IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane
La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A
...[citește_toată_știrea]
24 Iunie 2026, 13:50
(690 vizualizări -
0 comentarii)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!
24 Iunie 2026, 10:15
S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!
Pompierii ialomițeni au desfășurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița
...[citește_toată_știrea]
24 Iunie 2026, 08:20
(3339 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv
Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 18:00
(450 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!
Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 10:30
(384 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»
Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 09:10
(510 vizualizări -
0 comentarii)
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni
Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa
...[citește_toată_știrea]
22 Iunie 2026, 13:15
(510 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!
Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA
...[citește_toată_știrea]
22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!
Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează
...[citește_toată_știrea]
21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări -
0 comentarii)
1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026
În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.
...[citește_toată_știrea]
19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări -
0 comentarii)
Nu ratați...
...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)
16 Iunie 2026, 18:10
Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»
Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată
...[citește_toată_știrea]
11 Iunie 2026, 11:20
(1397 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»
Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări
...[citește_toată_știrea]
11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări -
1 comentariu)
Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere
Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 17:20
(1173 vizualizări -
0 comentarii)
Call Center RAJA Constanța
Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 12:50
(635 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!
În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 10:15
(1140 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!
Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați
...[citește_toată_știrea]
9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!
Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor
...[citește_toată_știrea]
8 Iunie 2026, 15:05
(1237 vizualizări -
0 comentarii)
«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița
Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe
...[citește_toată_știrea]
8 Iunie 2026, 12:50
(1182 vizualizări -
0 comentarii)
Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei
Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:40
(1627 vizualizări -
0 comentarii)
Soluții digitale de la RAJA Constanța
Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto
Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări -
0 comentarii)
Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!
Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:00
(2509 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026
La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 11:30
(1414 vizualizări -
0 comentarii)
Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint
RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin
...[citește_toată_știrea]
3 Iunie 2026, 13:20
(1463 vizualizări -
0 comentarii)
Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!
Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar
...[citește_toată_știrea]
1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări -
2 comentarii)
Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026
Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2026, 10:20
(4442 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»
Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea»
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2026, 15:55
(2119 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv
Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(16 Septembrie 2019, 11:55)
Mai vecine, tu crezi ca daca primarul ala si-a angajat sofer si pe nevasta soferului, l-a lasat sa-si faca de cap, crezi ca va lua in considerare plangerea ta? Probabil a rupt-o de cum a primit-o pe birou. Daca cele scrise de tine sunt adevarate, fa-i o plangere penala (daca ai asteptat 30 de zile sa-ti raspunda primaria si nu a facut-o in termen). Documenteaz-o cu probe foto, video, martori dintre vecini, etc. Monteaza-ti si o camera video la balcon, ca sa nu se razbune pe tine si sa-ti vandalizeze masina pentru faptul ca l-ai reclamat. Altfel nu se potolesc tupeistii sustinuti de partid.
(15 Septembrie 2019, 11:09)
In primărie e șerpărie mare,pana și șoferul lu’ Mocioniu și a angajat nevasta acolo și e mare doamna !! Am sesizat politia locală in legătura cu locul de parcare ocupat abuziv de șoferul primarului și nimic. Corupție la poliție pt un șofer fost pușcăriaș???? D. D. bea la scara blocului și nu l deranjează nimeni,de ce domnu’ Abaza???
(12 Septembrie 2019, 13:43)
Fa-i o plangere penala daca ai atatea date. Si ce vrei sa insuniezi sub camelia asta?
(11 Septembrie 2019, 21:04)
In sfirsit termina si T. vila pe care a inceput-o pe vremea forarii puturilor cu TMUCB a continuat cu Floriconstruct .Nica si termina cu acesta firma ,mobila a realizat-o cu Viprod si binenteles pe banii contribuabilor din oras .
(10 Septembrie 2019, 21:36)
ceausescu a fost executat pentru subminarea economiei si genocid.primarii psd incepand cu ionascu ne otravesc in fiecare zi cu apa lor, nu se numeste genocid?niste netrebnici fara pic de caracter.sa le fie frigiderul prin de rahat!
(10 Septembrie 2019, 14:36)
Haide sa o luam altfel, mai pe shleau; Singurele criterii ca sa te puna cineva intr-o functie, in cazul asta, in functia de primar, sunt: licitatia (care cotizeaza mai mult la partid) si obedienta (loial partidului, ca sa nu "defectezi" si minte mai putina, ca sa nu iti depasesti in inteligenta superiorii si sa-i inlocuiesti la un moment dat). Asta este reteta de succes, s-a obtinut un exemplar care si-a platit functia catre partidul care l-a pus si are si certitudinea (partidul) ca ii va fi loial/ascultator. Si acum incepe manevra: Daca baiatul nostru a bagat bani ca sa ajunga in functie, normal ca va face tot posibilul sa-i scoata inzecit, din mai multe motive: ca sa-si acopere paguba, ca sa le restituie eventual celor care l-au imprumutat si, cel mai important, pentru partidul iubit trebuie sa cotizeze in continuare, ca doar pana sus te mananca sfintii si trebuie dat si pe la vreun ministru, iar ala mai sus. Bun si atunci, tu primar, baiat de la tara, te gandesti asa: sunt prea sarac ca sa fac investitii mici (de ex: asfaltarea unei strazi la pret corect), pentru ca nu ar iesi bani de comision si ma "omoara" sefii; pai atunci sa facem ceva megalomanic (chiar daca nu este necesar pentru oras), pentru ca cu cat investitia este mai mare, cu atat si comisionul mai important si ii multumesc pe toti. Se ia o firma de casa (care umfla costurile), scriem un proiect eronat ca sa cerem fonduri UE si apoi proiectul nefiind bun, nu mai luam fonduri ci ne imprumutam la banca (mult mai mult). Ghici de ce? asa am auzit vorbind pe unii prin piata.
(10 Septembrie 2019, 11:27)
Daca totul este premeditat si gandit ca sa se sifoneze bani publici pe termen lung atunci este ffff grav! Personalul tehnic din primarie, si alte unitati implicate trebuie sa raspunda!
(10 Septembrie 2019, 10:07)
Nimic nu va convine slobozeni.Ca nu e apa potabila,ca va fi peste cativa ani,e rau.Mocneste rautatea in voi si nu e bine.Dormiti naibi in continuare,ca asa sunteti draguti,de unde aveti dupa doar 8 ani asa porniri beligerante??Abia s-a reusit intelegerea ca in 2020 sa se mai plateasca"la misto"3 milioane euro,ca in afara de 2-3articole din ziare,oricum nu se intampla nimic,nimanui.Primaria achita,totul e in regula si chiar merita riscul pentru asa sume.Primaria face apel la calm,totul e sub control,stati linistiti,Romania merita mai mult.(!!!!)Si chiar nu e rea apa imbuteliata platita sau drumurile prin imprejurimi,sa aduceti apa.(Ograda).Zau!
(9 Septembrie 2019, 20:12)
Peste alti 8 ani ne vom intâlni tot aici si tot fara statie, fara pod, fara pasaj. De ce? Fiindca pot....
(9 Septembrie 2019, 16:52)
Pt psd aceste investitii nu sunt decat o sursa de bani pr partid si fime prietene. In 8 ani si cu jumate din suma cheltuita pana acum se putea aduce, prin cadere libera, apa din barajele aflate in m-tii Buzaului sau Prahova.
(9 Septembrie 2019, 15:49)
stimate comentator, se pare ca nu ai inteles exact cum stau lucrurile! imi permit sa te citez
"...ca asa se vor gasi multe firme care sa vina cu solutii fara garantia cailtatii si sa ne vanda super tratamente ca doar banii publici trebuie cheltuiti .."
Inexact; nu se vor gasi multe firme... ei cauta si gasesc O anumita firma, de casa, adica o firma a cuiva din partid, sau care finanteaza partidul, de aceea umfla costul lucrarii, ca sa fie bani de comisioane pentru primar/partid si pe suveica in sus. Nu-i credita pe decidenti cu prostie/incompetenta, gandeste-te ca o fac premeditat, sunt foarte abili! Uita o intrare in parcarea subterana, uita diverse aspecte prin proiecte ca sa fie motiv sa refaca mereu studiile de fezabilitate, uita cate o componenta la statia de tratare a apei, etc. ... la fel ca si cu asfaltarea strazilor: trebuie sa le faca in cel mai prost mod posibil, tocmai ca sa nu reziste mult lucrarea si sa cheltuie alti bani pe peticirea lor, ca sa aiba o uriasa sursa sigura de venit in fiecare an cat sunt la butoane. Altfel, daca ar face lucrurile bine de prima data si sa mai tina si o viata intreaga, lor nu le-ar mai iesi bani de comision, finantare pentru partid si nu ar mai fi sustinuti si propusi pentru astfel de functii. Fonduri europene? fug ca dracu de tamaie de ele, pai strainii aia nemernici urmaresc cum s-a cheltuit fiecare euro, alta-i treaba cand iei bani din banca, nu te intreaba nimeni unde s-au ingropat, important e sa platesti ratele. Primarii si politicienii (majoritatea) stiu doar operatii simple, adunarea (banilor din buget) tabla impartirii (banilor din buget la gashca lor).
Multi vor spune ca e f greu sa accesezi fonduri europene. Ok, este, dar de ce majoritatea celor care au reusit sa modernizeze comunele ca in occident (cu fonduri eur) sunt primari independenti?? Ca nu au furat, nici pentru ei si nici pentru vreun partid. Nu trebuie tu primar cu 4 clase sa redactezi proiectul, sunt firme care fac asta, asigura-le doar
(9 Septembrie 2019, 14:37)
Este o probleme daca investim bani sa tratam apa si sa nu garatam calitatea! RISIPA DE BANI NEJUSTIFICATA!
Mai bine cautam alta sursa cu apa de calitate si costuri de exploatare mici in viitor! .....ca asa se vor gasi multe firme care sa vina cu solutii fara garantia cailtatii si sa ne vanda super tratamente ca doar banii publici trebuie cheltuiti ............
(9 Septembrie 2019, 13:33)
Toti primarii care au cheltuit bani publici pentru mizeria asta de apa industriala toxica ar trebui sa candideze la un post intr-o celula cu gratii, deci la penitenciar, nu la primarie. Actualul primar minte prin omisiune, afirmand ca asta rezulta din sondaje, asta isi doresc slobozenii, dar nu spune concret ce, referitor la apa. NU! slobozenii nu isi doresc doar scaderea concentratiei de sodiu, pentru care cheltui din nou foarte multi bani publici catre o firma, probabil tot de casa, dupa cum s-a vazut anterior; toti ne dorim ca apa sa fie potabila, curata, fara trihalometani, fara clor, fara culoare si fara miros. Iar potabilizarea apei este o obligatie a autoritatilor locale (primarie, urban, dsp, etc.) nu te ocupi de treaba asta doar ca asa spun sondajele! e fisa postului mai nea`! Te obliga iar partidul (partidele din care faci parte) sa sifonezi iar bani catre firme de casa? altfel nu vad logica sa cheltui iar multi bani si sa NU REZOLVI problema apei. Daca reduci doar componenta sodiu si raman celelelte elemente daunatoare grav sanatatii este clar ca nu rezolvi nimic! si atunci care e motivul de arunci cu banii catre firma x? FACI BANI PENTRU ALEGERI?