Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Operațiunea «Adeziunea»

Operațiunea «Adeziunea»

Filialele ialomițene ale partidelor politice se resuscitează. De săptămîni bune fac conferințe de presă, înființează organizații în mediul rural, își caută prozeliți... Noi am avut curiozitatea de a le vizita sediile județene. Am solicitat de fiecare dată o adeziune și un argument pentru a ne înscrie în partid. Și, evident, nu recomadăm această experieță minorilor!

Filiale-fantomă Filiala Partidului Mișcarea Populară e în Ansamblul PECO, peste drum de sediul Poliției. Geamurile sînt acoperite cu afișe, nimeni nu știe ce-i înăuntru. Iar înăuntru e ca-ntr-o văgăună. Nu tu scaune, nu tu mochetă, nu tu var pe pereți... Doar un miros acru de țigări amestecat cu iz de transpirație stătută și alcool trezit prin pahare. Icnim și dăm bună ziua. Ne răspunde doar unul dintre «membri», un tînăr cu statut de homeless. Celălalt ne ignoră superior, în timp ce degustă o cafea la un leu cumpărată de la automatul din colț. Un motiv care să ne convingă nu ne poate oferi nimeni, pentru că președintele, Lecatzas Panaiotis, «vine cînd vrea el, pleacă cînd vrea el, că de-aia e președinte», iar Cristi «Neamțu’», președintele filialei municipale, «nu e în oraș». Homeless-ul e însă amabil și ne arată cele 150 de adeziuni rurale colectate zilele astea. «Sau poate vreți să vedeți adeziunea lui Paros?! E candidatul nostru pentru Primăria Slobozia!». Nu vrem. Ieșim și căutăm alt sediu de partid. La Casa Modei, lîngă «groapa lui Stoica» sînt două, ambele închise. Pe clanța ușii de la Noua Republică e praf de-un deget. PSRO, partidul lui «Mihaela, dragostea mea!», e la etaj. Pe ușă e doar un număr de telefon, fără proprietar. Hotărît lucru, clădirea asta nu priește partidelor politice. Aici au avut sedii și PSD, și PMP și PNºCD și... Următorul sediu vizitat e cel al ALDE. Nu vă mai spunem unde, că oricum e tot timpul închis. A fost însă deschis joi, pe 18 februarie, pentru conferința anuală a deputatului Aurelian Ionescu, noul șef al filialei. Da, da! Avocatul ăla de la Urziceni de l-a făcut tata deputat la PC și a dormit 3 ani și jumătate în Parlament... Ei, bine, joia trecută, deputatul ăsta al nostru a declarat într-o conferință de presă că ALDE nu va face niciodată alianță cu PNL în Ialomița, că are 3000 de membri și că va cîștiga 10% din voturile ialomițenilor. Știm, e strigător la cer, dar România e o țară liberă, iar pe domnul deputat îl și plătim ca să spună astfel de prăpăstii...

Filiale cu pedigree Sătui de plevușcă am decis să țintim o filială mai mare. Ca, de exemplu, cea a domnului deputat Tinel, deschisă în fostul sediu de pe Pokerfest. Intrarea se face prin laterală, că în față e țarcul pentru presă. Și aici miroase de te trăznește. Gurile rele spun că a pușcărie, noi credem că e vorba de un șoarece care a ales să moară în spatele unuia dintre calorifere... Oricum, nu asta e problema, ci adeziunea. Ne credeți au ba, ne-a furnizat-o însuși Gheorghe Tinel, pe care l-am descoperit într-unul dintre birouașe dictîndu-i unei secretare blonde, cu platforme de manechin și fustă de vinilin, ordinea de zi a ședinței de după amiază. Adeziunea are un aer profesionist, viitorul membru trebuie să confirme pe propria răspundere că a citit Statutul PNL, oferă date despre activitatea profesională, statutul social, venituri... De asemenea, una dintre rubrici certifică limbile străine cunoscute, precum și gradul de stăpînire a acestora («ascultare, citire, conversație, discurs oral»), încadrînd viitorii membri la una dintre următoarele categorii de utilizatori: elementar, independent și experimentat. Cît despre motivele pentru care să semnezi o adeziune, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele filialei, ne-a oferit unul care ne-a lăsat cu gura căscată: «pentru că sîntem cel mai serios, cel mai vechi și cel mai românesc partid pe care l-a avut țara asta în ultimii 135 de ani. Iar după ce veți veni printre noi, veți realiza că nu vă veți mai dori să plecați niciodată de-aici!». Cu declarația deputatului Tinel în minte, am bătut la ușa PSD, sediul ăla de pe Chimiei, scos la mezat anul trecut pentru 200 mii de euro. E la fel cum vi l-am mai descris, gol și roșu de-ți sîngerează ochii. Nici aici nu are cine să ne ofere un motiv ca să ne înscriem, dar aflăm că nici nu e nevoie. Întîi pentru că membrii PSD sînt «cîtă frunză și iarbă»... Și-apoi pentru că adeziunea la PSD se face în baza unui document complex, întins pe 4 pagini A4 și încărcat apoi în baza de date națională. Și asta nu în orice condiții, ci numai după ce «subsemnatu’» a fost recomandat de un membru cu ștate vechi, iar hotărîrea a fost aprobată de un Comitet Executiv de Organizației. Parol, fraților, că doar nu vă închipuiați că la partidul mamă și tată al județului se intră așa, ca la cîrciumă...

Filiala relicvelor politice
Am lăsat la urmă filiala lui nea Gabi, UNPR. Adică Uniunea Națională pentru Progresul României. Da, nea Gabi Ionașcu, dar filiala e a lui nea Gabi Oprea, fostul ministru de Interne... Da, ăla care plagiază lucrări de doctorat în familie, alături de fată, ginere, cățel, purcel și peștii din acvariu! Ei, bine, filiala asta județeană a lui e peste drum de sediul Vodafone din Slobozia, că pe ăsta îl știe toată lumea. Iar aici, în această filială modestă, și-a lansat la începutul lunii februarie candidatura Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei. Vineri, cînd am intrat noi să cerem o adeziune, în sediu era președintele doar organizației municipale Slobozia, Silviu Puchianu, fost președinte al altei relicve politice, PRM. Și o mîndră care a vrut să se uite urît la noi, dar s-a răzgîndit. Probabil a decis că acest efort e prea mare pentru cantitatea neglijabilă pe care o reprezentăm. Pe masă, pirogravat pe o cană, trona președintele filialei, un alt deputat al ialomițenilor, Ernest Mario Caloianu. Da, știm că știți. E deputatul acela puțin penal, care nici nu mai știe prin cîte partide a trecut pînă a ajuns la UNPR. Dar nu asta contează, noi am căutat adeziunea și un motiv ca să o semnăm. Adeziunea e doar o formalitate, nu merită atenția. Însă declarația lui Silviu Puchianu, care a convins 600 de slobozeni să se înscrie pe listele partidului, e halucinantă: «Sîntem o echipă nou formată, partidul și el este nou, în mai facem 6 ani, avem mulți tineri (...), iar Gabi Ionașcu va cîștiga primăria! Candidatul nostru este cel mai bine plasat, iar sondajul pe cont propriu pe care l-am făcut eu demonstrează că, în opinia oamenilor, el s-a ocupat cel mai bine de administrarea orașului...». Ce spuneți?! Că trebuia să aflăm de ce face astfel de declarații... Păi, am aflat! La întrebarea «Dumneavoastră beți apă de la robinet?» domnul Silviu Puchianu a răspuns curajos: «Da!». Acum înțelegeți de ce face astfel de declarații?

1 Martie 2016, 14:20 (6976 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cristi 34:
(21 Martie 2016, 17:52)
E plin de tineri!!! De aceea presedintele lor de la tineret si-a cam luat talpasita cand a vazut cu ce fel de oameni are de afaceri. Si tot de aceeea nici pana in ziua de astazi nu au presedinte la tineret nici pe judet si nici pe municipiu. Pe acolo de-a lungul timpului au venit, au stat putin si apoi au plecat in masa tinerii.... De aici denota gandirea comunistilor numiti in frunte cu Gabitza UNPR-isti!!!
ionel:
(2 Martie 2016, 18:44)
Da adeziunea..., adeziunea frate, unde a-ti semnat-o pana la urma ? Curat murdar, dar sa stim si noi daca va mai citim pe viitor !
SECOND:
(2 Martie 2016, 12:11)
Întrucât fostul peremist, Puchianu vinde, prinr-un magazin din piață, articole second hand, e normal să își pună candidați second hand. 
@ionica,:
(2 Martie 2016, 11:42)
ti-e frica sa nu piarda psd alegerile din judet in anul asta? Stai linistit, partidul are nenumarati penali candidati la beciul domnesc, ce ii vor inlocui pe actualii puscariasi-puscariabili,Ciuperca Neacsu, Stoica, Ionascu,Bacanu etc,etc. Ialomita este un judet rosu de 26 de ani si asa va ramane din cauza numarului urias de asistati sociali, ocupand in continuare "fruntasul" loc 3-4 din coada celor 41 de judete ale tarii, la toate capitolele.
SORIN:
(2 Martie 2016, 11:08)
A-nnebunit lupu'! Dacă Ionașcu este cel mai bine plasat în sondaje, înseamnă că aceste sondaje s-au făcut intrauterin pentru a provoca un avort.
maria:
(2 Martie 2016, 10:11)
Asta nu este nimic, pe linga ce se intimpla la Amara, unde Moraru ii da afara de peste tot, evacuarea, se numeste operatiunea, care are curaj sa se inscrie la canditatura, ba chiar le taie si lumina, domnilor, de la independent. va rog cercetati.
ionica:
(1 Martie 2016, 23:51)
daca nu va ti saturat de trait bine votati PMP!!! adica partidul Marea PACALEALA, sau PNL adica Partid Numai de LINGAI Votati ORICE oameni buni ca si asa ati VOTAT un presedinte ce nu s a mai vazut, sunt localitati in Ardealul nostru istoric care au scos un scor la prezidentiale mult sub Urziceni unde primarul de aici este un mare iohanist, asa ca votati in iunie ORICE nu cumva sa schimbati ceva ca sa ne fie bine lasatii tot pe cei cu multe mandate si care au fost la primarie ca la orice serviciu unde nu fac nimic ca sa spuna lumea ca ce ai mai muncit, ca de mai duce un camion cu piatra pe o strada mai asfalteaza o strada mai face un leagan in parc asa ca la Urziceni siii gataaa e bun inca patru ani de chin pentru noi si de bine pentru ei VOTATI romani VOTATIII tot pe EI sa nu moara saracii de foame

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17412 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18684 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16713 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17051 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15996 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18622 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19828 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17779 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19975 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19519 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18959 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18262 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18408 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17598 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17645 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46179 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17354 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18721 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18454 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19625 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20040 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19562 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20320 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19948 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20357 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19367 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19408 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...