Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Profesorii din Ialomița se pregătesc de procese

Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

O lege intrată în vigoare și nepusă în aplicare pînă în prezent îi revoltă pe profesorii din Ialomița. Este vorba despre OUG 8/2009, privind acordarea tichetelor de vacanță. Apărați de oficialii Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița, dascălii vor să ceară Statului drepturile salariale care li se cuvin ca urmare a promulgării actului normativ. În perioada următoare, peste 3000 de profesori, membri USLÎ Ialomița, vor face demersuri pentru a intenta acțiuni în instanță. Cei care au spart gheața sînt 17 dascăli din comuna Adîncata...

Guvernul a uitat de tichetele de vacanță
Ordonanța de Urgență a Guvernului României privind acordarea tichetelor de vacanță a fost adoptată pe 18 februarie 2009. Potrivit reprezentanților Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt, filiala Ialomița, de la momentul intrării în vigoare și pînă în prezent, actul normativ nu a produs efectul juridic pentru care a fost creat, acela al acordării respectivelor tichete de vacanță. Potrivit prevederilor cuprinse în conținutul Ordonanței, fiecare profesor ar fi trebuit să primească tichete de vacanță, reprezentînd ca valoare pînă la 6 salarii medii brute. Principala cauză pentru care efectele legii nu au fost sesizate o reprezintă lipsa normelor de aplicare. În opinia sindicaliștilor din Învățămîntul ialomițean, această măsura contravine însă intereselor legitime pe care le au profesorii și toți cei care puteau beneficia de prevederile respectivului act normativ. «În ceea ce privește aplicarea legii, în țara aceasta există mereu un paradox. În legătură cu actul normativ despre care discutăm, acesta nu a putut produce efecte pentru că nu a avut norme de aplicare. Stau și mă întreb de ce este nevoie de așa ceva, în condițiile în care a fost creată o lege care, fiind publicată în Monitorul Oficial, ar trebui respectată?! Este anormal să așteptăm să existe norme de aplicare și alte reguli în contextul în care există legea respectivă!» a declarat Traian Mitrea, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt, filiala Ialomița.

3000 de acțiuni în instanță
Demersurile juridice ale oficialilor din cadrul USLÎ Ialomița vizează un număr de peste 3000 de profesori din județ, toți membri ai sindicatului. Primii dascăli din județ care au demarat acțiunea în instanță prin care solicită acordarea tichetelor de vacanță sînt 17 profesori ai Școlii Generale Adîncata. «Toată vara am făcut demersuri pentru a mobiliza școlile să-și ceară drepturile. Am început cu Școala Adîncata, dar cu siguranță vor urma și alte unități de învățămînt. Este dreptul care li se cuvine oamenilor și ei trebuie să-l primească, tocmai de aceea vom face toate eforturile necesare pentru a le acorda profesorilor beneficiile pe care legiuitorul le-a creat special pentru ei!» a mai spus Traian Mitrea.

1600 de procese intentate Statului Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt nu sînt la prima acțiune în instanță prin care cer drepturi salariale. În decursul ultimilor 10 ani, USLÎ Ialomița a avut înregistrate pe rolul instanțelor 1600 de acțiuni, ce au avut ca obiect revendicări de ordin salarial. Iar în ceea ce privește rata de cîștig a inițiatorilor, procentul depășește 90%. Potrivit reprezentanților USLÎ Ialomița, cel mai mare drept acordat de o instanță unui profesor din Ialomița a fost suma de peste 45 mii de lei, banii fiind oferiți în urma unui litigiu privind nerespectarea prevederilor Legii 221. «Avem o experiență în ceea ce privește maniera în care ne cerem drepturile în fața instanțelor de judecată, iar rata de cîștig a proceselor este destul de mare. Repet, dacă legea există ea trebuie aplicată, nu evitată!» mai spune Traian Mitrea, președintele USLÎ Ialomița.

4 Decembrie 2015, 15:10 (9606 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Peste 2000 de angajați din Învățământul ialomițean își cer drepturile în instanță
Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori
Toate școlile din Ialomița vor fi acționate în instanță pentru neplata unor sporuri salariale destinate personalului auxiliar

Comentariile cititorilor:


Dragă Leano,:
(5 Decembrie 2015, 16:18)
Fă, @e leano, mâncați-aș toate vorbele tale din comentariul eclipsat de handicap! Mâncați-aș dosarul de Gradație, ce cauți tu, fleandură zuzu în învățământ? Tu mai lipseai! Nu mai erau locuri in Senatul României? Acolo, fă, este locul celor cu ,performanțe, naționale!' Da, ce zic eu, naționale? Inter naționale! Olimpico, conCURsionisto, chiulo-excursionisto și performanțoaico! Ai scăpat, fa, de păduchi? Drept zici, mâncați-ai vorbele! Îți va aduce Moșul ce-ți lipsește: Măiastra....! Deschide gura! Vineeee! Și te vei vindeca!
Cezar:
(5 Decembrie 2015, 15:12)
@elena: Doamna profesoară este frumoasă, deșteaptă, și are admirația elevilor săi, Adevărații elevi! La clasă, n-are egal! În fiecare clasă, are 30 de elevi! Toți, tratați cu același profesionalism! Toți au dreptul de a învăța! Concursurile și olimpiadele sunt satisfacții pentru profesoarele infertile, dar care nu se mai satură să mediteze pe potențialii "olimpici"! Acasă, pe bani! Uraaa! Nota 10, la "lucru manual"! Performante dame, care nu știu să conjuge nici măcar verbul "foutre", în putrefacție lentă, de vii! Jugănite de invidie!
Elena:
(5 Decembrie 2015, 13:00)
@Adriana  Adriana ma faci sa rad ! Ce rezultate ai tu ? Nu am uitat cum ne recitai din Eminescu si ne spuneai cum iti este dor de o "p_ _ a maiastra " ! Aici te dai mare profesoara, dar noi elevii tai stim foarte bine ce iti poate pielea! Auzi tu ?! REZULTATE !!!! Eu nu imi aduc aminte ca tu sa fii excelat pe la vrun concurs sau sa fii avut elevi care au castigat vreo olimpiada ! Abuuuuuuf !!!!
Cris:
(5 Decembrie 2015, 12:59)
Nu dascalii au marea parte din vina ci parintii care nu mai stiu sa le mai dea cipiilor educatia celor 7ani de acasa.Ce sa le ceri elevilor(majoritatea) care vin imbracati ca la clup si cu ciunga-n gura la scoala si le vorbesc zeflemist dascalilor.Nu cumva aia isi merita soarta?Progeniturile alora care asculta taraftv de dimineata pana seara?Si cum se simte un dascal cu 30 de ani vechime fara diploma de facultate la fara sa stie la Spiru cand ia salariul cu 600-700 lei mai putin decat unul cu 5ani vechime si cu diplome printate de pe internet?Tragedia o sa fie cand astia din generatia veche vor iesi la pensie si vor ramane astia din ziua de azi...
Mircea:
(5 Decembrie 2015, 09:11)
@Adriana, multumesc pentru apreciere, in ceea ce priveste modul in care am scris, cred ca prea multe greselu nu sunt...nu fac parte din categoria celor care scriu  „k” in loc ce „ca”...restul ramane cum am spus...
ADRIANA:
(4 Decembrie 2015, 21:41)
@Mircea: Ai greșeli de scriere, dar se înțelege totuși ideea! De acord cu tine. In tot ce ai scris ( cu greșeli ). Sunt cu totul de acord să fim plătiți după rezultatele de la clasă! Nu după câte hàrtii ai la dosar! După munca și rezultatele de la clasă! Ce, excursii? Ce, fâțâială pe la "muzee"? Concursuri aranjate! Cartea și educația, cu care cadre didactice? Acestea lipsesc! Au intrat in învățământ toate leprele, foste eleve mediocre! Au luat grade didactice! Cum, fraților, când ele sunt paralele și cu materia, și cu strategia didactică?! Majoritatea profesorilor tineri n-au tragere de inimă, chemare, nu știu carte! Încă se cere fond al clasei, șpagă la examene! Scurt, ai dreptate! Învață să și scrii, @ Mircea!
Mircea:
(4 Decembrie 2015, 21:07)
Hai zi zau mai dascale care te crezi tu dascal...pai hai sa vedem care iti sunt meritele pentru tichetele de vacanta si nu numai...care este comisionul pentru manualele alternative bagate pe gatul parintilor in clasele I-VIII ?, care iti sunt performantele la bac? aste sunt doar doua cai...nu-mi spune mie mai dascale cat de greu o duci tu....pentru rezultatele invatamantului din Romania esti principalul raspunzator, eu cred ca a fi invatator, nu dascal, invatator si profesor, trebuie sa ai har si aplecare spre aceasta nobila profesie, dar, mai mult de 99% nu-s decat profitori, asa ca mai cu adevarat dascali, si aic fac legatura cu dascalii apartinand BOR, adevarati profitori,eu zic: ciocul mic, daca ati fi platiti dupa performante, ca in sistemul privat, ala hulit dar care va aduce banii, nu ati lua nimic...asa ca...mai usor cu tichetele de vacanta ca nu le meritati...pe bune

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(258 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(241 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(346 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Iunie 2026, 17:35


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1104 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(594 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(433 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(773 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(516 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(869 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(814 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1219 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(805 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1102 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(1810 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1035 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1147 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3326 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(3095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


854 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în primele 4 luni ale anului 2026

În primele 4 luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 854 persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 13:20
(1594 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, preoții Cercului Pastoral Nr.1 s-au întrunit în rugăciune la Parohia «Sf. Ev. Matei» ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 11:05
(1781 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026 din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverințe pentru fermierii crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare în cadrul intervențiilor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 10:15
(1186 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a organizat tradiționalele sesiuni de informare din cadrul Programului «Tinerii și Hristos» în liceele din Urziceni. Conținutul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2026, 10:40
(1736 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale soldate cu amenzi de 316,8 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a continuat acțiunile de verificare a operatorilor din domeniul alimentar, unul dintre obiectivele acestor acțiuni fiind analiza ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 16:05
(1062 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Substanțe interzise ascunse în șosete

Vineri, 22 mai a.c., în jurul orelor 22,00, la Slobozia, pe timpul executării unei misiuni de patrulare, jandarmii ialomițeni au observat un grup format din patru tineri care manifestau un comportament ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 15:05
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...