Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația persistă de la jumătatea verii, dar a devenit publică abia în luna octombrie. Potrivit informațiilor furnizate de către Urban SA, depășirea concentrației admise de 100 de micrograme la litru a fost cauzată de… caniculă! Concret, temperaturile mari înregistrate peste vară ar fi condus la creșterea numărului de micoorganisme din apă. Pentru a combate această tendință, Urban SA a decis clorinarea în exces a apei furnizate slobozenilor. Hiperclorinarea apei a condus la creșterea concentrației de trihalometani în apă peste limitele admise. Situația a devenit publică la începutul lunii octombrie 2015, cînd Urban SA a solicitat Direcției de Sănătate Publică Ialomița prelungirea avizului sanitar de funcționare. În locul acestui aviz, Urban SA a primit o amendă de 4000 de lei. Pentru a obține prelungirea avizului, Urban SA a comandat un nou set de analize. Reamintim că, potrivit programului de conformare avizat de DSP în anul 2013, cînd Urban SA a primit avizul sanitar de funcțioanre, furnizorul local de apă are obligația de a preleva lunar analize din rețeaua de apă a orașului...

Picătura chinezească de… otravă!
Prezența trihalometanilor în apă a fost sesizată public pentru prima dată de către consilierul local Mădălin Teculescu, la momentul respectiv prefect al județului Ialomița. Acesta a declarat la momentul respectiv: «Situația este cu mult mai gravă decît pare la prima vedere. Ea persistă de ani buni și va avea efecte dezastruoase asupra populației. Pur și simplu autoritățile locale își bat joc de oameni!». Aflat în Turcia pentru a doua oară în această vară, primarul Alexandru Stoica nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere oficial. Directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu susține însă că, la acest moment, situația este sub control. «A fost o situație generată de caniculă. La acest moment am reușit să igienizăm bazinul de decantare al stației, filtrele… Iar în perioada imediat următoare o firmă specializată se va ocupa și de igienizarea forajelor existe și a conductelor de aducțiune a apei. Am precizat însă în comunicat că, potrivit unui punct de vedere autorizat de specialiști, consumarea apei furnizate de noi, chiar și cu depășirile înregistrate, nu va avea efecte asupra sănătății în următorii 20-25 de ani...» ne-a declarat acesta.

DSP nu avizează furnizarea apei
Declarațiile pacifiste ale directorului Urban SA nu schimbă însă realitatea. Atît analizele prelevate în luna iulie, cît și cele din luna august (n.red.: singurele făcute publice pînă la acest moment!) confirmă depășiri cu 20 pînă la 40% a concentrației maxime de trihalometani din apă. Surse din cadrul Urban SA ne-au confirmat faptul că, pe lîngă problemele microbiologice, apa a fost hiperclorinată din cauza lucrărilor executate la rețeaua de echilibrare a apei, precum și din cauza lucrărilor punctuale de înlocuire a țevilor. Pe cale de consecință, în perioada imediat următoare situația va persista, iar Urban SA se confruntă cu posibilitatea de a nu primi aviz sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. «Așteptăm următorul set de analize. Dacă acesta nu va fi în parametri legali admiși, nu vor primi aviz. Nu ne putem juca cu sănătatea populației!» a declarat, pentru Independent, directorul DSP Ialomița, Dan Noel.

Cilibeanu, demisia! Stoica, de ce ne otrăvești? Avizul sanitar de funcționare al Urban SA a fost obținut pe 23 august 2013, în urma unor presiuni politice exercitate de PSD. O dată cu avizul sanitar de funcționare, Urban SA și-a asumat un program de conformare strict, cu termene scadente la finele anului 2013. Multe dintre responsabilitățile asumate atunci împreună cu autoritățile locale au fost uitate. Printre ele se numără «finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelelor de distribuție din oțel cu conducte de PE și a branșamentelor», «înlocuirea, în colaborare cu Primăria Slobozia a instalațiilor interioare care generează depășiri ale concentrației de fier» sau «notificarea proprietarilor/consumatorilor din zonele în care calitatea apei potabile este deteriorată datorită rețelelor de distribuție interioare». La 2 ani distanță, primarul Alexandru Stoica nici măcar nu se mai gîndește la rezolvarea problemelor constatate atunci. Presat de problema «gropii» din fața Primăriei, el a pasat toate responsabilitățile legate de potabilizarea apei în sarcina Urban SA. Legat de mîini și de picioare, cu o societate aflată de ani bun pe marginea prăpastiei economice, directorul Valentin Cilibeanu încearcă să găsească soluții. Dar de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere apă potabilă! Slobozenii pot cere însă altceva. Demisia de onoare a directorului Valentin Cilibeanu și declanșarea unei anchete penale în cazul lui Alexandru Stoica, singurul primar din România care a reușit să-și otrăvească concetățenii cu …«apă potabilă!».

9 Octombrie 2015, 19:20 (14852 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(12 Octombrie 2015, 19:52)
Are dreptate Elena, ar trebui sa iesim in strada, o lunga coloana cu bidoanele in mana, cate doua si sa pocnim din ele, spuneti ora si data...ii spune BIDONIADA
Fas fas fas :
(12 Octombrie 2015, 13:51)
@steluta=in acest moment sunt familii de varstnici ce consuma apa de la robinet.Doi.Alta categorie (din care tu nu faci parte) -acei nevooasi ce nu isi permit lixul cumpararii apei imbuteliate. Asta i fasul! Dar esti fasaita? Ori fasai ...asa din supapa??
In poza:
(12 Octombrie 2015, 13:06)
Cilibeanu se arata surprins de intrebarea lui Stoica:"cine a mancat din portia mea zilnica de rahat?"
gogu:
(12 Octombrie 2015, 01:38)
la puscarie cu mincinosii care ne baga cu buna stiinta in pamant!
Steluța:
(11 Octombrie 2015, 13:33)
Asemenea articole ca cel de aici, nu fac decât să înviorezi site-ul în letargie! Fââss!
Vecinu:
(11 Octombrie 2015, 10:29)
Am vorbit cu vecinii blocului in care locuiesc si vom face un put de maee adancime la 8 metri de bloc , undeva la 60 metri cu un mic bazin de colectare sa ne ajunga pentru numarul de apartamenre ! Dupa care vom plati doar cate 2 kw pe luna pentru energia consumata si arar pentru reparatii in caz de defectiune si cu siguranta va fi mai sanatoasa pentru organism si ma ieftina cunoscandu-se la buzunar ! Proiectul va fi facut pe str Mihail Sadoveanu. Sa speram ca nu ne lovom de cine stie ce avize !
werdi:
(11 Octombrie 2015, 04:10)
Sandel,șpăgar de comisariat!Sa facă armata,la groapa!!
iudeanul ialomitean:
(11 Octombrie 2015, 01:22)
Nu ii sta rau lui sandel cu rugina langa maini.Pacat ca noile catuse sunt curate.Cele de ocna aveau cam aceeasi cantitate de metal oxidat.Prin 70..80..Cum poate rosti el oare "noi suntem romani?" Noi...Un tradator ce isi otraveste conationalii...Asta este militarul fara onoare si demnitate!!! Un vandut ordinar !!! Ce a jurat sa apere ca militar?? Dar ca primar?? ...iuda.....vandutul...nedemnul ! sandel lasat la vatra!...vatra nostra...soldatule!!!
Elena:
(10 Octombrie 2015, 22:23)
Haideti sa iesim in strada, sa reactionam, pt ca altfel o sa ne tot chinuim asa! Pana cand o sa tot cumparam apa, desi platim un pret prea mare pe mc de apa de la Urban? Platim o apa care noci menajra se pae ca nu mai este! Sa luam atitudine!!!
werdi:
(10 Octombrie 2015, 21:24)
Unde este societatea civila?La dracu!!Anul viitor ,psd-ul câștiga iar alegerile locale!!Ne meritam soarta!!Oraș de imbecili !!!
Dracu:
(10 Octombrie 2015, 18:16)
Numai exista nimic de zis ...puscaria ii mananca _|_ 
trihalul de primar:
(10 Octombrie 2015, 18:11)
Stoica e in Turcia(voia  in China dar nu mai vor "investitorii" de acolo sa vina incoace) sa-si revina dupa "sacrificiul "in folosul slobozenilor. Sunt sigur ca si-a luat cu el o rezerva de apa trihalometanica de Slobozia, stiut fiind faptul ca in Turcia primarii sunt sinceri si declara clar apa de la robinet ca NEPOTABILA.
Mary:
(10 Octombrie 2015, 16:04)
        Proiecte cu minea voastra, pe bani publici. Numai de necazuri sunteti buni "stimati" edili. Este timpul sa platiti pentru toate prostiile voastre care au pagubit bugetul local cu stiinta sau fara. Deja sunteti penibili. Prostia o intalnesti la tot pasul in acest oras. Cat sa va mai suportam?! Meritati sa fiti dezbracati de multimea acestui oras, precum acei patroni din Franta. Mare noroc aveti de bunatatea noastra de care va bateti joc in fiecare zi. Ori sunteti prosti, ori faceti pe prostii. In tot cazul suteti extrem de nesimtiti si necinstiti.
pensionar:
(10 Octombrie 2015, 15:47)
SA FIE DE CAPU' VOSTRU ALA PATRAT SI NESIMTIT DE INCOMPETENTI JEGOSI CU NASU' PA SUS. OTRAVITI ORASUL JAVRELE DRACU. CUM VA MAI SUPORTA PAMANTU'?! SA VA VOTEZE DRACU SA VA IA.
Marius:
(10 Octombrie 2015, 14:48)
O plangere la anpc ca doar suntem consumatori dupa care un proces pt despagubiri. A si jos psd ul. Poate e timpul ca orasul asta sa aiba si alta culoare ca sa vada rosi ca nu sunt atotputernici. Va dati seama ce o sa gaseasca prin sertarele primariei un alt partid. GROAPA ,APA , PARC INDUSTRIAL , FARA MEDICI, FARA LOCURI DE MUNCA ,O POPULATIE DIN CE IN CE MAI SARACA , D.N.A, ETC

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 19 Aug 2026
419 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistați la volan sub influența băuturilor alcoolice

Vineri seara, 5 martie a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii feteșteni au depistat un bărbat, de 46 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism cu numere de înmatriculare străine, fiind sub influența ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2010, 17:29
(11695 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari arestați

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Slobozia, în cadrul activităților desfășurate cu privire la o tîlhărie aflată în evidențele Poliției cu autori necunoscuți, au reușit identificarea ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2010, 17:28
(14466 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» fără permis de conducere

Polițiștii din Țăndărei au depistat la ieșirea din localitate, pe Drumul Național 2A, din direcția Țăndărei-Constanța, un autoturism la volanul căruia se află un localnic, în vîrstă de 30 de ani. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2010, 17:24
(13629 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea SIGURANȚA continuă

Începînd cu data de 26 februarie 2010, la nivel național a fost declanșată acțiunea SIGURANȚA, avînd drept scop implicarea a cît mai multor forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2010, 17:22
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


A furat un cal

Vineri , 5 martie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii, în timp ce desfășurau serviciul de patrulare pe raza municipiului Fetești, au depistat un constănțean, de 46 de ani, în timp ce se deplasa pe un cal ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:12
(23166 vizualizări - 0 comentarii)


Furt constatat în flagrant de polițiștii din Urziceni

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 14.30, o patrulă de siguranță publică a depistat pe strada Vînători, din Urziceni, un bărbat, de 44 de ani, din localitate, în timp ce transporta într-o căruță, 4 dale ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:09
(18286 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20994 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24289 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22937 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23494 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18540 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19978 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19138 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15730 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(17552 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17459 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19662 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18064 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14952 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14303 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15140 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15851 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(16390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14961 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13321 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12491 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15261 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17385 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13425 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13525 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
auto SH în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Urban în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Gigi de la gaze în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Veverita în Primăria Slobozia reabilitează doar 4 din 7 unități de învățământ prin Programul «ELENA» Est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Respect... în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Cetățean în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului blog sud-est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului locuitor în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Movila în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Piața în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului #ilie în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Cetatean al orasului în Concurs pentru directorii și directorii adjuncți ai școlilor și grădinițelor din Ialomița cetatean în Cronica unui eșec anunțat pe final cetatean în Ialomița: Procent de promovare de 29,5% la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2026 icre știucă Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Viorel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni AlexDan în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Elena I în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...