Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

De mai bine de 25 de ani, Guvernul României încearcă să consolideze fosta unitate militară de aviație de la Alexeni, județul Ialomița, în speranța că aici ar putea ateriza în condiții ca-n Occident avioane civile. Transferat de la un minister la altul, aeroportul a rămas însă la fel. O ruină în adevăratul sens al cuvîntului, de unde nici hoții nu mai au ce fura. Cu toate acestea, statul român plătește lunar servicii de pază și protecție pentru acest obiectiv...

Scenarii guvernamentale la Alexeni pe pistă
În anii săi de glorie, dinainte de 1989, unitatea militară de la Alexeni reprezenta un etalon pentru forțele aviației militare românești. Tot în această perioadă aici a funcționat și o școală de pilotaj. După Revoluție, soarta aeroportului s-a schimbat considerabil în rău. Transferat de la un minister la altul, aeroportul Alexeni a ajuns într-o avansată stare de degradare. Fiecare dintre proprietari a încercat să facă utile hangarele, dormitoarele, clădirile administrative din curtea unității, precum și cele 350 de hectare de teren (din care 210 arabil) însă toate aceste demersuri au fost sortite eșecului. În anul 2003, aeroportul de la Alexeni a fost transferat din proprietatea Ministerului Apărării Naționale în cea a Ministerului Justiției-Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), fiind monitorizat de Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia. La acea dată, baza militară aeriană era deja dezafectată, din 1990 și pînă la momentul respectiv fiind utilizată doar pentru manevre de aterizare-decolare a aeronavelor de mici dimensiuni. Ministerul Justiției a făcut planuri pentru a transforma aeroportul din județul Ialomița într-o închisoare de tranzit. Proiectul, care la momentul respectiv depășea ca valoare suma de 600 mii lei, a primit însă finanțarea doar pe hîrtie. «Zona noastră este una de tranzit, iar la Alexeni s-a descoperit că ar fi oportună realizarea acestui obiectiv. Din păcate însă, totul a rămas doar la stadiul de proiect. Noi am mai valorificat terenurile cu potențial arabil...» a declarat Gabriel Rusu, purtătorul de cuvînt al Penitenciarului Slobozia. În 2011, Guvernul României stabilește un nou proprietar pentru obiectivul de la Alexeni. Așa se face că fosta unitate militară este transferată către Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, actualmente Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, în fruntea căruia s-a aflat Liviu Dragnea. Timp de 3 ani, noii proprietari au tratat cu indiferență bunurile care le-au fost oferite. Abia anul trecut MDRAP a făcut demersuri în ideea valorificării resurselor din curtea aeroportului Alexeni. Reprezentanții Ministerului au făcut un studiu de oportunitate, întins pe aproape 200 de pagini. Ideile acestora depășesc însă orice imaginație. Denumite generic «scenarii», MDRAP își propune să realizeze la Alexeni următoarele obiective: «Scenariul 1-aeroport de importanță regională; Scenariul 2-parc sportiv auto-moto cu realizarea unei piste de formula 1; Scenariul 3-poligon auto pentru școlile de șoferi; Scenariul 4-parc industrial; Scenariul 5-parc fotovoltaic» se arată în documentul oficial.

O ruină bine păzită
S-ar părea că și intenția MDRAP pare să fie sortită eșecului. Potrivit datelor precizate în studiul de oportunitate, toate cele 5 scenarii ar putea fi posibile dacă Ministerul reușește să concesioneze fosta unitate militară de aviație unui investitor. Încheiată pe o perioadă de 49 de ani, pentru această concesiune reprezentanții MDRAP ar percepe o redevență de 972660 euro/an. Între timp statul investește aici în servicii de pază și protecție, pentru obiective care nu mai există. «S-a furat tot ce s-a putut fura! Cică au pază ei acolo... Sînt doi oameni care stau la poartă, probabil să nu le ia porțile... Este totul vandalizat! A venit anul trecut la Primărie un domn la costum care a zis că vrea nu știu ce documente, că vrea să modernizeze, că are planuri. Nu l-am mai văzut de atunci, e clar că și de această dată totul e o minciună...» precizează Ion Cărbune, primarul comunei Alexeni. De la momentul preluării și pînă în prezent, MDRAP a cheltuit peste 100000 lei pentru paza întregului ansamblu care intră în alcătuirea aeroportului Alexeni. Singurii care au reușit să valorifice bunurile din incinta fostei unități militare au fost hoții, care au furat tot ce s-a putut valorifica la centrele de fier vechi...

16 Iunie 2015, 17:55 (10151 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Daniel din gîrbovi :
(21 Februarie 2024, 13:58)
Buna ziua tuturor celor prezenți din păcate nu mai este așa cum a fost atunci când toată lumea știa pentru ce lucreza acum 
Ioniță Marian :
(26 Decembrie 2020, 19:46)
Am fost militar în termen la unitatea din Alexeni în anul 2000.E păcat că să ales praful.Fiind destul de aproape de Bucuresti trebuia modernizat de mult.Mi-ar plăcea să vizitez locul împreună cu fiul meu care se pregătește pentru o carieră militară. Respect MAPN