Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna de la Sfântu’ Așteaptă

Lungul drum al orașului Căzănești către statutul de comună

Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă

La începutul acestei luni, Camera Deputaților a adoptat tacit proiectul de lege inițiat de deputatul ialomițean Cristina Pocora privind revenirea orașului Căzănești la statutul de comună. Decizia vine după o perioadă de 60 de zile de așteptare și este doar jumătate din drumul prin Parlamentul României pe care trebuie să îl parcurgă locuitorii din Căzănești pentru a fi retrogradați administrativ. Deși și-au exprimat dorința de a reveni la statutul de comună încă din luna aprilie a anului 2015, locuitorii din Căzănești vor continua să plătească impozite de oraș și în 2016. «Am aprobat deja impozitele pentru anul 2016. Sînt impozite de oraș!» ne-a confirmat primarul Traian Stelian.

Uite comuna, nu e comuna Pe 26 aprilie 2015, cetățenii din localitatea Căzănești au votat masiv pentru revenirea orașului la statutul de comună. Astfel, din 964 participanți la vot, 906 au votat în favoarea revenirii la statutul de comună. Referendumul, al treilea din istoria localității, a statuat o realitate pe care PSD o cosmetizează de 10 ani. Votul nu a schimbat însă cu nimic situația de fapt. Primarul Traian Stelian a continuat să se poarte ca un vătaf de oraș, Consiliul Local nu a făcut niciun demers pentru legiferarea în Parlament a Referendumului, iar Anatol Ghilea, inițiatorul acestui Referendum, a fost obligat să se adreseze unui parlamentar ialomițean pentru inițierea unui proiect de lege. La luni bune de la Referendumul din aprilie, deputatul Cristina Pocora a avansat în Camera Deputaților o propunere legislativă pe această temă. Proiectul de lege a avut două articole și a prevăzut pe de o parte că «Legea nr. 134 din 26 aprilie 2004 privind declararea ca oraș a comunei Căzănești se abrogă», iar pe de altă parte că «începînd cu data de intrare în vigoare a prezentei legi localitatea Căzănești își reia statutul de comună», așa cum a statuat voința cetățenilor exprimată și validată prin Referendum.

Comună cu impozite de oraș Adoptarea tacită a legii în Camera Deputaților reprezintă doar jumătatea drumului. La acest moment legea a ajuns în Senat, unde este de așteptat să urmeze aceeași procedură. «Adoptarea acestei legi, chiar și tacit, demonstrează că ea a fost un demers necesar. S-a propus, astfel, în premieră revenirea unui oraș la statutul de comună, tocmai pentru a corecta o nedreptate cu care s-a confruntat localitatea Căzănești. Acum se așteaptă votul Senatului. Acesta ar putea veni mîine, sau în două luni, dacă se alege procedura adoptării tacite... Sau ar putea dura mai mult, ceea ce sperăm să nu se întîmple!» a declarat deputatul liberal Cristina Pocora. În așteptarea legiferării statutului de comună, locuitorii orașului Căzănești continuă să plătească impozite aferente statutului de oraș. Primarul Traian Stelian ne-a declarat că plenul Consiliului Local a adoptat deja taxele și impozitele pentru anul viitor și că acestea sînt cele stabilite pentru un oraș de rangul III, cum este oficial orașul Căzănești: «Am aprobat deja impozitele pentru anul 2016. Sînt impozite de oraș. Nu știu ce să vă spun mai mult... Problema mă depășește! Dacă legea va permite, revenim asupra deciziei. Deocamdată rămînem așa!». Reamintim că una dintre principalele motive pentru care locuitorii din Căzănești au decis schimbarea statutului localității a fost tocmai reducerea taxelor și impozitelor.

Impozite de două ori mai mari în 2016
Impozitul pe terenul intravilan și cel extravilan pregătit de Guvern prin noul Cod Fiscal prevede creșteri atît în cazul terenurilor amplasate în intravilan și înregistrat în registrul agricol la categoria de folosință «terenuri cu construcții», cît și pentru terenurile arabile din intravilan. Astfel, autoritățile locale au libertatea de a majora de pînă la două ori impozitele pentru terenurile situate în intravilanul localităților. Majorări au fost operate și pentru impozitele aplicate la terenuri arabile din intravilan, prin creșterea cu cîte un leu a sumelor fixe cu care este înmulțită suprafața terenului. De asemenea, creșteri cu 1-3 lei ale sumelor fixe pe baza cărora este calculat impozitul, prin înmulțirea suprafeței, au fost efectuate și la terenurile din extravilan.

26 Noiembrie 2015, 10:25 (3950 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!
Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești

Comentariile cititorilor:


Oras poznas :
(1 Decembrie 2015, 20:14)
ca Cazanestiu nu e oras.Ce dotari are ca oras?Asfalt?Praf in ochi.Snt programe de primit bani europeni pentru sate si comune.Ma gandesc ca se vrea oras pentru salariile mari ale unora si impozitele orasene.Ca Cazanestiu oras pe lume nu i.Si primaru e mandru.Parca este inventatorul drumului asfaltat si al bitumului.Ar fi fost bine sa tina cu noi.El asculta de Slobozia.De acolo vine salariu.Cred ca ar fi bine sa asculte si de batranii din sat sa nu rada de ei.Si chiar ! Sa i salute si respecte ca fara mosi si babe nu facea el nimic in comuna.Daca a gresit si cad oamenii sa ii ajute,ca pana sa puna asfalt nu era asa discutie.
Cetatean al rahatului de oras:
(1 Decembrie 2015, 14:59)
Dnu primar nici bun simt nu are sa raspunda cetatenilor la salut!!si ce sa mai spunem de realizari...lasa de dorit totul...rusine sa va fie stimate domn...Huuaa!!Sau convins cetateni de dvs..Dintr un lucrator la Siloz a ajuns primul domn al orasului..ce credeti ca aveti capacitate de a conduce un oras??va inselati..nici macar vocabularul nu al aveti cu dvs cand tineti un discurs!!analfabetism total!!toate proiectele pe care ati incercat sa le finalizati sunt ale Dnu Gavrila ...tot respectul ptr dansul!!bucurati va de timpul ramas la putere si agonisiti cat mai puteti!!Rusineee..huaaa
Cu noroi,da e oras:
(1 Decembrie 2015, 13:27)
Nu lasa ciolanu don primar.Dale peste bot.Esti ingeru nostru.Ca matale e rari.Ce daca iei 4o milioane?Iei de la ei?E frumos orasu.Chiar daca nu e oras.Lasa babele sa isi rupe gaturile.Na avut ele asfalt in comuna de cand ie.Sa fim noi asa saraci,da sa avem oras.Ce daca e apa scumpa?Sa bea tuica si vin.Ce daca nu avem vece in casa?Miroase si nu ie bine.Ce daca e impozitele mari?Nu le platim.Sa ne ia casele si terenu.Plecam in italia.Sa ramai domnu primar sanatos aici,in oras.Ca mai bine oras pustiu,asfaltat si sarac decat comuna bogata si frumoasa.Ie pacat ca e oameni rai si te vorbeste urat si te injura.Ca e invidiosi ca nu e ei primari si sa faca ei ce vrea,cum faci matale si te doare in c#r.
Cu wc in aer liber:
(28 Noiembrie 2015, 08:52)
ai scris bine: " a schimbat fata SATULUI "! Apoi numeste Cazanesti" LOCALITATE sub 5000 locuitori." De ce nu ii spui oras sub 5000 locuitori?Pentru ca nu exista asa ceva.Sub 5.ooo oameni=comuna..Si pentru.cetatean: decat la oras codas-mai bine88 la sat fruntas.N a murit nimeni de munca.E rusinos sa traim aici? Oras fara canalizare ?Cazanesti e oras doar sa platim impozit mare.Primarul nu stie?El e tare.Daca intrebi ceva,zice ca o sa fie bine.Popa-la fel.(ala...)
Loaza .Nu primar:
(27 Noiembrie 2015, 16:59)
@cetateanu'...Vreau jeep!(poate te aude Dumnezeu) . " a) drumuri comunale - drumurile publice care asigură legăturile dintre orașe sau reședințe de comună și satele care le aparțin; b) drumuri vicinale - drumurile care deservesc mai multe proprietăți, fiind situate la limita acestora; c) străzi de categoria a IV-a - drumurile publice din interiorul localităților care asigură accesul la locuințe și servicii curente sau ocazionale din zonele cu trafic foarte redus;" La strazi categ.4 si 5 latimea acceptata =2,75 m/banda. La 6m...e mult peste normal pentru alin"c"...Asa caa bati campii domnu'cetatean. Ori esti primaru'??Noroc bre nea traiane! Ce nu zici? Te am deranjat?De nu te as cunoaste.Cine naiba ti a scris comm ca te ai intrecut..Pe str Iliescu nu a taiat nici dracu pomii!! Unde era dirigintele tau? Apoi..Ce oras e ala sub 5000locuitori? Cu 3.500locuitori e oras? Ce conditii ofera?Botezuri si inmormantari de oras?? Jecmanire prin taxe mari?Salariile voastre babane?Si sub 5000 locuitori nici nu trebuia aprobat oras.Ai uitat?Cetatean de comuna.Aia e magaria.Ne iei banii din buzunar.Si daca e electorala?Campanie faci doar cu calendare si caldari?Campania tine cat tot mandatu'tovarasu'primar.Daca tu ai scris.Ne vedem la nea Nicu in centru la o berica "desteptu'.." Ca comuna va fi. Noroc "Ghiocele"!!
dasteptu satului,pardon,orasu:
(27 Noiembrie 2015, 10:59)
ce sa zic,bine totusi ca nea TRAIAN  A MAI SCHIMBAT FATA  SATULUI ,,FATA DE ALTII CARE IN 25 DE ANI NU AU FACUT NIMIC,TOTI TOT FII AI SATULUI  .NISTE BETIVI NOTORII.SA FI SANATOS NEA TRAIANE ,,NOI TOT TE VOTAM.
Cetateanu' de Cazanesti:
(27 Noiembrie 2015, 10:34)
Cateva remarci aduse articolului: 1. Titlul: destul de inspirat (chiar este o framantare ce apasa demult localitatea), putin ironic (asta este tehnica jurnalistica si fiecare o foloseste cum doreste) dar adevarat (chiar este un lung drum, deoarece este un caz aparte, rar intalnit si care se izbeste de lacunele legislatiei din Romania) 2. Continutul este prezentat in asa fel incat sa creeze si sa dezvolte acea imagine negativa asupra administratiilor locale (este o tema jurnalistica, un tipar - " functionarii publici = hoti "). 3. Foarte putin agresiv pentru un articol venit la mai putin de 6 luni inainte de alegerile locale. Placut surprins. Se putea si mai rau :))) ... Semn ca Jurnalismul ca meserie, inca mai este respectat in publicatiile locale, chiar daca presiunile politice si recompensele financiare ar putea sa indemne contrariul.
Cetateanu' de Cazanesti:
(27 Noiembrie 2015, 10:19)
A inceput campania electorala.... implicit si anticampania!!! Dezinformare totala ... Ca de obicei, diplomatia sta departe de lupta politica la Cazanesti. Pacat ca astfel de "indivizi" fara scrupule, incearca sa exploateze dramele amaratilor in scop electoral. Domnule "Loaza",pot sa pun pariu ca dumneata esti posesor de JEEP, dar faci atata caz de o amarata de octavia :)))) Cat despre aberatiile sustinute in comentariu nici nu ma obosesc sa iti detaliez: primarul nu aproba pensiile sarmanilor din localitate, bugetul pe anul 2016 se intocmeste la sfarsitul anului 2015 (implicit trebuie adoptate si taxele -  la momentul acesta Cazanestiul este inca ORAS),  podetele se fac ulterior turnarii stratului de uzura (asa o cer normativele in vigoare si nu "babele pe sant" ... plus ca legea interzice executia lucrarilor daca temperaturile ating anumite limite ... etc.) ... Cat despre solutia tehnica aleasa, pot spune doar atat .... Este cea mai buna solutie tehnica din judet (la nivel de localitate sub 5000 de locuitori)... drumurile au o latime adecvata (vedeti Reviga - sub 4 m, tragedie, Ciochina, deasemenea... doua exemple din apropriere pe care le poti verifica singurel). Taiatul pomilor este decizie data de dirigintele de santier - motivele strict logistice le poate intelege si un copil de clasa a 2-a - (din cate se observa .... s-au taiat toti pomii, fara exceptii, pe strazile unde se EXECUTA Lucrarile).... ce legatura au pomii lui Nedu ? :)))) (alt cliseu politic) ....PS: slabut comentariu, incisiv, agresiv , dar fara fundament !! Citez: "Gata cu prosteala!"
Loaza satului:
(26 Noiembrie 2015, 23:07)
Nea traiane,ti ai batut joc de oamenii din sat.Aaaa...comuna.Le ai trantit niste asfalt si vrei salariu de primar orasean.Sa iti fie rusine.Au cazut si cad batranii datorita tampeniei de diferenta asfafalt_podete.Cand se fac??Ce stii tu?Nu cazi tu...altii...potopul!Sunt familii in comuna ce traiesc din doua pensii=800lei.Apa ai scumpit.o cu raja,impozite de oras iar tu "pufai" si nu oferi nimic.Ala e oras?Raman oamenii fara bani dupa a 5a zi de la pensie.Au CAR uri,sunt chinuiti... Canalizare=nu.Trotuare=nu...Jecmanesti batranii fara rusine!Esti fiu al satului?Nu se vede.N ai strop de judecata!Te au votat neamurile sa se laude ca sunteti rude!Dar sunt rupti in cur!Saracia predomina in toata comuna...dar din "octavia" si 80km/h nu se vede....Chiar !Ce te faci daca iese un copil la joaca pe "dispensarului" cand alergi masina ca adolescentii??Ai imunitate?Ai aprobat taxele in graba,sa prinzi oras...Mare magarie...De aici intelegem ca esti...pangligar.Doua parale.Ai ramas cu vadane ca barbatii te stucheau de nu mai ieseai din casa.Ai taiat toti pomii de pe strada.Ca pe aia locuiesti tu.Faci ce vrei...Ai muschi de primar...Saracia tine departe omul de tine.De ce nu i ai taiat pomii de la casa lui Nedu? Batea la tine pana puneai altii si intrau pe rod! Ori pe toate strazile comunei?Doar pe strada TA...primar puternic,vitezoman.Cu neamuri multe in comuna! Gata cu prosteala !