Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația persistă de la jumătatea verii, dar a devenit publică abia în luna octombrie. Potrivit informațiilor furnizate de către Urban SA, depășirea concentrației admise de 100 de micrograme la litru a fost cauzată de… caniculă! Concret, temperaturile mari înregistrate peste vară ar fi condus la creșterea numărului de micoorganisme din apă. Pentru a combate această tendință, Urban SA a decis clorinarea în exces a apei furnizate slobozenilor. Hiperclorinarea apei a condus la creșterea concentrației de trihalometani în apă peste limitele admise. Situația a devenit publică la începutul lunii octombrie 2015, cînd Urban SA a solicitat Direcției de Sănătate Publică Ialomița prelungirea avizului sanitar de funcționare. În locul acestui aviz, Urban SA a primit o amendă de 4000 de lei. Pentru a obține prelungirea avizului, Urban SA a comandat un nou set de analize. Reamintim că, potrivit programului de conformare avizat de DSP în anul 2013, cînd Urban SA a primit avizul sanitar de funcțioanre, furnizorul local de apă are obligația de a preleva lunar analize din rețeaua de apă a orașului...

Picătura chinezească de… otravă!
Prezența trihalometanilor în apă a fost sesizată public pentru prima dată de către consilierul local Mădălin Teculescu, la momentul respectiv prefect al județului Ialomița. Acesta a declarat la momentul respectiv: «Situația este cu mult mai gravă decît pare la prima vedere. Ea persistă de ani buni și va avea efecte dezastruoase asupra populației. Pur și simplu autoritățile locale își bat joc de oameni!». Aflat în Turcia pentru a doua oară în această vară, primarul Alexandru Stoica nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere oficial. Directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu susține însă că, la acest moment, situația este sub control. «A fost o situație generată de caniculă. La acest moment am reușit să igienizăm bazinul de decantare al stației, filtrele… Iar în perioada imediat următoare o firmă specializată se va ocupa și de igienizarea forajelor existe și a conductelor de aducțiune a apei. Am precizat însă în comunicat că, potrivit unui punct de vedere autorizat de specialiști, consumarea apei furnizate de noi, chiar și cu depășirile înregistrate, nu va avea efecte asupra sănătății în următorii 20-25 de ani...» ne-a declarat acesta.

DSP nu avizează furnizarea apei
Declarațiile pacifiste ale directorului Urban SA nu schimbă însă realitatea. Atît analizele prelevate în luna iulie, cît și cele din luna august (n.red.: singurele făcute publice pînă la acest moment!) confirmă depășiri cu 20 pînă la 40% a concentrației maxime de trihalometani din apă. Surse din cadrul Urban SA ne-au confirmat faptul că, pe lîngă problemele microbiologice, apa a fost hiperclorinată din cauza lucrărilor executate la rețeaua de echilibrare a apei, precum și din cauza lucrărilor punctuale de înlocuire a țevilor. Pe cale de consecință, în perioada imediat următoare situația va persista, iar Urban SA se confruntă cu posibilitatea de a nu primi aviz sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. «Așteptăm următorul set de analize. Dacă acesta nu va fi în parametri legali admiși, nu vor primi aviz. Nu ne putem juca cu sănătatea populației!» a declarat, pentru Independent, directorul DSP Ialomița, Dan Noel.

Cilibeanu, demisia! Stoica, de ce ne otrăvești? Avizul sanitar de funcționare al Urban SA a fost obținut pe 23 august 2013, în urma unor presiuni politice exercitate de PSD. O dată cu avizul sanitar de funcționare, Urban SA și-a asumat un program de conformare strict, cu termene scadente la finele anului 2013. Multe dintre responsabilitățile asumate atunci împreună cu autoritățile locale au fost uitate. Printre ele se numără «finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelelor de distribuție din oțel cu conducte de PE și a branșamentelor», «înlocuirea, în colaborare cu Primăria Slobozia a instalațiilor interioare care generează depășiri ale concentrației de fier» sau «notificarea proprietarilor/consumatorilor din zonele în care calitatea apei potabile este deteriorată datorită rețelelor de distribuție interioare». La 2 ani distanță, primarul Alexandru Stoica nici măcar nu se mai gîndește la rezolvarea problemelor constatate atunci. Presat de problema «gropii» din fața Primăriei, el a pasat toate responsabilitățile legate de potabilizarea apei în sarcina Urban SA. Legat de mîini și de picioare, cu o societate aflată de ani bun pe marginea prăpastiei economice, directorul Valentin Cilibeanu încearcă să găsească soluții. Dar de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere apă potabilă! Slobozenii pot cere însă altceva. Demisia de onoare a directorului Valentin Cilibeanu și declanșarea unei anchete penale în cazul lui Alexandru Stoica, singurul primar din România care a reușit să-și otrăvească concetățenii cu …«apă potabilă!».

9 Octombrie 2015, 19:20 (14931 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(12 Octombrie 2015, 19:52)
Are dreptate Elena, ar trebui sa iesim in strada, o lunga coloana cu bidoanele in mana, cate doua si sa pocnim din ele, spuneti ora si data...ii spune BIDONIADA
Fas fas fas :
(12 Octombrie 2015, 13:51)
@steluta=in acest moment sunt familii de varstnici ce consuma apa de la robinet.Doi.Alta categorie (din care tu nu faci parte) -acei nevooasi ce nu isi permit lixul cumpararii apei imbuteliate. Asta i fasul! Dar esti fasaita? Ori fasai ...asa din supapa??
In poza:
(12 Octombrie 2015, 13:06)
Cilibeanu se arata surprins de intrebarea lui Stoica:"cine a mancat din portia mea zilnica de rahat?"
gogu:
(12 Octombrie 2015, 01:38)
la puscarie cu mincinosii care ne baga cu buna stiinta in pamant!
Steluța:
(11 Octombrie 2015, 13:33)
Asemenea articole ca cel de aici, nu fac decât să înviorezi site-ul în letargie! Fââss!
Vecinu:
(11 Octombrie 2015, 10:29)
Am vorbit cu vecinii blocului in care locuiesc si vom face un put de maee adancime la 8 metri de bloc , undeva la 60 metri cu un mic bazin de colectare sa ne ajunga pentru numarul de apartamenre ! Dupa care vom plati doar cate 2 kw pe luna pentru energia consumata si arar pentru reparatii in caz de defectiune si cu siguranta va fi mai sanatoasa pentru organism si ma ieftina cunoscandu-se la buzunar ! Proiectul va fi facut pe str Mihail Sadoveanu. Sa speram ca nu ne lovom de cine stie ce avize !
werdi:
(11 Octombrie 2015, 04:10)
Sandel,șpăgar de comisariat!Sa facă armata,la groapa!!
iudeanul ialomitean:
(11 Octombrie 2015, 01:22)
Nu ii sta rau lui sandel cu rugina langa maini.Pacat ca noile catuse sunt curate.Cele de ocna aveau cam aceeasi cantitate de metal oxidat.Prin 70..80..Cum poate rosti el oare "noi suntem romani?" Noi...Un tradator ce isi otraveste conationalii...Asta este militarul fara onoare si demnitate!!! Un vandut ordinar !!! Ce a jurat sa apere ca militar?? Dar ca primar?? ...iuda.....vandutul...nedemnul ! sandel lasat la vatra!...vatra nostra...soldatule!!!
Elena:
(10 Octombrie 2015, 22:23)
Haideti sa iesim in strada, sa reactionam, pt ca altfel o sa ne tot chinuim asa! Pana cand o sa tot cumparam apa, desi platim un pret prea mare pe mc de apa de la Urban? Platim o apa care noci menajra se pae ca nu mai este! Sa luam atitudine!!!
werdi:
(10 Octombrie 2015, 21:24)
Unde este societatea civila?La dracu!!Anul viitor ,psd-ul câștiga iar alegerile locale!!Ne meritam soarta!!Oraș de imbecili !!!
Dracu:
(10 Octombrie 2015, 18:16)
Numai exista nimic de zis ...puscaria ii mananca _|_ 
trihalul de primar:
(10 Octombrie 2015, 18:11)
Stoica e in Turcia(voia  in China dar nu mai vor "investitorii" de acolo sa vina incoace) sa-si revina dupa "sacrificiul "in folosul slobozenilor. Sunt sigur ca si-a luat cu el o rezerva de apa trihalometanica de Slobozia, stiut fiind faptul ca in Turcia primarii sunt sinceri si declara clar apa de la robinet ca NEPOTABILA.
Mary:
(10 Octombrie 2015, 16:04)
        Proiecte cu minea voastra, pe bani publici. Numai de necazuri sunteti buni "stimati" edili. Este timpul sa platiti pentru toate prostiile voastre care au pagubit bugetul local cu stiinta sau fara. Deja sunteti penibili. Prostia o intalnesti la tot pasul in acest oras. Cat sa va mai suportam?! Meritati sa fiti dezbracati de multimea acestui oras, precum acei patroni din Franta. Mare noroc aveti de bunatatea noastra de care va bateti joc in fiecare zi. Ori sunteti prosti, ori faceti pe prostii. In tot cazul suteti extrem de nesimtiti si necinstiti.
pensionar:
(10 Octombrie 2015, 15:47)
SA FIE DE CAPU' VOSTRU ALA PATRAT SI NESIMTIT DE INCOMPETENTI JEGOSI CU NASU' PA SUS. OTRAVITI ORASUL JAVRELE DRACU. CUM VA MAI SUPORTA PAMANTU'?! SA VA VOTEZE DRACU SA VA IA.
Marius:
(10 Octombrie 2015, 14:48)
O plangere la anpc ca doar suntem consumatori dupa care un proces pt despagubiri. A si jos psd ul. Poate e timpul ca orasul asta sa aiba si alta culoare ca sa vada rosi ca nu sunt atotputernici. Va dati seama ce o sa gaseasca prin sertarele primariei un alt partid. GROAPA ,APA , PARC INDUSTRIAL , FARA MEDICI, FARA LOCURI DE MUNCA ,O POPULATIE DIN CE IN CE MAI SARACA , D.N.A, ETC

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 21 Aug 2026
342 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17385 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13432 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13528 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(14300 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13775 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13782 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11840 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13549 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(12087 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(10058 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12741 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(15110 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15970 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14309 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13842 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16674 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16437 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(18048 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19832 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17464 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15224 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20680 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15491 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17207 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(16285 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(14051 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(16298 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(12034 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului @ Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Mary în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! teren extravilan Munteni Buzău în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Fotograf în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului auto SH în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Urban în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Gigi de la gaze în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Veverita în Primăria Slobozia reabilitează doar 4 din 7 unități de învățământ prin Programul «ELENA»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...