Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

Locuitorii din Căzănești se revoltă

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

În anul 2020, orașul Căzănești a demarat un proiect de reabilitare a sistemului de apă și ape uzate. La un an distanță, firma care a câștigat licitația este acuzată că face «lucrări de mântuială». Locuitorii orașului s-au revoltat și au depus o petiție la Primărie în care cer «readu­cerea terenului la stadiul inițial». Primarul Stelian Traian susține inițiativa concetățenilor. Reprezentanții Afcon Electra România, firma care execută lucrările, susțin că vor reface străzile afectate în mai puțin de o săptămână.

Proiecte europene, manoperă românească
În anul 2020, grație unui proiect cu fonduri europene implementat de RAJA Con­stanța, orașul Căzănești beneficia de investiții de peste 53 mi­lioane de lei. Aceste investiții prevăd, printre altele, «reabili­tarea rețelelor din incinta stației de tratare a apei existente, extinderea rețelei de distribuție a apei potabile cu 773 m, dar și a rețelei de canalizare cu 21370 m». La un an distanță, lucrările de exe­cuție pentru aceste investiții ge­nerează nemulțumirea populației. Străzile pe care a fost realizată rețeaua de canalizare s-au surpat, iar proprietarii caselor susțin că nu mai pot intra în curți. «Au lucrat de mântuială... Nu au mai compactat terenul după ce au băgat țevile în pământ! Când le-am atras atenția, au ridicat din umeri. Acum nu mai putem întra în curți, nu mai putem intra pe stradă!» susține Andreea Bordea, unul dintre locuitorii orașului. Ca reacție la indife­rența constructorului, locuitorii au semnat o petiție prin care cer autorităților locale «readucerea terenului la stadiul inițial». De asemenea, la inițiativa unui consilier local, administrația din Căzănești este somată să pre­zinte public datele proiectului «deoarece cotele și panta nu mai corespund proiectului de execuție».

Unde-s mulți, puterea crește
Revolta organizată a locuitorilor din Căzănești a alertat administrația locală. Primarul Stelian Traian a promis că se va implica în rezolvarea proble­melor apărute și va cere RAJA Constanța să rezolve problemele semnalate de către cetățeni. «Oamenii au dreptate... Suntem de partea lor și încercam să re­zolvăm problemele care au apărut. Atât eu, cât și colegii mei am sesizat RAJA cu privire la situație și am primit promisiuni că nu va rămâne așa! Nu e lu­crarea noastră și nu depinde direct de noi rezolvarea ei. Dar facem tot ce putem...» a declarat primarul din Căzănești, Stelian Traian. Sub presiunea autorită­ților și a RAJA Constanța, repre­zentanții Afcon Electra România, firma care exe­cută lucrările, au revenit asupra deciziei de a lăsa lucrările în stadiul semnalat de către cetățeni. «Avem tot interesul să facem aceste reparații pentru că altfel suntem pena­lizați de beneficiarul lucrării, respectiv RAJA Constanța. Noi credem că am lucrat corect, dar ploile au afectat lucrările din ulti­ma perioadă. În mai puțin de o săptămână sperăm să refacem totul la starea inițială!» a susținut Alex Preoteasa, reprezentantul firmei Afcon Electra România. Termenul de finalizare a investiției de la Căzănești este luna august 2021.

Investiții în valoare de 53,4 milioane de lei la Căzănești Investiția de la Căzănești este derulată de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM). La nivelul județului Ialomița, valoarea acestor investiții este de 169 milioane de lei. Investițiile de la Căzănești se ridică la 53,4 milioane de lei. Fondurile sunt utilizate pentru construirea unei noi surse de apă și reabilitarea celor 3 existente, o stație nouă de tratare a apei, reabilitarea rezervorului de înmagazinare a apei și a stației de pompare apă potabilă, reabilitarea rețelelor din incinta stației de tratare a apei existente, extinderea rețelei de distribuție a apei potabile cu 773 m, dar și a rețelei de canalizare cu 21370 m. Sistemul de colectare și tratare a apelor uzate este prevăzut cu 5 noi stații de pompare ape uzate, o nouă conductă de refulare pe o lungime de 1494 m și o stație de epurare. Totodată, și aici se vor implementa două sisteme de automatizare completă (dispecerate locale SCADA), atât pentru monitorizarea rețelei de distribuție a apei potabile, cât și pentru monitorizarea rețelei de apă uzată.

16 Iulie 2021, 07:50 (1468 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primarul orașului Căzănești, Stelian Traian, declarat «incompatibil» de ANI
Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă
Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(16 Iulie 2021, 09:48)
Sa nu se mai revolte cetateni, problema lor a fost rezolvata pe loc aseara. A venit Catu aseara, nu vrea ca oraseni din ialomita sa fie nemultumiti, vrea voturi in septembrie si a promis; 1-De urgenta Cazanestiul va beneficia de o rectificare bugetara de la guvern. Banii se vor da la invatamant- pentru liceul din oras, produce anual numai elevi care iau bacul cu 10(a mai fost unu cu 9.99, dar l-au trecut la 10, sa nu strice prestigiu liceului). Bani se vor da la drumuri si poduri( poduri nu au, asa ca se redirectioneaza la drumuri) pentru efectuarea la iesire din oras a doua parcari pentru tiristi. De ce pentru ei? Vrem sa luam fata parcari de la Malu, de ce ei sa aiba parcare de tiruri si noi nu. De ce sa produca fetele noastre, in parcarea lor si nu in a noastra, sa aduca venit la oras si renume in tara. Ce tare o sa fie parcarea din cazanesti. Cand a auzit Devoratoarea de baieti, care presta in Spania, promisiunea facuta de Catu, a lasat afacerea balta in Spania, a facut rezervare la Atlassib si maine vine acasa. Vrea sa ia de la primarie in concesiune parcarea, are ganduri mari. Bani se vor da la primarie, pentru plata angajatilor, pentru marirea organigramei. A promis Catu ca dupa septembrie, se gandeste ca orasul cazanesti sa devina MUNICIPIU. Are o lista scurta de investitori straini, care vor investi si dezvolta viitorul municipiu. Din china concernul Hai-tiomping, va construi  o super vulcanizare de prezervative gaurite. A venit si din germania Her Besinos furer halt- de la padurea neagra. Vrea sa rada toata liziera aia inputita care sufoaca cu ozon inprejurimile.  Va face un depozit de ajutoare aduse din germania. Asa, ca sa fie la noi, ei nu mai au loc de depozitare, si piuie telefonul cand te apropii de deseu. NNNNNNNNNNNNNu am uitat de bani dati pentru pastrarea traditiei culturale, romaneasca, de baragan autentic. Bulibasa a venit si a discutat cu Catu, a promis ca se devoaleaza de la partidea si ca se face liberal convins daca se da dreptul la

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
01 Aug 2021
219 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 350 351

Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 13:25
(61 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 13:50
(156 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 13:35
(106 vizualizări - 0 comentarii)


3

APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 09:35
(106 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 15:45
(253 vizualizări - 1 comentariu)


5

Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 15:40
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:40
(120 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 10:35
(441 vizualizări - 2 comentarii)


8
Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 14:40
(209 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 14:15
(142 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 09:35
(167 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

27 Iulie 2021, 18:15


12

Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:10
(278 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:35
(161 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 10:10
(294 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 13:25
(193 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 12:55
(202 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 12:20
(213 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 20:15
(621 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 18:40
(414 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 14:10
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 13:40
(279 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(533 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:10
(418 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:00
(260 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:30
(251 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 12:30
(341 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 12:20
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 11:45