii de școală primară ce par fugiți de-acasă. Marius Bărăgan e organizatorul marșului și liderul incontestabil al grupului. Împarte steaguri, pancarte, banere... Pe toate scrie că «Basarabia e România». Atmosfera e relaxată, adolescenții sînt cinteze: «bă, sper că există și after-party!». Se fac selfie-uri cu steagurile... Steagurile sînt uriașe și murate de ploaie: «Coa.e, astea au o tonă! Cine curu’ meu le cară?». Pisania pică pe un adolescent subțire ca un țîr, cu nădragii în vine. Marius repetă lozincile. «Chișinău și București, două inimi românești! Haideți bă, lăsați inhibițiile și strigați cît vă țin plămînii!». Liceenii strigă din răsputeri, pe mai multe voci, toate în schimbare. Se strigă mereu altceva. «Unitate națională!», «Jos hotarul de la Prut!», «Toată țara tre’ să știe, România vrea Unire!». Marius e nemulțumit! «Nu e bine! Toată lumea tre’ să știe, așa spuneți. De la capăt!». Manifestanții sînt docili și ascultă orbește! Îl întrebăm de ce numai liceeni: «A durat o lună să-i adun. Sînt colegi sau foști colegi, băieți pe care îi cunosc sau pe care i-am cunoscut pe net. Liceenii sînt mai receptivi, de-aia!». Îl pierdem repede, trebuie să țină discursul de plecare. Discursul e filmat, dar Marius nu-l știe pe de rost. Îl citește poticnit, de pe telefon... Încercăm să îl urmărim. Silabisește despre datoria sfîntă a românilor de a se uni cu frații lor, despre Unirea de acum 97 de ani, despre originea istorică și etnică comună. Banalități! La final se scuză ridicînd din umeri: «Ce vrei frate?! E greu de ținut minte un discurs!».

Pro și contra Unirii
Pe stradă manifestanții par amenințători. Jandarmii la fel. Sînt nervoși pentru că au fost scoși din casă, în zi de sîmbătă, pentru «toți tîmpiții ăștia». Printre «tîmpiți» sînt si trei-patru adulți. Chiar și vreo două doamne... Îndrăznim să o întrebăm pe una dintre ele dacă e de acord cu manifestația. Zîmbetul amabil îi îngheață, vocea devine tăioasă. «Cum să nu fiu?! De ce nu?! Cinste lor! Ei sînt conștiința noastră. Și au mai multă minte decît mulți dintre cei care au rămas acasă!». În spatele coloanei, oamenii rămîn ca la dentist. O doamnă de vîrsta a treia ne întreabă ce vor tinerii. «Foarte bine, maică! Foarte bine! Și eu vreau! Deși, și cu Basarabia, și fără ea, tot așa are să ne fie!». Pînă la Catedrală se scandează frenetic. Mereu aceleași lozinci. Din cînd în cînd, din coloană se aude: «Veniți cu noi! Veniți cu noi!». De venit, nu vine nimeni. Pe stradă se simte miros de friptură. Și pandișpan ținut prea mult la cuptor. Slobozia își face siesta! La statuia colonelului Popescu se filmează din nou tot procesul. Se fac pozele oficiale, se schimbă banerele. «Hai, coa.e mai repede, că mor de foame!». Îl întrebăm pe Marius cine girează manifestația. «„Acțiunea 2012“. O găsiți pe net! Acolo găsiți tot ce vreți să știți. E scris tot, clar!». Îi explicăm că avem creierele spălate de filmele americane, burțile otrăvite de hamburgeri și că noi vrem să ne unim cu SUA. Nu pare să guste această blasfemie antinațională. «Nu e posibil așa ceva. Noi nu ne uităm frații noștri de peste Prut. Basarabenii sînt români și ne așteaptă!». Marius e student la Drept, la Constanța. Ne încăpățînăm să înțelegem și încercăm să vorbim cu alți manifestanți. Cristian Constantinescu are 14 ani și l-am auzit spunînd că, în sfîrșit, se face ceva și la Slobozia. Îl întrebăm de ce a venit. «Am venit să susțin ideea. Atît!». Cristian Radu are 16 ani și gura slobodă. Dar de răspuns, vrea să răspundă într-o singură propoziție. «Noi sîntem schimbarea!».

Date istorice La 27 martie 2015 se împlinesc 97 de ani de la votarea de către Sfatul Țării a Unirii Basarabiei cu România, în 1918. 22 de ani mai tîrziu, la 28 iunie 1940, ca urmare a Pactului Ribbentrop-Molotov, trupele sovietice reocupă Basarabia și o anexează la Uniunea Sovietică. Basarabia a fost prima provincie care s-a unit cu România pentru a forma România Mare. La 28 octombrie 1920, România a semnatat Tratatul de la Paris cu Marea Britanie, Franța, Italia și Japonia care prevedea: «Considerând că din punct de vedere geografic, etnografic, istoric și economic Unirea Basarabiei cu România este pe deplin justificată; Considerând că populațiunea Basarabiei a manifestat dorința de a vedea Basarabia unită cu România», părțile contractante recunoșteau «suveranitatea României asupra teritoriului Basarabiei, cuprins între frontiera actuală a României, Marea Neagră, cursul Nistrului de la gura sa până la punctul unde este tăiat de vechiul hotar dintre Bucovina și Basarabia, și acest hotar».

31 Martie 2015, 13:35 (11933 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: AER Muntenia Sud, în marș de «Ziua Mondială a Mediului»

Comentariile cititorilor:


VICTOR:
(14 Martie 2018, 15:02)
 Un medic concediat de la Spitalul de Pneumoftiziologie din Sanpetru, dr. Horia Ionut Leoveanu, a facut dezvaluiri socante despre modul in care sunt tratati bolnavii, teroarea sub care lucreaza personalul si abuzurile care se fac. -Cadavrele erau tinute intr-o camera dezafectata a sectiei de la parter, timp mai multe zile, pacientii erau tratati numai de TBC, chiar daca aveau si alte afectiuni, iar externarile se faceau preferential-, spune Leoveanu. Acestea sunt insa doar o parte din neregulile descrise de Ionut Leoveanu.Medicul Horia Ionut Leoveanu a fost angajat la Spitalul TBC din Sanpetru in iunie 2000. Nu este pneumolog, dar are specializare in medicina generala. Sustine ca medicul Gheorghe Lupu l-a impiedicat sa-si faca meseria. -Am fost efectiv sechestrat in cabinet. Nu puteam examina nici un bolnav si nici sa fac vreo mentiune in fisa. Am observat apoi neregulile la medicamente. Pacientii primeau doar tratament pentru TBC. Daca aveau si alte afectiuni, nu erau tratati. Medicul Lupu ridica din sertare medicatia primita de bolnavi pentru alte afectiuni-, sustine dr. Leoveanu.Acuzat de omor-Am avut un pacient pe nume Andreuca. Suferea de hipertensiune. I-am prescris medicamente pentru aceasta boala. Medicul Lupu a sistat tratamentul dupa trei zile. Starea pacientului s-a inrautatit. Medicul Lupu i-a prescris Furosemid, dar a fost prea tarziu. Bolnavul a facut un accident cerebral. A fost transferat la Neurologie, unde a decedat-, continua medicul Leoveanu. Cazurile sociale nu prezentau interes pentru Spitalul TBC. -Medicul Lupu a refuzat sa efectueze controale pacientilor considerati cazuri sociale. Spunea ca oricum mor si ce conteaza un tigan in minus. Aceste cazuri mi se repartizau mie. Am fost nevoit sa apelez la colegii de alte specialiatti pentru a transfera acesti bolnavi la alte unitati spitalicesti pentru a primi tratament-, spune medicul concediat.Morga in salonO alta problema strigatoare la cer, afirma medicul Leoveanu, se refera la cazurile terminale
Alex:
(14 Iunie 2015, 14:16)
Sa invete in scoli copiii ca ei sunt viitorul.
parvu :
(3 Aprilie 2015, 22:21)
 mircea. nu  sunt  suparat ,doar  trist .
mircea:
(3 Aprilie 2015, 21:55)
@actiunea 2012, suteti niste exaltati....ce unire....ce putere....??? cu cine unire???  cu rachetii...hm
Actiunea 2012:
(3 Aprilie 2015, 21:15)
V-as ruga frumos sa dati like pe facebook paginii Basarabia e Romania Ialomita sa va explicam cine suntem de ce ne dorim unirea si care's avantajele ei . . Nu rezolvam nimic daca ne luam in ras romanii de peste prut si ne auto-discreditam. . Este de neimaginat ca un ziar de asa joasa speta sa.si bata joc de un mars patriotic si de oamenii care promoveaza valorile si culturile romanesti . UNITI SUNTEM MAI PUTERNICI
Ștefan:
(3 Aprilie 2015, 18:29)
Mai lăsați-ne cu Basarabia și basarabenii ei! N-aveam noi sărăcia și proștii noștri, am mai căpătuit și pe bețivii ăștia! Niște profitori. Unii au studii, dar caracterul și viciul-emblemă nu se pot schimba! Bravo lor că au știut unde să se așeze. In Bărăgan, că acolo nu se deosebesc proștii de proști....
mircea:
(3 Aprilie 2015, 16:15)
@parvu, omule, nu vreau sa te supar, dar singura mostenire pe care o ai, si pe care esti proprietar este apartamentul in care stai si tot ce primesti be la parinti tai, atat, chestia cu basarabia si bucovina lasate mostenire....hai sa fim seriosi, astea-s doar vorbe pentru a intarata tarata-n nationalisti...uita-te la secui....si ei gandesc la fel ca tine si?o duc mai bine cu tota mostenirea lor....pe bune....nu vad ce mari avantaje am eu sau copii mei daca vezi tu...ne-am lua basarabia inapoi....a face asta este ca si cum ai ajuta o babuta sa traverseze atunci cand ea nu vrea...lasati basarabia si bucovina la locurile lor....ca stau bine acolo....
parvu :
(3 Aprilie 2015, 15:09)
sorin .foarte frumos ,nu trebuie sa uitam niciodata ca basarabia si bucovina  este mostenirea   lasata noua  de  strabunii nostri .
Aloo!!!ALOO!!!:
(2 Aprilie 2015, 01:56)
Traiasca presa!!!-Nu strict la subiect nu!!!-
mircea:
(1 Aprilie 2015, 23:10)
@sustinator....ia sa vina mai sustinatorule care esti sustinator  fratili tau ala basarabeanu', volea, si sa-ti puna nitelus cutitu-ntre coaste, si sa-ti ceara asa, in dulcele grai moldovenesc sa-i dai tot ce ai la tine ca altfel iti face buzunare mai sustinatorule....ia sa te vedem atunci? chiar atat de chiori sunteti, chiar nu vedeti ca pe moldoveni nu ii intereseaza decat sa poata trece dincolo de Romania???Nu vreau unire, sa stea la locul lori, cu rusii lor, cu gagauzii lor....cu problemele lor...asa cum pe ei nu-i intereseaza de noi, nici pe mine nu ma intereseaza de ei....basarabia nu este Romania....sa fie clar !
sustinator:
(1 Aprilie 2015, 22:01)
As dori sa -trasmit acelui jurnalist sai fie rusine prima de a scrie la ziar ar fi trebuit gandit de o mie de ori si sa le fiti alaturi acestor tineri bravo lor au fost extraordinari foarte curajosi dupa cum spuneti si dumneavoastra nici ploaia nu ia oprit pe loc ei sunt viitorul copiilor nostri poate chiar si al dumneavoastra eu chiar ii sustin si le trasmit ca mai au inca un manifestant pentru la anul inca odata bravo voua baiti a fost un mars foarte frumos tinetio tot asa nu dati ascultare domnului jurnalist ca deja dansul sa mintit pe el insusi .
ROMANIA MARE:
(1 Aprilie 2015, 21:03)
Parlamentul de la Bruxelles a respins in cateva minute cererea pentru recunoasterea tinutului secuiesc trimisa de Ungaria . . . iar Rusia nu va ataca niciodata sau in viitorul apropiat un stat membru NATO , 
mircea:
(1 Aprilie 2015, 20:48)
cred ca participantii la aceasta demonstratie ar trebui sa traga o fuga pe la chisinau....sa vedem cand se vor intoarce daca mai sunt atat de convinsi ca trebuie unire....pe cei de dincolo de prut ii doare drept in c... de romania si de romani....nici nu prea sunt convinsi ca trebuie uneala, dimpotriva, dar ca peste tot, sunt o gramada de exaltati care agita apele....sa stea basarabenii la locul lor, daca am chef sa merg acolo, nu ma dranjeaza s-o fac cu pasaport (dar n-am chef....) si sa-si tina rachetii la ei....destul ca li se da atat de usor cetatenie....stiu ca acum o sa primesc destule injurii, dar sincer, n-am nici o tresarire cand se vorbeste de basarabia....la fel cum nu au nici ei cand se vorbeste de Romania.
roman:
(1 Aprilie 2015, 19:56)
Da, Basarabia e Romania dar nu stiu cat  de bine ales e momentul, acum cand Rusia e la un pas de a invada Ucraina iar bozgorii devin din ce in ce mai tupeisti, nu mai vorbesc pe la colturi, au inceput sa ceara Transilvania si in strada si in birourile de la Bruxelles...
membru actiunea2012:
(1 Aprilie 2015, 17:33)
nu e problema citatelor si declaratiilor pe care acest ziarist a reusit sa le transpuna prin metoda COPY-PASTE dar problema e ca unele sunt neadevarate si incomplete . . .ce facem draga redactie ? prostim populatia prin media locala ? 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
175 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(688 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3326 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(447 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(252 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(370 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(505 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(507 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(421 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(500 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1395 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(977 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1172 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(631 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1134 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1236 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1178 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1624 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1323 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2501 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1413 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1460 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3823 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2117 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...