Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Zeci de profesori din Ialomița își cer în instanță drepturile salariale. Deși Legea 153/2017 prevede majorarea sistematică a veniturilor din sistemul de Educație, profesorii ialomițeni au rămas la aceleași salarii din 2019. Acțiunile se judecă la Tribunalul Ialomița.

Procesele sunt pe rol Acțiunile sunt deschise de către Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița și au în prezent ca părți cel puțin 90 de cadre didactice din 6 școli ialomițene. Nemulțumirile profesorilor ialomițeni sunt generate de faptul că deși potrivit Legii 153/2017 ar fi trebuit să beneficieze sistematic de majorări salariale, în realitate veniturile acestora au rămas la valoarea celor din anul 2019. Dascălii cer instanței de judecată «calcularea drepturilor salariale, reprezentând diferența dintre drepturile salariale efectiv încasate și cele cuvenite (...) pentru perioada în care au beneficiat și/sau beneficiază de aceste drepturi, începând cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2019 și până la drepturile salariale aferente lunii mai 2021, inclusiv» se arată în documentele înaintate instanței de judecată. În medie, profesorii ar  fi trebuit să primească o suplimentare a veniturilor pe care le încasează cu până la 25%. Reprezentanții USLÎ Ialomița susțin că astfel de acțiuni vor fi intentate și în perioada următoare.

5 Ianuarie 2022, 09:10 (1773 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Toate școlile din Ialomița vor fi acționate în instanță pentru neplata unor sporuri salariale destinate personalului auxiliar
Peste 2000 de profesori își cer drepturile în instanță
Dascălii cer Statului tichetele de vacanță
Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Comentariile cititorilor:


PUTIN:
(8 Ianuarie 2022, 12:16)
TASTATURA JOACA FESTE- SCRIU DIN  Siberia. Scuze pentru greseli!
@PUTIN:
(7 Ianuarie 2022, 21:56)
Intelegem ca esti catranit dar cu limba romana ce-ai avut?
PUTIN:
(7 Ianuarie 2022, 16:19)
Daca eu VREAU sau imbecil fiind(catalogat de altii), scriu gramatical incorect, inseamna ca am avut UN PROFESOR DE EXCEPTIE CARE M-A INVATAT SI MI-A SPUS CA SCRISUL ESTE O ARMA REDUTABILA.  Daca profesori nu avem si renuntam la ei, ce facem?  Se stie ca daca se intalnesc doi romani in pustiu se iau la bataie care sa fie sef, fiecare are directia lui, daca apare al treilea, deja intram in genocid, ca la Timisoara??????. Sa dam Cezarului, ce este al Cezarului. Toti va duceti si pupati in fundul solid sau mai rasfirat, educatoarele, invatatoarele, paznicul de la poarta, cand va debutati in gradinita sau scoala, cu plodul vostru. Dati ochi peste cap cuifose de mari mamici, cu trei kile de tarana sub unghii. Faceti analiza la dascalii care v-au scolit, tu o taratura dusa de un peste la produs in Spania, venita in somaj tehnic(presetupa tunel, fara cienti) ,aaa, tocmai tu analizezi dascali.  AU DREPTURILE LOR, INDIFEREN CA LUCREAZA 0 SECUNDA UN MINUT SAU O VIATA. Au menirea data de Dumnezeu, de a fi dascali, pastori si ingrijitori de suflete. Ce spun ei, desi nu sunt teologi:  -SA NU MINTI, SA NU FURI, SA NU CURMI VIATA ORICUI!  Daca toti trecuti prin scoli am respecta ce au spus DASCALI NOSTRI, azi ROMANIA AR FI CAPITALA AMERICII!
Ioh:
(6 Ianuarie 2022, 16:50)
Aideti bă ca știu un profesor care și-a cumpărat 6 case din meditații !!!!!!
Slobozean:
(6 Ianuarie 2022, 15:35)
Intradevar sunt mai multe ore...daca punem la socoteala si meditatiile( asta e singura sansa a elevilor), cum a fost si a mea dealtfel( si nu spun ca am chiar putina scoala)...dar nu mi se pare corect sa suferim noi ca parinti ca fac profesorii greva...si...sincer...nu prea am vazut profesori pe colidor in cele 40 de min..olimpiadele si bacul...nu sunt in fiecare luna..iar daca este sa comparam pauzele elevilor cu spitalul de la Socola...chiar nu mai inteleg..e posibil sa gresesc...daca ma minte prietenul meu...profesor cu 16 ore pe saptamana si ia 4000 de lei...
George.s:
(6 Ianuarie 2022, 12:34)
@ddf: Citezi din sarcinile unui cadru didactic. Fiindcă multe nu se adeveresc. Unele sunt plătite (supravegherea la bac, notarile cu corecturi cu tot), altele sunt enumerate aiurea (40 min supraveghere pe coridor - asta e prin rotație, nu iese toată cancelaria pe holuri sau în curte, etc).  Eu credeam că a fi învățător/profesor e o vocație, nu o condiție de a te îmbogăți. Fiindcă, dacă îi asculți, ei se simt realizați când copiii ajung mari, când văd că educația și materiile predate aduc bine oamenilor și țării. Nu zic că, Doamne ferește!, munca dacălilor să nu fie plătită, dar cum se face că mai mereu protestează doar cei care sunt cam la coadă cu pregătirea profesională proprie? Fiindcă pe profesorii de vază nu-i văd procedând așa...
WALY:
(6 Ianuarie 2022, 12:26)
Bai comentatori lui ,,peste prajit'" mai faceti scoala inca o data ca degeaba ati pierdud 7 ani la scoala, ca tot prosti ati ramas!
paradoxul din invatamant:
(6 Ianuarie 2022, 12:14)
Cu cat cresc salariile in invatamant cu atat mai mult se ingroasa randul analfabetilor ce ies de pe bancile scolilor..
ddf:
(6 Ianuarie 2022, 09:18)
@Slobozean : de unde stii tu ca sunt doar 4 ore ? Afla ca sunt mai multe , la care se adauga si unele sarcini neplatite ! ( pe romaneste bagate pe gat) Si din cele 4 luni ale tale, scade perioada olimpiadelor (neplatite) , scade supravegherile la bac , capacitate , scade corecturile , scade restantele si echivalarile . Tine cont si de aprox 28 zile (lucratoare - legale - ca la toti angajatii din Romania) si vezi ce obtii .Si in alea 40 min scade 40 min serviciu pe coridor in care ,,elevii" trebuiesc supravegheati . Du-te la orice scoala vrei tu si stai o pauza : o sa ai impresia ca esti la Sapoca !!! 
Corect:
(6 Ianuarie 2022, 08:54)
Corect Slobozean!!! Au muls vaca și nu le ajunge!!!! Rușineee profitorilor! În afara de pompieri,polițiști și jandarmi restul meritați salariul minim pe economie tot sistemul bugetar, nu includ medicii ,ei oricum sunt plini de bani,...rasă superioara(servicii deplorabile din partea unora).
PSD ist:
(6 Ianuarie 2022, 08:05)
Draga slobozeanule esti realist. Mai bine sa nu le mai dea deloc salarii, ca și asa nu are rost. E mai bine sa îngroșam nr.de parlamentari... Ce scoala? Copii nu mai au nevoie de scoala, profesorii sunt cum sunt. Șalarii mari xa afara? Sa plece afaravsa muncească daca vor salarii mari. Corect? Culmea este xa s primiți cam cu brațele deschise, chiar dacă s prosti, în viziunea unora. Asa ca dragi profesori, cei mai mulți cu vocație autentica... sa fiți în ton cu vocea unora...
Slobozean:
(5 Ianuarie 2022, 19:33)
S-au omorat cu munca din 2019...cat or vrea sa ia salariu pentru 4 ore pe zi, din care 40 de minute pauza...si concediu 4 luni pe an...iar generatia de elevi e pierduta...apropo...stie cineva cate ore treb sa lucreze profesorii pe luna?